is ismail karaosmanoğlu
211 şiiri ve 76 yazısı kayıtlı Takip Et

Yahudiler ve müslümanlar YAHUDİLER VE MÜSLÜMANLAR 

Yahudilik tarih boyunca hak ve hakikatin düşmanı, yalanın, sahteciliğin ve batılın bayraktarı oldu. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de ‘onları Müslümanların gerçek düşmanı olarak anmakta, İslam düşmanlığında onları putperest müşriklerle bir tutmaktadır. Hristiyanların içindeki bazı kişileri ise İslam’a en yakın hayatı yaşayanlar olarak betimlemektedir. 
Yahudilerin hahamlarını Tanrı edindiklerini haber veren ilahi bildiri bu yönüyle onları da putçu olarak ilan etmektedir. Onların putçulukları peygamberleri daha aralarındayken başlamış, Musa(as) Allah ile konuşmaya gider gitmez Samiri ’nin yaptığı buzağıya tapmışlardır. Hidayetten sonra dalalet. Ne kötü bir seçim. İşte Yahudiler hep bu halet-i ruhiye içinde olmuştur. Onların hak ve hakikate olan düşmanlıkları bu gün İslam’a olan saldırganlıklarını her fırsatta ortaya koymaktadırlar. Bu gün Gazze’de olanlar bu gerçeğin yansımasıdır. 
İsraf suresinde ‘Biz İsrail oğullarına kitapta! ‘Kuşkusuz siz yeryüzünde iki defa fesat çıkaracaksınız ve ve elbette büyük bir taşkınlıkla kibirleneceksiniz hükmünü takdir ettik. ‘ diye haber verilen bu iki fesat sıradan bir karışıklık değildir elbette. Devam ederek ‘Birincisinin zamanı geldiğinde üzerinize güçlü, kuvvetli, savaşçı bir takım kullar gönderdik de onlar(memleketin her köşesini kontrol altına aldılar) ta evlerin aralarına girip araştırdılar. Bu gerçekleşmiş bir vaat oldu.’Sonra onların üzerine size tekrar hakimiyet verdik; size mallarla ve evlatlarla yardım ederek sayınızı artırdık ve sizi toplumca daha çoğalttık. Eğer iyilik yaparsanız kendinize iyilik yapmış olursunuz; yok eğer kötülük yaparsanız o da kendinizedir. Derken ikincisinin zamanı geldiğinde yüzlerinizi kara çıkartsınlar, daha evvel girdikleri gibi mescide girsinler ve ele geçirdikleri her şeyi mahvetsinler diye onları göndeririz.’(4.5.6.7) 
İşte bu ayetler bize geleceğe yönelik işaretler vermektedir. Bu ayetler geniş tefsirlere muhtaçtır ancak bize Yahudilerin başına gelecek önemli olayları işaret etmektedir.Birinci fesadın Buht’un -Nasır tarafından bertaraf edildiği, Allah’ın İsrail oğullarının azgınlığa dalıp isyan etmeleri üzerine kendilerine düşmanlarını musallat ettiğini ve kanlarını helal kılarak evlerine çepeçevre girdiklerini ve onları zelil ve kahr ettiklerini bunun da uygun ceza olduğunu Allah’ın kullarına zulmetmeyeceğini haber veriyor. Doğrusu onlar Allah’a çok isyan etmişler bilginler ve peygamberlerden bir topluluğu öldürmüşlerdi.’(İbn-i Kesir) 
İşte birinci isyanlarında Babil Kralı Buhtunnasr tarafından katledildiler. Onların mabetlerini harap etti. Onlardan yetmiş bin kişiyi öldürdü. Onların ileri gelenleri ve bilginlerini de öldürdü. Tevrat’ı ezber bilen hiç kimseyi sağ bırakmadı. İçlerinden peygamber torunlarıyla diğerlerini esir alarak götürdü. 
İkinci isyan için tam belirgin bir işaret vermemekle beraber o zaman onlara Müslümanları musallat edeceğini haber vermektedir. Bu savaş ve hezimetin geçmişte mi olduğunu yoksa gelecekte mi olacağını tam açıklıkla işaret edilmemesi geçmiş ve geleceği kapsadığını göstermekte bir diğer ayette taşlar ve ağaçlar arkasına saklanacakları ağaçların arkalarındaki Yahudi’yi haber vereceğini yalnızca Gargat ağacının onları gizleyeceğini bildirmektedir. Bu gün İsrail’de Gargat ağacını fazlaca ekildiğini düşünürsek bu sona Yahudilerin de buna inandıkları, içten içe bu korkuyu yaşattıklarını anlarız. 
İsrail cumhurbaşkanının İsrail’in sonunun Müslümanlar eliyle olacağını söyleyen birine o Müslümanlar gelsin de o zaman düşünürüz demesi de manidardır.

Beğen

ismail karaosmanoğlu
Kayıt Tarihi:13 Ekim 2019 Pazar 19:36:59

YAHUDİLER VE MÜSLÜMANLAR  YAZISI'NA YORUM YAP
"YAHUDİLER VE MÜSLÜMANLAR " başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Filiz Şahin.
2 Kasım 2019 Cumartesi 09:49:19
Kur'an-ı Kerimde kaç ayet var?

Cevap Yaz
ccelayir
2 Kasım 2019 Cumartesi 09:14:44
...

ccelayir tarafından 11/2/2019 11:14:29 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Konsantre Karanlık Madde
2 Kasım 2019 Cumartesi 01:34:08
İsrailoğulları ilginç ve spekülasyonlara açık bir topluluk bunu anlayabiliyorum ama bu şekilde bir nefreti gerçekten anlayamıyorum. Altı Gün Savaşı gibi bir olayın ilkel bir yorumlaması olarak düşünmeye çalışabilirim bunu fakat bu savaş dünya tarihindeki sıra dışı olaylardan birisidir ve İsrail devleti yalnızca istihbarat faaliyetleri sayesinde 20 yıllık bir orduyla üç Müslüman ülkeyi mağlup etmiştir. Dünyadaki İbraniler popülasyonun yaklaşık yüzde birini oluştururken, Nobel ödüllerinin yaklaşık üçte biri İbranilere gitmiştir. Friedman, Marx, Ricardo, Krugman, Stiglitz, Bernanke, Yellen gibi pek çok ekonomist çıkartarak bu bilimi neredeyse yoktan var etmişlerdir. Kissinger, Brzezinsky gibi akademisyenler, lobi faaliyetleri gibi araçlarla yıllardır ABD dış politikasını yönlendirebilmeleri de ilginç bir özellikleri bu adamların. Iron Dome gibi bir teknoloji ile gelen tüm füzeleri yüksek yüzde ile imha edebilen bu insanlar kendilerinden nefret eden iki yüz elli milyon Arap içerisinde dimdik ayakta durabilmelerini de ilginç bir özelik sayabiliriz elbette. Ben objektif bir insan olarak bu özelliklerde İbranileri düşman veya ürkütücü değil yalnızca zeki olarak gördüm. Dinler tarihinde incelediğimizde ise ortada yalnızca ezilen ve zorla dağıtılan bir toplumun hikayesi var. Sanırım bu noktada sorumun cevabı sanırım kendisini ele verdi. Düşmanlığın pek çok sebebi olabilir ama en sık rastlananları; çıkarını korumak, yayılmacılık, misyonerlik ve kıskançlıktır sanırım. Sizin düşmanlığınız da anladığım kadarıyla son kategorinin acıklı bir örneği.

4 cevap yazılmış Cevap Yaz


Türk Kızı(Emine Sezek Akb 2 Kasım 2019 Cumartesi 01:50:02
En son nerede kalmıştık senin tanıştırdığın ünlü fenomen felsefeciler Hz. Yusufla Meryem anamızı evlendirmişlerdi he tam da oni anlatıyoruz nefret değil ...
Konsantre Karanlık Madde 2 Kasım 2019 Cumartesi 01:55:54
Yazının ilk cümlesi şu hanımefendi; "Yahudilik tarih boyunca hak ve hakikatin düşmanı, yalanın, sahteciliğin ve batılın bayraktarı oldu."

Sizce burada düşmanlık yok mu?
Türk Kızı(Emine Sezek Akb 2 Kasım 2019 Cumartesi 02:15:08
Peygamber efendimizin şu lafı sünnettir aslında senin dinin sana benim ki bana İsmail yazar şunu diyor benimki bana seninki sana beyefendi bazı anlaşılamamış durumları olabilir yahudi kelime kökenine inersek haksız o kadarını biliyorum İsrailin de ... Bu durumun sonucu ve yaşanmış durumların kanaatine göre de haklı sayılır O hakla nesh ve recm ediyor itikal durumları da suç değil... Dine göre yasak bir şey yapmıyor ki!En büyük günah olmayan bir durumu yakıştırmak ve iftira müslüman olan %90 lık bir oranla bunu yaşıyor dürüst insan yol kad eder insan katletmez bu önemli yanlışlar düzelir ama maneviyata zarar geleceğin çöküşüdür...Şan şöhret için yazılacak bir yazı olduğunu zannetmiyorum... Klonlaşmış bir hayatın içerisinde nasıl durulursa öyle durmaya çalışılıyor hayat öğretiyor...Ama yapılan yanlışlar evrimin de kişiselliğini bozar...
Konsantre Karanlık Madde 2 Kasım 2019 Cumartesi 02:54:43
Sayın Emine Hanım

Beyefendi onu derken incitici ve dahası tahrik edici bir lisan kullanıyor. Üstelik bunu yaparken de üç ilahi dini de bir arada sınırlarında yaşatan bir imparatorluğun propagandasını yapıyor çapınca...

İnsan hakları evrensel bildirgesine göre ise Beyefendinin yaptığı suç. Irkçılık. Kopenhag kriterilerinin geçerli olduğu bir yerde bu yazı yüzünden başı belaya girer. TCK'ya göre de suç ama ben bu ülkede daha büyük suçlar işlendiğini gördüğüm için cezalık bir suç değil halkı kin ve düşmanlığa sevk etmenin bu kadarı.

Hoşgörü herkes için gerekli. Yazı sadece tahrik edici. Popülist olmadığına katılırım. Fakat tahrik unsuru. Evrim konusuna gelince; siyasetin evrimini konuşmayı hiç sevmem, kelimelerin evrimi, harflerin ve müziğin evrimi büyülü.

İyi geceler.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
BayBuhar
14 Ekim 2019 Pazartesi 12:03:50
Zeytin ağacı hakkında ne düşünüyorsunuz? O da mı Yahudi ağacı fikrinizi alabilir miyim?

Öyleyse benim zeytinligi söküp atayım.

Ne'me lazım Yahudi mahudi saklanır da arkasına...

BayBuhar tarafından 10/14/2019 12:08:55 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.