mi mirim
286 şiiri ve 144 yazısı kayıtlı Takip Et

Peki şimdi ne olacak ?Korktuğumuz başımıza geldi. 16 yıllık yanlış politika meyvelerini vermeye başladı. Başladı diyorum çünkü asıl macera bundan sonra başlıyor.

Dolar nerede duracak ? Tahminimi söyleyeyim; papazı saldıklarında. E madem papazı salınca dolar duracak şimdi salsınlar diyebilirsiniz. İşin sırrı ne biliyor musunuz ? Olanın bitenin papazla Amerika’yla alakası yok. papazı salsak, Amerika’yla normalleşsek bunun piyasaya etkisi mini minnacık olacaktır. Yani olar 7 TL den en fazla 6,90 a düşecektir. Yani papaz meselesi sadece iktidarın taraftarlarını diri tutmak, 16 yıldır yanlış yapılıyormuş dedirtmemek için kullandığı malzeme. Zaten papazı salmak için 25 Temmuz’da alt yapı kuruldu. Çıkartılan bir KHK ile yabancı uyruklu tutuklu ve hükümlülerin ülke menfaatleri gereği salıverilmesiyle ilgili bir KHK bu. Sırf papaz ve onun durumundaki bir kaç kişi için kişiye özel kanundur bu. Yani papazı vermek için alt yapı tamam. Peki neyi bekliyorlar, bıraksınlar o zaman diyenleriniz de olacaktır. Öyle ya koca ülkeyi bir papaza kurban etmek akıllı işi mi ? Neyi bekliyorlar biliyor musunuz ? Dövizlerin Türkiye şartları gerçeğine göre son şeklini almasını. Atıyorum, bizim ekonomik gücümüz doların 10 TL olmasını gerektiriyorsa, 10 TL olduğunda salınacak. Boku da Amerika’nın üzerine atacağız. Bütün mesele bu.

Bu noktaya nasıl mı geldik ? bağıra bağıra. Kriz son 7-8 yıldır geliyorum diye bas bas bağırdı. Tedbir alınmadı. Çünkü ipin ucu kaçmıştı. Bir kere Babacan gibi gerçekten çok değerli bir ekonomi uzmanı çıkar çevrelerinin, reis yanında daha fazla söz sahibi olmak isteyenlerin kurbanı oldu. Ekonomi kanunları katıdır ve hata affetmez. Öyle kafanıza göre ben yaparım olur diyemezsiniz. Mesela zırt pırt Merkez Bankası’nın kararlarına müdahale edemezsiniz. Ülkenin başındaki adam ise bu hatayı yaptı. Ayrıca, 16 yıl içerisinde devletin sermayesi diyebieceğimiz tüm varlıkları satılarak, oradan elde edilen gelir çok yanlış bir şekilde kullanıldı. Hiçbir katma değer yaratmayan, istihdam sağlamayan, ekonomiye zerre kadar katkısı olmadığı gibi ek yğk getiren popülist yatırımlar yapıldı. Bir tane dahi ürtime dönük yatırımın yapılmaması, tüketim ekonomisi güdülmesi. Ve yine tüketim ekonomisiyle zahiri bir büyüme yakalanması, reisin yanında kendisini uyaracak ciddiyet ve bilgiye sahip olmayan jöleli gibi dalkavuıkların çöreklenmesi kaçınılmaz sonu getirdi.Yıldız TİLBE’nin dediğini yapıp dolar basabilseydik sorun yoktu. Ama dolar öyle kolay elde edilebilen bir şey değildi. Ülkenin hemen hemen bütün varlıkları yabancılara satılınca ve de onlar burada kazandıkları parayı kendi ülkelerine aktarınca zurnanın zırt dediği yere gelmekte kaçınılmaz oldu. Ayrıca OHAL gibi yerli ve yabancı yatırımcıları ürküten uygulamalar da cabasıydı.

Velhasıl battık. Henüz tam manasıyla hissetmedik ama çok yakında iliklerimize kadar hissedeceğiz. Hele bir 2019 bütçesi hazırlanmaya başlasın ak koyun kara koyun belli olacak. Sadece mutfaklar değil etekler de tutuşacak. Devletin vatandaşın cebinden başka kaynağı olmadığına göre bu yük vatandaşın sırtına yüklenecek.

Aylardır yazıyorum. Batıyoruz diyorum. Bunu partizanlık olarak algılayanlar var. Gerçi benim konumum ve siyasi tavrım doğal olarak böyle düşündürdü. Ancak ben batıyoruz derken antipropaganda amaçlı söylemedim bunu. Çok samimi bir şekilde uyarıydı bu. Reel hayatta yaptığım uyarıları dinleyip paçayı kurtaranlar da oldu, yahu senden başka böyle diyen yok deyip büyük zarar edenler de...

Peki çözüm ne ? Bir kere reis yanındaki bilgisiz sülüklerden kurtulacak. Radikal kararlar alabilen donanımlı ekonomistlere yetki verecek ve onlara asla müdahale etmeyecek. Ayranı yok içmeye atla gidiyor sıçmaya dedirtecek ütopik yatırımları erteleyecek. Ve bu tür yatırımları milletin orasına burasına koyan sahtekar müteahhitlere vermeyecek. Geriye dönük olarak yaptıkları kötü işlerin hesabını soracak. Ve en önemlisi bir an önce üretim ekonomisine geçiş için kısa ve uzun vadeli planlar yapacak. Artık kaynağı nereden nasıl bulur onu bilemem. O da ona ait...

Bu dipsiz bir kuyu yazmakla bitmez. Zaten pek kimsenin okuyacağını da sanmıyorum ama belki ülkenin neden bu hale geldiğini merak eden çıkarsa faydalanır diye düşünüyorum.

Saygılar.

Beğen

mirim
Kayıt Tarihi:14 Ağustos 2018 Salı 02:55:53

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK ? YAZISI'NA YORUM YAP
"PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK ?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Ayvazım Deniz
14 Ağustos 2018 Salı 12:51:46
Ya Hocam sanalda dolaşan mesajlar var ya beni hem güldürüyor hem şaşkınlıktan dilimi yutacak duruma geliyorum.. Neymiş saadet zinciri başlatıyolarmış:) neymiş bizim Allahımız varmış..Neymiş biz Kurtuluş savaşını da aç susuz kazanmışız:)
Lan biri de çıkıp demiyor ki milletvekilleri maaşları aldı başını gitti. Her bakanın altında danışmanında bilmem anasınınkinde çok afedersiniz onlarca son model araba. Sarayın aylık harcaması bilmem ne kadar. Başkanımızın sevgili oğullarının gemicikleri damadının firmalararı yandaşların ormanları yakıp yıkmaları gündemde yok.. Hep millet yardım edecek.. Ne kaldı la Milletin elinde.. Bütün fabrikalar satıldı.. Çiftçi üretim yapmıyor. Doğuda çocuk doğur para al.Çalışmasın zihniyeti doğdu.. Yıllardır kötüye giden bir yönetim var..Ama halkın yüzde ellisi memnun. Geçen biri bana yardıma ihtiyacı olanlara erzak hazırlıyoruz dedi yardım istedi.. Her sene elimden geldiğince yardım ederdim. Ama bu sefer durdum..Ülkede istikrar var gariban yok ki ne yardımı dedim.Baktı yüzüme mal mal hükümet yanlısı kişi.
Hocam biz istediğimiz kadar yazalım çizelim konuşalım. Ülkede o kadar cahil var ki..Onu da geçtim eskiden de cahil vardı.Şimdi okumuş cahiller türedi. Bu hepsinde kötü işte.

Saygılar.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim 14 Ağustos 2018 Salı 18:45:02
Her dediğinize katılıyorum. Eğer her işin üstesinden halk gelecekse bunlara ne ihtiyaç var ? Kaçıncı kez yastık altındakileri istiyorlar ben sayamadım. İsviçre'de gizli hesaplardaki paraları getirseler bu ülke kurtulur.

Ayrıca bu ekonomik depremin sorumlusu Amerika filan değil. 16 yıllık korkunç boyuttaki kötü yönetimdir. Amaçları kendi beceriksizliklerini örtbas edecek bir hedef göstermek. Diyelim ki sorumlu Amerika. Yahu Amerika bizi sadece tehdit etti daha bir tane yaptırım uygulamadı. Bir kuru tehditle bu hale geliyorsak 74 Kıbrıs çıkarmasından sonraki gibi bir ambargo koyarlarsa ne olacak ? O zamanki kuyruklarla dalga geçenler asıl kuyruğu maalesef yakında görecek.

Bir kişi de hala çıkıp da sormuyor ki, siz bizi Amerika'nın bir kuru tehdidiyle yıkılacak hale nasıl getirdiniz ? 2001 d Anayasa kitapçığı fırlatılmasından başlayan krizle dalga geçenler hadi bunun cevabını versinler. Kaldı ki asla ve asla ne papaz olayıdır bu ne Amerika. Amerika ben bildim bileli düşmanımız. Yeni bir şey değil ki bu. Ama ekonomiyi batıranlara bir malzeme lazımdı onu kullanıyorlar.
Ayvazım Deniz 14 Ağustos 2018 Salı 22:04:39
Yapacak bir şey yok Hocam maalesef.. Bu yeni eğitim sistemiyle Allah sonumuz hayır etsin ne diyim.
Suat Zobu
14 Ağustos 2018 Salı 09:23:29
Çözüm işi bilene yaptırmak Kardeşim.

Fırıncı ekmek atasözü var ya. Atalarımız çok doğru söylemiş. Selamlar..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim 14 Ağustos 2018 Salı 18:46:48
Gitsinler kardeşim... Emin ol bunlardan daha kötüsü gelmeyecektir. Ben bu iktidardan çok hala türlü bahanelerle bunların peşinde koşan, 16 yıllık felaketin hesabını sormak yerine onların parmağını uzattığı yöne odaklananlara kızıyorum.
AyKıRıSaNaT
14 Ağustos 2018 Salı 03:30:14


Şimdi şu olcak :” Onların doları varsa, bizimde Allahımız var” dicez kurtulcazzzzzx !1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim 14 Ağustos 2018 Salı 03:43:07
Denedik, yemedi :)
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.