Yüreğinize iyilik tohumları ekin.. büyüyüp yeşersinler, kötülükleri yok etsin onlar..! (Fikret Şimşek) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

HİÇ BİR DİŞİ SAVAŞ DOĞURMAZ


Yaratılış gereği dişi doğurgan bir özellik taşır. Sürekli çoğalmaya ve çoğaltmaya meyillidir. Hayatın idamesini ve neslin sürekliliğini sağlar.

Şöyle bir düşünün; dünya kurulduğundan bu yana savaş doğuran bir dişi duydunuz mu ya da gördünüz mü?

Bilim adamları yaptıkları birçok bilimsel çalışmada, erkeklerin de doğurmalarının mümkün olup olamayacağı konusunda uzun uğraşılarda bulunmuşlardır. Erkek kimyasını farklı sürümlerle donatıp denemeler yapmış iseler de bu konuda başarı kazandıkları söylenemez. En azından, erkeklerin doğal yapılarını bozmadan normal doğum yapmalarının mümkün olmadığı gerçeği hala devam ediyor.

Hâlbuki bilim adamlarının aradıkları cevap, hemen yanı başlarında hayatın içinde yer alıyor. Dünyadaki birçok anlaşmazlığın ve savaşların sebebi olarak kadınlar gösterilip suçlansalar da savaşmayı, kavga etmeyi tasvip eden kadın görüntüsüne pek rastlayamazsınız.

Yaşanan bunca haksızlığın ve bunca savaşın temel sebebine indiğinizde erkeklerin var olduğunu görürsünüz.

Ya çıkar çatışmaları ya da ihtirasları yüzünden birçok üzücü olayın altında erkeklerin imzasına rastlarsınız.
Tüm bunları alt alta topladığımızda, erkeklerin de doğurgan olduklarını ve doğurabilecekleri tek şeyin savaşmak olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak; hiçbir dişi savaş doğurmaz. Savaşı erkekler doğurur. Haksız mıyım?
Remzi ÖZKAN

Etiketler: sayfam ,


Serap IRKÖRÜCÜ  | Serap  Irkörücü
3 Şubat 2019 Pazar 13:10:40

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.


Genellemelerle yapılan değerlendirmelere genelde karşıyım ama yapılan bilimsel araştırmalar ve yayınlanan sonuçlar kişisel değerlendirmelerden çıktığı için dikkate alınmalı diye düşünüyorum.

Biyolojik farklılıklarının yanı sıra toplumsal yönlendirmeler de devreye girince erkeklerin 'üstünlük' savaşları acımasız kararşar almalarına kadar gidebiliyor.

Kadın doğası gereği anaçtır, koruyucudur, kollayıcıdır, vericidir. Toplumun ona yüklediği roller genellikle bu çerçevede olduğu için kendini biçimlendirmesi de buna eklenince karşımıza 'yapıcı ve idareci' bir kimlik çıkar.

Kadınların yönetici olduğu firmaların başarı grafiğinin yükselişi, çalışanların verimlilik ve huzurunun artışı, hissedarlarının da daha yüksek kâr payı elde ettikleri 2017'de yapılan bir araştırma sonucunda grafiklerile ortaya konmuş.

Acaba dünyayı kadınlar yönetseydi, sonuçlar daha iyi mi olurdu diye de düşünüyorum doğrusu.

Konuyu gündeminize alıp okuyanların dikkatine sunduğunuz için teşekkür ederim Remzi Bey.

Saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    

Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
27 Ocak 2019 Pazar 22:41:52


Dişiler yapıcıdır. Bu gün dünya devletlerinin başında büyük çoğunluk erkekler var. Annelik duygusu dişilerin daha sevecen ve barışçıl olmalarına vesiledir... Kutluyorum...


    [ Cevap yaz ]    
HİÇ BİR DİŞİ SAVAŞ DOĞURMAZ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
27.1.2019 21:46:43
Toplam 2 yorum yapıldı
314 çoğul gösterim
236 tekil gösterim