özkan çalış
34 şiiri ve 9 yazısı kayıtlı Takip Et

Türk ordusunun üvey evlatları; yedek subaylarTÜRK ORDUSUNUN ÜVEY EVLATLARI; YEDEK SUBAYLAR

İşlerine gelmedi mi; zorunlu askerlik mükellefisin, paralı askersin, geçici personelsin/bugün var yarın yoksun, asteğmensin/yedek subaysın. Küçük ve hakir görülürsün. Yeri gelir er muamelesi atfedilensin. Haksızlığa uğrarsın hak arayamazsın. Ayak işi görensin. Diğerleri meşru sen yasaksın. Diğerleri hür sen esirsin. Diğerleri her işte muktedir, varsa bir hata kusur o sensin. Üstüne vazife olsun olmasın her denileni yapmalı her şeye tamam demelisin. İtiraz edemezsin, baş gösteremezsin. Yaparsan onlar vatanperver, sen gafil ve hainsin. Sen defolu, sen son kullanma tarihi olan ürünsün. Sen çaycı, sen çorbacı, sen ayakçısın... Sen Türk ordusunun üvey evladısın!

İşlerine geldi mi; sen koskoca subaysın! Elbetteki sorumluluk alacak, elbetteki yapacaksın. Sen rütbeli, sen yetkili kişisin. Her daim muzaffer olacaksın! Sen tahsilli, akli pir olansın. Sen yol gösterici, sen karanlığa ışık taşıyansın. Sen 1891’den beri Türk ordusunun hizmetkarı, ihtiyat zabitisin. Sen Mustafa Fehmi KUBİLAY’sın. Sen kahraman Türk ordusun yalçın bir neferi, sonsuza değin payidarısın...!

Anlayacağın asteğmenim! Sen nabza göre şerbet alansın. İşimizi gördüğün müddetçe en iyisisin. Ancak; sakın bir hata yapmaya gör! Bu güne değin layıkıyla gördüğün her ne meşgale varsa; verdiğin hizmet ve emekler dahil olmak üzere kat’iyen gözünün yaşına bakılmaya, merhamet edilmeye! Hakiki bir asker, hakiki bir subay iken yerle yeksan edilirsin. Değil silah arkadaşı; kapıdaki köpek, dağdaki çakal, zindandaki fare dahi olamazsın.

Asteğmenim! Sen, yüce Türk ordusunun üvey evladısın! Ceza içinden ceza, ölüm içinden ölüm beğenebilirsin!

“Dün sabah Padişah-ı cihan idim, şimdi üryan kaldım. Merhamet edip halimden ibret alın; dünya size dahi kalmaz... Hey ağalar!.. Görün şu dünyanın hâlini; daha sabahleyin Padişah iken, mal ve mülkümün had ve hesabı yok iken, şimdi on akçelik bir servete sahip değilim!..”
II. (GENÇ) OSMAN


Beğen

özkan çalış
Kayıt Tarihi:11 Temmuz 2019 Perşembe 11:12:56

TÜRK ORDUSUNUN ÜVEY EVLATLARI; YEDEK SUBAYLAR YAZISI'NA YORUM YAP
"TÜRK ORDUSUNUN ÜVEY EVLATLARI; YEDEK SUBAYLAR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Ahmet Zeytinci
11 Temmuz 2019 Perşembe 18:22:47
Askerlik çok da hata götürmez zaten. Yedek Subaylığa eskiden lise mezunları bile alınırmış şimdilerde dört yıllık yüksek okul ve dengi okul mezunları oluyor yedek subay. Meslek sahibi insanlar bunlar haliyle ordunun asli unsuru değil. Bence operasyonlara bile gitmemeli idiler, zamanın da katılıp da çok şehit olan asteğmen var. Cem Yılmazın esprisinde de var ya ''Yedek subaysın da kimin yedeğisin, illa biri sakatlanıp çıkacak o yedek subay mı girecek savaşa ya da eğitime?'' şaka bir yana iyi de askerlerdir, ne de olsa kafa çalışıyor yüksek okul mezunu insanlar...

Cevap Yaz
Den(iz)
11 Temmuz 2019 Perşembe 14:09:21
Bu yedek subaylık askerlik borcu bitene kadar olan rütbe değil mi? Askerliğin her rütbesinde görev yapan tüm subay, astsubay, er ve erbaşlara sonsuz saygı ve selam gönderiyorum. Bir asker ablası olarak her bir rütbenin ayrı ayrı cefasının olduğunu birebir gördüm. Hepinize yürekten şükran borçluyum. Bir askerin bu şekilde hissettirilmesine çok üzüldüm.

Sevgilerimle...

Cevap Yaz
Bir Dünyevî
11 Temmuz 2019 Perşembe 14:01:29
kamu yönetiminde bir çürümüşlük her yerde..
ister ordu diyelim, ister eğitim, meclis, belediye vb...

tefekkür edince kabuslar görmeye başlarsınız..

nasıl bir dünya nasıl bir sistem...
yarın bir gün robot askerlerin şehit sayılıp sayılmayacağı tartışılacak bence..


sersenişinize katılmamak elde değil, her işi yaparsın lakin başkası yer kaymağını..
veya onlar kahraman olur madalya olur yazılır çizilir, sen sıradan olmasan onlar olmayacak ama sana da hiç bir zaman gerekli önem değer saygı gösterilmeyecek..

saygılarımla üstadım..
kaleminize sağlık

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.