ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Kul hakkı

mehmetmacit
88 Yazısı Kayıtlı


Kul hakkı


Toplumların huzur ve barış içinde yaşamalarını sağlayan, sosyal yardımlaşma ve dayanışma açısından ilişkileri düzenleyen, asırlar boyu kazanılmış en güzel değerlerden biri de Kul hakkıdır. Tüm dinlerde ve öğretilerde olduğu gibi İslam dini de bu konuda çok hassas olmuş, Tanrı kulları arasındaki ilişkilerde tarafsız kalmayı yeğlemiştir. Yani affedici ve Rahman olan Tanrı, kulun kulda kalan hakkı için meseleyi kendi aranızda halledin demek anlamında yol göstermiştir.

Dünya coğrafyasında yaşayan farklı farklı Toplumlar, insanlar arasındaki ilişkileri düzenlerken kimi zaman yapılan kanunlarla meseleyi ele almışlar, kimi zamanda asırlar boyu süregelen geleneklerinden, törelerinden yaralanmışlardır. Yeni nesillerini eğitirken Kul Hakkı denen kavramı Adalet olgusu içerisinde ele alarak, sevilen, sayılan, birbirine karşı dürüst olan bireyler için genç beyinleri farklı metotlarla eğitmişlerdir.

İslam toplumlarında da durum aynıdır. Ameli ibadetlerin dışında insanların arasında ki ilişkilerde önemli bir yere sahip olan bu davranışa çok önem verilmesine rağmen, Müslüman topluluklar zaman zaman Ameli ibadetleri yerine getirirken Kul Hakkı konusunu göz ardı etmekten geri durmamışlardır.
Kul Hakkı denen davranış, üç beş haneli bir mahallede yaşayanlar arasında belki çok fazla detaylı olmasa da, günümüzün kalabalık toplum hayatında çok daha fazla öneme sahiptir. Çünkü hemen her gün birlikte hareket ettiğimiz, beraber çalıştığımız, beraber yolculuk yaptığımız insanlarla aramızda gözle görülemeyen bir hukuk oluşmuştur. Belki farkında değiliz ama yolda yürürken bir insana çarpmamız, onu iteklememiz, hatta yüzüne alaycı ifadelerle bakmamız bile Kul Hakkı diye ifade ettiğimiz davranışın kapsamı içine girebilmektedir. Belki bize çok basit gelebilir ancak rastgele yere atılan bir sigara izmariti bile başkalarının haklarına saygısızlıktır ki, sonucunda Kul Hakkını ortaya çıkarır.

Ameli ibadetini yerine getiren bir kişi Tanrısına minnet ve şükranlarını sun


"Kul hakkı" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
Başını Öne Eğme
Başını öne eğme
mehmetmacit
1628
Gönül yansımaları (Hikâye)
Gönül yansımaları (hikâye)
mehmetmacit
1124 3
Yaşayan Veliler
Yaşayan veliler
mehmetmacit
1026
Hayatın İçinden  (hikaye)
Hayatın içinden (hikaye)
mehmetmacit
1003
Servi Kozalağı
Servi kozalağı
mehmetmacit
987 2
Son Eklediği Yazılar
Çelişkiler
Çelişkiler
mehmetmacit
281 0
Şu isim meselesi…
Şu isim meselesi…
mehmetmacit
235 0
Dimyata pirince giderken…
Dimyata pirince giderken…
mehmetmacit
207 0
Ukte
Ukte
mehmetmacit
333 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.