NA NAZIM TAŞTAN
113 şiiri ve 54 yazısı kayıtlı Takip Et

Aile bağlarıÇabuk biter sevdalar!
Tartışmalar tez başlar
Güzel sözler tez biter!
Akar gözden o yaşlar!

Aşkla başlayan evlilikler,genelde kısa ömürlü oluyor. Aşıklar evlenince,o aşk ve sevda tüten terennüm dolu sevgi sözcükleri,muhabbet dolu güze-lim sözler,çabuk biter. Verilen vaatler çabuk unutulur. Cicim ayları bitiğinde tartış-malar,kavgalar başlar. O dayanılmaz şiddet dolu geçimsizliklerin sonunda çiftler boşanır. Nice,nice yuvalar yıkılır! Geride kalan o yavrular sefil ve perişan olur.

Yapılan istatistikler göstermiştir ki,görücü usulüyle kurulmuş evlilikler da-ha uzun ömürlü olmaktadır. Bunun sebebi gayet açıktır. Yapılan evlilikler mantık evliliği olduğu içindir ki,bu nedenle uzun ömürlü olmakta,böyle bir evlilik,ölünceye dek hayat boyu sürmektedir.

Boşanmalar aile düzeni için bir yıkımdır. Hele, ayrılan çiftler geride ana baba sevgisine muhtaç çocuklar bırakmışsa durum çok daha vahimdir. O kimsesiz yavrular başıboş ortalıkta kalır. Karı kocanın o kin,öfke ihtiraslaları yüzünden ana baba sevgisinden mahrum büyüyen o çocuklar ruhsal bunalıma düşerler. Aile yuvasının yumuşak şefkatinden mahrum kalan o yavrular ruhi çöküntülerin vermiş olduğu bir hisle, serseri bir mayın gibi topluma zararlı birer yaratık olurlar.

Aile düzeni,kadınla başlar,kadınla biter. Aileye mutluluk,kadınla gelir ka-dınla gider. Onun içindir ki,aile yuvası sağlam temeller üzerine kutulmalı! Ailede ki manevi hava bozulunca, aile bağları sarsılır, ailede ki uyum bobozulur,toplum düzeni temellerinden çatırdar. Aile fertlerinin dejenere olmasıyla toplum sarsılır,acıklı manzaralar ortaya çıkar. İnsan-ların ların mutluluğuna gölge düşer,yuvalar yıkılır.

Eşinden ayrılmış dul kadın. Etrafta ki insanların iğrenç dolu bakışlarına, ihtiras dolu nazarlarına hedef olur. Durum böyle olunca,şeytan üçkenin-den kurtulamayan kadın,mana örtüsünden,ar ve haya duygusundan sıy-rılarak,çarpık zihniyete yem olur. Bozuk düzenin dişlileri arasında kaybolur gider. Ruhlara vurulan maddi esaretten sonra,sarhoş-luk ve cinsellik,daha başka temayüller ortaya çıkar çılgınlık baş gösterir. Gayrımeşru yol, kötü davranışları hürri-yet psikolojisi içinde mütalaa edilince,o fuhuş çılgınlığı bir salgın halinde etrafa yayılmaya başlayınca,aile bağları bo-zulur,yuvalar temelinden yıkılır. Ne acıklı,hazin bir mazara değil mi?..

NAZIM TAŞTAN

Tüm yazılarım noter tastiklidir. Alıntı yapılır,çalıntı yapılamaz.


Beğen

NAZIM TAŞTAN
Kayıt Tarihi:11 Ağustos 2019 Pazar 17:44:45

AİLE BAĞLARI YAZISI'NA YORUM YAP
"AİLE BAĞLARI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.