kempol
229 şiiri ve 29 yazısı kayıtlı Takip Et

KORKU VE SUSKUNLUK KURTULUŞUN ÇARESİ DEĞİLDİR

Bütün mesele suskunluğa mahkum olmamaktır. “Beni alır götürür hapse atarlar, ailem, çoluk çocuğum ne yaparlar?.... Bu milletin enayisi ben miyim!.... Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diye düşünen ve kendine haklılık payı ayıranlar oldukça, bunların sayısı her gün biraz daha çoğaldıkça bu ülkenin başı en büyük belaya girmiş demektir.

Bir ülkede kaos yaratıp ülkeyi parçalamaya çalışanlar, önce bu korku fobisini yaratıp yayarlar toplum bireylerine. Çaldıkları mayanın tuttuğunu gören kaos ve kargaşa yaratıcıları saldıkları korku ve yarattıkları endişelerin sonucunu böylesine kötü etkilenmiş bireylerle aldıkça, her gün baskı ve kaosun dozunu biraz daha artırırlar. İŞTE BU GÜN ÜLKEMİZDE YAŞANAN TÜM OLUMSUZLUKLARIN NEDENİ “KORKU BELASINDAN” YAŞANMAKTADIR.
Korku, her canlı için ve birçok durumlarda söz konusudur ama; onunla yaşamak, sürekli korkunun etkisinde kalmak bir kader değildir. İşte TÜRK insanının yenmesi gereken en önemli olgularından birisidir korku. Bu korkularımız yüzünden ülkemize, insanımıza, tüm değerlerimize yapılan saldırı ve kötülükleri, haksızlıkları görmezden gelemeyiz. Bu durum korku salanları, suç işleyenleri cezasız bırakıyor, haksızlık yapanların yaptıkları yanlarına kar kalıyor, adeta imtiyazlı insanlar oluyorlar ve de suç işleme özgürlüğünü doğal bir hakmışçasına sahipleniyor, kendilerince hak edilmiş kural sayıyorlar.

Sayısız toplumsal kurumlarımız ya yok edildi, ya da işlevsiz bırakıldılar. İşlevsiz bırakılanların başında Eğitim kurumlarımız gelmektedir. Oysa en can alıcı, olmazsa olmazımızdır bu kurumlar. Cesur, bilgili,düşünebilen, kısacasın çağdaş ve yurtsever insanlarımız dün olduğu gibi, bu gün de bu kurumlarımızdan yetişeceklerdi.
Bütün bu olumsuzluklar, yozlaştırma ve önemsiz, etkisiz kılmalar gözlerimizin önünde, bağıra – çağıra yapılıyor. Ses çıkaran bir avuç idealist insanlarımızın gözlerine biber gazı sıkıldı, yerlerde sürüklendiler, hapislere atıldılar da hiç kimsenin gıkı çıkmadı.
Peki nerede bu ülkenin aydınları?…. CUMHURİYET nimetleri ve imkanlarıyla yetişmiş, mevki ve makam sahibi olmuş yurtsever, toplum-sever insanlarımız, neredelar?...
Hiç kimse unutmasın, çok yakın zamanlarda bu günler dahi aranacaktır. Bu baskı ve kaos rüzgarları herkesi saracaktır. Hiç kimsenin “Bana değmez, bana ne, ben sağda ve selametteyim” deme lüksü yoktur.

1-Vahşi kapitalizmin uygulandığı ekonomik sistemlerde, öncelik daima aşırı kazanç ve kar amacıdır. Para bunu durduk yerde tek başına sağlayamaz. Öncelikle parayı kullanacak insanlara ve de hem insanı, hem de parayı yönetecek bireylere ihtiyaç duyulur. Bunlar para denen kapitalin sahipleri egemen güçlerdir. Egemenliklerini yaşatıp sürdürebilmeleri için de daima bir iktidara,”yönetim ve yürütme erkine” ihtiyaçları vardır. O “yürütme ve yönetme” erkleri de, bildiğimiz ve bizlerin de oy verip seçtiğimiz hükümetlerdir.

2-Görünürde toplumları yöneten hükümetler “iktidarlar” vardır. Toplum bireyleri, hükümetleri aynı zamanda hem yürütme erki, hem de bizzat devletin kendisi kabul ederler. Görünmeyen fakat varlığı bilinen devlet, iktidarlar tarafından temsil edilir. O nedenle her iktidar halkın ve toplumun gözünde, gönlünde aynı zamanda “Devlet babadır” bu nedenle iktidarlar “Hükümetler” mensubu olduğu halkın gözü - kulağı, canı – ciğeri ve de olmazsa olmazıdırlar.

3-Uyanın artık, uyanın!CUMHURİYET aydınları.... TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN pek çok değerlerine acımasızca, hırsla, hınçla saldırılıyor, aşağılanmaya, önemsizleştirilip gözden düşürülmeye çalışılıyor, CUMHURİTYET VE ATATÜRK DÜŞMANI bazı tutucu çevrelerce. Gerçekten de çok üzücü ve acıdır böylesi yaklaşımlar. Oysa bu coğrafyada, bu topraklar üzerinde hayat bulanların, varlıklarını önce ALLAHA, sonra da TÜRKİYE CUMHURİYETİNE borçlu olduklarını gururla söyleyip hissedebilmeliydiler. Hissetme kabiliyetine sahip olmalarına rağmen özellikle hissetmiyorlar. Çünkü kendilerini CUMHURİYETE, ATATÜRK ilke ve devrimlerine karşıtlıkla şartlandırmışlar. Bu gün bu fırsatın ellerine geçtiğini sanıyorlar. Fırsatı değerlendirip, adeta “ öç ve rövanş” alma umudu ve kafasıyla, son derece de pervazsız davranıyorlar.

4- İnkar edilmez bir gerçektir ki: TÜRKLÜK – TÜRKİYE CUMHURİYETİ – UNİTER YAPIMIZ konularıyla çok uğraşılıyor, acımasız planlamalarla sonucu hepimiz için tehlikeli olacak ameliyat masalarına yatırılmak isteniyor. Türk aydını ve yurtseverleri bunun farkında olmalı. İçimizdeki düşmanlar kimler, dışımızdakiler kimler, bunlar kesinlikle belirlenip açığa çıkarılmalı, kimin - kimlerin ne niyette oldukları, uyutulmak istenen TÜRK toplumuna yılmaksızın, ısrarla anlatılmalıdır.

Kemal Polat 02. 01. 2013Beğen

kempol
Kayıt Tarihi:2 Ocak 2013 Çarşamba 00:24:47

KORKU VE SUSKUNLUK KURTULUŞUN ÇARESİ DEĞİLDİR YAZISI'NA YORUM YAP
"KORKU VE SUSKUNLUK KURTULUŞUN ÇARESİ DEĞİLDİR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
hazan444
4 Ocak 2013 Cuma 12:15:01
Vatan, Millet tehlikeye girmişse susmamak gerekir. Susmanın yeri ve zamanı değildir.Neden yıllarca mücadele verdik, neden imkansızlıklar içindeyken dahi yürek gücüyle kurtuluş mücadelemize önderlik etti büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk,neden her karış toprağımız şehitlerimizin al kanlarıyla sulandı ve hala devam ediyor.Bir çok vatanseverim diyenler bunu bilmiyor mu,yüreklerinde hissetmiyor mu..? Eğer hissediyorlarsa bu suskunluk neden. Korkmak için bir neden yok ki.Biz Vatan diyoruz, ülke elden gidiyor diyoruz,daha fazla gecikmeyelim,sürmesin bu olumsuzluklar,acılar diyoruz ve ülkemiz menfaatlerinin gerekliliğni savunuyoruz.Türk ün Türk ten başka dostu yoktur.Bu gerçeği unutmamak gerek..hangi ülke bizim çıkarlarımızı düşünür,hangisi bize dosttur.Biz bunun farkında olmazsak, suskunlukla geride durup izlersek,düşmanın ekmeğine yağ sürmüş oluruz.Ateş düştüğü yeri yakar sözü çok doğru,işte ateş düştüğü yeri yakıyor,Vatan elden gidiyor..bunu görmezden gelmek mümkün mü..Bana değmeyen yılan bin yaşasın felsefesi geçerli olmamalı zira,Vatan söz konusu olduğunda..

Tebrik ederim Kemal bey..mutlaka okunması gereken çok yararlı bir yazıydı..Kaleminiz hep yazsın.Sağlıklar ,esenlikler dileklerimle,saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


kempol Yazının sahibi 6 Ocak 2013 Pazar 20:18:25
Çok teşekkür ederim Değerli şairim.Çok sağlunuz. Her çalışmamdaki özlü ve özenli emeğinizi ben sonsuz derecede taktir ederim. sayfama erken veya geç gelmenizden ziyade, değerli zamanınızı ayırıp gelmiş olmanız beni son derece mutlu kılar, onurlandırır. Bu gelişinizde de, değerli yorumunuzla yaptığıız tamamlayıcı katkıdan çok onur duyarım. Çünkü algılarınız, yürek kültürünüz, o narin cumhuriyet sevdalısı yürekten yansıyanlar çok değerlidir, toplumsaldır, "Cumhuriyet aydınıyım" diyebilmenin de hakkını vermektedir, benim gözümdede.

Cumhuriyet aydını varsaydığımız ve onun olanakları ile hayat bulmuş, kimlik sahibi olmuş insanlarımız niçin bu kdar suskunlar?... Niçin "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" hesabı içindeler?... Bunu sabırla, mutedil olmayla, hoşgörü varsayımı ile karşılamak ve anlamak mümkü değil artık bu aşamalarda. Solucan biçimindeki yılanlar, hepten Anakonda, Boga yılanlarıı oldular... Bu tehlikeyi görüp, tedbir düşünmek Cumhuriyetin emeğini almış olan her aydının kaçınılmaz görevi olmalıydı. Yüz yıl sonra, aydınlanma çağına kararlı bir şekilde adım atmış olan TÜRKİYEYE, TÜRKLERE hiç yakışıyormu? Yedi duvali yenip bu günlere erişmiş TÜRKÜN UNİTER LAİK DEVLET VE MİLLET yapısına hiç yakışıyormu bu görüntü?..... Elbette yakışmıyor dost şairim, bunu herkes görmeli, bilip anlamalı. Çünkü atı alanlar üsküdarı geçiyor, mesafa alıyorlar.

Sokratvari duygusallığa yenik düşüp, sömürgen, yıkıcı, bölüp parçalayıcı hainlerin sevinç ve övünçlerni artırmak için saflık gösterip baldıran zehrini içmek, aptallığın, korkaklığın ta kendisidir.

Bu anlayışla, olmayan adaletin tecelli edeceğini sanarak, özgürlük cellatlarına boyunlarını uzatanların, acıklı ve işkence içindeki perişanlıklarını görüyoruz. İşlenmemiş suçların kurulduğunu, hiç olmamış ve yazılmamış suç belgelerinin nasıl oluşturulduğunu, 100 yaşına da gelse vatan millet koruyuculuğunda saçlarını ağartmış insanlarımızın nasıl itilip kakıldıklarını, haysiyet ve onur kırma cellatlığının yapıldığını nasıl görmüyor bu toplum, bu millet.

Sonsuz saygım ve esenlik dileklerimle yeni yılınızı kutlar, mutlu ve özgür günleriniz daha da çoğalmasını dileyerek selamlıyorum sizi, değerli dost şairim HAZAN hanım
Kemal Polat

(Geç dönüşüm için lütfen bağışlayınız, beklenmeyen yoğunluklarım neden oldu)
glenay
2 Ocak 2013 Çarşamba 19:10:55
Yazınıza tümüyle katılıyorum.Cumhuriyet yıkıcılarına karşı gerçek Atatürk'çüler karşı duruyorlar.
Olanı biteni seyreden aydınların aydın olduğunu sanmıyorum Aydın özgür düşünen ve duyarsız olmayandır.Bir uyanış var aslında bu Akp yandaşı medyadan farklı bir medya. Onlar var iyiki.

Umudumuzu yitirmeyelim,bunu bekleyenlere fırsat vermeyerek.

Tebriklerimle selâm sevgi ve saygılar..

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


kempol Yazının sahibi 2 Ocak 2013 Çarşamba 21:09:33
Teşekkür ederim Gülünay şairim, nekadar güzeldir umutvar olmak. Atı alanlar Üsküdarı da geçiyorlar neredeyse. Toplumumuz, bir kısım aydınlarımız, acıklı manzarayı seyrediyor, sadece izliyorlar. Sayın Bekir Güçlüer' in dediği gibi; "Direnen, çırpınan bir kısım cesur aydınımız" da seslerini duyramıyorlar. Seslerin duyulmasını sağlamak için, durup beklemek yerine "CUHURİYET MİTİNG VE YÜRÜYÜŞLERİNİ" acilen ve de, çok kapsamlı başlatmak lazım. Onlar isterlerse bütçenin yarısını biber gazına harcasınlar, istedikleri kadar yüz karası, onu kırıcı, göüşmelerin, utanç odağı planların içinde olsunlar... bu halk, cesur aydınlarımız, gerçek ATATÜRKÇÜ CUMHURİYET SEVDALILARI... onları, TÜRK MİLLETİ İÇİ KAZDIKLARI KUYULARA DÜŞÜRMELİDİRLER.

Onur duydum ziyaretinizden, güç aldım anlamlı yorumunuzdan.
Dilekleriniz, umutvarlığınız dilerim yeni yılda filizlenir, boy atar ve özgür ulu çınarlar gibi gelişip dal budak salar. Saygılarımla selamlıyorum dost şairim sizi. Kemal Polat
glenay 2 Ocak 2013 Çarşamba 21:14:08
Güzel dileklerinize çok teşekkürler. Hepimiz için aynı olur inşaallah..

iyi akşamlar,
selâmlar..
bekir güçlüer
2 Ocak 2013 Çarşamba 10:00:47

Sayın Kemal Bey,

Kanaatimce; olan-bitenin bir tek açıklaması var o da; Ülkemizin, Türk'e düşman, milleti kandıran ve vatanı düşünmeyen, Cumhuriyet kurulduğundan bu yana; cumhuriyeti yıkmak isteyen bir zihniyetin bugünkü uygulayıcılarının yönetiminde olmasıdır. Bu yönetim, cebren olmasa bile hile ile ele geçirdikleri iktidardan uzaklaşmadıkça/uzaklaştırılmadıkça bugün karşılaştığımız durumun daha vahimi ile gelecekte de karşılaşacağımız kaçınılmazdır.
Korkudan ziyade, halkımızın bir kısmı kandırılmış, bir kısmı da akan çeşmeden suyunu doldurmakta. Sesini yükseltenlerin sesleri ise duyulmamakta.
Milletin uyanması için menfaat bağlantılarının keslmesi gerekmekte.
Hakkımızda hayırlısı olsun diyeceğim ama yazınızda ifade ettiğiniz gibi bu gidişin hayırlı bir gidiş olmadığı açıktır.

Yazınızı beğenerek okudum. Tebrik eder, saygılarımı sunarım.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


kempol Yazının sahibi 2 Ocak 2013 Çarşamba 13:29:49
Çok teşekkür ederim değerli aydın CUMHURİYET sevdalısı Bekir Güçlüer dost. Çok anlamlı, tam da yazımın işlemeğe çalıştığı ana temayı kapsamış ve tamamlayıcı olmuş değerli yorumunuz. "Kin ve hırsla saldırıp rövanş almaya çalışmalarını" yazarken, yüz yılı aşkın CUMHURİYET'E, AYDINLANMA' YA, ÇAĞDAŞLAŞMA' YA olan düşmanlıklarını anlatmaya çalıştım. Evet herşeyin temeli ve odak notası burasıdır. Padişahlık ve saltanatın bu ülkeye geri getirilmesine yöneliktir. Bu amaçlarını gerçekleştirmek için, hain ve düşmanlarla, eli kanlı katillerle bile görüşüp anlaşabiliyorlar. İşte sesleri yeterince duyulmayan değerli aydınlarımız, seslerini daha bir gür ve etkin duyursun, bu açık gerçek hainlikleri ortaya çıkıp haykırsınlar; halkın önünde, yanında, onlarla berber olduklarını hissetsin - göstersinler istedik. Kurtuluş savaşının kazınılmasında bu böyle yapılmış; şimdiki aydınların, halkın onlardan neleri eksik. Tersine daha büyük imkan ve olanaklara sahibiz.... Bu açık ve yalın gerçeği kimin gözünden, nasıl saklayabiliriz. Bu acı ve elim saldırılar karşısında bu ulusun tüm bireylerinin etkin tepki verme, karşı koyma hakları doğmuştur. Bu haklılığı gösteren, her gün yeni yıkıcı bir olay yaratılır, günden oluşturulurken, "İRTİCANIN ODAĞI OLDUNUZ" diyen yüksek mahkeme kararları ortada, gözlerimizin içine sokulurken daha neyi bekler halkımız ve aydınlarımız?

Çok sağolunuz değerli dost Bekir Güçlüer bey. Esenlik ve mutlluk dileklerimle yeni yılınızı kutluyor, sizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum değerli aydın kardeşim. Kemal Polat
neneh.
2 Ocak 2013 Çarşamba 01:19:17
Muhteşem!:..Aynen katılıyorum efendim...Korku ve yıldırma politikası almış başını gidiyor...Güzel bir konuya temas etmişsiniz...Var olunuz ...Saygılarım sonsuz...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


kempol Yazının sahibi 2 Ocak 2013 Çarşamba 02:09:24
Çok teşekkür ediyorum size sayım Emine Balı Oğuz hanımefendi. Bende size saygılar sunuyorum değerli dost şairim. Desteğiniz, güzel ve anlamlı yorumunuz, varolan cesaretlermizi katlıyor, şevkimizi artırıyor, sizin gibi değerli ve düzeyli kadınlarımızın omuzdaşlığınadan son derece mutlu oluyoruz. Kadın - erkek; genç - ihtiyar; hatta çoluk - çocuk artık görünün ve sonuç getirecek devinimler içinde olmak zorundayız. korkuları yenmeliyiz. Herşeyden önce ALLAH vardır insanın yanında. İnsanlarda birleşip birlikte davranınca, zulmedenlerin, korku yayıp yaşatanların, en şiddetli salvolarını, şer eğlemlerini dahi kolaylıkla defedebilirler. Bu gün bunun yapılma zamanı gelmiştir, acımasız ve firavunca, kırkharamice yapılan toplumsal saldırıları durdurmak için.
Esenlik ve mutluluk dileklerimle selamlıyorum sizi değerli dost sayın BALIOĞUZ. Kemal Polat
Mustafa Göktekin
2 Ocak 2013 Çarşamba 01:13:39
Beynelmilel güçler yıllarca bir birlerine ya kominizim geliyor diye veya kapitalistler gelecek diye korkutarak bütün dünyayı güç böylgelerine ayırıp sömürdüler.Bu konrku imparatorluğu bütün dünya insanlığını yıllarca baskı altında tuttu.Ülkemizde Amerikan yanlısı iktidarlar rusya gelecek diye,rus yanlısı iktidarlarlar da Amerika gelecek diye bizleri korkutup hüküm sürdüler.Bu gün Ülkenin üzerinde yine bir korku hakimiyeti kuran ve herkesi baskı altına alan bir iktidar CHP gelecek diye insanları korkutuyor.Halbuki CHP muhalefetin yanından bile geçmiyor, kendi kabuğuna çekilmiş atılan salvolardan korunmanın derdine düşmüş.MHP ara sıra bağırsada korku imparatorluğunun payandası durumunda. Ne yazık ki sağlıklı düşünebilen ilim adamları tatilde, gerçek siyaset adamları meclisin dışında meclis onlara gözükmüyor.Devletimizin kuruluş ve ayakta kalış değerleri ise biriyleri tarafından habire örseleniyor, yıpratılıyor.Cesur ve kahraman aydınlara ve basına ihtiyacımız var.Yüreğiniz daim olsun muhterem Ağabeyim.Size katılmamak mümkün değil.Var olun.Selam ve hürmetlerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


kempol Yazının sahibi 2 Ocak 2013 Çarşamba 01:52:48
Çok teşekkür ederim can dostum, gerçek bir toplumsever , hak ve hukukları özenle, titizlikle irdeleyen, TÜRK MİLLETİNİN BEKA VE UNİTER YAPISININ GÖZÜ GİBİ KORUNUP, YAŞATILMASINI KENDİ ÖZ HAKKINDAN DA İLERİ TUTAN, TOPLUMSAL SOSYAL GELİŞMELERİN HERŞEYDEN ÖNCE İNSAN HAKKI OLDUĞUNU SAVUNAN;
DEĞERLİ VE GERÇEK MÜMİN MUSTAFA BEY KARDEŞİM.

Yazımın ana fikrini nekadar doğru anlamış, irdelemiş ve bu harikulade güzel yorumu yazarak, yazımdaki ana tema gerçeği, içtenlikle destelemişsiniz. Onur duyduy bu değerli paylaşımınızdan.

Evet değerli dost, bu günkü siyasetçilerden, gerçektende artık hiç bir fayda yok bu ülkeye. Hepsi de nasıl milletvekili seçilebilir, bu ayrıcalıklı maaşları almaya, ayrıcalıklı imkanları kullanmaya nasıl devam edebiliriz sevdasındalar. Bunu bilen ve gören iktidar da fütursuzca, can yakıcı, baskıcı ve ezici, yıpratıcı eğlemlemlerine devam ediyor, iktidarını korumak için, katillerle bile ilişki ve görüşme içinde olabiliyor.

İşte bunun için halkımıza, aydınlarımıza, gerçek inançlı cesur müminlerimize sesleniyoruz, onlara gerçekleri söylüyor, toplum yıkım mühendislerini gösteriyoruz. Gerçekten de hay - huylarla, çok suni yaklaşım ve yalanlarla uyutuluyor halkımız. Gelecek karanlık görünüyor, bunu bilsin, bunu görsün istiyoruz, insanlarımız.

Sizi içtenlikle sevgi ve saygılarımla selamlıyorum değerli kardeşim Mustafa bey. Kemal Polat
GÜLDESTE
2 Ocak 2013 Çarşamba 00:29:07
çok anlamlı düşündüren bir paylaşım sizinle aynı duygular içindeyim bu vatan bu millet bunları hak etmiyor can dostum yazan kalemini içtenlikle kutluyorum sevgiler saygılar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


kempol Yazının sahibi 2 Ocak 2013 Çarşamba 01:14:22
Çok teşekkür ederim değerli dost, CUMHURİYET SEVDALISI, ATATÜRKÜN VE CUMHURİYETİN KADINLARA SAĞLADIĞI HAK VE OLANAKLARIN DEĞER VE KIYMETİNİ BİLEN, SAVUNAN, HER TOPLUMSALSAL HAKSIZLIKLARIN KARŞISINA ÇIKAN YÜZ AKIMIZ NEŞE KIZILYAR HANIMEFENDİ. İYİ Kİ VARSINIZ...NE MUTLU SİZE VE SİZİ YETİŞTİREN EBEVEYNLERE... ANLAMLI ZİYARETİNİZ VE YORUMUNUZ ÖVÜNÇ VE ONUR KAYNAĞIMIZ OLDU, ÇOK SAĞOLUNUZ. MUTLULUK VE ESENLİK DİLEKLERİMLE SELAMLIYORUM SİZİ YENİ YILIMIZDA.
KEMAL pOLAT
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.