mi mirim
284 şiiri ve 144 yazısı kayıtlı Takip Et

Dunning-kruger sendromuCahil cesareti tabirini duymayanınız yoktur.
Cahil cesareti, içinde bulunduğu durumu algılamama, yaptığının en iyi olduğuna inanma, özeleştiri yapma kabiliyetinden mahrum olma ve yaptığı her şeyi işin uzmanından bile daha iyi yaptığına inanma dürtüsünün yarattığı ruh halidir. Bir tür, cehaletlerinin farkında olamayacak düzeyde cahil olma halidir. Kriterleri yoktur. Yani karşılarında kendi eylemlerini karşılaştırabilecekleri düzeyde başka bir eylem tanımazlar.

Her alanda olduğu gibi edebiyat alanında da bunun örnekleri vardır. Bu rahatsızlıktan kaynaklı edebiyat dallarından en mağdur olanı ise şiirdir. Şair olarak kabul görmüş üstatların bile baz olarak alınmadığı gerçeğini bizim gözümüze sokanlar ise işte bu cahil cesareti sendromunu bünyesinde yaşatanlardır.

Her yazdıklarının şiir olduğunu, daha vahimi, mükemmel bir şiir olduğunu, eser niteliği taşıdığını sanan ve bu yönde kendilerine yapılan eleştirileri hakaret olarak algılayanlar işte bu katagori insanıdır. Bazılar eleştiriye çok fazla aldırmasa da, bazıları eleştirileri aşağılama olarak algılayıp kuduz itler gibi saldırarak eleştiri yapanların fikirlerini değiştirmeye zorlarlar.En azından bir sonraki şiirinin eleştirilmesini engelleme çabası içine girerler. Bir süredir yaşamakta olduğum olayın ana kaynağı budur.

Bu sendromla ilgili okuduğum bir makaleyi sizinle paylaşarak yaşadığımız durumla ne kadar örtüştüğü gerçeğini göz önüne sermek istiyorum.

Günümüzün Sorunu, Cahil Cesareti Olarak da Adlandırılan Dunning-Kruger Sendromu

“Dünyanın en büyük problemi, akılsız ve fanatik kişilerin kendilerinden son derece emin olması, buna karşılık zeki insanların sürekli şüpheler içinde olmasıdır.”
-Bertrand Russell

Dunning-Kruger günümüzde pek çok sorunun kaynağı ve kişiye karşı en tehlikeli psikolojik etkilerden biri gösterilen çağımızın problemidir. Kısaca, kişinin az bildiği konu hakkında çok bildiğini hissetmesidir.
Etki toplumun her tabakasından insanda baş gösterebilir durumdadır. Çünkü hiçbir toplumsal ünvana/statüye dayanmaksızın hemen her kesimden insanın bazen bilinçsiz ve farkında olmadan yaptığı davranışlarda bazen nadir de olsa kasıtlı yapıldığı için kendini direkt ele veren bu psikolojik rahatsızlık toplumun genel düzeninden insan ilişkilerine kadar birçok alana son derece zararlı bir sendrom haline gelmiştir.

“Dunning-Kruger Etkisi” ya da “Dunning-Kruger Sendromu”, Cornell Üniversitesindeki iki psikolog olan Justin Kruger ve David Dunning’in tanımladığı algılamada yanlılık eğilimidir. Daha anlaşılır bir ifadeyle; belli bir konuda beceriksiz veya bilgisiz insanlarda görülen, “hayali (sanrılı) üstünlük hissi”ne verilen isimdir. Bu kişilerde, tipik olarak, beceriksiz/bilgisiz oldukları konulardaki becerileri/bilgileri sorulduğunda, gerçekte olandan çok daha yüksek olduğunu iddia ettikleri görülür. Yani bu kişiler, cehaletlerinden ötürü sahip oldukları cesaret nedeniyle, kendilerini aslında bilgisiz oldukları bir konunun uzmanı ilan edebilirler.

Danning Kruger Etkisi hangi olaya dayanıyor?
1995 yılında 44 yaşındaki McArthur Wheeler isimli şahıs, limon suyunun “tuhaf” olarak tanımladığı kimyası ile ilgili çok derin bilgilere sahip olduğu iddiasıyla, yüzünü limon suyuna buladı ve 2 bankayı üst üste soymaya kalktı. İddiasına göre, limon suyunun görünmez yazılar yazmakta kullanılabilmesini sağlayan “gizemli” kimyası sayesinde, kendisini de “görünmez” kılacak ve bankadaki kameralar onu kaydedemeyecekti. Bankaları soymayı başardı; ancak tabii ki kameralar sorunsuz bir şekilde kaydı yaptı ve aynı gün içerisinde polis, Wheeler’ı kolayca yakaladı. Kimya ve muhtemelen genel kültür hakkında derin bir cehalete sahip olmasına rağmen, cahilliğinin farkında değildi ve kendini bu konuda uzman görüyordu. Dolayısıyla bilgilerinin ortalamadan üstün olduğunu ve polisler ile teknolojiyi kandırabileceğini sandı.

Dunning-Kruger Sendromu Yaşayan Kişiler Nasıl Davranır?

Dünyanın çeşitli üniversitelerinden farklı yüzlerce denek üzerinden yapılan ve sosyal deneylerle desteklenen araştırmalar sonucu bazı ortak izlenimler elde edilmiştir:
► Her şeyin en iyisini kendilerini bildiğini iddia eden bu insanlar genellikle bilgiyi ve eğitimi aşağılama eğilimindedir.
► Yaptıkları işlerde de son derece gürültü çıkarıp çok iş yaptığı havası yaratmaya çalıştığı sanılan bu insanlar çoğunlukla bu durumların farkında değillerdir. Mesela biri sizin verdiğin 10 lira ile başka birine 1 liralık yardımda bulunur ancak 10 liranın 100 katı nkadar gürültü çıkararak dünyanın en büyük işini yapıyormuş gibi davranır ancak farkında değillerdir.
► Normalde kişinin bilgisinin eksik olduğu konularda uzman kişilere o alanı bırakma eğilimindeyken bu sendromdan muzdarip kişilerin matematikten mimariye, kimyadan edebiyata kadar her alanda üstün fikirleri olduğunu düşünür ve kendilerine sorulmadan yapılan her iş onlara göre eksiktir.
► Hakkında hiçbir fikri olmayan, öngöremediği olaylar karşısında bile sanki bu olayı yıllar öncesinden görmüş gibi davranmayı severler. Hiçbir hazırlığının olmadığı konularda sanki bunun geleceğini biliyormuş da ona göre hazırlıklarını yapmış gibi hareket etmeye düşkündürler. Sizi de buna inandırmak için çırpınırlar.


Beğen

mirim
Kayıt Tarihi:13 Eylül 2018 Perşembe 18:58:42

DUNNING-KRUGER SENDROMU YAZISI'NA YORUM YAP
"Dunning-Kruger Sendromu" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Serap IRKÖRÜCÜ
14 Eylül 2018 Cuma 22:51:43
İstisnasız hepimizde zaman zaman bu 'sendrom' kendini gösterebilir...Hayatla ilgili aldığımız kararlarda bile...

Önemli olan 'farkındalığı gelişmiş' bireyler gibi hatayı fark ettiğimiz yerden dönmek, gerekiyorsa 'hasarı' onarmak ve tabii tekrarlamamak...

Yazıya konu olan örnekler çevremizde gittikçe çoğaldığı için ne yazık ki büyük bir sinerjiyle hepimiz bu sarmalın içindeyiz... Yaşatan ya da yaşayan olarak...

Çok ciddiye alınması gereken bir durum aslında... Kayda değer bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim...

Saygılarımla...

Cevap Yaz
Yabancı33
14 Eylül 2018 Cuma 14:33:21
Düz yazı...

Arden tarafından 9/15/2018 4:07:23 PM zamanında düzenlenmiştir.

7 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim 16 Eylül 2018 Pazar 00:38:32
PKK lı kürtçü faşistleri sevmediğimi senin de mi kulağına fısıldadılar? :)
Yabancı33 16 Eylül 2018 Pazar 00:42:45
Senin sevyene düşmem itlerle muhatap olma sevyesiz...
mirim 16 Eylül 2018 Pazar 00:43:29
The hoşt **
Yabancı33 16 Eylül 2018 Pazar 00:46:00
Memnun oldum it oğlu...
Yabancı33 16 Eylül 2018 Pazar 00:47:07
İşte bu kadının yazılarında ancak senin gibi itler havlar...
mirim 16 Eylül 2018 Pazar 00:49:41
Hoşt dememe memnun oldun !
Senin türünün onursuz olduğunu biliyordum ama insan biraz saklar yahu...
mirim 16 Eylül 2018 Pazar 00:53:57
"Senin sevyene düşmem itlerle muhatap olma sevyesiz..."

Bak bu senin yazdığın yorum. Ve ben tavsiyene uyacağım bay it...
Den(iz)
14 Eylül 2018 Cuma 11:44:30
Abi; yaşanılanları bilmiyorum ama paylaşımını yaşadığımız pek çok kişiye ve onlarla ilgili olaylara uyarlayabiliriz.

Geçmiş olsun abi,hiç haberimiz olmadı :)))

Sevgilerimle...

7 cevap yazılmış Cevap Yaz


Yabancı33 15 Eylül 2018 Cumartesi 16:02:15
Gereksiz yorumlar yapmayınız
mirim 16 Eylül 2018 Pazar 00:40:57
Selam abim...
Ben artık yazı yada şiir paylaşmayacağım.
Ama arada küfür etmek için girebilirim. Şu youmuna yorum yazana yorum yazmak için geldim aslında ama senin yorumuna saygısızlık olmasın diye vazgeçtim.

Sevgiler...
Den(iz) 16 Eylül 2018 Pazar 01:02:42
Bana da bu kadın dedi abi

:))

Arkadaşımız bugün bizlere alıntı bir yazı ile insanlık dersi vermişti.

:)))
mirim 16 Eylül 2018 Pazar 01:04:52
Zaten hırsız tipi var :)
Bir hırsızda edep aranmaz... Salla gitsin.
Den(iz) 16 Eylül 2018 Pazar 01:06:49
Ne dersen o abi... !
mirim 16 Eylül 2018 Pazar 01:08:27
Bizim hırsızları ıslah etmek gibi bir misyonumuz yok.
Yok say gitsin.
Den(iz) 16 Eylül 2018 Pazar 01:25:56
Eyvallah abi ... !
Hicran Aydın Akçakaya
14 Eylül 2018 Cuma 11:29:11
Bildiğini bilenin arkasından gidiniz.
Bildiğini bilmeyeni uyarınız.
Bilmediğini bilene öğretiniz.
Bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

KONFÜÇYÜS


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


muslumbayram 14 Eylül 2018 Cuma 11:30:49
MUHTEŞEM
muslumbayram
14 Eylül 2018 Cuma 10:22:24
Bu tür sendromlar ülkemizin ve de liyakate tabi olmayan başka ülkelerde de sosyal bir sorundur
çözümü de liyakat esaslarının acilen uygulanmasıyla çözülebilir

saygılarımla

Cevap Yaz
mirim Yazının sahibi
14 Eylül 2018 Cuma 05:04:35
HOŞÇA KALIN
KENDİNİZE İYİ BAKIN :)

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Filiz Şahin. Yazının sahibi 14 Eylül 2018 Cuma 12:10:26
dönersen ıslık çal
Minos
13 Eylül 2018 Perşembe 19:03:11
Bunlardan bizde çok
Uyanmamaya kurgulanmış beyinler
Hamasetten coşku hazzı alanlar
Ne desk boş, yaşayacak göreceğiz

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim 13 Eylül 2018 Perşembe 19:33:01
Aynen dediğiniz gibi...
Aslında ülkenin durumunu izah eden bir sendrom...
Teşekkürler.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.