resulcivcik
1003 şiiri ve 7 yazısı kayıtlı Takip Et

Hıdırellez bayramıHIDIRELLEZ BAYRAMI

HIDRELLEZ BAYRAMI KUTLU OLSUN
BÜTÜN TÜRK DÜNYASI İSLAM DÜNYASI ve
BU BAYRAMI DÜNYADA KİM NEREDE YAŞIYOR
İNANIYOR KUTLUYOR SA BENDE ONLARI
CANI GÖNÜLDEN KUTLARIM.
ALLAH TAN KİM NE DİLEMİŞ SE
KABÜL OLSUN İNŞALLAH.

"Ama şu bilgileri ben sizlere aktarmadan edemiyeceğim.
Lütfen sizde hiç üşenmeden okuyunuz.!
Okuyalım ve bilgi sahibi olalım ve paylaşalım ki herkes okusun "

* HIDRELLEZ NEDİR NE ANLAMA GELİYOR.?
KİMLER KUTLUYOR KİMİN BAYRAMI DIR.?

Türk-İslam tarihinin
önemli ve vazgeçilmez ritüelleri arasına adını yazdıran
Hıdırellez, her yıl olduğu gibi bu yıl da
çeşitli yöresel etkinlikler eşliğinde kutlanacak.
Hıdırellez kutlamaları yörelere göre farklılıklar arz edebilen
Türk-İslam gelenekleri doğrultusunda gerçekleşecek.
Hıdırellez gelenekleri içerisinde toplumlar nezdinde
en bilinen ve yaygın olanları ise
hiç şüphesiz; gül ağacının dallarına,
içerisinde dileklerin yazıldığı notlar asılması,
şekiller çizilmesi ve ateş yakıp üzerinden atlanması
yer almaktadır.
Hıdırellez,
yalnızca tek bir kültüre ait bir gelenek olmamakla birlikte, birbirinden farklı kültürler tarafından ağaçlık,
yeşillik, su kenarları,yatır yahut türbenin yanı gibi
mekanlar tercih edilerek kutlanmaktadır.

* Hızır Aleyhisselam ile İlyas Peygamberin
yeryüzündeki buluştuğu gün olarak nitelendirilen Hıdırellez,

Miladi Takvimi (Gregoryen Takvimi) doğrultusunda 6 Mayıs tarihinde kutlanmaktadır. Fakat, eski zamanlarda kullanılan Rumi Takvimi (Jülyen Takvimi) doğrultusunda 23 Nisan tarihinde kutlanmaktadır.

Ülkemizde ise 2018 yılı itibariyle Hıdırellez Bayramı 5 Mayıs Cumartesi akşamı başlayacak ve 6 Mayıs Pazar akşamına kadar devam edecek.

Öte yandan Hızır Günleri adını alarak yaz mevsimini, 6 Mayıs tarihinden başlayıp 4 Kasım tarihine kadar olan süre kapsayacak. Kasım Günleri adını alarak kış mevsimini ise 8 Kasım tarihinden başlayıp 5 Mayıs tarihine kadar olan süre kapsayacak.

* HIDIRELLEZ BAYRAMINDA
NEDEN VE NASIL DİLEK DİLENİR?

Hıdırellez Bayramı’nda bolluk ve berekete ulaşmak, varlıklı bir kişi haline gelmek hayal edilerek dilek dilenir. Bu doğrultuda Hıdırellez’in başladığı gece olan 5 Mayıs tarihinde gül ağacının dallarına paralar asılır veya açık cüzdan bırakma eylemi gerçekleştirilir. Örneğin; eskiden, kese içine para dikilip gül ağacının dibine döküldüğü bilinmektedir. Sonrasında gül ağacının dallarına asılan paralar yahut cüzdanlar 6 Mayıs tarihinde sabah erkenden toplanmaktadır. Bunların yanı sıra kötülüklere karşı korunmak amacıyla evdeki her kişi için yedi fasulye veya nohut ekilmektedir.

Hıdırellez dileklerini gül ağacının dalına bağlarken:
"Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma Ya HIZIR YA İLYAS" duası okunur. 40 defa okunan bu duanın 39’u 5 Mayıs günü, kalan 1 dua ise 6 mayıs günü okunarak 40’a tamamlanıyor.

* HIDIRELLEZ BAYRAMINDA
NEDEN ATEŞTEN ATLANIR?

Hıdırellez günü ateş yakıp üzerinden atlamak bilinen en yaygın gelenekler arasındaki yerini almaktadır. Hıdırellez gecesinde gerçekleştirilen ateşten atlama geleneği, bu sayede hastalıklardan ya da nazardan korunulacağı inancı çerçevesinde atlanmaktadır. Zaten pek çok kültür tarafından da Hıdırellez’de ateşten atlamak vazgeçilmez ritüeller arasına kazınmıştır.

* HIDIRELLEZ NEREDE KUTLANMAKTADIR?

İlk çağlardan beri Mezopotamya, Anadolu, İran, Osmanlı, Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte coşkuyla kutlanan Hıdırellez Bayramı; ağaçlık, yeşillik, su kenarları, yatır yahut türbenin yanı gibi gibi mekanlar tercih edilerek kutlanmaktadır.

*HIDIRELLEZ GÜNÜ’NDE
EDİLMESİ GEREKEN DUA NEDİR?

Bismillahirrahmanirrahim…
Bin bir adım bir adım/Allah bir adım adım/Kerim kerem Allah/Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah/La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

* HIDIRELLEZ GÜNÜ’NDE
KILINMASI GEREKEN NAMAZ NEDİR?

Hıdırellez günü İkindi namazından sabah namazı vaktine kadar Allah rızası için 2 rekatlık namaz kılıp tüm hacetlerinizin kabulü için duada bulunabilirsiniz. İşte, Hıdırellez namazından sonra okunması gereken dua…

"Ya Rabbi Sen dünyanın kainatın sahibisin.Her canlıyı yaratan Sensin. Benim ve her canlının Rabbi de Sensin.Benim hem dünyamı hemde ahiretim güzel eyle. Bana ve tüm kullarına hak ettiğimiz gibi değil lutfunla ve merhametinle muamele eyle. Hızır (as) ve Hıdır(as) bana yoldaş eyle. Bizleri hata ve yanlışlarımızdan döndürsünler. Maddi ve manevi sıkıntılarımızda her zaman yanımızda olsunlar. Dualarımızı Senin güzel isimlerin hürmetine, habibin hürmetine kabul buyur. Amin

* HIDIRELLEZ GENEKLERİ NELERDİR?

Hıdrellez’de baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme ritüeli bulunmaktadır. Baharın ilk kuzusu yenildiği vakit sağlık, canlılık kazanılacağı, şifa bulunulacağı inancı hakimdir. Bu nedenle, Hızır Aleyhisselam’ın gezdiği kabul edilen yeşil yerlerde dolaşıp çiçek toplanır, oyunlar oynanır, baharın ilk kuzusu kesilerek yenilir. Toplanan çiçekler kaynatılıp içilirse hastalıklara iyi geleceğin; bu su ile kırk gün yıkanan kişinin gençleşip güzelleşeceğine inanılır. Zaten “Hızır Hakkı” için kurban ve adakta bulunmak, Hızır geleneğinde yaygın bir şekilde görülmektedir. Öte yandan Anadolu’nun bazı yerlerinde Hıdrellez Bayramı’nda edilen duaların ve isteklerin gerçekleşmesi adına sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme gibi adetler bulunmaktadır.

Hızır’ın eli değen şeylerin dolup taştığı rivayeti nedeniyle Hızır günü arifesinde yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağzı açık bırakılır. Ev, bağ, bahçe isteyenler herhangi bir yere istediklerinin küçük bir modelini yaparak; altın ve benzeri ziynet eşyası isteyenler ağaç yapraklarını kollarına veya boyunlarına takarak isteklerine kavuşacaklarına inanır.

Yüce RABBİM BU GÜZEL BAYRAMIMIZI
HAKKIYLA İDRAK EDENLERDEN EYLESİN BİZİ.
AMİN.

Selam ve Duâ ile Saygı ve Sevgiler.
Tarih:05 / 05 / 2018
Derleyen:Resul Civcik
Fotoğraf:2014
Yer:Ayrancı Karaman

Beğen

resulcivcik
Kayıt Tarihi:5 Mayıs 2020 Salı 01:20:10

HIDIRELLEZ BAYRAMI YAZISI'NA YORUM YAP
"HIDIRELLEZ BAYRAMI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
ersinbaşeğmez
14 Haziran 2020 Pazar 18:12:06
Ben özellikle gül ağacını bilmiyordum.

Öğrene öğrene okudum

Saygılarımla

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.