Afet İnce Kırat
815 şiiri ve 131 yazısı kayıtlı Takip Et

Şok haber!

Akşam haberlerini dinlemek için televizyonu açtım. Ekranın sağ tarafında kocaman bir yazı: ŞOK HABER! Sonrasında daha küçük puntolarla; Haberlerin sonunda!

Doğrusu merak ettim, diğer kanallara da bakayım belki orada açıklanır diye düşünerek, haber kanallarını dolaştım ama hepsi aynı durumda. Yıllarca beklemeyi kanıksamış olan ben bu duruma katlanamıyorum. Sanki tek bir seçenek var, ya da hepsi tek bir kanal. Çıldırmak üzereyim ama yapabileceğim bir şey de yok. En iyisi güvendiğim bir yeri açıp beklemek diyorum.

15 Temmuz, soruşturmalar, sınırlarımızı aşıp patlayan füzeler, yakalanan canlı bombalar, hırsızlıklar, cinayetler, ölümlü kavgalar… Daha önemli ne olabilirdi ki? Ha bir de haber aralarına sıkıştırılan uzun metrajlı reklamlar. Aciliyet gerektiren bir haber olsa önce onu yayınlarlar diye düşündüm.

Meraktan başım çatlamak üzere. Sanki İstanbul’da yolundan çıkan metrobüs gelip başıma çarpmış. İlaç almaya da gidemiyorum haberi kaçırmamak için.

Nihayet “Şok haberi açıklıyoruz” diyen ankermanın sesi geliyor ama görüntüsü yok. Ekranın ortasında tablete benzer bir şey var. Tüm ekranı kapladığı için büyüklüğünü kestirmenin de imkânı yok. Yaklaştım televizyona o da ne ovalarda başıboş koşan yaban atları gibi arkalarında toz bulutu biriktiren bir reklam furyası başlamış. Şok haberimiz tozlar içinde kalmış. Sabrım taşmak üzere bir kova su sanki. Normalde çoktan kapatırdım televizyonu ama inat ettim bir defa bekleyeceğim. Çalan telefonu bile açmadım. O anda toprağın karnı guruldasa, oturduğum evi hıçkırık tutsa yine yerimden kalkmayacaktım.

Sonunda ışık gösterileri ile birlikte haber başladı. Sunucunun yanında orta yaşı geçmiş sade bir Anadolu kadını oturuyordu. Ürkek ve utangaç bir şekilde önüne bakıyordu. Kısa bir selamlaşmadan sonra sunucu kadına dönüp; önce ekranda görülen bu aletin adını sonra ne işe yaradığını, hangi amaçla icat ettiğini sordu. İcat ve masum utangaç bir kadın, ne alaka şimdi?

Kadın tavrını bozmadan masanın üstünde duran avuç içi büyüklüğündeki tablete bakarak konuşmaya başladı.

İcat ettiğim bu aletin adı: Tabçip. Cevapların sırasını değiştirmek istiyorum önce izninizle diyerek devam etti. Aslında çok iyi niyetli olsam da sağlığım konusunda biraz sorumsuzum. Yaşım gereği birçok sağlık sorunları yaşıyorum. Sorumsuzum dedim ya, ilaçları zamanında almayı unutuyorum, bitince gidip doktora yazdırmaya gitmiyorum. Defalarca aile hekimimiz yoldan geçerken beni çağırmıştır. İlaç bittikten sonra gidince haliyle doktorlar da kızıyor, sürekli alman gerekir ara vermemelisin diye. Haklılar ama ben her zamanki gibi kızıp bir daha o doktora gitmiyorum. Onun için de böyle bir şey yapmayı tasarladım.

Küçük bir cep telefonu kadar bu tablet ama çok işlevli… Öncelikle üst kısmında gördüğünüz bu küçük kanca sayesinde kişi boynuna kolye gibi asıyor. İçine yerleştirdiğim işlemciler sayesinde kalpte herhangi bir farklılık olduğunda, tansiyonu çıktığında, bayıldığında vs. aletimiz hemen algılıyor ve en yakın ambulansa bağlanıp yer konumlarını ve hastalığın durumunu bildirip hastanın bir an önce en yakın sağlık kurumuna ulaştırılmasını sağlıyor.

Önce bunu, sonra da yetmeyeceğini düşünüp yeni eklentiler yaptım. Gördüğünüz gibi yan tarafında küçük bir tüpü var. Ve sürekli küçük cebinizde taşıyabileceğiniz sensörlü enjektörler var. İğnenin ucu deriye temas ettiğinde sensörleri damarın yerini buluyor ve kolayca, tek seferde kan almanızı sağlıyor. Aldığınız kanı yan taraftaki tüpün içine boşaltıyorsunuz dakikalar içinde bütün kan değerlerinizi ölçüyor. İşlem sonunda kullandığınız tüpü çıkarıp yenisini koyabiliyorsunuz. Şimdilik sadece kan tahlili yapabiliyoruz, gayta kültürü ve idrar tahlilleri için de ek yapmayı düşünüyorum.

Tabi ki ben bunları kendi rahatsızlıklarıma göre yaptım, çok eksiği olabilir daha. Önce kullanmak zorunda olduğum ilaçların listesini ekledim. Saati gelince küçük titreşimlerle haber veriyor ve ekranda ilaçların adı yazıyor. Diyabet de önemliydi onu atlayamazdım. İnsülini sıkıştırıp her dozunu bir zerre haline getirip aletimin içine yerleştirdim. Kan şekerim yükseldiğinde tek zerre anında deri yoluyla kana ulaşıyor ve şekeri normal hale getirebiliyor. Artık istediğim kadar kadayıf ve baklava yiyebiliyorum. Benim için gerekliydi, gençliğimde bulup da yiyemiyordum şimdi ise hastalanırım diye…

Kadın tablet görünümlü şeyin arkasını çevirdi. Katlanmış halde duran 1 TL büyüklüğünde bir ek varmış, onu göstererek bu parça X ışınları üretip yüklüyor cihazıma. Ağrıyan yerinize tutuyorsunuz ne varsa gösterip gerekli sağlık birimlerine yönlendiriyor. Diziniz ağrıyorsa tutuyorsunuz üstüne kırık mı, çıkık mı, kas yırtılması mı var bildiriyor. Sırtınızda gezdirdiğinizde ciğerlerin durumunu bildiriyor. Hatta böbrek ve safra kesesi taşlarını bile gösterebiliyor.

Bu kadarını becerdim, deneylerim hep olumlu sonuçlandı, patentini de aldım. Şimdi bunu satıp elime geçen parayla başka bir şey deneyeceğim. Fazla açıklamak istemiyorum ama bu yeni çalışmam hem bayanların hem erkeklerin işine yarayacak, memnun olacaklarına eminim.

Kadın susmuştu, kimdi acaba bu kadın, ismini bile açıklamamıştı. Tam bu arada sunucu kadına kendisini tanıtmasını istedi.
Kadın gülerek cevap verdi: Garip bir şairim, hayallerle yaşıyorum. Adım; Afet Kırat.

Bu benim rüyamdı elbette ama olmaz demesin kimse. Denizaltı icat edilmeden asırlar öncesinden 20000 fersaha inilmemiş miydi?


Beğen

Afet İnce Kırat
Kayıt Tarihi:27 Eylül 2016 Salı 00:04:20

ŞOK HABER! YAZISI'NA YORUM YAP
"ŞOK HABER!" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
muhacir bozkurt
13 Ekim 2016 Perşembe 00:37:36
Ben hiç TV seyretmiyorum. Onun için bu şok haberden habersizdim, şimdi öğrendim. Aynı şokları zaman zaman ben de yaşıyorum. Demek ki aynı kumaştanız.
Tebrik ediyorum Afet Hanım Kardeşim.
Hayalsiz gerçeğin tadı tuzu yok :)

Cevap Yaz
zaralıeren
8 Ekim 2016 Cumartesi 11:57:13
Finali gülümsetti emeğine ömrüne sağlık saygımla

Cevap Yaz
esmakurt
7 Ekim 2016 Cuma 19:40:30
keşke biraz daha çalışsaydınız da karşındaki insanın gözlerinin arkasını okuyan bir parça ekleseydiniz ;iki yüzün şipşak filmini çekseydi. :) ...elleriniz dert görmesin... Amerikadan selamlar

Cevap Yaz
Den(iz)
28 Eylül 2016 Çarşamba 12:45:02
Hahahhahaha .. Bir kahkaha borçlandık .. Dilerim bir gün ödeşiriz..

Cevap Yaz
Beğdi
28 Eylül 2016 Çarşamba 11:45:22
Güzeldi, elinize sağlık!

Ancak bundan sonraki olası bir icadınız şimdiden korkutmaya başladı, bilesiniz. :))

Cevap Yaz
DEVRİM DENİZERİ
28 Eylül 2016 Çarşamba 11:38:53
Harikasınız. Bayıldım. Son cümlesine kadar inanarak okudum. Güzelliklere inanmaya ne çok ihtiyacımız varmış. Ne diyeyim ömrünüze bereket.
Selam ve sevgiler.

Cevap Yaz
Funda Filiz KOTAN (Birsel
27 Eylül 2016 Salı 21:01:54
Yeni bir çığır açmış olurdunuz..
Belki de kartanem kim bilir
güzel bir yazıydı
sevgim güzel yüreğine <3Cevap Yaz
Afet İnce Kırat Yazının sahibi
27 Eylül 2016 Salı 16:30:31
Arkadaslar bu yaziyi küçük bir tabletten yazıyorum. Kendi yazdigimi bile okuyamıyorum. Ansizin yazi bölümünü iyileştireceğim diye bozmuş. Diger sayfalar büyütülürken yazi bölümü büyümüyor, kendi yazdiklarimi bile okuyamadım.
Hepinize teşekkür ederim, ilk firsatta bir bilgisayar bulup okuyacagim.

Cevap Yaz
Destina
27 Eylül 2016 Salı 10:48:53
çok pardon yanlış yere yorumu yazmışım .. özür ve sevgilerimle..

Cevap Yaz
Ayşegül AKDAĞ BARUTÇU
27 Eylül 2016 Salı 10:04:03
ben de şok oldum beklemiyordum :)))
Tebrik ederim

Cevap Yaz
glenay
27 Eylül 2016 Salı 00:32:08
Ben de bu kadın böyle çok işlevli bir aleti nasıl icat etti demiştim.

Gerçekten şok haber.
İsteyince neler olmaz ki.

Tebrikler,

sevgilerimle..

Cevap Yaz
Kemnur
27 Eylül 2016 Salı 00:29:46
Yazıdaki kahramanın tevedekli şok haberi beklemesi gibi biz de yazıdaki şok haberin açıklamasını bekledik.... :) espriliydi...tebrikler...

Cevap Yaz
Nuray Çakmak
27 Eylül 2016 Salı 00:27:18
Ablammmmm bir heyecanla okuyorum ki sorma gitsin ve okurken de yemin ederim seni düşünüyorum nereden satın alabiliriz. Neden olmasın :))

Cevap Yaz
Bedri Tokul
27 Eylül 2016 Salı 00:22:27
İlahi bacım benim...Memleketin hali orta da iken ne acaba dedim.
Yazı bitince güldüm tabii.
Ben de bir icat üzerinde çalışıyorum.
Kendini iyi hissetmediğin zaman. Aleti kalbine tutacaksın.
Alet; "Sen iyisin, sen iyisin, moralini bozma daha yaşayacak çok güzel günler var. Oku yaz bir şeyin kalmayacak"
diye seslenecek.
Aleti kullananın bütün dertleri yok olacak.
Henüz araştırma aşamasında. Üretime geçtiğimde Edebiyat Defterinin bütün kendini iyi hissetmeyenlerine ücretsiz vereceğim.

Selam ve Saygılar Hemşehrim.

Cevap Yaz
Davidoff
27 Eylül 2016 Salı 00:11:57
Alemsiniz.

Sahi ben de bu haberi görmüş gibiyim sanki. Alt yazıyla geçtiler Afet Kırat'ın ismini değil mi?1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Destina 27 Eylül 2016 Salı 10:45:22
Aslında evet hikayenin sonuna doğru bekliyordum bunun bir rüya ola bileceğini
ama İnsan tebessüm ediyor tabi ^' kendini isini şok şok ' haberde görünce güzel bir buluş aslında ' hem tüm her şeyden haberiniz olur bu sayede :) bir tebessümde benden dedim.

Sevgiler...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.