Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar bol zamanımız yok. Grucho Marx [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ANKARA SAVAŞI(1402)

ANKARA SAVAŞI (1402)

ANKARA SAVAŞI, Osmanlı padişa¬hı Yıldırım Bayezid ile Moğol hü¬kümdarı Timur arasında yapılan sa-vaş (28 Temmuz 1402). Anadolu “da Türk birliğini kurmak isteyen Yıldı¬rım Bayezid Erzincan’a girdiği sıra¬da; sınırlarını ve dolayısıyla ege¬menliğini genişletmek isteyen Ti¬mur da Anadolu “ya girerek Sivas’a dek ilerlemişti. Daha sonra Timur İran’a geri döndü.

Bunun üzerine Bayezid Timur “un ele geçirdiği yer¬leri geri aldı. Bu üstünlük yarışı sa¬vaşı kaçınılmaz kıldı. Sonunda Os¬manlı ve Moğol ordusu Çubuk 0vası"nda karşılaştı.

Timur asker sa¬yısı ve askersel araç yönünden da¬ha zengin bir orduya sahipti. Sa¬vaşın ortasında Osmanlı ordusun¬da ki Kara tatarlar ve bazı eski bey¬liklere bağa askerler Timur “un saf¬larına katıldı.

Bu nedenlerden ötü¬rü Osmanlı ordusu yenildi, Yıldırım Bayezid tutsak düştü, ve tutsaklığı sırasında öldü. Ankara Savaşı ye¬nilgisi. Timur “un bir süre Anadolu “da kalması. Osmanlı devletinin parçalanması, Osmanlıların Avru¬pa “da ilerleyişinin gecikmesi gibi önemli sonuçlar doğurdu.

Etiketler: sayfam ,
ANKARA SAVAŞI(1402) başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

ANKARA SAVAŞI(1402) başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
20.12.2018 19:35:18
Toplam 0 yorum yapıldı
270 çoğul gösterim
194 tekil gösterim