saf şiir
637 şiiri ve 283 yazısı kayıtlı Takip Et

Bırakın herkes yazsınBırakın Herkes Yazsın

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 3.3.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.Kurallar… Sen böyle yapacaksın, şöyle konuşacaksın, yazacaksın! Ben ne dersem hayatını ona göre kurguluyacaksın. Yoksa artist, manken, sanatçı, futbolcu, şair, yazar, doktor, mühendis olamazsın, para kazanamazsın! Neymiş kafiyeler zengin, cepler dolgun, böylece kalpler olgun olurmuş. Yeter ya, insan özgür olmalı… Bırakın insanları kurallarla gönüllü hapishaneye tıkmayın.

Yazarlar Biriliğine gitmiştin bir zamanlar… Şairim deyince hemen Yazarlar Birliği Başkanı beni sınava tabi tutmuştu, şaşırmıştım. Ya Hu, Fuzuli’den bir şiir oku, kendi yazdığın bir şiiri oku… Oku, Oku! Ya ben papağan mıyım, neden ezberleyeceğim. hani matematik sorusunun cevabını hesap makinesi varken, elden hesaplamak gibi.. Elden hesaplayınca bir de hata yapma oranı yüksek olur ya! En sonunda sorgulanır, neden bu hesabı yanlış yaptın, fazla verdiysen cebinden öde denir… öde! Bitmiyor ya, öde, öde diyetimiz. Bırakın hesabı makine yapsın, gerekli iş yapılsın, diyetimizde olmasın değil mi?

Eğer atasözünü şiirimde kullanıyorsam neden şiirimde ve yazımda başkasından alıntı yapmayayım ki...Eğer alıntı yaparsam, mesajın güzelliğini tekrar okuyucuya yansıtırım. Hani cami yaptırıp da, mesele bu hizmeti Allah’a bağışlamak ya, sanki Allah senin yaptığını bilmiyormuş gibi, ben neymişim der gibi, ismini camiye yazdırırsın ya... Sanki ismini bilmeden adına dua ederlerse o yapılan dua senin adına Allah’a ulaşmaz gibi... Allah bilmezmiş gibi... Allah her şeyi görüyor, eğer kulu bir hayır yapıyorsa, o hayırdan yararlanan miktarca sevap yazıyor hanemize... Yani isminizin yazılmasının bir manası yok o camiye, eğer mesele kişilerin ibadet etmesi ve Allah’a yakın olması muratsa... Hem hayır yapacaksın, hem de insanlara ismini yazmakla, ben neymişim diyeceksin. Sen insanlar seni övsün diye yapmışsın demek ki o camiyi...Sen Allah övsün niyetinde değilmişsin...Bize ilhamı veren Rabbim, o ilham ile bizden İslam davasında hizmet bekliyor Yunus gibi, Mevlana gibi... Ne hizmet etmişsek, dosdoğru yapmışsak, o Allah’a ulaşıyor. Bundan şüpheniz olmasın!

Sen her gün günün şiiri seçilen şair olsan ne olur ki… Her kuralı uygulasan, eğer yazdığın kalplere nakşetmiyorsa, aynı hisleri her şiirinde bayat, bayat gösteriyorsan, bıkmaz mı seni okuyan? Kurallar içinde ne kadar her defasında farklı ruhu yansıtabilirsin ki...Ben her şeyi bilirim, o zaman eleştiririm mi demek geliyor içinden. Kişinin ameline yani kaderine müdahale etmek gibi bu, öyle değil mi? Bırakın aksın nehir aktığı oluktan, fıtratından. Bırakın herkes yazsın, eğer akamazsa, büyük bir nehre karışsın ve öyle aksın… Mesele bir olmak, güzeli yaşatmak, kardeşliği vurgulamak, vatanını sevmek, Allah’a yakın olmak… Eğer kurallarla dur diyeceksen, bunlar yapılabilir mi? Sanki hapishanede gibi hissediyorum o zaman kendimi. Yazdıklarımı sınırlıyorum. kurala uysun diye manayı kurutuyorum manasızlığın çölünde!

Hani şair şairi sevmezmiş, ben en iyisiyim dermiş… Hadi desek ne kazanırız ki? Bu ispat savaşı, kime ne kazandırır ki… Mesele ülkenin zenginliği ve renklilik armonisi değil mi? Haydi hep bir elden renklendirelim o zaman. Neymiş ben yorum yaparsam başkası da yorum yaparmış, ne kadar kişi bana yorum yaparsa göğsüm kabarırmış, ben neymişim dermişim, şiirim günün şiiri olurmuş. Hadi oradan! Eğer Allah’ı gönülden seviyorsan, eğer şairsen, kibir ve gururu yıkacaksın… İlham bir rahmet ve herkeste yok bu! Allah vergisi… Allah diyor ki, sen yazacaksın, anlatacaksın, böylece seninde vazifen budur. Bu da bir nevi ibadettir. Hani birisi sen şairsin demezse, ya da övmezse ne olur ki? Gaye Allah’ın sevmesi ve onun bizi takdir etmesi değil mi? Kalemi tutturan, onu beyaz sayfanın içinde nur halesi gibi göz kamaştıracak hale getiren Allah’a şükrederim, şükredelim. Bu bir zenginlik ve heyecan veriyor bana, ya size?

Yaz Ali Veli kırk dokuz elli…
İşte şair, ne anlatıyor belli!

Yaşasın özgürlük… Yaşasın kaleme sunulan cennet!

Saffet Kuramaz

Beğen

saf şiir
Kayıt Tarihi:2 Mart 2019 Cumartesi 16:59:17

BıRAKıN HERKES YAZSıN YAZISI'NA YORUM YAP
"Bırakın Herkes Yazsın" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Mehmet Aluc-Kul Mehmet-
5 Kasım 2019 Salı 14:28:52
Ağzına gönlüne diline kalemine sağlık kardeşim çok güzel ve yerinde söyledin,tebrikler ederim yazmaya devam,selamlarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 5 Kasım 2019 Salı 15:12:51
Değerli yorumun için Allah razı olsun kardeşim. Selam ve dua ile.
Oya gedik
5 Kasım 2019 Salı 10:46:59
İlham bir rahmet ve herkeste yok bu! Allah vergisi… Allah diyor ki, sen yazacaksın, anlatacaksın, böylece seninde vazifen budur. Bu da bir nevi ibadettir. Hani birisi sen şairsin demezse, ya da övmezse ne olur ki?
Evet sayın yazarımız sayfanız her satırı ne kadar güzel ve anlamlı size katılıyorum efendim...
Kutluyorum...
Saygılarımı bıraktım...

Oya gedik tarafından 11/5/2019 10:50:22 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 5 Kasım 2019 Salı 11:41:24
içten bir yorum okudum. Her kelimesinde haklısınız. Yazıma desteğiniz için Allah razı olsun. Selam ve dua ile.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Şefik BAL
5 Kasım 2019 Salı 09:45:10
Ceddine rahmet üstadım...
Aynı şeyleri düşünüyorum...
İçinden geldiği gibi şiir yazmak istediğin zaman kalıplar bazen sıkıcı oluyor... hece sayısını tutturdun diyelim, durağı olacak diye, kelime kırp, mana düşür ne anlamı var...
Elbette her şeyi düzgün olan hece şiirlerini de büyük bir zevk ve gıpta ile okuyorum,
Elimden geldiği kadar da uymaya çalışıyorum, ama benim düşüncemi, anlatmak istediğimi veremiyorsam ne anlamı var diyorum, çok da dert etmiyorum kalıbı... hecesi tutuyor, manası okuyana da verilmek isteneni veriyorsa tamamdır bence...
Serbest şiirde de şekil kalıp aranmaya başlanacak neredeyse...
Elbette, uyum olmalı, ahenge, göze hitap eden şeylere de azami dikkat etmek gerekir...
Düşüncelerinizde çok haklısınız... insan samimi ve içten olmalı duygularını dile getirmeli...
Şahsen benim bu yaştan sonra meşhur olmak gibi bir derdim yok...
Eleştiren kişinin yazdıklarına bakıyorsun benden farkı yok, eyvallah dediğin zaman da her daim her şeyine müdahale etme yetkisini kendinde buluyor...
Daha önce başka yerlerde ve ortamlarda yaşadım bunları...
Çok da aldırış etmiyorum... daha ileri giderse uyarıyorum...
O sebeple karışmam kimsenin işine...
Ben, karakterim gereği o eserin yazarından her zaman af dileyerek eleştirel yoruma başlarım, fikrimi belirtirim, tavsiyede bulunurum, uygular uygulamaz onun bileceği bir şey...
Lafı uzattım üstadım kısacası;
Güzel bir yazı okudum... kaleminiz yüreğiniz var olsun her daim...
Selam ve dua ile...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 5 Kasım 2019 Salı 10:16:30
Samimi ve alkışlayacağım bir yorum olmuş. Ne kadar haklısın. Yazarlar Birliğinde demişlerdi ki, şair hiç bir şairin şiirini beğenmez. Bunun ne kadar doğru olduğunu sonraları da gördüm. Mesele Allah rızası ve doğruyu tavsiye etmek kötülükten men etmek... bunu da en güzel dil ile anlatmak... Yapacağız inşallah. Değerli yorumun için Allah razı olsun. Selam ve dua ile.
Sevay
4 Mart 2019 Pazartesi 01:56:59
Düşüncelerinize harfiyle katılıyorum.Çok güzel anlatmışsınız.Yıllardır bende bu sitenin üyesi olarak yazıyorum.
Ben şairim diyemem tabi, bu gerçekten şair arkadaşlara büyük bir haksızlık olur.Ama ben yinede yazmayı seviyorum ,ziyadesiyle okumayıda.
Şiirin kuralından hiç anlamam, içimden geldiği gibi serbet yazıyorum.Hece şiiri hiç yazamam mesela.
Bu büyük bir yetenek bence.Kelime hazinen zengin olmalı,bir birikimin olmalı bilgi adına.Belki çoğu kez tekrarlıyorum kendimi yazarken.
Ama bazen o cümle başka şiirin dizesinde başka anlam kazanıyor.Bir kaç kez bu sitede şair dostlarla polemikte yaşadım.
Bilmeyerek yada bir dizeden ilham alıp bir şiire konu oldu diye,.Sonuçta hep kendimizi tekrarlamıyormuyuz,
Benim adım Ayşe diye,bu isim tek banamı ait.Binlerce Ayşe ler Fatma lar var.Yani gidipte başka Ayşe ye sen ismimi çaldın,senin adın niye Ayşe diyememki.Böyle bir hakkım yok.
Yani hoşgörülü,sevecen olmak gerekmez mi.Bizi ne mutlu ediyorsa onu yapalım.Bir çerçevenin içinde kurallar çizmeyelim kendimize ve başkalarına.
Şiir sonuçda duygu selidir.Bırakalım istediği yönde aksın,çağlasın.

Sizi kutluyorum,sevgiyle kalın

Sevay tarafından 3/4/2019 2:03:34 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 4 Mart 2019 Pazartesi 07:15:01
Milyonlarca Ayşe var ama her ayşe de ilham yok, rüya görmez, hayal kurmaz...Bir şeyler yazmaz. Bir yazarken para düşünmeyiz. Bu yazışımız insanlara hizmettir bir nevi... Güzel bir yorumdu. Tuttuğun yolda başarılar dilerim. Selam ve saygılarımla.
Neptün
4 Mart 2019 Pazartesi 00:12:12
Kalemlere özgürlük
Gün için tebrikler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 4 Mart 2019 Pazartesi 00:22:21
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla...
glenay
3 Mart 2019 Pazar 22:53:49
Size gönülden katılıyorum.
İnsan yazarken özgür hissetmeli.
Kurallarla sınırlamamalı kendini.
Ben öyle yapıyorum.
O an neler düşerse gönlüme yazarım, istediğim gibi.
beğenmeyen beğenmesin.

Tebrikler,

selâmlar..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 3 Mart 2019 Pazar 22:56:49
Böyle yapmaya da devam edelim. Yazan insan içsel haykırış içindedir. İçine bir şey de atmaz. Yazsından tanırsınız onu.... Yazıma katkınız için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla...
Ahmet Zeytinci
3 Mart 2019 Pazar 21:57:20
Yazmak biraz da terapi yerine geçer bazı insanlar için. Tabi eskiden bu İnternet siteleri çıkmadan önce bu kadar sık ve çok da yazmıyordu insanlar... Herkesin kitabı çıkacak, herkes kitap çıkaracak diye de bir kural yok. Bir muhteremin dediği ile ''Türkiye de her üç kişiden dördü şairdir.'' Olsun bence ziyanı yok... Şiir ya da nesir veya her ikisini de yazıyorsan, yine de tevazuyu elden bırakmamalı... Özetle güzel bir yazı kutluyorum...

Ahmet Zeytinci tarafından 3/3/2019 9:59:05 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 3 Mart 2019 Pazar 22:54:36
Çok değerli bir katkı oldu yazıma bu yorumunuz... Allah razı olsun. Selam ve dua ile...
Dr Şaban Kalyoncu
3 Mart 2019 Pazar 21:23:50
Şiir dalga gibidir, kıyıya ulaşan köpükleri öykü ve romana dönüşür. Aşk duygu ise anlamı vuslattır. Şiirde duyguyu ayakta tutan içeriğidir. Şiiri anlaşılmaz imgelerle boğmak tusanami dalgasında sörf yapmaya benzer. Şiirde farklı anlam çıkarılması ise, ışığın prizmadan renklerine ayrışması gibidir. Esenlikler dileklerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 3 Mart 2019 Pazar 22:52:44
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok zengin bir katkıydı. Selam ve saygılarımla...
İsabella
3 Mart 2019 Pazar 19:12:42
Başlık bile tek başına herşeyi ifade ediyor.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 3 Mart 2019 Pazar 19:38:04
Bir cümlede bile yorum öyle zengin ve derin ki... Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla...
Gülüm Çamlısoy
3 Mart 2019 Pazar 17:20:29
Kutluyorum can-ı gönülden.

Yaşasın edebiyat ve dostluk.

Selam ve dua ile değerli hocam.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 3 Mart 2019 Pazar 18:10:06
Allah razı olsun bu içten yorumunuz için. Selam ve dua ie...
poeme_şiir
3 Mart 2019 Pazar 01:41:52
Bence de herkes yazsın.
Hayat bir kitaptır nasıl başlık atarsan, içeriğine yansır derdi rahmetli babam.
Sayfasına girince huzur bulduğum şairler de var, şiirlerini okudukça çok şey öğrendiklerim hatta okuduğumda hüzünlerine ortak olup dua ettiklerim bile var. Allah vergisi ilham dediniz çok doğru. Bu yokken varmış gibi gösterenler zaten sırıtıyor. Kişi ne yaptığını biliyorsa kurala gerek kalmaz . Zaten Işığı doğru yansıttıkça ortada gölge de olmaz

Kaleme alınması gereken bir konuydu . Tam tespit tebrikler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 3 Mart 2019 Pazar 07:07:52
Yazıma zengin katkınız ve hayat tecrübeniz oldukça güzeldi... Değerli yorumunuz için çok teşekkür eerim. Selam ve saygılarımla.
Gülüm Çamlısoy
2 Mart 2019 Cumartesi 17:58:13
Ne hizmet etmişsek, dosdoğru yapmışsak, o Allah’a ulaşıyor.

Veeee yaşasın özgürlük.

Tek özgür olduğum mecra, edebiyatın ılık nefesinde yüreğimin buzlarının çözüldüğü.

Şükürler olsun ki.

Selam ve dua ile kıymetli hocam.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 2 Mart 2019 Cumartesi 18:01:35
Özgür de kalırısın daima umarım. Yazdıkça kendi aynanda görürüsün kendini ve dertleşirsin de ... Değerli yorumun için Allah razı olsun. Selam ve dua ile.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.