İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? Foostenelle [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ÖMÜR SADECE BAZI GECELER DEĞİLDİR.


" Yok yere geçirdim günü.
Ah ne edeyim ömrüm seni."

Ne güzel ifade etmiş Yunus, ömür denen sermayenin sırrını değil mi candost’um? Sır şu ki, ömür bir nimet ve bir emanet ki her saati belkide her dakikası bir altın hükmünde. Bu altınların tekini dahi keyfî olarak boş şeylere, malayani ve yok yerlere sarf etmek gibi bir hakka sahip değiliz. Çünkü emanetçiyiz biz candost’um. Emaneti, emanet sahibinin rızasına muvafık olarak kullanmak ve muhafaza etmemiz gerektir öyle değil mi?

Ömür, sadece doğum ve ölüm arasındaki bir zaman dilimini ifade etmez candost’um. Ömür, aynı zamanda güzel ve hoş olan manzaralar bütünüdür. Hüznüyle, sevinciyle; acısıyla, tatlısıyla; iyisiyle, kötüsüyle her anı ayrı bir güzel âleme açılıyor bakmasını bilene. Neden biliyor musun? Çünkü ne olursa olsun EN GÜZEL’den (c.c) gelmiyor mu? Madem öyle o zaman güzeldir. Güzel’den sudur eden hiç çirkin olur mu? Elbette olmaz.

Her geceni "kadir" bil candost’um. Her gündüzünü de. Unutma ki gecenin ardından gündüz gelir, hem KADÎR’in kudretiyle gelir. Her ikisi de ömürdendir ve her ikisi de O’ndan. Bu yüzden değer ve kıymete haizdir Hakk nazarında. Yani sadece bazı geceleri manen ihya etmek gündüzleri ihmal etmek anlamına gelmemeli candost’um. Ömür bütünüyle ihya edilmeli. Bütünüyle hakiki Sahibi’ne feda edilmeli. Evet, Cenâb-ı Hakk’ın rahmet yüklü esmasının hususî olarak tecelli ettiği kutsî bir mevsim var. Amenna... Üç aylar: Recep, Şaban, Ramazan. Ve bazı geceler vardır ki, gecelerin sultanıdır. Buna da amenna... Regaip, Miraç, Berat ve Kadîr... Ama candost’um, bu ömrü sana hediye eden Ömrün Sahibi’ne (c.c) karşı kulluğunu belirli vakitlere bırakmak ve o kadarını tahsis etmek gerçek kulluk şuuruna yakışan bir tavır mıdır? Hangi şuur sahibi bir kul bunu kabul edebilir? Sen söyle, O’nu (c.c) seven bazen mi sever?

Candost’um, bak bugün berat kandili. Rahman ve Rahim esmâsının yağmur olup günah ve kirlerimizi yıkayacağı ve bizi arındıracağı bir zaman dilimi. Bundan nasibimiz bol olsun. Ama son olarak sana şu notumu düşeyim: Bu gece camiileri hınca hınç dolduracak insanların aynı hassasiyeti diğer gün ve gecelerde göstermesi kulluğunun icabıdır. Çünkü ömür sadece bazı geceler değildir.

Bu gecemizin kendisi zaten mübarektir. Duam şu ki, bu gece bizi mübarek kılsın. Haydi kal sağlıcakla...

İSMAİL ASLAN

Etiketler: sayfam ,
ÖMÜR SADECE BAZI GECELER DEĞİLDİR. başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

ÖMÜR SADECE BAZI GECELER DEĞİLDİR. başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
19.4.2019 11:19:07
Toplam 0 yorum yapıldı
270 çoğul gösterim
225 tekil gösterim