ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Nasıl tanındığınıza değil nasıl biri olduğunuza önem verin. Çünkü karakteriniz gerçekte kim olduğunuzla ilgilidir, oysa şanınız çoğunlukla başkalarının hakkınızda düşündükleridir. John Wooden Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Tasarruf devletten başlamalı

Remzi ÖZKAN
5 Yazısı Kayıtlı


Tasarruf devletten başlamalı


Şöyle bir düşünün ülkemizde kaç bin adet devlet kurumu var. Bu devlet kurumlarının giderlerini gözünüzün önüne getirin lütfen. Devasa rakamlar çıkıyor karşınıza değil mi?

Elbette ki, bu rakamlar bu kurumlarımızın ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için kendilerine tahsis edilmekte. Buna bir sözüm yok. Ancak çok küçük bir örnek ile sağlanacak dev tasarrufların boyutunu gözler önüne sermektir gayem.

Devletin; bir kuruma tahsis ettiği parayı maalesef kurumların son kuruşuna kadar harcamak gibi bir alışkanlığı var. Neden mi? “Bu para bu kurumun harcamalarının karşılanabilmesi için gönderilmiş” mantığı.

Tasarrufa yönelip bütçede artan parayı geri iade etmek, kurumlar arasında yaşanan çeşitli bürokratik zorluklar nedeni ile pek tercih edilmediğinden bu durum savurganlığı ve gereksiz kalemlere harcama yapılmasını körüklüyor.

Türkiye’deki binlerce kamu kurumu ayda sadece ve sadece bir top kâğıt ya da sadece fazladan kullanmakta olduğu bir ampulü tasarruf yoluna gitse ve kullanmamış olsa bir yılda elde edilecek tasarrufun boyutunu düşünebiliyor musunuz?

Bu tasarrufun, devlet harcamalarındaki diğer kalemlerde de aynı şekilde uygulandığını düşünürseniz ne kadar büyük meblağlar kalacak devlet kasasında.

Tasarrufların arttırılması ülkenin büyümesine doğrudan etki eden bir faktördür. İşte bu faktör; yeni yatırımları beraberinde getirecek, yatırımların çokluğu da hızlı kalkınma ve sürdürülebilir gelişmeler olarak ekonomiye yansıyacaktır.

Gerek kamu harcamalarında gerekse özel sektördeki yurtiçi tasarrufların azlığı tüketim ekonomisini kamçılamaktadır. Bu sebeple, yurtiçi tasarrufların cılız kalması ülkemizin kalkınmasını doğrudan etkilemekte, dış finansman desteklerine ihtiyacı arttırmaktadır.

Dış finansman bağımlılığı belirli bir zaman sonra yerli üreticiyi zor durumlara sokar. Zarar eden yerli üretici artık üretici olmaktan vazgeçer ve bu da devletin aldığı vergileri alamaması anlamına g


"TASARRUF DEVLETTEN BAŞLAMALI" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
Son Eklediği Yazılar
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.