Acılar-Denizi
14 şiiri ve 1 yazısı kayıtlı Takip Et

AdakADAK1962 yılında Erzincan’ın Tercan İlçesi’ne bağlı Kargın köyünde akıllara durgunluk veren bir olay yaşanır. Olay’ın faili 26 yaşındaki Müslim Koca günlerce gazetelere manşet olur. O olayı okuyan, duyan herkes derinden sarsılır.

Bir erkek çocuk babası olan Müslim askerliğini gardiyan olarak Isparta’da yaparken iftiraya uğrar. Para çaldığı iddia edilir. Dini bir iç dünyaya sahip Müslim, bu iftiradan kurtulduğu takdirde ikinci doğacak oğlunu Allah’a kurban edeceğine dair kendi kendine söz verir. Bir süre sonra gerçek ortaya çıkar ve Müslim aklanır.

Müslim Koca köyüne geri döndüğünde karısının hamile olduğunu görür. 11 Şubat 1962’de karısı doğum yapar ve bir erkek bebek dünyaya getirir. Çocuğa "Mızrap" adını verir. Çocuğun erkek olmasını Allah’ın kendisinden kurban istediğine yorar.

Ailenin her geçen gün yoksullukları artar, büyük oğlu hastalanır, köyde kuraklık çıkar. Müslim tüm bu felâketlerin daha önce söz verdiği adağını yerine getirmediği için ortaya çıktığına inanır. Birara "adağını" yerine getirmek için 40 günlük oğlunu kurban etmeye niyetlense de bebeği çok cılız bulduğundan vazgeçer. Kendi deyimiyle bebeğin "biraz daha beslenmesi, toparlanması" gerekmektedir.

24 Nisan 1962 sabahı "o günün" geldiğine karar verir. 2 buçuk aylık oğlu Mızrap’ı yıkaması için karısı Gülbahar’a teslim eder. Bu arada kendisi de abdest alıp namaz kılar. Sonrasında bebeği alarak evinin biraz ilerisinde boş bir çimenlik alana gider.

Aklında hep Hz. İbrahim’in de oğlunu Allah’a kurban etme hikayesi vardır. Dolayısıyla yaptığı şeyin hayırlı birşey olduğundan şüphesi yoktur. Allah koskoca İbrahim Pegamber’den bunu talep ettiyse kendisinden haydi haydi talep etmiştir. Hem Hz. İbrahim’e Allah müdahale etmiş ve oğlunun yerine kesmesi için bir koç göndermemiş midir?

Bu düşünceler içerisinde önce bebeği yere yatırır. Besmele çeker. Cebinden çıkardığı bıçağı bebeğin boğazına dayar. Dua ederek bebeğin boğazını keser. Bir süre bebeğin ufacık bedeninin can çekişmesini izler. Boyun kemiğine kadar parçalanan yavrucak hemen oracıkta ölür. 2 buçuk aylık bebek Allah’a adak olarak kendi öz babası tarafından kurban edilmiştir! Bu arada Hz İbrahim hikayesinde olduğu gibi ne gökten gelen bir melek, ne de onun getirdiği bir koç vardır!

Olay duyulduktan sonra Müslim Koca jandarmaca tutuklanır. Yaptığı şeyden hiç pişmanlık duymadığını, sadece Hz. İbrahim’in yolundan gittiğini söyler. Yaptığı şey Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’e yapmak istediği şeydir. Ne fazla ne eksiktir. Allah’a karşı vazifesini yapmıştır!

Müslim Koca doktorlar tarafından muayene edilir. Akli dengesinin kesinlikle yerinde olduğu kanaati oluşunca yargılanır ve idam cezasına çarptırılır. Daha sonra ifade değiştiren katil babanın cezası müebbete çevrilir. Duruşmaları yapılırken salondaki bazı izleyiciler baygınlık geçirmiştir.

Bu olay 17 yıl sonra 1979’da Atıf Yılmaz tarafından film yapılır. Benim de ufak bir çocukken izlediğim "Adak" filminin başrolünü Tarık Akan ve Necla Nazır paylaşmıştır. Film bu olayı işlerken kara cehalet ile dinin ortak ilişkilerini de sorgulamaktadır.

Kıssadan hisse;

3000 yıl önce "Allah’a adak" düşüncesiyle kendi evladını kesmeye kalkarsan peygamber olursun...
Günümüzde kendi evladını "Allah’a adak" niyetiyle kesmeye kalkarsan akıl hastası ve katil olursun...

Kara cahiliye döneminden miras sana anlatılan her masalı doğru kabul edip aklını mantığını kullanmadan körü körüne inanırsan da..
Tam bir koyun olursun!..


Beğen

Acılar-Denizi
Kayıt Tarihi:9 Ağustos 2019 Cuma 05:27:51

ADAK YAZISI'NA YORUM YAP
"ADAK" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Acılar-Denizi Yazının sahibi
10 Ağustos 2019 Cumartesi 15:11:54
Hayvan katliamına #HAYIR

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.