NAZIM TAŞTAN 51
1 şiiri ve 1 yazısı kayıtlı Takip Et

Fani ademNere gider beşer,adem?
Çabuk ol da bul yolunu!
Allah görür her kulunu!
Hakka yönel fani adem!

Deli saçması dünya görüşleri ve fikir buhranları arasında bocalayan insanlık,abuk,sabuk tez ve davranışlarla uğraşıp, kendi intiharını hazırlıyor! İnsanlık yanlış davranışlardan kurtulmadıkça,asla huzur ve mutluluk bulamayacaktır. Kırık, dökük,o bozuk kalıplarla insanların ruh imarı inşa olmaz.

İnsanlık,hakikate değil,yalana teslim olmuş. Bunun için insanlık alemi belini doğrultamıyor,debelendikçe de batıyor! İnsanlık, ne kadar arayış içerisin de olursa olsun, yanlışta ısrar ettikçe, Hakka yönelmedikçe,hiç bir çıkar yol bulamaz, kötü badirelerden kurtulamaz,kurtuluşa eremez. Bir insan, manadan habersizce hayat yaşıyorsa,o insanın idraki,ira-desi, başarı grafiği ne olursa olsun,akıbeti hazindir. O insanın sonu hüsranla biter.

Yüce Rabbimiz tarafından yaratılmışız! Varlık hikmetimizi, ona borçluyuz! İnsanlık öylesine gaflet içinde ki,bizler su- nulan sayısız nimetlerin şükrünü eda demi edemiyoruz, gaflet içinde yüzüyoruz. Şuur,idrak,o feyiz meselesi olan ma- nevi duyguların sınırı yok! Bu duygular asgariden başlar azamiye doğru,oradan da tekamüle doğru yol alır.

İnsanlık,mutlak huzuru mana aleminde bulur. İnsanlığın tek meselesi var! O da yaratana kul olmaktır. Yüceliklerin en yücesi, büyük hikmet ve gerçek kurtuluş budur. Allah’ı Zül Celalin hazinesi bilinmez sırlarla doludur? Yedi kat yerin altı,yedi kat göğün üstü,arşı ala çözülmez sırlar hazinesidir.

Peygamberimiz miraca çıktığında,alemlerin sır hazinesine ait olan o anahtarlar,Yüce Rabbimiz tarafından Peygambe-rimize verilmiştir. Peygamberimiz miracında, Cennet ve Cehennemi, bilinmeyen alemler temaşa etmiştir!. Bizler,işte böyle bir Peygambere ümmet olmuşuz. İnsan, yaratılış gayesini çok iyi bilmeli,o yönde yaşamalı! İnsan,derin,derin te-fekküre dalarak,varlık hikmetini hissetmelidir.

Allah’ı arayıp bulmak,varlığını ensemizde hissetmek,onun sır ve hikmetlerini bir,bir düşünerek,derin tefekküre dala- rak, onun etrafında pervane olmak her insanın kutsal görevidir. Her insanın dünyaya gelişinin tek gayesi var o gaye yaratana kul olmaktır. Gerçek yaşantı,gerçek huzur,iç alemin huzurudur. O huzuru bulmak,Yaratan Allah’ın nizamının hakim kılınmasıyla mümkün olaolacaktır. Hakka yönel fani Adem,bul hakkın yolunu!..

NAZIM TAŞTAN


Beğen

NAZIM TAŞTAN 51
Kayıt Tarihi:10 Eylül 2019 Salı 15:15:06

FANİ ADEM YAZISI'NA YORUM YAP
"FANİ ADEM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
K.KARTALI
11 Eylül 2019 Çarşamba 06:08:55
Yazılarınız hayırlara vesile olur inşa Allah.
Hak yolu bulmayan şer yolu bulmuştur.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.