Ahmet Tınmaz
129 şiiri ve 47 yazısı kayıtlı Takip Et

G a z i l e r i m i z

Vatanımızın otuz yıllın üzerinde en büyük sorununun başında gelen PKK. belası.
Her Türk vatandaşını üzdüğü gibi beni bizi de üzmektedir.Yazılar yazdım,şiirler yazdım,sadece kendi kabımda kükredim kaldım.
Gücüm yok, kudretim yetersiz fazlasını yapmaya kudretim yetmiyor.Ama her geçen gün verdiğimiz bir çok Şehit ve yaralı geri dönen Gazilerimiz, gün be gün canımızı sıkıp,yarına öbür güne hala kuşkulu olmamız kızgın demire el sürmüş gibiyiz.
Evet koskocaman bir otuz yıl,belki de daha fazla.Bir avuç saydığımız,dış güçlerin sayesinde varlığını sürdürmeğe çalışan başı bozuk PKK. Vatanımıza göz dikip,asker polis sivil demeden kan bürümüş gözlerle her gün yeni bir canilikle ortada görünen bu hayasızlar, o kadar Şehit vermemize sebep olduğu kadar,bir ondan fazla yaraladığı asker-polis emniyet güçlerimize iyiden iyiye baş belası olmaktadırlar.
Hayal güçleriyle orta doğuya büyük Kürtistan kuracağız diyenlerin maşası olan, bu katil cahil zümreler, Otuz yıldır hunharca saldırılarla vatanımın ayağına köstek olmaktadırlar.
Ama bu millet, vatanını devletini toprağını hakkını korumasını bilmektedir. Bu vatan uğruna Çanakkala de iki yüz elli bin şehidiyle gurur duyarken, vatanın diyar yörelerin de kaybettiği şehitleriyle övünmektedir.Ve her zaman da Türk tarihi bu vatan evlatlarını önce kalplerine sonra da yurdun en ücra yücelerine yazmıştır,yazmaktadırlar.
Tabii, bu Şehitlik mertebesinin en büyük tarafı da cenabı Allah’ın huzurunda almış olduğu derece ve yüceliktir.Bizler onları ölmemiş, şehit olmuş amma onlar sağ ve cennet bahçelerin olduklarına inanmaktayız.
Burada şehitlerimize defalarca Allah’tan rahmet dilerken,dikkatimi çeken başka bir tarafa değinmeğe çalışacağım.
Bu yıllarca süre gelen çapulcu savaşından bir çok gazimiz, bu gün hayatta yaşamaktadırlar.
Devlet baba bunların haklarını hukuklarını koruyup onların rahatını huzurunu temin etme çabası içinde olduğunu bilmekteyiz. İnşallah onların daha huzurlu daha mutlu daha güvenli daha iyi koşullarda yaşamalarını sağlayacaktır. Onlar bu vatanın kader kurbanlarıdır.Onlar canlarımız onlar değerli gazilerimizdir.
Yalnız son zamanlarda ne kadar da düştükleri bu acı akibetleriyle canımızı sıksakta,bazı yönleriyle gurur duymaya başladığımızı beyan etmek isterim.
Gazilerimizin çoğunluğu genç nesiller, hepsi tuttuğunu koparanlar cinsten idiler.Vatan uğruna düştükleri bu akibetlerden yılmadılar.Hayata oldukları gibi yeniden hayata tutunmaya çalıştılar.Hala da çalıştıklarını hala kendilerine yeni bir yol yeni bir hayat çizgisi çizme arzularındalar.Zira gençliklerini boş biçimsiz şekilde geçirmelerine hiçte razı değiller gördüğümüz kadarıyla.
Evet daha bir çok yönlü uğraş başka şekillerde yaşam kavgalarına atılırken, hiç gaziliklerini anımsamadan,bizde hayatta varız deme çabasını gösteriyorlar.
Bunların başında gençliklerinin en değerli ülküleri bildikleri spora yönelmeleri onları daha sağlam geleceğe iteleyeceğine inanıp,bizde varız bizlerde birşeyler yaparız, bir şeyler yapmak istiyoruz,kader kurbanı deyip kabımıza çekilmeyi istemiyoruz diyorlar.
İşte bundan ötürü her gün televizyon haberlerinde, onların bazı başarı haberleriyle sevinmekteyiz. Ekserisi spor haberlerinin neredeyse baş kahramanları olmaktadırla. İnanın o kadar tasarladığım halde hepsini peş peşe getirip yazamıyorum. Basketinden.okculuğuna, futbolundan yüzmesine daha nice spor alanlarında her gün varlıklarını ispatlamaktalar.
Milli mayolu bu "Amput" veya gazilerimiz ay yıldızlı bayrağımızı birincilik ikincilik üçüncülük kürsülerinde dalgalandırmaktalar.Her istiklal marşımızın çalınışında,kürsüye baktığımızda gazilerimizin bir başarısıyla burun burunayız.
Bunlar Türkiye Cumhuriyetinin yüce kahramanları.Bunlar bizim evlatlarımızdı.Bunlar, bir kaç nesi belirsizin kader kurbanlarıydı. Yılmadılar, kopmadılar Korkmadılar.Yan gelip yatmadılar,çalıştılar uğraş verdiler hala da veriyorlar.Ve bu gün gururumuz onurumuz olmaktalar.
Devletimizin, ve bir çok yan kuruluşumzun sağladığı olanaklarla elde ettikleri başarılarla bizlerin gururu oldu canlarımız.
Bizler onların haline acır iken,onlar kendilerinin mağdur olduklarına inanansalar da,boş durmayıp, türlü çeşit uğraş peşine düştüler. Verilen sunulan imkanlarla belkide güçlerinin üzerinde bir uğraş seviyesine ulaştılar.
Bu gün gurur duyacak kadar,yüceldiler hala da yüceliyorlar.Yarın daha da yücelip üstün olacaklarına inanıyoruz.
Ya o başı bozuk,nesi belirsiler ne haldeler.Ne amaçlara vatanlarına hainlik ederken.Dahası dış güçlerin ellerine maşa olurken, canlarından olanlar bir yana, yaralı bereli bir halde sinelerine çekilenlerin halleri nicedir.Bir devlet garantisi yok. Bir eli yardım yok. Bir taraftan destek yok. Arzu ve isteklerine erişir halleri de yok.
Çoğunluğu nadi pişmanlık içinde olduklarını duyuyoruz.Ama,vaktin çok geç olduğunu da kendileri bizlerden daha iyi bilip kahroluyorlar.Daha da olacaklar. Belki bu gün yaşama katkı sağlıyacak güçleri veya ağaları var şimdilik. Ama bir zaman sonra köprü altı sarhoşları, köprü altı berduşları olacaklarına eminim....

Ekim 2015


.

Beğen

Ahmet Tınmaz
Kayıt Tarihi:21 Mart 2016 Pazartesi 11:01:29

G A Z İ L E R İ M İ Z YAZISI'NA YORUM YAP
"G A Z İ L E R İ M İ Z" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.