aytekin hoca
1 şiiri ve 329 yazısı kayıtlı Takip Et

Ana dilimde eğitim istiyorumANA DİLİMDE EĞİTİM İSTİYORUM

Ben bir Türk olarak anadilimde eğitim istiyorum. Bu ifadeyi duyunca şaşırmışsınızdır sanırım.
Yok yok ne saçmalıyorum ne de deli oldum.
Herkes ana dilinde eğitim isterken bana ne oluyor dersiniz?
Efendim öyleyse dinleyin.
Evet, şu anda Türkçe eğitim anayasa güvencesinde her Türk vatandaşına öğretiliyor. Buraya kadar iyi de ya o Türkçenin içi boşalmışsa, boşaltılmışsa …
Eğitimimiz globalleşmiş, Türkçe de bozulmuşa; sokağa çıktığınızda işyeri isimlerinin pek büyük çoğunluğu Türkçe değil de kendinizi başka bir ülkede sanıyorsanız, bu gidişata bir dur, diyen de çıkmıyorsa, dükkan isimlerini bırakın insan isimleri bile artık yabancılaşmışsa, Türkçe eğitimi savunuyorsunuz diye ucube muamelesi yapılıyorsa…
Daha nicelerini eklemek de mümkünken siz çıkıp da bu ülkede anadilimiz olan Türkçe ile eğitim yapılıyor, diyebilir misiniz? Siz deseniz de ben diyemiyorum. İşte bu yüzden de anadilimde eğitim istiyorum.
Herkesin kendi dilinde eğitim yaptığı dünyamızda benim ülkemde eğitim İngilizce yapılıyorsa ben anadilimde eğitim istiyorum.
Bir, hatta iki yancı dil öğrenmenin gerekli olduğu zamanımızda yabancı dil öğrenmekle yabancı dille eğitim yapmanın farkını anlamayanlar yüzünden ben anadilimde eğitim istiyorum.
Dünyanın dört bir tarafında Türkçeyi öğretmek için çabalayan binlerce insan varken ana vatanımda Türkçe’nin yabancılaşması yüzünden anadilimle eğitim yapmak istiyorum.
Ne dersiniz çok mu şey istiyorum?

Beğen

aytekin hoca
Kayıt Tarihi:12 Nisan 2017 Çarşamba 20:38:46

ANA DİLİMDE EĞİTİM İSTİYORUM YAZISI'NA YORUM YAP
"ANA DİLİMDE EĞİTİM İSTİYORUM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
İBRAHİM YILMAZ
13 Nisan 2017 Perşembe 14:44:59
Özgün fikrinizin her cümlesine aynen katılıyorum saygıdeğer Aytekin Öğretmenim. hele son yıllarda şiir yaza gibi soylu bir uğraşa soyunan genç şair ve şair adaylarımızın özellikle Arapça, farsça sözcükleri özellikle kullanmaları ne acı.
Emeğe ve sanata saygımla kolay gelsin.

Cevap Yaz
Den(iz)
13 Nisan 2017 Perşembe 13:57:30
Aslında bunu istiyor olmanız bile ne acı ...Üzülmemek elde değil.

Sevgilerimle..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


aytekin hoca Yazının sahibi 13 Nisan 2017 Perşembe 14:13:02
ilginize teşekkür ediyorum.
ccelayir
13 Nisan 2017 Perşembe 12:52:37
Öncelikle yabancı sözcüklere olan saçma ilgilimizi bırakmalıyız. Caddelerdeki mağazalar Türkçe isim takınca kimse içeri girmiyor. Markalar da öyle. Bir ürün üretmişseniz yabancı isim takmanız lazım. Ben bir ara kozmetik ürün çıkarıyordum. Markamızın ürünlerinin ismi hepsi yabancı idi.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


aytekin hoca Yazının sahibi 13 Nisan 2017 Perşembe 14:13:50
İlginize teşekkür ederim.
sami biberoğulları
13 Nisan 2017 Perşembe 11:11:59
Değerli arkadaşım.

Ben bir emekli öğretmenim. Tam 33 sene öğretmen olarak hizmet verdim bu ülkeye. Bu 33 sene içinde her değişen bakanla birlikte eğitim sistemi sil baştan yapıldı. Pek çok şey değiştirildi. Özellikle de müfredat programları. Değişmeyen tek şey Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı Derslerinin zorunlu ders olmasıydı. Bu gün Tarih, coğrafya, matematik, fizik, kimya, biyoloji, psikoloji, sosyoloji, felsefe, mantık gibi dersler zorunlu ders değildir ama Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil zorunludur.

Zorunlu olan derslerde ne Türkçeyi ne de yabancı dili öğretemeyip her ikisinde de resmen çuvallamışsak diğer dersleri varın siz hesap edin artık.

Yani isteğiniz çok doğru ve haklı

Selam ve saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


aytekin hoca Yazının sahibi 13 Nisan 2017 Perşembe 14:15:44
Haklısınız Hocam, ben de otuz yıllık Edebiyat öğretmeniyim. Çuvallama noktasında size katılıyorum. İlginize de tüşekkür ederim
Arzu Şahankaya
13 Nisan 2017 Perşembe 11:09:13
Çok haklı bir istek,keşke herkesin isteği bu yönde olsa.Sizin de söylediğiniz gibi yabancı dil öğrenmek güzel fakat eğitimin dilinin yabancı dil olması bizim dilimize bir haksızlıktır.Türkçemizi korumak adına daha çok çalışma yapılması gerekiyor.Saygılarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


aytekin hoca Yazının sahibi 13 Nisan 2017 Perşembe 14:16:30
İlginize teşekkür ederim
Hüseyin Çolak
13 Nisan 2017 Perşembe 10:58:24
Çok şey değil istediğiniz hocam; doğru, haklı ve hakkınız olanı istiyorsunuz.. Yazınıza bir imza bırakıyorum ben de..

Saygımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


aytekin hoca Yazının sahibi 13 Nisan 2017 Perşembe 14:17:35
İlginize teşekkür ediyorum.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.