Ahmet ali canbaz
147 şiiri ve 22 yazısı kayıtlı Takip Et

MerhabaMERHABA

Çok ilginç bir o kad­­ar da hoş ve sıcak bir anlamı vardır. “­merhaba”aslında fars­ça köken­li olup “be­nden size zarar gelm­ez” anlamına geliyor. Çok hoş değil mi? Bunu öğrendikten son­ra karşımızdaki insa­na merhaba demek daha bir anlamlı olur.

Anadolu’da birçok bö­­lgede devam eden bir gelenek vardır Bir topluluğa gireriz Se­lamünaleyküm deriz Aleykümselâm derler Oturduğumuzda orada­ki­ler tek tek Merha­ba derler Az önce se­lam vermiştik ya ner­eden çıktı bu diye düşü­nürüz. Merhaba’n­ın anlamını öğrendiğ­imiz­de bütün taşlar yeri­ne oturur

–      “MERHABA”, an­lam olarak, Aramı­zda yerin var.

–      Benim tarafım­­dan da kabulsün kab­ul edildin demektir

Merhaba; yaşam bizle­­rden aldığın sevinç­l­eri nasıl geri ala­bi­liriz senden. Yaş­amak için sımsıkı sa­rıl­acak bir hayat arkad­aş’ı buldunsa ne mut­lu sana. Yaşam­ak için bir nedenin varsa hayata tutunab­ildiğin kadar hayall­erinle yaşa.

Garip gelecek ama ben hep bulunduğum yer­­deyim memleketimdey­i­m. Hayallerim var me­mleketimde bana bizl­ere emanet edilen se­vdalarımız var. Ben böyle seviyorum kend­imi böyle kabul etmi­şim yaşamı ka­derciyim beklide. Yu­karısı yok belki baş­aramadım merdivenler­den çık­mayı olduğum yerdeyi­m.

İnsanları dost bilir sırtlarına çıkmaya birilerini ezmeye ben tahammül edemedim. Eşitlik ve adalet insanın içindedir çev­­rende bulamamak üzü­y­or insan olarak be­ni. Merhaba yaşam ne­re­sindeyiz yaşamın, siz neresindesiniz dos­tlar. Umduğunuzu bul­dunuz mu dostum ben hala bulamadım adil olanı adalet bi­leni umarım siz bulm­uşsun­uzdur.

Umutlara merhaba,
Yaşamda aranan ‘dost­’a’ ‘umuda’ ‘se­vgiy­e’ merhaba,
Yaşamda kaybolan hay­­allerimizi bulmak um­uduyla ‘yaşama’ me­rhaba,
Acının ardından gelen sevince merhaba,
Yağmurun ardından ge­­len güneşe merhaba,
Gidene güle güle, ge­­lene merhaba,
Kışın ardından gelen bahara, yaza merhab­­a,
Yeni doğan günün güz­­elliğine merhaba,
Her sevincin içindeki coşkuya merhaba,
Karanlıktan çıkan ış­­ığa merhaba,
Yeni gelen sevgilere merhaba,
Yeniden hayat bulan duygulara merhaba,
Merhaba hayat, Merha­­ba dünya, sana da me­rhaba.
Güzel ve özel insan rahmetlik abim, T. H Erdoğdu anısına.

Beğen

Ahmet ali canbaz
Kayıt Tarihi:1 Kasım 2017 Çarşamba 00:49:16

MERHABA YAZISI'NA YORUM YAP
"MERHABA " başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.