De Demircioğlu
55 şiiri ve 38 yazısı kayıtlı Takip Et

Neden hepimiz siyasetçiyiz?Siyaset bilimci değilim. Pek anlamam da siyasetten. Bilgi, düşünce ve inanç arasındaki farkları ayırt etmeye başladığımdan bu yana mümkün olduğunca siyaset konuşmadığım gibi, siyasetin yorumlama farklarına bağlı olarak bölünmeye ve gayeden sapmaya neden olması sebebiyle zihnimi de elimden geldiğince meşgul etmemeye çalışıyorum. Tabii verdiğim bu bilgi kendimi bütünüyle soyutladığım anlamına gelmiyor. Siyasetin birey ve toplum psikolojisi üzerindeki etkilerini, birey ve toplum psikolojisinin siyasete ne gibi geri bildirimlerde bulunduğunu hâlâ merak etmekteyim.

Siyaset biliminde ne gibi bir tanımı yapılır, bihaberim. Birden çok tanımı vardır herhalde. Daha ziyade siyasetin birey ve toplumla olan etkileşimini merak eden biri olarak, siyaset nedir, diye bir soruya muhatap olsam vereceğim cevap sanırım şu olurdu: Problemi tespit ve tanımlama, problemin altında yatan gerçek nedenleri bulma, bu nedenleri derinden sığa doğru analiz edip etkisizleştirerek problemi zayıflatma ve en nihayetinde tamamıyla ortadan kaldırma sanatı yahut mekanizması. Tabii bu bütünüyle teorik bir tanımlama. Pratikte ne derece karşılık bulur, bilemiyorum. Bir siyasetçi olmadığım müddetçe de bilemeyeceğim.

Aslına bakılırsa hayatın kendisi başlı başına siyaset. Hem aile hayatında, hem iş hayatında, hem de sosyal hayatımızda siyasi kaideleri farkına varmadan uyguluyoruz. Her ne kadar tam anlamıyla karşılamasa da iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerin; dini, siyasi, etnik ve ideolojik diğer grupların bir çok düşünsel, duygusal, inançsal, söylemsel ve davranışsal alışkanlık kalıbını günlük hayatımızda, dar bir çapta, gayri ihtiyari sergiliyoruz. Bilincimizden çok bilinçaltımızın eylemi bu. Maddi ve manevi (düşünsel ve duygusal) çıkarlarımızı korumak adına, zaman zaman da asli niyetimizi gölgelemek için yapıyoruz bunu.

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra asıl soruyu sormakta fayda var: Normal şartlar altında çözüm üretme sanatı olan siyaset, bizde neden bir problem büyütme mekanizmasına dönüşüyor? Birden çok cevap verilebilir bu soruya. Siyasiler ve yönetim anlayışları eleştirilebilir, uygulamalar ve sonuçları sorgulanabilir, reddedilen siyasi görüşlerin seçmenleri suçlanabilir vs. Ben yazdıklarımla siyasilere yön verecek bir merciide, ülke siyasetini dizayn edebilecek birikimde biri olmadığımdan ve problemin en dibindeki neden olarak bireyi (kendimi) gördüğümden, birey psikolojisi üzerinden meseleyi irdelemeye çalışacağım.

Ben mesleğim siyaset olmadığı ve ülke siyasetine en fazla bir oy kadar katkıda bulunabildiğim halde, ilk gençlik yıllarımda ve yirmili yaşlarımda neden siyasete meylettim ve hâlâ neden üzerimde izlerini taşıyorum? Maddelemek de fayda var:

1. Bir boşluk içindeydim. Kişiliğimdeki anormallik ve eksiklikleri siyasi ve ideolojik kalıplara girerek kapatabileceğimi sanıyordum.

2. Bilgi, düşünce ve inanç kavramları arasındaki farkları ayırt edebilecek durumda değildim. Elde ettiğim bilgiyi inançlarımdan bağımsız bir şekilde irdeleyip özgünleştirecek ve düşünceye dönüştürecek kapasitem yoktu. Mevcut düşüncelerimi ise düşünce-duygu-inanç karışımı bir pelte halinde ortaya koyabiliyordum.

3. Düşünce ve inançlarımı tartışmaya kapalı doğrular olarak sunardım. En doğrusu benim düşündüğümdü. Diğerleri yobazdı.

4. Tembeldim. Yaptığım işte doyuma ulaşamazdım. Hakkını vermeden çalıştığım her gün siyasi görüşüme ve inançlarıma daha fazla bağlanmama neden olurdu.

5. Ötekileştirirdim. Benim gibi düşünmeyene lüzumsuz bir öfke duyardım.

6. O zaman 18 yaşındaydım ve vatanı kurtarma hayalim vardı. Şimdi 33 yaşındayım ve anladım ki ben kurtulmadan vatanın kurtulması mümkün değil.

Ben bunları tespit ettim kendimde. Bu kadarla sınırlı değil elbette. Daha keşfedemediğim nice sebepler vardır Allah bilir.

Bu yazıda siyaset ve birey etkileşimini kendi üzerimden açıklamaya çalıştım. Yazı biraz uzun oldu. Toplum siyaset ilişkisini ise sonraya bırakmaya karar verdim. Umarım aydınlatıcı olur.

Beğen

Demircioğlu
Kayıt Tarihi:13 Ocak 2020 Pazartesi 23:56:40

NEDEN HEPİMİZ SİYASETÇİYİZ? YAZISI'NA YORUM YAP
"NEDEN HEPİMİZ SİYASETÇİYİZ?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Bir Dünyevî
14 Ocak 2020 Salı 22:51:40
ideal manada ülkemizde siyaset yok. siz 18 yaşınızdayken ihtimal ben 22-23 yaşında ve bir gençlik kollanrında idim... devam edemedim. iyi de etmemişim..

siyaset biraz kalbür üstü takımın işi. bir de aşk veya ideal peşinde olanların..
neyin aşkı, neyin idealı??

benim şahsen aklımdaki kalan tek siyasetçi; koray aydın...

neden? bakanlık döneminde yanlış hatırlamıyorsam deprem konutları yüzünden yüce divana gönderildi?? ve orada aklandı! ve kaç yıl geçti siyasi hayatına devam ediyor..

o insanın siyasi hayatı araştırılmaı bence.. hem millete hesap ver hem de devletin en yetkili heyetine veya kurumuna hesap ver ve aklan.. kolay iş değil..

belki fikir ayrılığı da olabilir ama o insan siyasetçi incelenmeli, bizler tarafından veya bizden sonrakiler tarafından..

yalap şalap daha yazabilirim ama, umarım yazınıza daha devam edersiniz hocam.. 2. 3.sü bir seri oluşturur.. meydanda kendisiyle yüzleşen insandan herkes fayda görür..

saygı ve hürmetlerimle..
esen kalınız..

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Demircioğlu 14 Ocak 2020 Salı 23:09:35
Teşekkür ederim.
Demircioğlu 14 Ocak 2020 Salı 23:11:05
Sürdürebilir miyim bilmiyorum ama deneyeceğim.
.bhdr495
14 Ocak 2020 Salı 20:21:18
6. O zaman 18 yaşındaydım ve vatanı kurtarma hayalim vardı. Şimdi 33 yaşındayım ve anladım ki ben kurtulmadan vatanın kurtulması mümkün değil.

..KİMİLERİMİZDE VAR BUNLAR. KAÇ YIL OLURSA OLSUN, HANGİ PARTİ GELİRSE GELSİN, SİYASET BİLİMİ ; AŞIRIYA KAÇMADAN, KENDİ HÜKÜMETLERİNİ OLUŞTURMA ÇABALARIYLA BİZ HALKLARIN GÜNDEMLERİNE GELEN BİR POLİTİK YAPIDIR.

ALT DÜZEYLİ DOKTORUYDU, ÜST DÜZEYLİ DOKTORUYDU, TEMİZLİKÇİSİYDİ , DİLENCİSİYDİ, BELEDİYECİSİYDİ, KADROYDU, TAŞERONDU... BU ÜLKEDE KİM OLURSA OLSUN. ÜLKEYİ BİRBİRİNE KATAN, KAOSLAR YARATAN, ARKADAN KONUŞTURTAN, ÖNDEN SUSTURTAN , "BOĞAZA VE GIRTLAĞA KADAR DAYANAN" OKSİJENSİZLİĞİN ÜLKESİNE DÖNDÜREN, BAŞTAN AŞAĞI SİYASET KOKAN, BİR ÜLKEYE DÖNDÜ MALESEF ÜLKEMİZ.

(İNTERNET) MODELİNDE OLAN SİYASET, ÜLKEMİZE FECİİ ŞEKİLDE YAYILMIŞ DURUMDA VE DEVAM ETMEKTEDİR.

SİYASETLE ALAKASI OLMAYAN İNSANLAR VE İNSANLIKLARIMIZ OLMASINA RAĞMEN,

BİR DÖNEM NASILSA FUTBOLDA KİM KAZANDI KİM KAZANAMADI DİYE İNSANLIKLARIMIZ BİRBİRİNE YORUM YAPARKEN,

SİYASETİNDE ORTALIĞIN ANASINI AĞLATMASI, ELBET İNSANLIKLARIN SİYASET ÜZERİNDE HAVADAN SUDAN SOHBETİ OLMAKTADIR.

İNSANLARI NERDE OLURSA OLSUN (MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİKLERİNİ, MİLLİ MÜCADELELERİNİ) KORKUTAN TEK ŞEY; HÜKÜMETİN ŞU PARTİYİ BU PARTİYİ TERÖRİST İLAN ETMESİ, KİŞİLERİ TERÖRİST İLAN EDEBİLİP YARGILAYABİLECEKLERİ, GEREKSİZ VE HAKSIZ YERE HAPSEDEBİLECEKLERİ. AYAKLANMA VE KALKINMA KONUSUNDA, POLİSLERİN DAĞITMA VE TAŞKINLIK ÇIKARABİLECEKLERİ.

BUNLARIN YANINDA SİYASETLE ALAKASI OLMASA DA HERKES İNTERNETTEN BİRBİRLERİNE SELAMLAR SAYGILAR SUNMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY YAPAMIYORLAR. :) SİYASETÇİLERİ OTURDUKLARI YERDEN, KENDİLERİNCE BİR UĞRAŞ OLARAK YAYINLAMAK VE BAŞLARINA BU YUKARIDAKİ SÖYLEDİĞİM NEDENLERDEN DOLAYI BİR ŞEY GELMESİNLER DİYE UZAKTAN TAKİP ETMEK VE SÜREKLİ OLARAK MERAK EDİP TAKİP ETMEK, MALESEF SİYASETİ VE KONULARINI SONLANDIRAMIYOR.

İNSANLAR HÜKÜMETE KARŞI, YAKINDAN, ÇOK YAKINDAN, SURATLARINA KARŞI HÜKÜMETİ YARGILAMA YOLLARINI BULAMIYORLAR. BUNUN YERİNE BU KAOSLAR SÜREKLİ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE, HERKES DOSTUNU ŞUSUNU BUSUNU, ONU ŞUNU BUNU YARGILAMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY YAPAMIYOR.

ANLAYACAĞIMIZ MİDEMİZ BULANIYOR. AMA KİMSE SAVAŞMIYOR.

SAYGI SELAMLARIMLA


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Demircioğlu 14 Ocak 2020 Salı 23:11:51
Teşekkür ederim.
Den(iz)
14 Ocak 2020 Salı 08:54:00
Öncelikle yazınız uzun değil, kısa bile kalmış sayılır. Öz eleştirileriniz elbetteki sizi bağlaya bir durum. Sizi sizden iyi tanıyacak değilim. Ancak siyaset bilimci olmak veya politikacı olmak siyasete dahil olmak için bir koşul değildir bana göre. Biz siyasetle meşgul oluyoruz çünkü burası Finlandiya,Japonya,İsviçre değil. Düne kadar ABD halkı da pek uğraşmazdı ama bazı şeylerin olması gerektiği gibi yürümediğini gören halk siyasete soyunup yakın takibe başladı. Bilmem anlatabildim mi?

Sevgilerimle....

4 cevap yazılmış Cevap Yaz


Demircioğlu 14 Ocak 2020 Salı 23:00:07
Elbette anlattınız.

Siyaset yaptığınızı ve yapma gerekçenizi ifade etmişsiniz. Yanlış anlaşılmak istemem, niyetim de sizi yargılamak değil ama yorumlarınızı merak ettiğimden birkaç soru sormak istiyorum: Siyaseti meslek edinmemiş bir vatandaş olarak zihinsel enerjinizi, sizin gibi düşünmeyen ve inanmayanlara cevap vermekle harcıyor oluşunuz, yapmakta olduğunuz mesleğiniz ve ülke adına ciddi bir kayıp değil mi? Karşılıklı laf yetiştirmelerle karşı cenahtan insanlarla yaşamış olduğunuz gerginlik günlük yaşantınıza da sirayet etmiyor mu? Sanal ortamda oluşturulan bu kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı ve kışkırtıcı diyaloglar ülkeye ne derece hizmet ediyor? Neyi değiştiriyor mesela?

Den(iz) 14 Ocak 2020 Salı 23:43:55
Çok genel geçer sorular bunlar. Cevap vermem için değil de size göre olan cevabını da zaten beraber verdiğiniz soru stili ile sorulmuş olması da sorularınızı sığlaştırmış. Buradan olumlu alabileceğim tek geri bildirim beni takip ediyor oluşunuz. E aslında bu da sorularınıza verilmiş bir yanıt oluyor. Anladığım kadarı ile başladığınız o cümleyi takip ettiğim kadarı ile düzelirseniz samimi durmuş olur. Takipte kalınız size iyi gelebilir.

Iyi geceler...
Demircioğlu 15 Ocak 2020 Çarşamba 00:16:56
Tek bir yazınızı dahi okumadım. Bundan böyle okur muyum, onu da bilmiyorum doğrusu. Başka yazılar altındaki yorumlarıza denk geldim. İçeriğine göre okuduğum oldu.

Kaçamak bir cevap vermişsiniz. Peşin hükme dayalılık sezdim. Dolayısı ile bu noktadan itibaren fayda sağlayıcı ve sonuç aldırıcı bir diyalog oluşacağı kanısında değilim. Ama sadece kanı tabii.

Saygılarımla.
Den(iz) 15 Ocak 2020 Çarşamba 08:31:01
Kaçamak mı ? :))

Yazdığımı açıklayayım :

Siz ön yargılarınızla soru soruyormuş gibi yapıp beni hem eleştiriyorsunuz hem de yargılıyorsunuz. Böyle bir soruya zaten kendiniz hep sorup hem cevap verdiğiniz için ikinci bir cevap vermek vakit kaybı ve mantıksızlık olur.

Okuduğunuzu ikimizde biliyoruz. Bundan sonra beni okumanız veya okumamanız benim açımda nötr değeri taşır. Öğrenmek isteyip istememek size kalmış tabi.

İyi bir diyalog niyeti olan yazı sahibi bir yorumcuya sizin gibi yanıt vermez. Yapmak istediğiniz zaten buydu ve ben de size istediğinizi bile isteye verdim.

Size yeni bir cevap vermeyeceğim. Bence size yeterince cevap verildi.

İyi günler.Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.