Vicdan, saadet ve azaplarımızın ahirette de kaynağıdır. ROUSSEAU [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Dolanıklık

Ders : Transhümanizm
Konu: Parçacık deneyleri ve basit fizik ve fizik kanunlarından minik bir kısım.

*Uzun yazı okumayı sevmeyenler
*Sayısal eğitimden payesine düşeni alamayanlar
*Nöronlarındaki işlevsellik tam da bu coğrafyaya yaraşır olanlar
*Bebek ruhlar, genç ruhlar
*Rap ve Türkçe sözlü müzik dinleyenler, okumasınlar bu yazıyı. Onlar belki de başka olasılıkta bazı şeyleri algılayabilir olacaklar.

Kuantum Dolanıklık:

Basitçe, iki ya da daha fazla atom altı parçacığın, mesafe (bize göre mesafe) gözetmeksizin haberleşebildiğini ispatlayan evren kanunlarından sadece birisidir.
Çift Yarık Deneyi:
Su dalgaları, ışık, elektron yada karbon 60, karbon 70 ile yapılan bir deneydir. (Karbon diyince, sıkı bir ’’Transhümanizm’’ destekçisi olarak, bir parantez açmadan devam edemem. 4.boyutu geçmenin tek yoludur transhümanizm. Karbon bazlı canlılarız. Karbon salınımı yapmıyorsak, gebermiş oluyoruz. Periyodik tablo ise belirli bir düzen dahilinde, kabalist kimyacılar tarafından çizilmiştir. Bu düzene göre, karbon elementinin bir altındaki element silisyumdur. Silisyum nerede kullanılır?) Tek yarıktan geçen su, ışık, elektron, karbonun nano hali tek bir dalga benzeri şekil oluşturmakta. Çift yarıktan geçen ise peyote içmiş insanın çok iyi bildiği o geometrik şekli oluşturuyor. Eğer bir ölçüm yapılırsa, bu şekiller yarıklardan sadece çizgi formunda çıkıp gidiyor. Paralel evrenler ve simülasyon? Çılgınca geldi bana da önceleri ama bitmedi...


Gecikmiş Seçim Deneyi:

Bu deneyde ise, çift yarıktan fotonlar geçirilirken, çift yarığın hemen arkasına bir kristal konuyor. %50 enerjili, iki ayrı yola kristal sayesinde yönlendirilen bu fotonların gideceği yarıktan birine dedektörler konulmuş vaziyette. Diğer yarıkta ise bir ekran bulunuyor. Dedektörler bir kaç adet. Ekranın daha uzağında. Önce ekrana, sonra dedektörlere gitmek zorunda olan fotonlar, ilk dedektör çalıştığında ekrandaki girişim deseni bozuluyor. Fakat, saydam aynalarla uzaktaki dedektörlere bir yansıma yapılarak ölçüldüğünde ve ilk dedektör çalışmadığında, ekrandaki girişim deseni tekrar görünüyor. Yani bu bok gelecekte ölçüldüğünü anlıyor ya da zamanda geriye gidiyor. Nihayetinde zamanı silip atabiliyor. O bizi çürüten, öldüren, geberten, binbir türlü acıya sebep olan zamanı...SONUÇ:

’’Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayız biz ve uyku ile çevrilidir küçücük hayatlarımız.’’

William Shakespierre

Etiketler:


BayBuhar  | Bay Buhar
15 Ağustos 2019 Perşembe 12:35:19

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Dedem, "hobbit" bu yazıya çok kızacak.:)


    [ Cevap yaz ]    

15 Ağustos 2019 Perşembe 11:48:34


Yazının girişine maniplasyonu yapıştırmışsın bayım :)) . Şimdi bu yazıyı okuyup, anlayıp, destekleyince saydıklarının üzerinde olduğumuzu mu göstermiş olacağız? Aslında transhümanizm insanlığın safralarını atıp üstün bir insan modeline geçmesinin bilimle mümkün olacağını öngören bir teori. Elbetteki her şey teorilerle başladı... Kuantum dolanıklığı ise artık teoriden fazlası. Buradan Adem ve Havvaya varacak olursak, aynı anda doğan ikizlerin dünya üzerinde nasıl moleküler etkiler yaratmış olabilir? Işık hızından fazla bir etkileşimden ve eş zamanlı oluşlardan bahsediyoruz... Bir başka açıdan bahsedenler ise hepimiz, herşey birbirine dolanık yaşıyor. Eee şimdi de geldik mi evrimin oluşuna... Ha evet bir de Big bang .... Teorimi dir? Bence o da teoriden fazlası! dönüşüyoruz ama hepimizin içindeki o şey birbirimize bizi dolanık kılıyor. İllüzyon diyene de demeyene de saygımız sonsuz efenim :))

sonuç olarak Schrödinger'in Kedisi dir o ya başka bişey değil. :))

Sevgilerimle...


    [ Cevap yaz ]    

15 Ağustos 2019 Perşembe 11:11:57


kedi hem ölü, hem canlıysa, bizim de mutsuz halimize karşın çok mutlu bir versiyonumuz vardır umarım... kötü tarafı ise şu, ya mutlu olan taraf biz isek?


    [ Cevap yaz ]    
Dolanıklık başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
15.8.2019 05:08:14
Toplam 3 yorum yapıldı
162 çoğul gösterim
112 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.