Necati Kavlak
205 şiiri ve 219 yazısı kayıtlı Takip Et

PotboriPOTBORİ

Saymadım aradan kaç saat geçti! Geçen zaman zarfında; kalemimle tekme tokat, itiş kakış, didiştik durduk.
Ben istiyordum ki Cuma akşamı Milletin başına çöken kâbusu, uğursuz geceyi: sıcağı sıcağına değerlendireyim dedim.
Kalemim inat ve ısrarla bekle; önünü ve arkanı gör diye ayak diredi.
Sabret ortalık aydınlansın, herkes eteğindeki taşı döksün o zaman sende düşünceni yaz paylaş diye uyardı.
Bir de önüme Mevlana Celalettin Rumi’ye ait olan,“Acı Su da Tatlı Su da Berraktır, Sakın Görünüşe aldanma. Görünüşte Herkes İnsandır Ama Gerçek İnsan Hal Ehli Olandır” sözünü de getirip koydu.
Baktım ki Mevlana doğru şeyler söylüyor; bende “görelim Mevla neyler neylerse güzel eyler” dedim ve bekledim.
Darbecilerin bir kısmı teslim oldu, bir kısmı da kaçtı.
Elbette suçlu/sanık için kaçmak çözüm değil. Er ya da geç yakalanacak, olmayan adaletin, kadük edilen hukukun önüne mutlaka çıkarılacak.
İşte bu yüzden Kalemim kim niçin darbe yapmaya kalktı, niçin başarısız oldu, sorularına cevap aramayacak.
Zira bu konuyu; yazılı ve de görsel basın, enine boyuna hem inceliyor hem ayrıntılı bir biçimde okuyucuya veriyor.
Sırf bu yüzden, TBMM sayısal çoğunluğu tartışılmaz olan siyasi iktidarın, neden bu açmaza düştüğü irdelenecek.
Kalkışma sırasında cereyan eden olayları, Asker polis çatışması, milleti gümbür gümbür sokağa dökme ve halkla kendi askerini çatıştırma gafleti masaya yatacak.
Şimdi de Mevlana’nın “İnsanı ateş değil, kendi gafleti yakar. Herkes de kusur görür, kendine kör bakar. Bil ki neye nasıl bakarsan o da sana öyle bakar” deyim ya da vecizesini hatırlayalım.
Ve gelin kendi kendimize 1 Kasım 2015 seçimlerinde; seçmenin %49,5 oyunu alan siyasi parti neden iktidar olamıyor diye bir soru soralım.
Cevaplarımız, tarafsız önyargısız sadece herkesin kendi vicdanına verilsin.
Verdiğiniz cevabı kimseyle paylaşmak zorunda da olmayalım.
1-ilk soru yaklaşık 15 seneden beri iktidarsınız, TSK deki hiyerarşik düzenle istediğiniz gibi oynadınız ve de Jandarmayı İç işleri bakanlığına siz bağladınız...
2-Üçlü atama kararnamelerinde ki imzalarda size ait!
3- 17-25 Aralık tarihinden beri paralel yapı diye diye, dilinizde tüy bitti.
Onlarca savcıyı, hâkimi tutukladınız, görevden aldınız.
Daha da vahimi Cemaat bizi kandırdı diye kamuoyu önünde itirafta bulundunuz.
4-Başarısız darbe girişiminden sonra da, TSK içindeki bir kısım paralelci terör örgütü mensubu askerin ihtilal girişiminden söz ediyorsunuz.
5-İktidar olmak demek, muktedir olmak demek değil mi?
Sivil toplum kuruluşları, tepkilerini: “Türkiye kritik bir kırılma noktası atlatmıştır. Bu, demokrasiye vurulmuş bir hançerdir.Demokrasiye müdahale kabul edilemez” diye ifade etmiştir.
Bu ifadelerden yola çıkarsak, siyasi iktidar sütten çıkmış ak kaşık olarak mı kabul edilmeli?
Anasının eline kına yakarak askere gönderdiği bir asker, Boğaziçi köprüsünde IŞİD militanlarını aratmayacak şekilde vahşice kurbanlık koç gibi boğazlanarak katledilmiştir.
Milleti gümbür gümbür soka salanların, işlenen vahşi cinayette; hukuki ya da vicdani sorumluluğu olmayacak mı?
İngiltere Başbakanı David Cameron AB referandumunda birlikten ayrılma (Brexit) yönünde sonuç çıkmasının ardından istifa etti ve yerini Theresa May’ine bıraktı.
Mademki beş vakit cami minarelerinden sala okutarak Milleti demokrasiye sahip çıkmaya çağırıyorsunuz, mevcut rejimi demokrasi olarak kabul ediyorsunuz, o zaman darbe girişimini önceden haber alamayan, siyasi ve bürokrat sorumlular da David Cameron’u örnek alsınlar.
Hep AB’li siyasetçiler mi örnek olacak biraz da biz sorumluluk almayı başaralım.
Ne dersiniz?

Beğen

Necati Kavlak
Kayıt Tarihi:22 Temmuz 2016 Cuma 13:25:59

POTBORİ YAZISI'NA YORUM YAP
"POTBORİ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
yok,sul
25 Temmuz 2016 Pazartesi 12:05:42
kahramanmaraşı %71 oranıyla akp. %13 nisbetle mhp % 9.5 nisbetle chp kazanmış

SÜTÜ BOZUK OLANIN KANI TEMİZ ÇIKMAZ
diyen maraş atasözünün dağılışını da buyrun siz yapın

yani benim atasözümü bana yutturuyorsunuz

ben osmanlıyım hemşehrim cumhurşiyete sıkıştırılmış dosya kilisenin yazdığı tarih değilim
atatürkcülüğüm ile sana yüz basarım
ATALARIM ile türküm ben

nesiniz siz yaz yaz ebegümeci bikere de başarılı olun
hele bundan sonra rüyanızda bile göremezsiniz
yok,sul tarafından 7/25/2016 12:06:36 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Gül ESEN
25 Temmuz 2016 Pazartesi 11:24:42


Gül ESEN tarafından 7/25/2016 11:26:11 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
mirim
24 Temmuz 2016 Pazar 14:08:01
Resim ve yazıya bayıldım bir kere baştan söyleyeyim...

Değerli hocam ben sebepler üstünde konuşmak istiyorum. Hani şu bizim milletin bir türlü yapmadığı ya da yapmak istemediği şey.

Bizi bu hale, bugüne, bu darbe ortamına kim getirdi ?
Bu canavarı kim semirtti ?
Dolayısıyla bu 240 insanın katili kim ?

Girin google!a Binali YILDIRIM'ın canhıraş Fetoyu nasıl övdüğünü görün.
Fetö devlet içinde yapılanıyormuş; buna kargalar bile güler diyenleri görün.
Gellll bu hasret bitsinnnn diye höykürenleri görün...
Rahmetli Kamer GENÇ bu yılan bir gün süzü de sokacak dediğinde üstüne yürüyenleri, özür dilemesini isteyenleri, 3 gün meclise katılmama cezası verenleri görün. Şimdi mağduruz da mağduruz diye ağlayanların o zamanlar fetoşu nasıl yere göğe sığdıramadıklarını görün.

Ben Kayseri'deki Türkçe Olimpiyatları'na davet edildim. Hem de Cemal SAFİ ile yan yana oturma güzelliğini yaşamak üzere. Ve ben Cemal SAFİ üstatla telefonda görüştüm. Gitmeyi reddettim. Atatürk resminin çıkarıldığı parayı basanlarla işim olmaz dedim. (Bu arada, bu parayı benim darphanem basmadı) Hani burda böğürenler var ya, vallahi alayı etekleri zil çala çala koşar giderdi. Belki de gittiler bile.Ama bakın, sözde şimdi bunlar bizden daha çok fetö düşmanı. Kendi üstlerine başlarına bulaşmış *oku başkalarına atma derdindeler. Mesela Meral AKŞENER'e bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bundan 3-4 sene önce Fetoş düşmanı ilan ettikleri kadını şimdi fetocu ilan ediyorlar. Gerçi Meral AKŞENER bunu iddia eden bir yandaş avukatın canlı yayında ağzının payını verdi. İddianızı ispatlamazsanız şerefsizsiniz dedi. Bence de iddiasını ispatlayamayanlar ŞEREFSİZDİR. İftira, çamur ve *ok atmayı hayatının günlük doğal bir parçası haline getirmiş şerefsizler için bu da sıradan bir şey ama Meral AKŞENER teflon gibidir, bunların ağız ifrazatları tutmaz. Gerçekten Allah inancı olan bir insan böyle iftiralar atmaz. Atıyorsa münafıktır, kafirdir ve şerefsizin en önde gidenidir.

Hocam, el ele verip iftiralarla, sahte delillerle, PKK lı gizli tanıklarla işbirliği yaparak içeriye tıktıkları, içerde hastalanmalarına, ölmelerine, intihar etmelerine sebep oldukları Atatürk'çü, ülkücü subayların ahı tuttu bunları. Daha tutacak da... Ülkücülerin her alanda bu ülkenin güvenlik duvarı oldu gerçeğini gördüler ama o zamana kadar Atatürkçü ve ülkücü subayları tasfiye edip yerlerine bugün darbeyi yapanları geçirdiler. Şimdi ise ellerinden gelse hayatlarını kararttıkları subayları geri getirecekler. Ve eğer darbe gerçekleşmediyse bunu da orduda halen görev yapmakta olan ülkücü subaylara borçlular. Halkın sokağa dökülmesi 2. plandadır. Yine ülkücülere ait bu başarıyı kendilerine mal etmeye çalışan, daha dün Güneydoğuda indiri,lirken seyretmekle yetindikleri, Cumhuriyet Bayramı'nda elinde taşıdığı için gaza suya boğulan insanların salladığı bayraklar ne hikmetse ellerinden, Türklük kelimesi ise dillerinden düşmez oldu. Yani bizim her zamanki halimize onlar şimdi büründü. Daha da yola gelecekler !

Daha önce de dediğim gibi, sizin için dün Fethullah Gülen Hoca efendi, bugün fetoş olan zat bizim için her zaman fetoştu ve öyle de kalacak. Bizim için öyle de kalacak diye üstüne basmamın nedeni, sizin işiniz belli olmaz, bakarsınız yarın özür dilersiniz ama bizim için o zaman neyse bugün ve yarın da o olarak kalacaktır !

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Necati Kavlak 24 Temmuz 2016 Pazar 15:00:27
Harikasınız Ahmet'çğim Harika!

Yorumunuzu Etkili yorum seçtim. Katkılarınızla POTBORİ daha çok sesli oldu ve Türk müziği enstrümanları eşliğinde daha da hoş geliyor kulağa.

Selam ve saygılarım yüreğine.
Gül ESEN
24 Temmuz 2016 Pazar 13:01:44
Bütün bu yaşananlar Türk milletinin 30 yıllık gerçeği siz hala bir gerçeği görmeme inadıyla yazıp çiziyorsunuz...neden 1960 lara gidip diğer darbeleri görmüyorsunuz..ve neden Abdulhamit tarihine inip temel nerede ne şekilde atılmış yazıp çizmiyorsunuz ...O dönemin şahsiyeti Mehmet Akif Ersoy' un öncelikle Abdulhamite karşı tutumunu incelemiyorsunuz..ve sonrası yaşadıklarını; ki o, sonunda pişmanlığı tatmış Osmanlıya U dönüşü yapmıştır ;onun Kurtuluş savaşından sonraki hayatını da 90 yıllık bir sınırla Türkler yeni bir devlet kurmuş gibi ele alıyorsunuz(genele sözümüz) ... Osmanlı sadece uyutuldu yok edilemedi; Lakin siz hala aynı yerde ingiliz postal sesleriyle sesleniyorsunuz buna üzüldük !...

Devletin içinde oluşturulan piramit oluşumu ele almanız gerekirken hala dahi masalımsı sözlerle yazıp çizmelerler bizleri acı acı gülümsetiyor arkadaşım...Chp nin duruşu hiç değişmedi ama milliyetçiyim diyen birçok kişinin 7 haziran öncesi tutumlaryla bizleri hayrete düşüren olayları birlikte yaşamadık mı biz ...Hdp barajı aşmalı sözleri kimler sarfettiler...Parti içinde ayaklanmalar; tıpkı Abdulhamit harekatıdır; uyanmak gerek !... Gerçek milliyetçiler safını belirledi geç de olsa ve inanın bu milleti koyun görenler var ya; öncelikle kendi koyunluklarına bakmalılar ki tabi oldukları gerçekte Fetödür ve fetö eliyle ingiliz kumaşına bürünmelerdir ...

Bu millet var oldukça birkaç kişiden oluşan tencere tava çalan kanı ve sütü bozuk olanların icabına da bakılacaktır...15 Temmuz bir şerdi ama hayrı getirdi.. ; şehitler verdik.Şehitlerimizle ağladık :( biz beklerdik ki darbeci namusuz kahpe kansız sözüm ona adı Türk imanı sıfır şu kafir askerin polise saldırdığında duyduğun acıyı ele alasın ama her zaman ki gibi mason masalını anlatmışsınız...Okuduk dile geldik...Bütün oyunları Devletimiz için bozacağız arkadaşım ...Bu saatten sonra sulh gelinliğine hazırlanan kişiye de kına gecesini hazırlayacağız..çünkü kınayı kayınbabası göndermiştir; yakmamak olmaz değil mi ! ...

Bahsettiğiniz sivil toplum kuruluşlarına gelince; kimlerdi bunlar meslek gruplarının yakınları!...Halkın ağzını kapatanlar onlar adına düşündüler ki ağzına gem vurulmuş kör katırlar gibi tepemizde tepinip durdular hep...Ve biz onlara ; Barış Binbaşının sözüyle cevap veriyoruz " Ya Devlet başa; Ya Kuzgun Leşe" ...

Her şerde hayrı görenlere selam olsun ..Türk milletinin asil evlatlarına selam olsun...Bir polis yakını olarak; bir şehit sahibi olarak temiz erlerimizi ayırıyoruz bu soysuzlardan...Yaptıklarını burunlarından getireceğiz biiznillah ...imanı ve inancı gereği darağacında sallanan çok kişinin intikamı birbir sorulacaktır; ... Devletimizin yanındayız..Selam ve muhabbetlerimiz Mİlli irademize ve ona saygı duyanlara ... saygılarımızla
Gül ESEN tarafından 7/24/2016 1:16:53 PM zamanında düzenlenmiştir.

8 cevap yazılmış Cevap Yaz


Necati Kavlak 24 Temmuz 2016 Pazar 14:50:18
Gül Esen Hanım!

Hangi gerçekten bahsediyorsunuz? Bu Kalem, hem milliyetçi hem de Atatürkçü!
Biliyorsunuz, Atatürkçüler İngiliz çizmesi giymez, Amerikan Mandası kabul etmez.
Duruşumuz belli, Millet deyince Aklımıza Türk Milleti Gelir. Vatan Deyince Hakkari'den
Edirne'ye bu topraklar için can verilir. Vatan Candan azizdir onun uğrunda ölünür.
Belli ki siyaset gözünüze perde çekmiş. Sadece bir tarafa bakıyor, başka yöne
başınızı çevirmiyorsunuz.
Biliyorum çevirseniz gerçekleri sizde fark edeceksiniz.
İçinden kahramanlar yaratmaya çalıştığınız menfur kalkışma var ya; şimdi tek tek yakalanıyor
Tutuklanıyor başarı olarak, kamuoyuna anlatılıyor.
İşte o sanık vatan haini her kim varsa, TSK'nin içinde nasıl yeşerdi; Ergenekon diye Atatürk'çüler nasıl Temizlendi bir araştırıversin.
Bugünkü gazetelere bir göz atın, Şu meşhur ıslak imzanın arkasındaki ihanet çetelerini oralara kim getirdi saptaması çok zor değil.
Atatürk ve Atatürkçülere kin besleyenler, nefret edenler Atatürk'ü iyi incelemeli, dindar geçinenler oyuna gelmemeli.
Bakın Mustafa Kemal Atatürk 7 Şubat 1923 günü Balıkesir'de Cemata nasıl Hutbe vermiş!

Atatürk, Zağnos Paşa Cami Hutbesi' nde cemaate ne şöyle seslenmiştir:

“ Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenâb-ı Hak tarafından insanlara dinî hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizamı, hepimizin bildiği Kur'ân-ı Azimüşşan'daki açık ve kesin hükümlerdir.

İnsanlara maneví mutluluk vermiş olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla,
mantığa ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eğer akla, mantığa ve gerçeklere
uymamış olsa idi bununla diğer ilâhî tabiat kanunları arasında birbirine zıtlık olması gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarını yapan Cenab-ı Hak'tır.

Arkadaşlar! Cenab-ı Peygamber çalışmalarında iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diğeri Allah'ın evi idi. Millet işlerini Allah'ın evinde yapardı. Hazret-i peygamber'in mübarek yollarını takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin şimdiki ve geleceğine ait konuları görüşmek maksadıyla bu kutsal yerde, Allah'ın huzurunda bulunuyoruz. Beni bu şerefe kavuşturan Balıkesir'in dindar ve kahraman insanlarıdır. Bundan dolayı çok memnunum. Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum.
Efendiler! Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılması lazım geldiğini düşünmek, yani birbirimizin görüş ve düşüncelerini almak için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferdin zihninin başlı başına faaliyette bulunması lâzımdır. İşte biz de burada din ve dünya için, geleceğimiz için her şeyden önce hakimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım.

Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum.
Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir. Bundan dolayı benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim"

Sizin biat ettikleriniz de din hakkında Atatürk gibi düşünseydi, Feto diye bir terör yetişmez, ABD'ye uşaklık etmezdi.
Alışmışsınız havuz yazarlarının övgülerine, eleştiri canınızı acıtıyor. Memleketi yönetmeye talip olanlar eleştiriye kulak asarlarsa daha çok başarılı olur.
Özellikle beklentisi olmadan yapılan eleştiri düz ayna gribidir. Bakanın yüzündeki kiri pası göster..
Milli irade doğru ellerde gerçek anlamıyla uygulanıyorsa işte o başımızın tacıdır.
Atatürk'ün Kurduğu ve TC devleti ilelebet payidar olacak dediği devleti, Osmanlı'aştırma ateşiyle yanıp sönenlerin, milli irade anlayışı bizim mili irade düşüncemizle örtüşmüyor.
Kalkışmaya karşıyız, darbelere karnımız tok. Bu tür eylemlere karşı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yanındayız.
Son Cümle, Bizim siyasi düşüncelerden maddi beklentimiz hiç olmadı. Kaygımız TC Devletinin bekasıdır.

Sevgi selamlarımlaGül ESEN 24 Temmuz 2016 Pazar 15:33:06
Necati bey !..

Biat ettiğimiz sadece Kurandır..ve Kuranın yolunda 600 yıl devlet olmuş Osmanlıdır...Biz yakın tarihimizle bilinmeyiz..Bana biat ettiğinden dem vurma; çünkü tarihte olan olayları kendini gösteriyor; çünkü osmanlıya vurulan en büyük darbenin sahibidir senin biat ettiğin...uzatmayacağım Tarihi Tarihçilerden dinleri :) Fetönün geçmişine baktığında; onun Kasım Gülekle birlikte hep Chp ye çalıştığını görürsün yıl 1960 ....Kasım Gülek kimdir uzun uzun diye anlatmayacağım ama iyi bir masondur gerçeğini söylemeden de geçemeyeceğim ...Hür kabul edilmiş masonlar cemiyetinin üyesidir bildiğimiz...Chp içinde çalışmış olan fetönün yükselişi bizim sadece uyumuşluğumuzdan olan gerçeğin görülememesi halidir...Ve, bizımız Allaha ve sonrası onun yolunda olanadır; Kuran bunu emreder....Amerikaya uşaklık edip 1960 yılında darbe yapanların yine 196o olduğunu da unutmayın Adnan Menderes üzülür ve Deniz Gezmiş :) ... Osmanlıyı arkasına atan Milliyetçiliği 90 yıla sığdıran kişi gerçekte milliyetçi değildir bunu bilir bunu söylerim ... geçmişini inkar edene ne denilir bilirsin ..işte o ata sözün burada kendini gösterir..ve bizim sözümüzde geneledir zaten..

Biz Tarihi konuştururuz kimi tencere tavasını konuşturur :) kimide sözcü medyasınından makale köşesini taşırda taşır kalemine ...Kaygınızın samimiyetine güveniyoruz bizim bu vatandan başka vatanımız yok...Lozanda verile verile bir bu topraklar kaldı elimizde ..Algı operasyanlarına karnımız tok artık...Bundan sonrasına bakacağız..Allah ülkemizi şer odaklarından ve gerçekten sütü bozuk kanı bozuk olan darbecilerden ve sevicilerinden korusun ..Dile kolay yirmi darbe ve her defasında da başarılı dik duruş...Allah inanalarla beraberdir bu darbeler ve akibetleri bunu göstermiştir..Benden de sevgi ve saygılar
Gül ESEN 24 Temmuz 2016 Pazar 15:39:02
ve birde yol yorgunluğumuz ve yaşanan olayların yorgunluğu var klavyemize yansıyan; kusura bakmayın cümle eksikliğine ..bu arada site sahibine yazın yazılarda etkili yorum sayısını üçe çıkarsınlar şiirlerde olduğu gibi :) ..iyi günler ve iyi çalışmalar
Gül ESEN 24 Temmuz 2016 Pazar 15:39:08
ve birde yol yorgunluğumuz ve yaşanan olayların yorgunluğu var klavyemize yansıyan; kusura bakmayın cümle eksikliğine ..bu arada site sahibine yazın yazılarda etkili yorum sayısını üçe çıkarsınlar şiirlerde olduğu gibi :) ..iyi günler ve iyi çalışmalar
Necati Kavlak 24 Temmuz 2016 Pazar 17:54:20

Keşke Kur'an'a biad etseniz!

O zaman Yalnız Allah'a kul olur, ona kulluk eder, Kuran'ı Müzemmil suresi 4. Ayetin emrettiği biçimiyle "yavaş yavaş anlayarak okur" okuduğunuza sahip çıkardınız.
Din'i eline kuran alıp sallayarak siyasete alet edenlere de Dur kardeşim, Kur'an Allah'ın kitabıdır, Din temizdir. Siyaset kirli.
Hangi hakla dini siyasete alet ediyorsun diye sormak gelirdi akla.
Kaldı ki yorum içinde kullandığınız şu"...( Lozan da verile verile bir bu topraklar kaldı elimizde") cümle Einstein'ı "ön yargıları yok etmek Atomun Çekirdeğini Patlatmaktan daha zor" dediği vecizeyi hatırlatıyor.
Gerçekten söylediklerinize inanıyor musunuz?
Lozan antlaşmasından önce elimizde toprak mı Kalmıştı? İngiliz Gemileri, İtalyan donanması İstanbul'u işgal etmemiş miydi?
Antalya, Adana, Gaziantep, Şanlı Urfa işgal altında değil miydi?
Yunanlılar İzmir'e elini kolunu sallayarak çıkmadı mı? Yunan ordusu İzmir'e Çıkınca Uşak Eşmeye kadar Rumlar Yunan Bayrağı asmadı mı?
Yunan Askerleri, Polatlıya kadar Gelmedi mi?
Hayranı olduğunuz padişahınız efendiniz Halifeniz, ABD Manda lığını ile İngiliz hakimiyetini kabul edip etmemeyi tartışmıyor muydu?
Askerler terhis edilmemiş, ordular dağıtılmamış mıydı?
Pes Vallahi Pes!
Einstain az bile söylemiş.
En iyisi çok uzatmayayım. Hani Fetocuların Darbe girişiminde hatırladığınız Demokrasi, Kanun Hukuk var ya İşte o demokrasi değişik fikre, değişik düşünceye bir birine saygı duyarak , bir birine katlanmayı öğütlüyor.
Siz Lozan toprak verdi dersiniz, Ben de Yıkılmış Osmanlının küllerinden Türkiye Cumhuriyeti devleti doğdu derim.
Tarihçiler de gerçekleri yazarlar. Tabi şeyhlerin, şıhların, cemaatlerin tarihçileri değil gerçek tarihçilerden söz ediyorum.
sağlıcakla kalın!

Gül ESEN 24 Temmuz 2016 Pazar 18:45:09
Biz her zama kurana bist ettik; 99 ışık edindik dokuz ışık değil nede devrimciliğe biat ettik...tarihini yazan Türk dil ve tarihin başına getirilen Dil açar gibilerse daha çok tarihten dem vurursunuz :) ne diyelim ne derseniz deyin osmananlı yıkılmadı ki külleri olsun...İlmin yasak olduğu kardeşin kardeşi vurduğu TC kiralık bir devletti şimdi gerçek sahibine döndü sağolsu Rahmetli özal ile; lakin onuda yaşatmadılar ... Vehice Hürkuşa uçak yaptırmayan zihniyetin sahiplerinin bir anıtkabir için yaptırdığı iplik için ne çalışması olmuştur Türkiye yıl 1945 ikinci dümya savaşı..bizde partiler arasında savaş sürekli chp karşısında kapanan partiler ve tek adam olma mücadelesi..yıl 1960 darbe 50 yıl geriye 1970 muhtıra 20 yıl geriyte..sağsol savası 198o darbe 50 yıl geriye..Hazineler boşalsın.. yıl 2001 tam yirmi darbe girişimi daha . hala daha neyiyle övünüyorsun partinin bilmem :) Bizim gözümüz herşeyi görüyor...Türkiyenin kalkınmasını görüyor ve eğer Dolar ve altın yükseliyorsa bu ana muhalefetin Dış düşmanlarla beraber Türkiye yi yurtdışında küçük düşürmeleri...sizin o öcü gördüğünüz şeyhler ve şıhlar gerçekte olmazsa bu ülke çoktan batardı; unutma yağmur duası olmazsa kurumuş topraklara yağmur yağmaz..Yağmıyorsa iman yoktur ki yağmaz...İslamın tek bekçisi Türklerdir ki hiç kimse yıkamaz....sizler batıunızı istediğinize yapın...ama dini inancı olanlara da dil uzatmayın bu hiç kimsenin haddine değildir...Beynamazların dil uzatması çok komiktir çünkü; eğer ki yüz kere çelme takılan bu çelmelerden kurtuluyorsa o doğru kişidir o kişiyede biatımız islam adınadır tapınma değildir.... Biz oğuz ve boyuna selam ederken sayguını duymazsan ; Bizde sizin, şimon Zvi nin yetiştirdiğine selam durmanıza selam duymayız ..küllah düştü kel göründü ...Osmanlı kızı olmaktan gurur duyuyorum vesselam...umarım siz de kurana biat ediyorsunuzdur !...
Necati Kavlak 25 Temmuz 2016 Pazartesi 09:22:41
IKRA

Türklerin Tarihi dinler tarihinden önce başlıyor. Bu demektir ki sizin 99 la kasdettiğiniz esmaül hüsna’dan önce Türkler var ve Tengiri’ye inanıyor.
Siz İstediğinize bist eder istediğiniz kadar ışığa biat etmekte özgürsünüz. Bu özgürlüğünüzü de TC çağdaş devrimlerine borçlusunuz.
Hani diyorsunuz ya Osmanıl kızı olmaktan gurur duyuyorum diye, Osmanlı imparatorluğu dönemini yaşasaydınız, Eşinizin 3 adım arkasından yürüyecektiniz.
Eşiniz sizin üstünüze 4’e kadar kuma getirecek siz neden getiriyorsun diyemiyecektiniz. Şimdi olduğu gibi jeep’in şöför koltuğuna oturamayacak, trafik lambalarında hava basamayacaktınız.
Bunların hepsini Avrupa ülkelerinden önce Atatürk’ün yaptığı devrimlere borçlusunuz. Tercih sizin elbette. İnsan köleliği cariyeliği de tercih etme hakkına sahiptir.
Osmanlı Oğuz Soyunun bir boyu! Beylikten imparatorluğa uzanan bir kader çizgisi var. Elbette tarihimiz. Lakin Belli bir dönemden sonra savaş ganimeti kabul edilen gayrı müslim esir- cariye ve de hediye edilen harem deki hemcinslerinizin katkıları ile oğuz DNA lerı bozulmuş.
Milli kimliği olmayan devletler Tıpkı Hazar İmparatprluğu, Osmanlı da olduğu gibi yıkılmaya mahkum ve yok olmak kaderi.
Düşünebiliyormusunuz? Biri çıkacak fermanımdır diyecek, akan sular duracak, Bürün İmparatorluk içindekiler benidir diyecek, İnsanlar da kulum diyecek ona boyun eğeceksin ve de gurur duyacaksın:::
Bu İşlem Allah’ın Dünyaya Halife olarak yaratıp gönderdiği insan kişiliğine uygun kişilik olamaz.
Alah Kadın ve erkek ayırmı yapmadan İnsanı dünyaya halife olarak yarattı. Erkek Halife de Kadın cariye mi?
Elbette bu yazdıklarınızı siz fikrinizi değiştirin diye yazmıyorum. Türk Atasözlerinden neden rahatsız oldunuz diye de
Sorma hakkını kendimde görmüyoru.
Din Ne diyanetin anlattığı hurafelerden ibaret ne de Din Tüccarlarının Din satarak mal mülk makam mevki aldığı ticari emta.
Din Çok temiz duyguların, Allah’la kalp arasında yaşandığı bir gerçek.
Son söz!”
Şemsi Tebrizi diyor ki ben “Kur’an’ı tabiyatta okurum. Hani tabi olduğunuzu söylediğiniz 99 ışık var ya “Zahir” in manasını bilirsiniz. Allah Görünmez amma herşeyde varlığını hissedrsiniz anlamına da gelir. İşte öyle okursanız
Yaratılmışlara tapmaz, yalnı Allah’a kulluk edersiniz. Allahın selamı üzerinize olsun.
Gül ESEN 25 Temmuz 2016 Pazartesi 11:25:41
inanın çok güldüm..Bir erkek olarak kendinizi nasıl soyutlamışsınız tek eşli edasıyla eğer sizin cebiniz biraz para görse veya makam inanın aynısını yaparsınız diye düşünüyorum... Paranın azdırmadığı Erkek olmaz :) onun için derler ya "Allah erkeğin cebini dodurmasın ihanet eden erkek için en iyisinin canını tuvalette çıkarsın" bak buda ata sözü :) Osmanlı padişahların anası yabancı olsa da babası Türk..peki biatında olduğun kişinin anası belli peki babası veya dedesi belli mi ?.... Murat Bardakçı bile sus pus oldu..Alev Alatlı son noktayı koydu :) kaldı ki şimdi hangi eş karısına ve kocasına sadık ki :) resmi nikahlı olmak mesele mi ...Laik sistem o kadar masum öyle mi :) ve Evli olan bayanlar bunu özgürlük adına yaparken tastik mi ediyorsun cumhuriyetinin adına :) ...Tengriye inanmamı mı bekliyorsun?... geçmişe döneceksen siz niye islam sonrası Osmanlıya dönmüyorsunuz da Bizans hukukunu İslam hukuku üzerinde tutuyorsun ve siz Allahtan daha iyi mi biliyorsunuz da peygamberlik ve halifeliği kadına layık görüyorsun ben bir bayan olarak kendime layık görmüyorum bu vasıfı !!!...Camiye gitse namazı kıldırmaz; namazı bozar (dedikodudan ) :)..evlenseydin eşinin ardından 3 adım gidecektin diyorsun; peki senin biat ettiğinin hayatında kaç kadın olmuştur sence 1-2-3-4 say bakalım kaç kadın ... ve zavallılar kullanıldıktan sonra ölümü ne şekilde tatmışlar :) siz Osmanlının derdine düştüğünüz kadar hindistandan gelen paraların derdine düşün arkadaşım ; kim yemiş ne kadar yemiş; babasından kalan parası mı ve arsası mı varmış ki mal varlığının haddi var hesabı yok ...öncelikle bunu inceleyin...yoksa sizde ona yakışıyor mu diyeceksiniz :) genelde öyle söylüyorlar da :) ...Dedesinin atasının ismini burdan yazın bizde bilgilenelim arkadaşım :) Ata sözlerinden niye rahatsız olayım ki Atalar işini bilir babası ve dedesi belli olmayana ve de menfaati için arkadaşını dostunu ve devletini satana söylenmiş her söz başımız üzerinedir ..Yavuz Sultan Selim der ki; "oğlum Süleyman hain olsaydı hiç düşünmez kellesini alırdım"...Tefekkür ederken iman gerekli ; kelime-i tehvid gerekli ve iman için kuran okumak gerekli...şemşi yanlış anlamışsınız; namazsız değildir ibadeti ...namazın yanında tabiyatı izlemek alimliği gerektiri ki onlar alimdir..alimlerle bizler yarışamayız yarışacak güçte olsak evliya oluruz arkadaşın ...namaz kılmayan tabiyatla ömür geçirenler ne kadar zavallı insanlar kuranın senden istediklerinin hepsini yapacaksın... Siz bu kadar dinle mücadele ettiğinize göre vardır bir hikmeti arkadaşım :) Allah bizleri hayırla islah etsin diyelim... Türklüğe gelince boyumuzda belli soyumuzda : Fazla uzatmayacağım..Siz Cumhuriyetin evladı olun ben osmanlı evladıyım ..selam ve muhabbetle
hotamisli
22 Temmuz 2016 Cuma 14:51:43
Hocam, cok guzel bir potbori olmus, tesekkurler.

"Delinin biri kuyuya bir tas atmis, kirk akilli cikaramamis" derler... Ulkeme cok "akillinin" biri bir fitne, fesat soktu, milyonlarca kisi cikaramiyoruz.
Herkes herkesi: hainlikle, kani veya sutu bozuklukla sucluyor. Kimin kani, kimin sutu temiz belli degil. Zaten baskasinin kaniyla, sutuyle filan mesgul olmak bir kere hata. Yazik, bize cok yazik oluyor....

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Necati Kavlak 22 Temmuz 2016 Cuma 23:21:48
Yorum için teşekkür ederim.Katkılarınız Potpuri çok sesli yapacak, kulakların pası silinecektir.

Sevgi ve selamlarım yüreğinize.
Dilek USTA
22 Temmuz 2016 Cuma 13:51:46
Hiç bir atasözü boş yere söylenmemiş belli ki Necati bey... Annem anlatmak istediklerini sürekli atasözleriyle izah etmiştir bize...Aman ha kızım,"Evine gelene evin kadar öfken olsa belli etme" diye misafirlerimizi incitmeden ağırlamayı,davet edilmeyen hiç yere gitmememiz için"Çağrılmayan yere simitçiyle çörekçi gider" yerinizi ve haddinizi bilin derdi,Bir insana iyilik yaptığınızda"sağ elinizin verdiğini sol eliniz görmemeli" gizli yapılan iyilikler ibadet gibidir derdi ..Yani üstadım bu tarz öğütler ve sözlerle büyüdük,bende şimdi çocuklarıma aktarıyorum annemden öğrendiklerimi ve hayattan öğrendiklerimi...ATATÜRK'DE bu veciz sözlerini eminim ki yaşadığı ve gördüğü olaylar karşısında ülke insanımızın kulağına küpe mahiyetinde söylemiş.. Çünkü bugün bile hala geçerliliğini koruyorsa bu sözler demek ki hala SÜTÜ VE KANI BOZUK OLAN ÇOK HAİN VAR İÇİMİZDE... Tebrikler değerli dost.. Sevgilerimle

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Necati Kavlak 22 Temmuz 2016 Cuma 13:59:15
Çok Teşekkür ederim Dilek Hanım!


İnanın yorumlarının yazıya çok şey katıyor.

Saygılarımla.
Dilek USTA 22 Temmuz 2016 Cuma 14:08:49
Çok teşekkür ederim Necati bey.. Selam ve sevgilerimle
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.