celal demir
27 şiiri ve 4 yazısı kayıtlı Takip Et

Söz Sırası Bendemi ?Söz Sırası Bendemi ?

Ülkemizin ,cumhuriyet in kuruluşundan bu yana 87 yıl geçti, demokrasi nedir işlevi nedir demokrasi esas anlamı neyi ifade eder bunları sorgulamak, yönetim kadrolarının gerçekte ne işe yaradığını ve işini gerçekten yaptığını sorgulamak vatan düşmanlığımıdır. Ülkemizin kuruluşundan bu yana geçen süreç içinde bu ülkeyi kuran asli kurucu olan bu halk, devletinin kendi sahibi olduğunu düşüncesinden sıyrılıp esasen kendisinin devletinin efendisi olması gerektiğini düşünmesi, vatan hainliğimidir?

Bu ülkeyi oluşturan bireylerin, yaşadığımız bu tarihsel süreç te tam anlamıyla demokrasi den payına düşeni neden alamadığını veya kadar alabildiğini, yanlışların bedellerinin bu bireylerin ağır bir şekilde ödemesinin sorgulaması vatan hainliğimidir. Sorgulamayan ve kendi sine sunulan demokratik yaşamın uygulamalarının sadece seçimlerden ibaret olduğunu her defasında kendisinin oluşturduğu devlet kurumlarının kendi efendisi olacağını kabullenmek demokrasinin gereğimidir! Dedemokrasi adına müdahaleler , ırkçılık sonucu iç çatışmalar oluşmasına, mesep kavgalarına giden süreçlerin açılmasına sebep olan anlayışı halk mı hazırlamıştır?,Yoksa vatandaşına güvenmeyen demokrasiyi egemen kılmayan , egemen bir Ankara lılar elitlerinde sorumluluğu aramak , Bunları sorgulamak akan kana ortak olmak mıdır ?
Ankara siyaseti ,yok olan canlara, toprağa düşen işkenceden geçen öldüresiye dövülen evladına , analara, babalara, kendi toplumuna şu sorunun cevabı neden verilmiyor! Bu canları bu kadar değersizleştiren nedir? Bu olanların temelinde demokrasi karşıtı uygulamaları tartışmak , demokrasi açılımları tartışmak ve egemen kılmak mesepçiliği, Irkçılılığın, açlığın, sefaletin yokluğun kaldırılmasını tartışmak , açık toplum tartışmaları engel olarak görülebilirmi ? Bu demokrasi açılımlarını yaşamak isteyen toplum, devlet için tehdit olurumu? Demokrasiyi özümsemeyen, bireylerin egemenliği yerine devletin daha üstün olduğu anlayışının etken kılınması amaç edinen bir yönetim ve Ankara’ lılaşmaya meydan okuyan bir yönetim anlayışı egemen olması karşı duruş sergilemek , düşman toplumlar oluştururumu?

Devletin her bir kurumunun kendisini ayrı bir Cumhuriyet gibi görmesinden vaaz geçip bir kurumun aslı unsur olan haklının hizmetinde bir düşünceye egemen olması anlayışı için daha ne kadar acılar çekilecektir. Tarihsel süreçte bu bedeller yeterli değilmi? Yoksa yok olma korkularımız bize egemen mi? Açık toplum demokrasinin egemen kılınan bir halk ve ötekilerinin olmadığını her bireyin aslında öteki olduğu o ötekilerin de kendisinin olduğunu kavraması çok, çok mu zor.

Ne dersiniz bunu sorgulamak söz sırası istemek halk olarak demokrasi söz sırası bende demek, demokrasi istemek bireye/devlete düşmanlık olurumu?

c.d.

Beğen

celal demir
Kayıt Tarihi:18 Ekim 2008 Cumartesi 14:51:16

SÖZ SıRASı BENDEMI ? YAZISI'NA YORUM YAP
"Söz Sırası Bendemi ?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
chaotica
22 Ekim 2008 Çarşamba 09:09:38
Neden demokrasiye sarılıyorsunuz? O değil mi sizi yukardaki üstü kapalı isyana yürüten? Oy verdiniz, oy verdiler ve sonuç böyle oldu neden şaşırıyorsunuz? Tüm sömürgenlerin ortak paydası değil midir sermaye ve tahakküm; neden isyan ediyorsunuz? "Başka türlüsü olur" diye mi düşünüyordunuz? Peki; bu kadar isyanın ve sorgulamanın ortasında, "o resim"le "Ankara demokrasisi" eksenli bir yazıya dikkat çekmek, o çocuğun sömürülmesi değil midir? Saygılarımla...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.