hanifi kara
3225 şiiri ve 51 yazısı kayıtlı Takip Et

24 kasım'ın hatırlattıkları24 Kasımın Hatırlattıkları

Hayvanların dahi eğitildiği bir asırda insanların eğitimden mahrum kalması düşünülemez. Bunun içindir ki, her millet kendi eğitim sistemini kurmuş, istediği “insan tipi”ni yetiştirme gayreti içindedir.

Kendi bünyesine uygun eğitim sistemini kuran milletler yaşamaya, diğerleri ise er ya da geç yıkılmaya veya yok olmaya mahkûmdurlar.

Eğitimde esas olan keyfiyettir. Kemiyetin pek kıymeti harbiyesi yoktur. Bakınız bu konuda ünlü Prof. Dr. Mümtaz TURHAL bir sözünde. “Bugünkü Türkiye’nin asıl derdi, okuma/yazma bilenlerin azlığından değil, münevverlerin iyi yetişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.” diyerek bu gerçeğe işâret etmektedirler. Doğrusuda bu değil midir?

Eğitim uzmanları ve ruh bilimcileri insanların zeka yönünden %20’sinin üstün, %60’ının normal, geriye kalan %20’sinin ise geri zekalı olduğunu kabul ederler.

Biz de bu yazımızda bu tasnife değişik bir açıdan bakarak, yeni bir yorum getirmeye çalışacağız. Şöyle ki:

İnsanların %20’si fıtraten temiz bireylerdir. Kolay kolay suç işlemezler. Öbür %20’si ise suç işlemeye meyyaldir. Suç işlemezlerse rahat edemezler. Geriye kalan %60’lık büyük kitle ise suç işlemeye de, işlememeye de müsâittirler.

Eğer biz, iyi bir eğitim/öğretimle insanların ekserisini oluşturan %60’lık kitleyi, fıtraten temiz yaratılmış kişilerin yanına çekersek, %80’lik bir çoğunluk sağlamış oluruz ki, geriye kalan %20’lik menfi grup kendiliğinden etkisiz hâle gelir. Yok eğer yanlış bir eğitim/öğretim sistemi ile, %60’lık kitleyi suç işlemeye müsâit %20’lik azınlığın yanına itersek, halkın %80’i kötü bireylerden oluşur ki o zaman da, cemiyette ne can, ne mal, ne de nâmus güvenliğinden bahsedilebilir.

Yine yeri gelmişken mânâsı üzerinde pek durulmayan bir atasözümüzden bahsedeceğim. “Yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder.” der.
Bu atasözü ile insanlar için kıymetli olan iki şeye dikkat çekilmektedir. Bunlardan birisi “can”, diğeri ise “din” olduğu anlaşılmaktadır.

O halde canımızı teslim ettiğimiz doktorlarımızın ve mâneviyatımızı teslim ettiğimiz ilâhiyatçılarımızın çok iyi yetiştirilmesi gerekmektedir.
Bu iki sınıfı da yetiştiren öğretmen olduğunu göre en büyük değer eğitimcilere verilmelidir.

’O halde öğretmen kimdir? Öğretmen; doğumdan ölüme kadar hayatı şekillendiren büyük insandır. O Allah’ın insanları yükseltip, alçaltmasında kullandığı bir el, bir dil gibidir. Milletlerin kader programını onlar çizer. Öğretmenin elinde madenler saflaşır, som altına ve pırıl pırıl gümüşe inkılâp eder, yahut da etmelidir.

Öğretmenin fert üzerindeki tesiri; anne, baba ve cemiyetin tesirinden kat be kat üstündür. İyi bir öğretmen saf ve temiz tohumun ekicisi ve koruyucusudur. Öğrencilerini iyiye, güzele ve doğruya yöneltmek onun en önemli görevlerinden biridir. Zira, okul hayatî bir laboratuar; dersler onun itici gücü, öğretmen ise bu laboratuarın üstadıdır.

Okul, bir öğrenme ve öğretme yeri olduğuna göre; orada hayat ve ötesine ait her şey öğretilmelidir. Aslında hayatın kendisi de bir okuldur. Ancak öğrettiğini çok pahalıya mal eden bir okul...
Gazeteler, kitaplar hatta radyo ve televizyon belki insana bir şeyler öğretebilir, amma kesinlikle eğitemez.

Her gün ayrı bir sancı ve ıstırapla öğrencisinin gönlüne inen, ders ve davranışlarıyla onun dimağında silinmez renkli çizgiler bırakan öğretmen, yeri asla doldurulmaz bir eğitimcidir. Onun içindir ki, günümüzde bazı bilgiler yayın organları vasıtasıyla kolayca verilebilse de, hiçbir zaman iyi örnekler verilemeyecek ve ilimlerin gayesi öğretilemeyecektir. Bu güzel şeyler, ancak sîması hakikat gamzeden, bakışları alabildiğine derin ve öğrencilerine verebileceği her şeyi gönül süzgecinden geçiren öğretmenler tarafından verilebilir. Zira, öğretmenin elinin girmediği hamurun tadı ve tuzu yoktur.

Gönül arzu ederdi ki her eğitimci, Nizâmülmülk’le Alpaslan’ı yan yana görsün. Daha yirmi bir yaşındayken çağlarla oynayan Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleriyle Akşemseddin’i, Zembilli Ali Efendi ile Yavuz Sultan Selim’i birbirinden ayırmasın. Gazalî’nin aydın semasında Uluğ Bey’i unutmasın. Mevlâna Celâleddini Rumî ile semaâ kalkarken, laboratuara uğrayıp İbn-i Sîna’yı selâmlamayı da ihmal etmesin...’

İnsan vardır doğar, büyür ve ölür. Yine insan vardır doğar, büyür fakat ölmez. Eserleriyle, hizmetleriyle gönüllerde yaşar. İşte öğretmenin görevi, bu öldüğü halde ölmeyen insanları yetiştirmektir.

Öğretmen her şeyi bilen kimse değil, bildiğini en güzel şekilde öğretendir. Ancak onun diğer meslek mensuplarından daha çok şey bilmesi gerekir. Çünkü o öğreten, diğerleri ise öğrenendir. “Veren el, alan elden üstündür.”

NE OLUR ÖĞRETMENİM!

Yine senin elinle, gülsün ağlayan millet
Düne düşman eyleme, bana doğruyu öğret...

Neslini yüceltmek için sancı çeken öğretmenlere binlerce selâm.

Gününüz kutlu, yuvanız mutlu olsun sevgili meslektaşlarım...

Hanifi KARA
Emekli Okul Müdürü

Beğen

hanifi kara
Kayıt Tarihi:23 Kasım 2013 Cumartesi 07:02:06

24 KASIM'IN HATIRLATTIKLARI YAZISI'NA YORUM YAP
"24 KASIM'IN HATIRLATTIKLARI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Lütfiye_Çanacık
24 Kasım 2019 Pazar 14:38:21
YOL GÖSTERİCİM

Evinin en değerli köşesini, gönlünü, kütüphanesini, kitaplarını bana açan, her soruma hassasiyetle yaklaşan, kaynak göstererek yanıt veren

Merhamet dolu, sevgi dolu yüreğiyle güven veren

Şefkatiyle saran, bağrına basan, ilahî vasfı ile gerçek İslâm'ı, hakikati anlatan, yolgöstericim

Haksızlığa, adaletsizliğe, cehalete karşı dimdik ayakta durmamı sağlayan, yanlışlıkları gösteren, kararlarımı bana bırakan ve saygı duyan

İlim, irfan muhabbeti aşılayan, her açıdan iyi yetişmemi ve tarihimi iyi öğrenmemi isteyen

Onca yaşına rağmen, halen ülkemin çocuklarını verdiği eğitim ve şiir konferanslarında, gerek şiirleriyle, gerekse de kıssalarıyla, tecrübeleriyle, anılarıyla sevgi, saygı, sabır ve hoşgörü ile eğiten, öğreten ve buna fırsat buldukça devam eden, fedakâr Hocam

Hayata gayretle devam etmemi sağlayan, doğruluğu, dürüstlüğü, güveni, vefayı, daha birçok soyut duyguyu örnekler ile derinliğine açıklayarak farklı bakış açıları ile hayatımı güzelleştiren ve renklendiren

İçimde kor olarak duran, Allah'ın verdiği imanı parlatan, her türlü konuya gerçek İslâm penceresinden bakmayı öğreten, Kur'an ve sünnete uygun olarak yaşayan ve yaşatan

Hiçbir çıkar gözetmeyen ve hiçbir zaman karşılık beklemeyen biricik onurlu Hocam...

Verdiğiniz emekleri ne ile tartabilir, ne ile ödeyebilirim ki

İyi ki varsınız ve iyi ki sizi tanıdım

Kıymetli ellerinizden öpüyorum

Her gün için ögretmenler gününüz kutlu olsun Canım Hocam

Allah' tan, sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum...

Sizi çok seviyorum,yol göstericim biricik Hocam...

Tüm eğitim camiasının, 24 Kasım Ögretmenler Gününü, çok değerli Hocam Sn Hanifi Kara' ya yazdığım mektubumla tebrik ediyorum.


Lütfiye Çanacık

Cevap Yaz
beyzanisa
23 Kasım 2013 Cumartesi 12:43:20
Hocam ellerinize sağlık
Çok güzel olmuş
Sağlık problemlerinden dolayı doğru dürüst bakamıyordum
Hastahaneye gidip gelince öğleden sonraları vakit kalmıyordu
Sabah öğlene kadar ders öğleden akşama kadar hastahane
Sayfayı açıp yazınızı okuyunca yazınız anlamlı olmuş yüreğinize sağlık
Sizinde öğretmenler gününüz kutlu olsun

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.