Yüreğinize iyilik tohumları ekin.. büyüyüp yeşersinler, kötülükleri yok etsin onlar..! (Fikret Şimşek) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ERZURUM ‘DA İZ BIRAKANLAR (Sebahattin Bulut )

ERZURUM’DA İZ BIRAKANLAR (Sebahattin Bulut)
 
           Kendisini tanımakla onur duyduğum Saygı değer ağabeyim Serdar Bulut Bey efendiye saygı ve
Hürmetle teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Kıymetli babaları Sebahattin Bulut amcayı yakından tanımama, eserlerine ulaşmama vesile olmuştu. Erzurum hakkında ne kadarda az ve yanlış bilgiye sahip olduğumu anladım. Türk edebiyatı ve Türk tarihi içerisinde Erzurum’un önemli bir kültür havzası olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Burada ben siz Edebiyat defteri okurlarına Erzurum’da iz bırakanlardan birisini anlatmaya ve tanıtmaya çalışacağım. Tabi böylesi büyük kültür sanat edebiyat insanı nasıl anlatılır bilmiyorum. Ben cahil cesaretiyle denemeye çalıştım. Sürçü lisan ettiysem af ola…
 
SEBAHATTİN BULUT KİMDİR?
            Sebahattin Bulut, 1926 yılında Erzurum’da doğdu. 31 yıllık devlet memurluğunun ardından, 1982 yılında emekli oldu. 1951 yılından sonra çeşitli spor kulüplerinde sanatsal faaliyetlerde bulundu. Palandökenspor Kulübü Tiyatro Kolu’nda kendi yazdığı: "Yanlış hesap Bağdat’tan döner", "Meşhedi Kamber", Ali’nin Berber Dükkânı", "Kiralık odalar", "Çingene kızı" isimli müzikalleri sahneye koydu ve bazılarında rol aldı.
           1957 yılında Halk Oyunları ve Türküleri Derneği Yönetim Kurulu’na seçildi. 1974 yılından beri de aynı dernekte başkanlık görevini yürüten Bulut, derneğin yayınladığı 6 sayfalık Yakutiye Mecmuası’nın genel yönetmenliğini de yaptı. Bu dergide ilk folklor araştırmalarını yayınladı. Dernek bünyesinde oluşturduğu tiyatro kolunda kendi yazdığı "Şenlik", "Tarihten sayfalar", "Konuşan ölüler", "Mohaçta’dan Aziziye’ye", "Beklenen madalya", "Gören gözler" isimli oyunların yanında, "Reyisi Sana Veriyorum", "Hurrem Sultan", "4. Murat"ve "Köroğlu" oyunlarını sahneledi.
          "Aziziye’de düğün var", "Milli Mücadele Başlıyor" ve "Beyaz Kartallar" isimli radyofonik oyunları devlet tiyatrosu sanatçılarınca seslendirilen Bulut’un bu oyunları TRT Erzurum Radyosu’nda yayınlandı.
           50. yıl kutlama ve 1973 Erzurum yıllığını hazırlama komitesinde görev alan Bulut ayrıca, Aziziye Anıtı Yaptırma Derneği’nde de görev aldı. Bulut, ’Anıtlaşan Aziziye’ isimli bir de kitap yazdı. 1984 yılında "Kuşaktan Kuşağa Erzurum Folkloru" isimli kitabı yazan Bulut, Milli Eğitim Bakanlığı’nca dernekler arasında düzenlenen araştırma yarışmasında bu kitapla birincilik ödülünü aldı. Metinlerini yazdığı "Oduncu" isimli orta oyunu, "Şekerbaşı", "Kına gecesi" isimli senaryoları İzmir Televizyonu’nca çekilerek yayınlanan Bulut, ayrıca "İz Bırakanlar", "Kuşaktan Kuşağı Erzurum Folkloru", "Damla Damla Erzurum", "Erzurum Çarşı pazar", "Erzurum Türküleri" kitaplarını yazdı. 03.03.2006 yılında vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet dilerim. Burada rahmetli Sebahattin Bulut amcanın bir yazısını sizlere sunmak istiyorum.  
 
ERZURUM ÇARŞI PAZAR
 
         Cumhuriyet döneminde hele 1950 sonrası neyimiz varsa satılığa, pazara çıkardık. En güzel ve tipik Erzurum evlerinin üzerine "Satılık" yazıları yapıştırdık.
Evlerimizin araç-gereçlerinden tutun da, pirinç şamdanlarından bakır mangallarına kadar hepsini Bit Pazarı’nda pazarladık. Oymalı nakışlık ahşap çocuk beşiklerimizi ya semaverlerde yaktık veyahut sokaktaki bir nayloncudan bir leğenle değiştiriverdik.
Geniş yollarımızı zengin hatırlı kişilere, kaldırımlarımızı "Zemin Icarlı" bir maske ile siyasi partilere tahsis ettik.
Biz şimdi, satılanların, yıkılanların fotoğrafları ile Çarşı Pazar kurduk. Bakın arayın, neyi özlediyseniz, Dertlere derman yazar"
diye türküler söyledik. Ama şimdi kalemi de yitirdik, dermanı da...Baksanıza, iki Erzurumlu zibidi, dilimizi ananelerimizi, âdetlerimizi pazarlayarak mahalli radyolarda ve gecelerde sözüm ona "şehir komikleri" olarak boy gösteriyor, Erzurum’la alay ediyorlar.
Hani,
"Palandöken yüce dağ
Altı mor sümbüllü bağ
eleri anımsaya biliyorsanız bizim çarşımızda bulabileceğinizi ümit ediyoruz. Hepsi parasız, hepsi bedava, içiniz neyi sevdiyse onu satın alın ve gönül köşenize yerleştirin. Belki birgün onları da bulamayacaksınız.
Erzurum’da öyle bir çarşı pazar kuruldu ki Bit Pazarı’ndan aşağı... Her şey kelepir. Sadece bunları mı sattık? Daha neler pazarladık neler, üzerine tir-tir titrediğimiz, folklorik değ      
ErzurumBar’larınızı bile düğün salonlarında pazara çıkardık. Dadaş kisvesi altındaki soytarıların alınlarına para yapıştırarak ar ve hayayı da orada pazarladık.
"
Erzurum Çarşı Pazar
İçinde bir kız gezer
Elinde divit kalem
 Seni vermem ellere
Nice ki bu canım sağ"

diyerek türküler yakmıştık. Bunların hepsi kubbede "hoş seda" olarak kaldı.Buraya kadar yazdıklarımızı siz "latife" kabul edin.Onlara bırakmayın, bizim "gönül çarşımızda" biriktirdiğimiz "kültür varlıklarımıza" sahip çıkın.
Sebahattin Bulut
Kaynak  :  Erzurum’da iz bırakanlar Sebahattin Bulut
                 Erzurum Türküleri Sebahattin Bulut
                 Serdar Bulut Ağabeyim
 
Ayhan SAĞIR     15.04. 2019

Etiketler: sayfam ,


14 Nisan 2019 Pazar 20:35:01


İz bırakması gereken ama popülerlik yarışında kaybeden değerlerimizden birisiymiş mekanı cennet olsun.


    [ Cevap yaz ]    

M.Talat Uzunyaylalı  | M.Talat Uzunyaylalı
14 Nisan 2019 Pazar 20:21:35


Güzel bir tanıtımdı, teşekkür ederiz....


    [ Cevap yaz ]    

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
14 Nisan 2019 Pazar 18:41:29

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.


Teşekkürler, sayın hocam.
Güzel bir bilgi dağarcığı idi okumaktan mutlu olduğum.
Kutluyorum değerli hocamı.

Güne gelmesini çok isterim ve içimdeki ses de bunu söylemekte.

Saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    
ERZURUM ‘DA İZ BIRAKANLAR (Sebahattin Bulut ) başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.4.2019 17:26:12
Toplam 3 yorum yapıldı
379 çoğul gösterim
234 tekil gösterim