ersinbaşeğmez
195 şiiri ve 150 yazısı kayıtlı Takip Et

Başın sağ olsun berkinGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 12.3.2014 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Berkin Elvan’ı kaybettik. 269 gündür sürdürdüğü yaşam mücadelesine yenik düştü Berkin. Gezi’de yitirdiklerimizin sayısı sekiz oldu.

Hadi Hanım, çayı koy da gel haberleri izleyelim. Hem biliyor musun, sosyal medyada bir sürü kişi baş sağlığı dilemiş. Baş sağlığı dileyenlerin isimlerine bakınca ben dilemekten vazgeçtim. Zamanında bir twitter hesabı açmıştım ama yaşımla uyuşmayan aklım sebebiyle kullanamıyorum twitterı.

Saçmalama hezeyanlarındayım sanırım. Dün akşam haberlerinde dinlemiştim. Polis, Ok Meydanı Hastanesinde yatan Berkin’e destek olmak için orada bekleyenleri dağıtmış.

İnsanlığın bittiği noktadayız. Hiç kimse gazel okumasın. Berkin’in hastaneye yatalı 269 gün olmuş, Cumhurbaşkanı yeni arıyor. Gezi’de ölenler için baştap(t)ırandan henüz bir baş sağlığı duyulmadığı gibi, kendisine Gezi denildiğinde İspanya’daki matadorların gösterdiği kırmızı flamalara saldıran boğalar gibi gözü hiç bir şey görmüyor. Aşağıladıkça aşağılıyor kendisi daha da çukura gömülerek.

Ben açık ve net söylüyorum. Baştap(t)ırana kesinlikle kızmıyorum. Elbette, iktidarda olmamalı. Benim öfkelendiğim kişiler devekuşu misali kafasını kuma gömenler. Gezi’yi itibarsızlaştırdıkça kendileri itibarsızlaşanlar. Her gün televizyonlara çıkıp Erk’i savunanlar, gazete köşelerinde Erk’e yalakalık yapmak için dillerini uzatma ve kayganlaştırma eğitimi almak için birbirini ezenler…

Zirve katillerinin sokağa bırakıldığı, Danıştay katilinin ise mahkemeye yaptığı hakaretten dolayı içerde kaldığı, zamanında Hizbullahçıların salı verildiği, Sedat Peker’in bırakıldığı Türkiye’de yaşamak ne kadar zor. Ne kadar da zor. Bu gün inanın Berkin’e timsah gözyaşlarını dökecekler, Erk’in yıllardır faşizme gitmek için çıkardığı kanunlara bırakın sessiz kalmayı avuçları patlayıncaya kadar alkışlayanlar olacaktır.

Ey toplum, şahsımın da içinde olduğu insanlık;

Size dört tane komedyen sayacağım. Cem Yılmaz, Beyaz, Şahan Gökbakar ve Ata Demirer. Son çevirdikleri filmler toplamda on iki milyon seyirciye ulaştı. Tomarla para kazanıyorlar. Soruyorum size, dördünü toplasanız bir Müjdat Gezen yapar mı? Yapar mı? Dördünün siyasi Erk aleyhinde konuştuğunu, yaptığı filmlerde Erk’i eleştirdiğini, düzeni sorguladığını gördünüz mü? Rahmetli Kemal Sunal’ın filmleri bile bunlarınkinden daha fazla siyasiydi. Ya Üç Adam’a ne demeli. Gençliği arkasında sürüklüyor. Bir gün bile siyasi demeç verdiler mi? Bir ülkede mizah bile sustuysa susturulmuşsa demiyorum, varın gidin; o ülkede demokrasi dışında her şey olur. Eminim Metin Akpınar diyordur, şimdi ki hükümetin yaptıkları bizim zamanımızda olacaktı, ne sloganlar çıkartırdık ne sloganlar. Mizahçıların yapmadığını bu yaştan sonra Kılıçdaroğlu yapıyor Bahçeli yapıyor. Alo Fatih hattı, Başçalan, dört bakan bir başçalan vb.

Hepimiz Hrant Dink, hepimiz Ermeniyiz dediğimiz gibi zamanında, şimdi de hepimiz Gezi, hepimiz Berkiniz deriz ve akşamda evimize çekilir gece de ver yansın deriz Kezban’a. İnsanlık ayıbını Kezban’ın bedeninde gideririz.

Sekiz can, sekiz fidan. Ben hepsinin adını sayamam. Ali İsmail Korkmaz’ın da o insanın yüreğini okşayan bakışını da unutamam. İnsan gibi bakıyordu sevgi dolu. O bakışlarda kötülüğe ait bir gölge bile yoktu. Yoktu…

Başın sağ olsun Berkin.

Giderken yanına aldığın insanlığı, ahlâkı, adaleti, vicdanı, sevgiyi, doğruluğu, hakkı, hukuku lütfen Gezi’de kaybettiklerimizle paylaş…

Biz nasıl olsa cumartesi ya da Pazar günü alış veriş merkezine gidip güzelce pizzalarımızı, hamburgerlerimizi yiyip kolalarımızı içtikten sonra gireceğimiz bir komedyenin filminde patlamış mısırları doldurduğumuz ağzımızdan kalan boşluklarda attığımız kahkahalara gözyaşlarımızı bırakırız.

Lütfen, kabul et onları.

Ki vicdanımız rahatlamış olarak Kezban ablana masal anlattıralım…

ersin başeğmez
11 mart 2014 09:30 _izmir
çaysız_şekersiz ve bademsiz

Beğen

ersinbaşeğmez
Kayıt Tarihi:11 Mart 2014 Salı 09:41:18

BAŞıN SAĞ OLSUN BERKIN YAZISI'NA YORUM YAP
"başın sağ olsun Berkin" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Dikçe
2 Nisan 2014 Çarşamba 13:38:31


Bu liste Türkiye'de gerçekleşen canlı bomba saldırılarını listelemektedir.30 Haziran 1996 Tunceli Zeynep Kınacı Askerler ölen 8 Yaralanan 29

Zilan kod adlı PKK mensubu Zeynep Kınacı'nın üzerindeki bombayı patlatması sonucu 4'ü astsubay, toplam 8 asker öldü; 29 asker de yaralandı.

25 Ekim, 1996 Adana Leyla Kaplan Polis ve siviller ölen 5 Yaralanan 12

PKK mensubu Leyla Kaplan'ın üzerindeki bombayı patlatması sonucu 3 polis memuru ve 1 sivil hayatını kaybetti. 9 polis ve 3 sivil de yaralandı.

29 Ekim, 1996 Sivas Güler Otaş Polis ve siviller 6 10
PKK mensubu Güler Otaş'ın üzerindeki bombayı patlatması sonucu 3'ü polis, 1'i sivil 4 kişi öldü ve 10 sivil yaralandı. PKK mensupları Güler Otaş ve Hacı Can parçalanarak öldüler

17 Kasım 1998 Hakkari Fatma Özen Asker ve siviller ölen 1 Yaralanan 5

Rojbin kod adlı PKK mensubu Fatma Özen'in üzerindeki bombayı Hakkari Yüksekova Jandarma Komutanlığı binası önünde patlatması sonucunda 3 asker ve 2 sivil yaralandı.

1 Aralık 1998 Diyarbakır Hüsniye Oruç Asker ve siviller ölen 1 yaralanan 10

Binevş-Amed kod adlı PKK mensubu Hüsniye Oruç'un üzerindeki bombayı patlatması sonucu 2'si asker, 10 kişi yaralandı.

24 Aralık 1998 Van Hamdiye Kapan Asker ve siviller ölen 2 Yaralanan 24

PKK mensubu Hamdiye Kapan üzerindeki bombayı patlaması sonucu Ticaret Lisesi öğrencisi Osman Akbaş öldü, 14 asker ve 10 askeri personel yaralandı.

Mart 1999 İstanbul Maral Maymak Polis ve siviller ölen 1 Yaralanan 10

Maral Maymak, İstanbul Taksim Meydanı'nda bulunan Çevik Kuvvet otobüsünün yakınında üzerindeki bombayı patlatması sonucu öldü. Saldırıda 3'ü polis, 10 kişi yaralandı.

Nisan 1999 Tunceli Canan Akgün ölen 1 -

Canan Akgün, üzerindeki zaman ayarlı bombanın erken patlaması sonucu parçalanarak öldü.3 Ocak 2001 İstanbul Gültekin Koç Polis ve siviller ölen 2 Yaralanan 7

DHKP-C üyesi Gültekin Koç'un üzerindeki bombayı patlatması sonucu 1 polis memuru öldü; 2 polis memuru, 2 çarşı ve mahalle bekçisi ile 3 sivil yaralandı.

10 Eylül 2001 İstanbul Uğur Bülbül Polis ve siviller 4 21
DHKP-C üyesi Uğur Bülbül'un üzerindeki bombayı patlatması sonucu 2 polis memuru ve 1 Avustralya vatandaşı öldü. 13 polis memuru ile 8 sivil de yaralandı.

20 Mayıs 2003 Ankara Şengül Akkurt Adalet Bakanı Cemil Çiçek ölen 1 -
DHKP-C üyesi Şengül Akkurt, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e suikast düzenlemek için bir kafede hazırlanırken üzerindeki bombanın patlaması sonucu öldü.

9 Mart 2006 Van Devrim Solduk Siviller ölen 3 yaralanan 19

Dengtav kod adlı DHKP-C mensubu Devrim Solduk'un üzerindeki bombayı patlatması sonucu bir belediye trafik görevlisi ve yoldan geçen bir sivil öldü, 19 kişi de yaralandı.

31 Ekim 2010 İstanbul Vedat Acar Polis - yaralanan32

İstanbul'un Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bekleme noktasına yönelik olarak Vedat Acar adlı DHKP-C VE PKK üyesi tarafından düzenlenen eylem sonucunda 15'i polis olmak üzere toplamda 32 kişi yaralandı.

11 Eylül 2012 İstanbul İbrahim Çuhadar Polis karakolu ölen 1 yaralanan 7

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde yer alan Gazi Polis Merkezi'ne İbrahim Çuhadar adlı DHKP-C üyesinin düzenlediği canlı bomba eylemi sonucunda 1 polis yaşamını yitirdi, 4'ü polis 7 kişi de yaralandı.

ve daha öncesi ve sonrası var..


Sayın ersin hocam sizin bu ölümlerden haberiniz varmıydı ve bir tepki vermişmiydiniz bir yerde anmışmıydınız?

Ölen genç için yas tutmak bir tarafa üzülmek bile değildir amaç gerçekte

bir gün gelip bir bomba daha patlayacak ve bir polis in canı yanacak olsa bunu gene hatırlamaz kimse..

Eğer berkinler ölmesin diye düşünen bunu canı gönülden isteyen herkes meydanlarda yanında yöresinde bir çocuk gördüğünde evladım git ne işin var demiyor ve afferim diyor onu daha çok programsız eylemler içine çekiyorsa işte orada aramak lazım bu delikanlının Katilin..

ve eğer bir eylem içinde ölen birinin vebali birisine yüklenecekse bu Tc nin Başbakanı değildir.. ona gidene kadar bir silsile varki..


temelinde önce Allah düşmanlığı yatar!
sonra İslam düşmanlığı yatar!
sonra vatanperverlik adı altında mark ve lenin gibi soytarıları kendisine önder bilenler yatar.

sonuç aslında o delikanlıyı öldüren Başbakan değildir o çocuğu meydanlara getiren puşiyi suratına saran ve eline misket sapan verenlerdir..

bu noktada gurur duyar gibi bu ölüm ve ölümlerden çığırtkanlık yapmaya gerek yoktur Bir anne evladını yitirmiştir..

siyasete malzeme edilen bir ölümün bilançosu ise sandıktan çıkmıştır gezide birleşenlerin aklı selim olmadıkları ve aslında berkin için üzülmedikleri alenen ortadadır birleşmedikleri gibi darmadağın olmuşlardır..

saygımla.

Dikçe tarafından 4/2/2014 1:41:40 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 2 Nisan 2014 Çarşamba 15:14:59
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
soulmate
12 Mart 2014 Çarşamba 22:14:17
'ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri''

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 22:24:23
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
mehmetmacit
12 Mart 2014 Çarşamba 21:16:05
güzel bir eleştiri şiiri.
güncel ve gerçekçi yaklaşım.
öfkenin be birikimlerin yazıya dökülmesi...
kaleminize sağlık

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 21:37:28
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Hicran Aydın Akçakaya
12 Mart 2014 Çarşamba 12:30:09
''ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri''

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 12:34:04
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Gülüm Çamlısoy
12 Mart 2014 Çarşamba 11:28:27
Keşke yaşanmasıydı bu vahşet, keşke her şey böylesine acımasız ve keşke hepimiz böylesine ruhsuz olmasaydık ve sayısız keşke...Siz zaten gereken herşeyi büyük bir duyarlılıkla yazmışsınız.
Susturulmuşluğun öfkesi diz boyu, adaletsiziliğn ve acımasızlığın verdiği çaresizlik can yakıyor.Konuşmak bile suç sayılırken...
Size çok teşekkür ediyorum bu değerli yazınız için. Yazınız her daim ama umarım ve dilerim ki bir daha asla böylesi olaylar yaşanmasın. Tam diyecektim ki; gece yaşananlar ve yine yaralananlar...Sanırım kısır bir döngü ve bir türlü güzel ve mutlu sonla bitmeyen.
Saygılarımla, efendim...


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 11:35:51
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Sevtap Kaya Nurgönül
12 Mart 2014 Çarşamba 09:54:08
dünden beri bu yazıya iki kelime yazmaya elim varmıyor...çok öfkeliyim Ersin şairim, söylenecek çok söz var ama yutuyoruz işte...çiçekler içinde uyusun Berkin ve dilerim bu son kaybımız olur...çok teşekkürler duyarlı yüreğinize...saygıyla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 10:09:49
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
ummueytem
12 Mart 2014 Çarşamba 08:34:31
berkin nur içinde yatsın
bu devlet istermiki vatandaşı ölsün istermiki böyle nahoş olaylar olsun
elbetteki istemez,fakat yeni yeni gelişmeye başlayan ülkemizi alttan baltalayan dış mihrakların oyunudur gezi olayları
bunu herkes biliyor ve neden bimemezlikten geliyor anlamıyorum
toz duman edin ülkeyi her yerde olay olsun birbirimizi yiyelim suriyeden bir farkımız olmaz
darma duman oluruz farkındamısınız?
tek zenginliğimiz ülkemizin yakaladığı istikrar ne zaman gerçekten farkında olacağız
görüşümüz hayata bakış açımız dinimiz dilimiz ne olursa olsun hepimiz türkiye cumhuriyetinin vatandaşıyız
ve ne olursa olsun bizler kardeşiz
herkesin bölünmemizi istediği ve ülkemizin darboğazdan geçtiği şu günlerde her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var
cumhuriyet tarihinden bu yana ilk kez paramız değerlendi ilk kez enflasyon düştü ilk kez vs vs
keşke istisnasın her gün gelen şehit haberlerinide böyle değer verip gündeme getirseydiniz
her biri anne kuzusu gencecik
akşam çayını yudumlarkende onları izlemiyormuyduk
annesi onu kör kurşunlara hedef olsun diyemi doğurdu
rahatımızı güvenliğimizi borçlu olduğumuz körpecik evlatlarımızın acı haberlerini birkaç dakika tv veriyordu
daha acısı dinmeden başka şehitler...
kim ne derse desin bu tür haberleri almıyoruz ya varsın enflasyon tavan yapsın umrumda değil
tüm vatandaşlarımı kardeşlerimi sağduyuya davet ediyor
sevgili berkinin ailesine başsağlığı diliyorum
dilerim artık kimse ölmez
herkesin gıpta ettiği elele kardeşçe yaşanan türkiye olalım
saygılar


3 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 10:09:40
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
ummueytem 12 Mart 2014 Çarşamba 15:59:08
değerli ersin kardeşim
farklılığımız zenginliğimizdir benim beğendiğimi sizin beğenmenizi beklemiyorum amacımız kişiler değil VATANımız..sahip olduğumuz en kutsal
miras dedelerimizin kanı değilmiki bayrağımızdır
ve bu bir bayrak yarışıdır
biz onlardan canları pahasına devraldık
bizlerde onu evlatlarımıza tertemiz ve güvenilir bırakmalıyız
uzay çağının en kıymetli madeni bor türkiyemizde.. taşı kaldırsanız petrol çıkıyor güneydoğuda dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyoruz
bizi bölmeye çalışanların çıkardıkları olaylardır bunlar
peygamber efendimiz MÜMİNİN FERASETİNDEN KORKUN buyurmuştur
şundan eminimki tarihte olduğu gibi şimdide (ALLAH korusun)nahoş durumlara düşersek herbirimiz birer onbaşı seyit birer nene hatun oluruz
muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur
bu ruhu yaşatmak elele kardeşçe mutlu ve müreffeh bir türkiye için çalışmak dileğimle
ALLAH a emanet olunuz
ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 18:43:28
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
CaNMaYBuLL
12 Mart 2014 Çarşamba 04:26:20
Ne acı değil mi?Bir amaca ulaşmak,kendi ruhlarını , en kötüsünden arındırmak için,günahlanmamış bedenlerin üzerinden suya dalmak.Şimdi merak ediyorum gün ağrırken ,yine kaç beden kişi boğuldu...?

Sanırım hiç bir orman yanmadan,hiç bir suçlu kalmadan, çığlıklar atmadan günahlarımız zindanlara atılamayacak.Sevaplar hala zindanlarda kelepçeli.Saygılar...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 10:09:27
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Aynur Engindeniz
12 Mart 2014 Çarşamba 03:44:38
Berkin'i en çok "onun hakkını arıyorum" diyenler kullandı bugün. 269 gündür sizler neredeydiniz?

Saygılar.

Aynur Engindeniz tarafından 3/12/2014 3:49:30 AM zamanında düzenlenmiştir.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


CaNMaYBuLL 12 Mart 2014 Çarşamba 04:25:51
Ne acı değil mi?Bir amaca ulaşmak,kendi ruhlarını , en kötüsünden arındırmak için,günahlanmamış bedenlerin üzerinden suya dalmak.Şimdi merak ediyorum gün ağrırken ,yine kaç beden kişi boğuldu...?

Sanırım hiç bir orman yanmadan,hiç bir suçlu kalmadan, çığlıklar atmadan günahlarımız zindanlara atılamayacak.Sevaplar hala zindanlarda kelepçeli.Saygılar...
ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 10:07:45
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
RefikaDoğan
12 Mart 2014 Çarşamba 01:25:01
Yazı içeriği yazacağım yoruma ses olmuş... Ne bir fazla ne bir eksik, eklenebilecek sözcük bulamadım ki...

Sadece utandım...

Sadece ruhumu kuşatan bu acıya direnmeye çalıştım mahzunca yere bakan nemli kirpiklerimle...

Ve artık düşünemedim/düşünemiyorum yarın/ı/ları...
Yarınlara kara bir gömü niyetine ölümleri...

Henüz hayatının baharındaki körpe çocuğa kıyanların, demokratik bir hak olan ve yasal çerçevede gerçekleşen tepki eylemlerinden ders çıkarmak yerine kaba kuvvete geçit verenlerin, hiç bir farklı sese tahammül edemeyerek insanları, gençleri katledenlerin varlığıyla bu canım TÜRKİYE' mde nasıl nefes alabileceğimi, yarınlara nasıl güvenle bakabileceğimi ve çocuklarıma bu hayâsızlıkları nasıl açıklayacağımı bilemeyerek utanıyorum, ürküyorum, NEFES ALAMIYORUM!
Aklım, fikrim ve yüreğimle nefessiz kaldığım an bu an...

Allah' ın rahmeti senin ve senden önce katledilenlerin üzerinde olsun çocuk! Ben nefessiz kalsam da; sen inanmalısın ki; bu güzel ülkemin güzel insanları, vicdan sahibi, aklıselim insanları, gençleri elbette dur diyecektir bu hukuksuz, bu eşkiyavari ölümlere! Sen rahat uyu çocuk!

Her kesimden, her düşünceden, her renkten vicdan ve akıl sahibi insanımız siyasetlerüstü yaklaşarak, akıl izan almayan bu alikıran başkesen uygulamalara dur diyecektir, inan bana çocuk! Zira zulme, haksızlığa, adaletsizliğe, kin ve nefrete prim vermemesi gerekenlerin, farklılıklara tahammül ederek saygın olmayı başarmış saygılı insanların duruşudur bu duruş!
Bu duruş, İNSANIM diyerek insanlık paydasında el ele verenlerin duruşudur!

Bizler belki başaramadık seni yaşatmayı, ömür kumaşını daha sağlam dikerek güçlendirmeyi başaramadık! Ama bil ki, bu bizim beceriksizliğimizden ya da umarsızlığımızdan değil çocuk! Biz aslında her gün yeni ve güçlü ilmeklerle teğel attık o kumaşa. Sen görmedin ama hisssetin ki; 269 gün direndin hayatın kuytularındaki kalleşliğe, biliyorum...

Saygıdeğer Ersin Başeğmez Beyefendi;

içeriğiyle gündemin kanayan yarasına değindiğiniz bu anlamlı içdöküşünüzle aslında bizim de yaramıza tuz bastınız bir ölçüde. Duyarlı, sorumlu yiğit kaleminize ve tutarlı özünüze saygı ile, kutlarım güne düşen insanlık abidesi yürek sesinizi...

Ve bu önemli gündem yazısını güne taşıyan, Edebiyat Defteri' nin çok değerli Seçki Kurulu' na sonsuz teşekkürlerim...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 10:07:22
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Ayrık Otu
12 Mart 2014 Çarşamba 00:52:04
kadın olmanın çocuk olmanın anne olmanın ve en kötüsü insan olmanın zor olduğu bir ülkede yaşıyoruz..
ne yazık ki..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 10:07:05
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Davidoff
12 Mart 2014 Çarşamba 00:09:34


Tebrik ederim Başeğmez.
1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 12 Mart 2014 Çarşamba 00:13:01
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
glenay
11 Mart 2014 Salı 22:50:32
Gerçekten insanlığımızdan utanıyoruz.

Hastanade Berkin için gelenlere yapılanlar yine onun için yürüyen kişilere de yapıldı. Tomaları biber gazları hazırda. polisleri de tabii.

Ölen onların çocukları değilki. Onların çocukları askere bile gitmez. Onlar yerken varlar ancak. O da
helâlinden değil maalesef. Öldü insanlık derken Berkin'i düşünerek yazdım. Ölen Berkin Elvan değil, ölen
insanlığımızdı. 46 kilodan 16 kiloya düştüğünü öğrenince kapılmıştım umutsuzluğa. Ertesi gün de kaybettik
zaten.

Berkin de ölmeyen her zaman yaşayacak olanlardan. Sözün bittiği yerdeyiz.

Artık yeter diyoruz. Artık Berkinler ölmesin.

Duyarlı yüreğine teşekkürler düşündaşım,

selâmlarımla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 23:39:04
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
İlhan Kemal
11 Mart 2014 Salı 22:17:20
Kusura bakmayın, ben Berkin için ağlayamayacağım. Roboski için de ağlamadım; Dink için de.

Ben Myanmar için ağladım, Filistin için ağladım. Gazze için ağladım. Bu toprakların dışında ne varsa, onlar için ağladım. Büyüklerimi örnek aldım. Siz de alın. Saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 23:38:38
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
denizdalgası/55
11 Mart 2014 Salı 22:16:14
269 gündür Berkin'in sağlık haberlerini, bir mucizeyi bekledim.Allah Onu daha çok sevmiş melek oldu.Sabahtan beri yazilanları okuyorum.Bizler şehit polisimize,şehit askerimize kazalarda ölen,hastalıktan ölen insanımıza ,başka milletlerin dramlarına da Berkin kadar duyarlıyız.Belki de bu yüzden çığlığımız çok çıkıyor mazlumların ölümleri yüreklerimizi dağlıyor. Berkin için yorumları okurken siyasi çığırtkanlık yapanlara içim yanıyor.Bugün bari sussalar.

Kaleminize,yüreğinize sağlık.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 23:38:21
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Maide Özgüç
11 Mart 2014 Salı 21:30:03
tüm sözler kifayetsiz kalır ya hani
susmak anlamlı mı bilemiyorum ama konuşmanın
olan şeyi değiştirmeyeceği o andayız işte...
ışıklar içinde olsun...

saygımla şair

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 21:35:04
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Seval Doğan
11 Mart 2014 Salı 19:24:16
Yazıklar olsun bu ülkeye ki ölü kahramanlar doğuruyor durmadan.

Çok üzgünüm ve çok öfkeli.

seval akkuş tarafından 3/11/2014 7:28:22 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 21:34:56
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
KARDELEN'NİNİM
11 Mart 2014 Salı 19:24:06
Bin kederler saklı bebek yüzünde
Bir haber uyurken beşiğinde
Bir muamma yarını rüyası hüzünde
Ne günahı vardı sabinin özü ellerinde

Kara kış boran fırtınada merhaba dedi
Şaşkındı koca gözleri ebe ananın avucunda
Adı kondu göbeği kesilirken inledi
Nereden bilsin hayatının baharında

Koparılacağını ruh ipinin insan ellerince

......................................................EMA

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 21:34:46
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
okan KİLİT
11 Mart 2014 Salı 17:25:00
Artık ne desek faydasız aslında...
O gitti bir daha olmayacak...
Ölümünden katiller hariç herkesi sorumlu tutanların sözleri ibret olmalı...Bugün daha belirgin niyetleri...Eğer ki bu zihniyetin ne olduğunu birileri hala anlayamıyorsa gerçekten gidip film falan izlesinler...Siyaset yapmalarından daha hayırlıdır film izlemeleri...

Eline sağlık abi...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 17:28:49
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
deniz-ce
11 Mart 2014 Salı 15:57:10


Bir tutam hayat'a yazdığınız yorumu da okudum
Tam oldu.
Adalet zenginler ve gucluler icin var sanki.1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 16:00:09
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
İpekyildiz
11 Mart 2014 Salı 14:41:42

Harikulade dünyayı, bu güzel evreni , müthiş dengeleri yaratan Tanrım. Senin masumlarına, senden önce dünya ne zaman kucak açacak ?

Daha iyi bir yerde Berkin, daha iyi...

Dostlukla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 14:56:44
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Ayvazım Deniz
11 Mart 2014 Salı 13:47:20
Artık susma zamanı geçmedi mi? Hala mı seyirci olacağız..Hala mı hırsızlara alkış tutacağız.. Ve hala mı gidnin arkasından başın sağ olsun deyip sıcacık yatağımıza gömüleceğiz..Ki Berkin gibiler soğuk toprakta kucak kucağa yatarken biz güzel rüyalar göreceğiz.

Ne diyim Hocam ya.Resmen koyun gibi bir millet olduk çıktık..Nereye sürerlerse oraya gidiyoruz..

Herkes çıkar peşinde...

Ve en kötüsü de bize dokunmayan yılan bin yıl yaşasın... Yazık..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 14:55:52
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Fırat Avcı
11 Mart 2014 Salı 11:32:09
Ölmedi insanlık ölmedi yine de. Ölseydi burada olmazdı kelimeleriniz. Ölmedi işte. Fakat başı sağ olsun gidenlerin evet. Onlara gerekli sağlık çokça. Bizim nasıl olsa sağlık reformistlerimiz var. Tebriklerim kocaman.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 11:39:19
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Ahmet ÖRNEK
11 Mart 2014 Salı 11:31:59
güle güle berkin
senden önce gidenlere
insan yanımızın tamamen öldüğünü söyle....
duyarlı yüreğin kalemin var olsun dostum...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 11:39:09
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Oya gedik
11 Mart 2014 Salı 10:22:32
Sevgili Ersin,

beynim zonk zonkluyor , ağlamaktan yazının tamamını inan ki okuyamadım okuyamadım...

Hayallerin vardı sevgili BERKİN hayallerin vardı...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 11:26:11
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Filiz Şahin.
11 Mart 2014 Salı 10:14:22
Allah Berkin'i bu pis dünyada bırakmadı, ekmek almaya giden çocuğu vurabilen hayvani zihniyetle aynı havayı solumasına razı gelmedi ve
Berkin aramızdan ayrıldı.

Mekanın cennet olsun, melekler yoldaşın olsun ışıklar içinde uyu...

Berkin öldü ey erk sahipleri Allaha hesap verin inşallah

Küçücük bir çocuğun katilini bile bulmadınız adaletiniz batsın sizinde evlatlarınız var, bunun bedelini ödersiniz. Allah'ın adaleti parayla satılmıyor...
Çocuk katili pislikler.

:'(

Canı cehenneme rahat uyuyanın. Kapısını örtenin perdesini çekenin. Yüreği yalnız kendiyle dolu olanın. Duvarları ancak çarpınca görenin. Canı cehenneme başkasının yangınıyla evini ısıtıp yemeğini pişirenin. 

Şükrü ErbaşHangi gözyaşı temizler bizi
Ey bana ihanet eden gözlerim bu gün/ah hepimize yeter asıl buna ağlaFiliz Şahin. tarafından 3/11/2014 10:20:30 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 11:25:55
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Necla Kezban Turan
11 Mart 2014 Salı 10:04:21
söz bitti
başın sağ olsun Berkin

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 11:25:44
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
maviege
11 Mart 2014 Salı 09:54:27
Başın sağ olsun Berkin.

Giderken yanına aldığın insanlığı, ahlâkı, adaleti, vicdanı, sevgiyi, doğruluğu, hakkı, hukuku lütfen Gezi’de kaybettiklerimizle paylaş…
ne diyebilirim ki bu gün ve diğer günler hiçbir şey yapmak isteğim yok. ben yaşama sevincimi kaybettim. nasıl yaşanabilir ki bu durumda...insanın yüreği nasıl dayanır ki bu acıya,acıya dayanıyoruz da ;ya şu yüzsüzlere ,işte ben onlara dayanamıyorum. ne kadar seslerini duymak istemesemde taciz ediyorlar dört bir yandan...
sevgili dost zaten siz tüm yüreğinizle söylenecekleri yazmışsınız ;ben sadece artık gözümden yaş gelmediğini farkettim artık yüreğim ağlıyor ve yürek nasıl ağlarmış onu öğretti Berkin...

maviege tarafından 3/11/2014 10:18:06 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 11:25:32
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Denizce
11 Mart 2014 Salı 09:53:45ve diyebildiğim

tek şey

yine

için içimdir...
sen hiç yüreğini değiştirme olur mu.?
ben sustukça konuşan birilerinin benim duygularımı
paylaşması (bencillik biliyorum) hem güzel hem de acı...

benim kaçmam gerek ya,
ama kaçmak;
görmemek, duymamak , hissetmemek değil ki...düşünceli yüreğin dert görmesin dostum...Denizce tarafından 3/11/2014 9:58:16 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 11:25:21
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Bir tutam hayat
11 Mart 2014 Salı 09:52:53
Döktürmüşsün yine dostum.
Belki bir mesaj taşıyor ama,
yine de ''başın sağ olsun'' cümlesi yakışmamış bence yazıya.
Yazının ana fikri konusunda yorum yapmayacağım.
sadece şunu söylemek istiyorum ki;
gerçekten son derece samimi yazılmış bir yazı okudum.
Yazı yazmış olmak için değil,
gerçekten gönülden gelerek kaleme alınmış.Bir tutam hayat tarafından 3/12/2014 11:48:18 AM zamanında düzenlenmiştir.

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 10:12:09
1996 yılıydı. Aylardan eylül. Kavurucu yaz devam ediyordu. Baştap(t)ıranın yıllar sonra Sayın Dürzani, Kürdistan’a hoş geldin dediği Diyarbakır’daydım. Elazığ yönünden şehrin girişinde bulunan Sanayi’nin orada akşam güneşinin bulutların göğsünde ağladıkları bir saatte servisimiz taranmış ve üç yaralı arkadaşımız hastaneye kaldırılmıştı. Geceyi acil serviste geçirdik. Sabaha karşı maalesef, yaralılardan biri olan üsteğmenimizi kaybetmiştik. Ölmüştü. Şehit düşmüştü. Ölümün tanımı şehit olsa kaç yazar. Sonuçta, ölümdü işte. Bir kör kurşun, sen vatan diye haykırırken gelip bedenin bir yerine giriyor ve ölüyordun. Hayat bu kadar basitti. Ölüyordun ya. Anlıyor musunuz, ölüyordun. Sabah kalkıp işe gidiyordun. Akşamı düşünüyordun ara sıra. Hanım ne pişirdi acaba? Gece çocuklar erken yatarsa sevişir miyiz? Televizyondaki dizide ne olacak bu akşam? Telefonda kardeşim de para istemişti. Mark olarak göndersem ayıp olur mu? Ya da gram altın olarak? Yazın yeğenin düğünü olacak. Babam da gelecek. Kaç yıldır oturup da bir sohbet edemedik adamla. Normal hayattan düşler işte. Hepimizin az çok yaşadığı.

Ve kör bir kurşuna gidiyordun. Çocuğunu öpemeyecektin bir daha. Karının göğüslerinde uyuyamayacak, ütülediği gömleği giyemeyecek, yaptığı yemeği yiyemeyecek, annenin memleketteki mezarını ziyaret edemeyecek, kız kardeşinin geçen ay dünyaya getirdiği yeğenini koklayamayacak, ağabeyinle rakının dibine vuramayacak, fuar zamanı lunaparkta zincirlere binen kızların uçuşan eteğinde hayaller kuramayacak, tuttuğun takımın galibiyetinde bira içemeyecek, bayram sabahı ailenden önce askerlerinle bayramlaşamayacak, pusuya düşen timine yardıma gidemeyecektin. Ne için? Vatan için demeyin bana. Ne vatanı? Biz hep vatanı satanlar için ölüp onlar için şehit düşüyorduk. Para babalarını daha rahat yaşamaları ve dünyayı daha fazla sömürmeleri için çizdikleri ülke sınırlarını korumak için ölüyorduk.

Ya şehitlik yoksa? Ya yalansa her şey? Kandırmacaysa kurulan düzen? Hadi şehitlik var diyelim. Hangimiz çocuğumuzun şehit haberini almak isteriz. Akşam karımızla haberleri seyrederken televizyonda oğlunuzun askerlik yaptığı bir bölgede çatışma çıktığını ve çıkan çatışmada on askerin şehit düştüğünü alt yazı olarak geçse ne yaparız? Ne yapacağımızı bilmem ama yaşasın oğlum şehit oldu diye sokaklara dökülmeyiz herhalde. Değer mi Dürzani’yi karşılayacak baştap(t)ıranın konuşmasını sağlamak için ölmeye? Keşke, idam edilenlerin son sözlerini derlemek yerine şehit düşenlerin son düşlerini öğrenseydik.

İnsanlığın diğer yüzünü görmek ne kadar acı vericiydi. Ruhumun çilesi o gün daha bitmemişti.

Öğlen hastanede cenaze töreni yapıldı. Şehit üsteğmenin devre arkadaşı çok duygulu bir konuşma yaptı. En acımasızın bile gözlerinden yaş geldi. Törenden bir saat kadar sonra alış veriş için Gima’ya gitmiştim. Konuşma yapan üsteğmen ve ailesi de oradaydı. Ve üsteğmen gülüyordu. Ben o zamandan beridir hayatın anlamını çözemem. İnsan davranışları sahte gelir. Hatta korkarım çok ağlayanlardan. Nedense insanın riyakârlığı bana topluma da sirayet etmiş gelir ve kaçarım köşeme. Uğur Mumcu’ya gözyaşı dökenlerin bu toplumun üyesi olduğunu düşünemem. Çıkamam ben insanların içine. Kalabalıklardan bunalırım, ürkerim insan kahkahalarından. Kaleme sığınırım, sözcüklere… Keşke derim ben de normal olsam, normal insanlar gibi çoğu şeyi görmemeyi becersem. Ama beceremediğim içindir belki de becerilen bir fahişenin gözlerinden bu dünyaya bakmam.

Belki de bizlerin ruhu, onların bedenlerinden daha fahişedir.


Dostum;

Sağ ol yazdıkların için. Şehitleri söylüyorsun. daha dokuz martta yazdım. iki gün olmuş henüz. Ben tüm ölümlere karşıyım. Tüm haksız ölümlere karşıyım. Tepkisizliğe, onlardandı, bizdendi ayrımına...

Gerçekten bu gün canım bir şey yapmak gelmiyor. halen, içime sindiremiyorum. Çocuk ekmek almak için çıkıyor. Ve halen suçlu yok. Neyse dostum,

hiç yazacak durumda değilim.

sağ olasın.
Bir tutam hayat 11 Mart 2014 Salı 10:18:44
Sonra yazacağım bu uzun yorumun cevabını.
ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 11:25:10
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Gülşen Kazgın
11 Mart 2014 Salı 09:48:10
Düğüm düğüm boğazımız . Söylenecek söz yok çok fazla. Dudağımı ısırıp duruyorum sabahtan beri. Ahh be çocuk diyorum. Senin adın ki güçlü ,kuvvetli ,dayanıklı demek ... Ahh be çocuk kara gözlerinin sızlatmadığı vicdanlar ...tamamlayamayacağım sanırım. üzgünüm.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ersinbaşeğmez Yazının sahibi 11 Mart 2014 Salı 11:24:49
ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.