saf şiir
528 şiiri ve 225 yazısı kayıtlı Takip Et

Allah insanlığa hidayet versinAllah İnsanlığa Hidayet Versin(يَاۤ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا كُلُوا مِنْ طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ) “Ey iman edenler! Size rızık olarak verdiğimiz şeylerin iyi olanlarından yiyin.” (Bakara, 2/172)

(يَاۤ اَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ) “Ey peygamberler! Temiz ve helal olan şeylerden yiyin.” (Mü’minûn, 23/51)

(حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْز۪يرِ وَمَاۤ اُهِلَّ لِغَيْرِ اللّٰهِ بِه۪) “Size şunlar haram kılınmıştır: Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına kesilmiş hayvan..” (Mâide, 5/3)

…

Kur’an da haram ve helal yiyecek ve içeceklerin açıklanması bir tesadüf değildir. Nitekim Çin ve Endonezya da bulunan dünyanın en vahşi pazarında, adeta bu harama isyan eden ve yenilen hayvanların etinden insana bulaşan Coronavirüs, insanları öldürmeye devam ediyor.

Dünyanın halifesi olan insana bütün canlılar hizmet etsinler diye yaratılmışlardır, vahşet uygulansın diye değil. Hayvan hiyerarşisinde çoğalmayı dengelemek ve en güçlünün hayatta kalmasını sağlayan zincir bozulmamalıdır da. Düşünün ki, kurtları, ayıları geyikler yaşasın diye öldürseniz, artan geyik sürüsüne otlak bulamazsanız bu neticede de kurtların ve ayıların yaşadığına kıyasla daha fazla geyik ölümleri yaşanır. Allah bu dengeyi sağlamıştır. Bu dengeyi bozmak değil, aksine kabul etmemiz ve bir halife olarak korumamız gerekiyor.

Kaldı ki, helal olan inek, koyun, tavuk ve benzeri hayvanlarda bile çıkan hastalıklar ve onların virüsleri, etlerini yememiz halinde bizi öldürüyor. Onlatın etlerini bu durumdayken yememeliyiz. Ayrıca, dünyaya gelmiş her canlının yaşamaya hakkı da var. Son günlerde köpek katliamları da ayrı bir konudur. Eğer köpek nüfusu artıyorsa çoğalmasını önleyebilecek, kısırlaştırma yöntemi uygulanabilir. Her canlının sahibi Allah’tır ve ona yapılan eziyete Rabbim sessiz de kalmaz.

Eğer insanlık bu dünyada huzur ve sağlıklı yaşamak istiyorsa, Allah’ın Kur’ andaki öğütlerine kulak vermeli ve ona göre yaşamaya çalışmalıdır. Son din olan İslam, insanı yaşatmaya ve huzur içinde yaşayacağı hayatı insanlara sunmaktadır. Allah kulunun düşmanı ya da zalim değildir. Yarattığı canlıların yaşayabileceği her ortamı ve ilişkilerini Kur’anda açıklamıştır. Elbette buna uyup uymamak kişinin kendi tercihidir. Dinde zorlama da yoktur, ancak Coronavirüs gösterdi ki, buna uymamanın bedeli çok ağırdır.

Kul hakkının Allah tarafından affedilmemesi, adaletin tesisinde ne kadar önemli olduğunu bir düşünün. İnsanları vahşice öldüren, onları köle edip, insan gibi yaşamasını engelleyen, elinden ekmeğini alarak sömüren, savaşlarda hicret etmeye zorlayan Allah’a isyan eden firavunların, nemrutların akıbetlerini okuyunca bunu daha iyi anlayabiliyoruz. Hiç geçmişe gitmeye gerek yok, işte Coronavirüs… Afrika’da yüzbinlerce insanı vahşice öldüren Fransa’da, içinde yaşanan karışıklıkları ve huzursuzlukları hiç boşuna değildir.

Bir hafta önce, Amerika’ya giden okul çağındaki bir yakınımın otelden çıkıp market alış-verişine giderken önünü kesen bir çetenin, bize para vermezsen hiçbir yere gidemezsin, diye tehdit edilince cüzdanından para çıkarırken, onu kapıp giden bu insanları korkuyla seyretmesi… Bunu yapanların yaptığının yanına kâr kalması… Amerika dünyaya düzen getirmek isterken, kendi içindeki düzenin bozulmasına aldırış bile etmemektedir. Her gün bu ve benzeri sebeplerden kaç kişi ölmekte, kaç kişi mağdur edilmekte ve orada yaşayan insanların iki yakası bir araya gelmemektedir…

Bugün dünyanın iç karışıklıkları ve kötülükleri insanların Allah’a isyan ile seçtikleri yoldan kaynaklanmaktadır. Kur’an adaleti tesis ederken, huzuru teklif ediyor. Hani ne halleri varsa görsünler de olmuyor, bir ucu bize de dokunuyor. Bu yüzden Kur ’anı anlatmak ve onun huzurunu insanlara sunmak, tebliğ etmek de gerekiyor. Bana dokunmayan yılan bin yaşasınla insan huzur ve mutluluk yaşamıyor.

Allah insanlığa hidayet versin inşallah… Âmin.

Saffet Kuramaz


Beğen

saf şiir
Kayıt Tarihi:7 Şubat 2020 Cuma 11:53:53

ALLAH İNSANLıĞA HIDAYET VERSIN YAZISI'NA YORUM YAP
"Allah İnsanlığa Hidayet Versin" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
neneh.
7 Şubat 2020 Cuma 21:03:15
Muhteşem!..Saygıyla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir 7 Şubat 2020 Cuma 23:47:56
Değerli yorumun için Allah razı olsun. Selam ve dua ile...
EM.HAKİM
7 Şubat 2020 Cuma 13:29:49
Her şeyin ölçüsü insan mıdır insanlık mıdır
İnançların ölçüsü islam mıdır islamiyeit midir
Boğanın düzenini güçlü yani dağa kendisi düzenliyor
Beşeri alemin güçlü olan kendi çıkarına göre ayarlıyor
Günümüzde olduğu gibi tüm insanlık tarihi boyunca
böyle olagelmiş.
O halde ' halife olan' da 'eşrefi mahluk' olan da
güçlü olanlarıdır.
Doğanın mı beşeriyetin mi daha adil daha eşrefanedir!
Yaşananları gördükçe düşünmekten kendini alamıyor insan!
Not.
Bu bir eleştiri değildir.
Yazınız güzeldi. Okudum. Haez duydum.
Site de yazılar pek okunmaz da!.
Esin ve esen kalınız!
2 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir 7 Şubat 2020 Cuma 13:47:03
Değerli ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Selam ve dua ile.
saf şiir 7 Şubat 2020 Cuma 13:47:44
Değerli ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Selam ve dua ile.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Ahmet Zeytinci
7 Şubat 2020 Cuma 12:04:52
Tabi ki olmuş olan ve olacak olan şeylerinde hiç birisi boşuna değil şu kainatta... Sen insan olarak insan gibi yaşamaya, beslenmeye, diğer insanlara insan gibi davranmaya yanaşmazsan Allah'da bu yaptıklarının hesabını senden, o toplumdan sorar. Belki yarına bırakır, mühlet verir, ama yanların bırakmaz... Unutmayalım ki geçmişte zalimlerden de zalimlerin birisinin işini beynine giren ufacık bir sinek halletmiştir... Hiç kimse afra tafra yapıp da Allah'ın dediklerini değiştirmeye yumuşatmaya çalışmasın. Yok efendim ''Domuz eti yenirse açlık ortadan kalkarmış.'' teranelerini duyuyoruz. Müslüman da Yahudi de yemiyor domuz eti, yiyenlerde kendileri bilir... AİDS virüsü nasıl ortaya çıkmıştır bir araştırın bir düşünün bakalım. Sonrada yok efendim homoseksüellere hoşgörülü olmalıymışız filan... Bir kavmi yok etmiş Allah bu sebeple... Ne diyelim bu insanlara Allah akıl fikir versin de hepimizin yardımcısı olsun... Kutluyorum güzel yazını Saffet Kardeş selam ve dua ile...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir 7 Şubat 2020 Cuma 13:45:13
Ne güzeldi, akıcı bir üslübla okudum. Değerli yorumum için Allah razı olsun Ahmet Kardeş... Hani bir laf vardır, her koyun kendi bacağından asılır. Allah hidayet versin derim son kelam. Selam ve dua ile.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.