hyazici58
1083 şiiri ve 167 yazısı kayıtlı Takip Et

DostlukYolumuz hayli uzun;enlem,boylam gözetmeden insan ruhunun inişli-çıkışlı haritasında geziniyoruz. İnsanın Allah’la dostluğu,insanın insanla dostluğu,insanın varlıklarla dostluğu;hepsi,ama hepsi ruhumuzun kapsama alanı içerisindedir. Yaşadığımız sürece hepsini birarada götürmeye çalışırız. Çalışırız da bazan aradan birisi sıyrılır ve öne çıkar. Derviş olup Tanrı’ya yöneliriz,yaren olup arkadaşımıza,bir başımıza kalır eşyaya yöneliriz...
Bizim de insan olmamız nedeniyle dostlarımızı en fazla insanlardan seçmeyi yeyleriz. Seçeriz de;seçimimiz daima isabetli olmaz,hatta çoğu zaman...Bunun asıl nedeni insan ruhunun çok kaypak bir zemininin bulunması. Çabamız, bu kaypak zeminden dinginliğe ulaşıp,kendimize göre,kendimiz gibi,hassasiyetlerimizi paylaşabileceğimiz bir ortaklığa ulaşmak. Bu ortaklık yolunda önemli olan neyi hedeflemiş olduğunuzdur. Çünkü hedeflerinize göre tabii olarak çıkış noktanızda farklılaşacaktır. Hedeflediğiniz,bir merhebadan başlayıp,zaman üstü sarhoşlıuk yaşatacak bir aşk,evlilik,birlikte hayatı paylaşmak olabilir. Hedeflediğiniz sadece samimi duygularınızı sanal ortamda paylaşmak olabllir. Hedeflediyiniz sadece zaman öldürmekte olabilir. İşte bu hedeflediyiniz şeye göre seçeceğiniz çıkış noktası rotanızı belirleyebilmelidir. Eğer belirlemiyorsa sonucu mutlak ve mutlak hayal kırıklığıdır. Hayal kırıklığı ise güven bunalımı getirir,güven bunalımı dünyada sizi ebedi mutsuzluğa mecbur bırakabilir. Ebedi mutsuzluk sa kimsenin sevebileceği bir şey değildir.

Dostluğa giden yolu belirleyen pek çok faktör vardır . Büyüdüğünüz coğrafi bölgeden,ülkellere,yemek alışkanlıklarınıza kadar geniş bir seyyaliyete sahiptir. Kalıcı dostluklar bu uyum vu uyumsuzluklarla beslenir veya zarar görür.
İnsanca bir dostluğa çıkarken her iki bireğinde kervancı gibi düşünmek zorunluluğu vardır. İpek yolundan kumaş taşıyan deve kervancısı gibi..Kaç handa konaklayacağınızı kim bilebilir? Ve kaç eşkıyanın yolunuzu keseceğini..
Bilinen o ki ,insan dünyayla vedalaşırken başucunda bir kaç dostu bulunabilmeli. Yalnızlık, en fazla ölürken kor insana!..

İnancım o ki, dünyayı yaşanılır kılmanın biricik yolu;dostlukları çoğaltmaktır olabildiğince. Gerçek ve kalıcı dostlarınız yoksa,siz zaten yoksunuz...Yaşadıklarınız bir hayaldi. Yoksa düşman aramaya çıkmak çok kolay. Çağımızda kolu çok uzun..Üzgünüm! İnsanlık,ülkeler..Esasta dostluk biraz atıl gözüken müeessesedir,düşmanlık aktif. Dost aleni,düşman sinsidir. Düşmanlık bozulan pazarlıklardan,dostluk,yarına,yaşanacak olanlara doğar. Düşmanlık bölünmeyle çoğalır,dostluk doğumla. Bölünmede bir parçamız kopar acı duyarız. Doğumlarda sevinç...Az seviyoruz ve suçluyoruz.Acı olanda zaten bu.


Beğen

hyazici58
Kayıt Tarihi:6 Nisan 2008 Pazar 12:50:14

DOSTLUK YAZISI'NA YORUM YAP
"DOSTLUK" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
kardelenim
7 Nisan 2008 Pazartesi 12:35:08
Güzel insan bu yazıya yer vermekle, ruhunu - duygulaını - kalemini yüreğinle bütünleştirerek zaten dostluğun olmazsa olmaz ilkelerinden güzel bir doğumu başlatmışsın bile ve bizler de senin bu içten ve sıcacık duygularına hasbelkader senin başlttığın bu güzelliğe aynı alenilikle dostluk adına bişiler ilave etmekteyiz ve dostluk adına tüm söylemlerine katılıyorum. Dostluk insan ruhunun en insancıl yanlarıyla eşdeşlemesi ve örtüşmesidir Düşmanlıksa bunun tam tersidir ve öyle olmakla kalmaz önce kendimize ve sonra da çevremize çok zararlar veriririz, pozitiflikten uzak negatiflikler zamanla insanı yorar ve çevreyi de yaşanmazlıklara doğru sürükler...
O zaman ben de diyorum ki insana pozitiflikler katacak ve bunca güzelliklere yarenlik edecek, bizleri ve çevreyi yaşanır hale getirecek güzel dostluklar kurmak varken negatiflik niye? Kötülük niye? Düşmanlık niye? ..Yaşarken ölümü solumak niye? Gelin ölüme değil doğuma vesile olan dostlukllara doğru yürüyelim ve mutlu olalım - mutlu edelim ve ölürken insanı hayvandanfarklı kılan özelliğimiz gün yüzüne çıksın ve yalnız ölmeyelim. İnsan gibi yaşayıp insanca ölelim...
Bense arkadaşım bu konuda kendimi çok şanslı hissediyorum, Neden mi ? Kendi mi dünyanın en güzel hazinesine, adı '' DOSTLUK '' denilen bu güzelliğe sahip olduğumu düşünüyorum ve dağarcığıma da seni tanıyarak yeni bir dostumun daha ilavesiyle de mutluluğumun bir kat daha da arttığını belirtmek istiyorum....
Sevgiyle kal yüreği güzel Dost insan. Saygılar...

Cevap Yaz
babidim
7 Nisan 2008 Pazartesi 08:00:20

Dostluklar önce kalkanla başlar, saldırıların ne yandan geleceği hiç belli olmaz.. Kalkanı siper eder gerisinde savaşırsanız, zararı az hasarla kapatırsınız... Birden dost olunmaz.. Kazanılan savaşların . hasımları ne denli birbirine düşürdüğü veya , düşürmediği ile orantılıdır. Dost vardır, yüzün güldürür ; dost vardır seni öldürür. O nedenle dost diyebilmem benim çok zamanıma mâlolur.. İmbikten geçiririm hep. Bu nedenle az fakat öz arkadaşlarım vardır. Ha , insanları sevmez miyim ...! Çok severim . Hepsinin yüreğimde yeri vardır ancak ; dostuma ömrüm veririm.

Dostumun da bana vereceğinden her zaman emin olurum...
Şimdi efendim sıralamam gerekirse :
kimseye hemen güvenme ,
Kimseyi dostun bilme ,
Hemen dost edinme ,
Tart , ölç , kes ,biç,
sana ne kalıyorsa bu yaptıklarından biraz birşey ;işte o senin dostluğunu hakedşyordur. Gerisi hikâye efendim , hikâye...

saygımla...
Harika bir konuya parmak bastığınızı görmek insana onurlandırıyor.. Dostlukların tesis edilirliğini bu vesile ile öğrenmiş oluyorum , Güven veriyorsunuz insana ... Efendim, harika yazıyorsunuz. Üslûp, anlatım harika.

Sizi yine ve yeniden saygımla kutluyorum .
Mükemmeli dile getirmişsiniz...

Cevap Yaz
Mahzun Prenses...
6 Nisan 2008 Pazar 19:10:47
Sayın üstad büyük bir tesadüf mamafi...dün akşam bende "Dostlarımdan Hazan" adı Dostluk örneği bir yazımı girmiş bulunmaktayım.(Yazı sayf)bir birine de çok kopuk değil Tabiiki günümüz dostlukları yazık ki çıkar ilişkileri üzerine kurulmuş olup,günü kurtarmağa yöneliktir.Yazınızı konsantre ile okudum....düşündüm oysaki bırakıp g
ideceğimiz bir dünya için ahiret hazinelerinden asla kopmamalıyız.Sonuçta bu gün her şey yıllar öncaki dostlukların gölgesinde...iyi konulara değinmeniz okumamı sağlamaktadır kaleminiz daim olsun saygımla kalın efendim.

Cevap Yaz
Kiraz Çiçeği
6 Nisan 2008 Pazar 15:33:52
Kelimenin özü bile yeter sıcaklığına ve içe yakınlığına. Hele dilden çıkışı bile bir başka olur duyumunda. Vâr oluşun özümsenmesindeki temel ayaklardan biridir sadece elbette.
Köprülerin kaç ayağı olduğu düşünüldüğünde.
Arkadaşlıklar bile hedef güdülerek belirleniyorsa, "dost" olabilmesi için çokk pişirilmesi gerkiyor ömürde. Anadolumuz toprağının özünü ve kültürümüzün öğretisni bizlere taşıyıp, bilglendren çok usta bu konuyu işlemişlerdir edebiyatta. En kolay hatırlananı Aşık Veysel mesela.
"Benim sâdık yârim kara topraktır" demiş se, neler düşünmemiz gerekiyor? Başka dostlukların sadâkatsizliğini
mi, yoksa kucak açmayanın dost olamayacağını mı?
Her kucak açanın da, dost olmayacağını mı?
Bunun anlaşılabilir bir formülü olaydı eğer, dünyamızın onbinlerce yıldan beri sorunu olmazdı bu konuda sanıyorum. Sınanması da ayrı bir derttir çünkü dostluğun. Yeterince su kldırmışlığı varken, bir damla bile fazla gelir hariçten...
Sözün özü, her yüreğe gönlüne göre bir dost versin rabbim.
Teşekkürler arkadaşım bu güzel konu için.
Emeğine sağlık.
Sevgi yüklü saygılarımla.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.