Mehmet Aluc-Kul Mehmet-
1022 şiiri ve 283 yazısı kayıtlı Takip Et

İhtiyarlık gençlik kristali içine saklanmış olarak karşımıza çıkacak…İhtiyarlık Gençlik Kristali İçine Saklanmış Olarak Karşımıza Çıkacak…


İhtiyarlık Gençlik Kristali İçine Saklanmış Olarak Karşımıza Çıkacak…

İnsan ihtiyarlaştıkça, ölümü bekliyor sansak da bitmeyecek olan, gençliğini bekliyor. Bu ölümle değişmez bir hakikat oluyor. Bu bir kurgu hiç değil ve hakikat olarak, karşımıza çıkacaktır. Bu bizim için bitiş değil diriliştir. İhtiyarlık gençliğin kristali içine saklanmış bir gençlik olarak karşımıza çıkacak. Yani gençliğin kristali içine saklanmış ihtiyarlık, şimdi bizimle iken ölümle de, ihtiyarlık kristali içine gizlenmiş gençlik çıkacak karşımıza.

Hz. Enes’ten yapılan rivayete göre Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Cennet halkı kıyamet günü Âdem’in suretinde, otuz üç yaşında, bıyıklı, bedenleri kılsız ve karagözlü bir sima hâlinde haşr edilirler. Sonra cennette bulunan bir ağacın yanına götürülürler ve ondan elbise giyinirler, artık ne elbiseleri eskir ve ne de gençlikleri kaybolur.”(Kenzu’l-Ummal, H. No: 39383).

Diğer bir rivayette ise şu ifadelere yer verilmiştir:

“(Ruh üflenmiş) bir düşükten bir pirifâniye kadar (cennetlik olan) her kes otuz üç yaşında, Âdem’in suretinde, Yusuf’un güzelliğinde, Eyyub’un ahlakında bıyıklı, bedenleri kılsız ve karagözlü bir simayla haşr edilirler.”(age, H. No: 39384).

Gençliği bitmez bilen insanoğlu, ihtiyarlıkla karşılaşınca bocalar, aslında hakkı bilen için böyle değildir, halden hale kulu sokan Âlemlerin Rabbi Allah C.C. ‘Dır.
“Hz. Peygamberimiz de, Allah’ı “Mukallib el-Kulûb” (kalpleri halden hale sokan) diye anar (Tirmizî, Kader 7; İbn Mâce, Mukaddime 13)”

Anda görülmeyeni kuvars diyelim kristal diyelim içine gizleyen, Âlemlerin Rabbi yüce Allah C.C.Dır. Gizlenen ortaya çıktıkça, kıştan sonra bir daha kışı yaşamamak üzere, ilkbaharı yazı yaşamak neyse ihtiyarlıktan sonra ölümle gençleşmekte aynıdır. Dünyada bütünü yarım hallerde yaşamak, ahrette cennette tamamıyla yaşamaktır. Bir dünya yaşantısı imgelerle dolu olan, dizginleri elimizde olmayan, kırılarak yansırken olasılıkları da nur Kur’an’la bize tabiatta anlatan, sonsuzluğa kavuşmayı bu boşlukta kavuşmak için kazanmamızı isteyen, merhameti sonsuz Yüce Allah C.C. Dır.

Yoksa yeryüzünde bölük pörçük iken, bizleri zamanla bir arada olmamızı sağlayan Allah C.C.Yarında yine bir araya toplayacak, dünya boşluğun başımızı döndürerek kendi yolundan dönüp dönmediğimizi seçimimizi bize soracak olan sonsuzluğun Âlemin sahibi Allah C.C. Dır.

İhtiyarlığa kızarak kafa tutarak şeytanla birlikte olmak yerine hakla olmak, yeni çıkılmaz labirentler kurarak, sonunu cehennem çıkarmaya da hiç gerek yok. Labirent içinde gezerken labirenti mükemmelliği ve sona çıkan kapısını arayarak, huzurla çıkmak olduğu halde, isyanla bu çıkılmaz diyerek yıkmak yeni gerçekten içinden çıkılmaz labirentler kurmakta boşunadır, vesselam, selamlarımla.
Mehmet Aluç

Beğen

Mehmet Aluc-Kul Mehmet-
Kayıt Tarihi:28 Kasım 2019 Perşembe 06:13:35

İHTIYARLıK GENÇLIK KRISTALI İÇINE SAKLANMıŞ OLARAK KARŞıMıZA ÇıKACAK… YAZISI'NA YORUM YAP
"İhtiyarlık Gençlik Kristali İçine Saklanmış Olarak Karşımıza Çıkacak…" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.