M.Talat Uzunyaylalı
124 şiiri ve 68 yazısı kayıtlı Takip Et

Varlık görece bir gerçekliğe sahiptir!Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 24.5.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

“Bulutu üstünüze gölge yaptık. Size, kudret helvası ile bıldırcın indirdik. Verdiğimiz rızıkların iyi ve güzel olanlarından yiyin, dedik. Onlar verdiğimiz nimetlere nankörlük etmekle bize zulmetmediler, fakat kendilerine zulmediyorlardı.” (Bakara 57)

Hatırlanacağı üzere Hz. Musa ile Mısır’dan çıkan İsrailoğulları, Tih çölünde bir süre barınmak zorunda kaldılar. Çölün kavurucu sıcağı, yok denilecek düzeydeki bitki örtüsü, su kaynağının olmaması doğal olarak şikâyet konusu oldu. Sızlanmalar arttı. Bunun üzerine Allah Teâlâ, ‘gamamı’ denilen bulut kümesini üzerlerine gölgelik kıldı. Bulut, sadece gölge sağlamadı, aynı zamanda, ağacı perde edip ondan elma, armut, ayva, nar veren Allah, bulut perdesinden de ‘men’ denilen kudret helvası İle ‘selva’ denilen bıldırcın kuşunu indirdi. Böylece gölgede kalıp bir zahmet karşılığı olmadan önlerine kadar inen ilahi sofradan yiyip içtiler. Yine sopa mucizesiyle çıkarılan on iki gözenin suyundan on iki boy su ihtiyaçlarını karşıladılar.

Sonuç: Bizim algımızda bulutlar, yağmur, kar ve dolu yağmasının nedenidir. Bulutların gölgesinden insanlar, hayvanlar, bitkiler istifade ederler. Bunların dışında buluttan yiyecek yağmaz! Görülmüş bir şey değildir! Ancak, yukarıdaki âyette ifade edildiği üzere, Allah Teâlâ, Hz. Musa’nın elindeki bastonun karakterini ve özelliklerini değiştirip bizim algımıza tamamen aykırı bir şekilde kullanılmasını sağladığı gibi, bulutları da İsrailoğullarına kalıcı bir gölgelik ve yiyecek ambarı gibi hizmet ettirdi. Öyle ise varlık, görece bir gerçekliğe sahiptir. Allah Teâlâ, iradesi öyle tecelli ettiğinde, bizim varlık algımıza tamamen aykırı bir şekilde nesneleri ve varlığı kullanmaktadır. Allah, dilediğinde, varlık yeni bir hüviyet ile karşımızda durabilmektedir. Bizatihi kendi varlığımız da buna dâhildir. Bizim için kuru bir odun parçası olan baston Allah’ın dilemesiyle bir hayvana veya güç kaynağına, bulut bir sundurmaya ve ilahi sofraya dönüşebilmektedir.

M.Talât Uzunyaylalı

Beğen

M.Talat Uzunyaylalı
Kayıt Tarihi:23 Mayıs 2019 Perşembe 03:13:11

VARLıK GÖRECE BIR GERÇEKLIĞE SAHIPTIR! YAZISI'NA YORUM YAP
"Varlık görece bir gerçekliğe sahiptir!" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Ayhan Kocabay
24 Mayıs 2019 Cuma 14:19:05
Teşekkürler değerli paylaşımınız için
saygılar selamlar hayırlı Ramazanlar dilerim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


M.Talat Uzunyaylalı Yazının sahibi 25 Mayıs 2019 Cumartesi 08:27:33
Teşekkür ederim Ayhan Bey...
belkibirharfimben
23 Mayıs 2019 Perşembe 23:44:21
Aslında bizim temel itikadî metinlerimiz "Eşyanın hakikati sabittir" der. Varlığın göreceli oluşu daha çok sofestailerin/nihilistlerin görüşüdür. Ebubekir Sifil Hoca'nın bu konuya dair güzel videoları var. Youtube'dan bakılabilir.

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


M.Talat Uzunyaylalı Yazının sahibi 24 Mayıs 2019 Cuma 07:38:37
Allah teala için de mi sabit?!
belkibirharfimben 24 Mayıs 2019 Cuma 18:35:48
Allah'ın birden çok 'göre'si mi var? 'Göre'ler bizim sınırlarımızdan kaynaklanan bir arıza. Manzarayı kuşatamamaktan gelen bir 'daha çok pencere' arayışı. Allah'ın nazarının kuşatamadığı bir manzara yok ki eşya o nazarda değişsin, sığmasın, öncelik-sonralık girsin.
M.Talat Uzunyaylalı Yazının sahibi 25 Mayıs 2019 Cumartesi 08:27:05
Allah'ın nazarının sonsuz tecellileri var... mucizeler varlığın bizdeki algısını değiştirdiği için mucizedir... (mesela ateşin Hz. ibrahim'i yakmaması gibi) hem sonra mesela kendinize isim olarak seçtiğiniz 'belkibirharfimben'le kendi varlığınıza dair göreceli bir atıf da bulunmuş olmuyor musunuz?...
mehmet ali unsal
23 Mayıs 2019 Perşembe 15:36:40
Okumaya değer güzel bir yazıydı.
Kaleminiz daim manevi haz veren harika bir anlatım dı. Hayırlı ramazanlar efendim.
Selam ve dua ile

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


M.Talat Uzunyaylalı Yazının sahibi 23 Mayıs 2019 Perşembe 20:29:14
Allah razı olsun Mehmet bey...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.