Hedefe kestirmeden giden yol en tehlikeli yoldur. Çünkü o kurşunların gittiği yoldur. Jerzy Lec [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

KUTSAL GÜN

İNSANLIK TARİHİNİN EN KUTSAL GÜNÜ!!!

Bugün, Dünya İnsan Hakları günü.
İnsanlığın doğuştan hasletleri, vicdan, sevgi ve hoşgörü gibi değerleri dejenere etmeden ve insan olmanın asgari müştereklerini talep edenler ancak, insanı diğer canlılardan ayırır. Düşünme, düşünceyi söyleyebilme, toplanma ve örgütlenme, barınma, korunma, sağlıklı bir çevrede yaşama, yeterince ve sağlıklı beslenme, seyahat edebilme, inançlarıyla ya da inançsızca, ve de cinsel tercihleriyle yaşayabilme gibi haklardır.
Bu hakları, insanlık tarihinde, insanın yaşamında etkili ve belirleyici olduğunu söyleyen, kitaplı_kitapsız, peygamberli, havarili, halifeli hiçbir dinin aklının köşesine bile gelmemiş, insanlığa da sunmamıştır. Bu haklar, yine insanlığın özgürleşme talepleri ve mücadelesiyle, BM de, "İnsan hakları evrensel deklarasyonu" nun imzalanmasına müteakip, köleliğin ve satışının yasaklanmasıyla güvence altına alınmıştır. Bu nedenle, İnsanlık kutsal gün arıyorsa, köleliği kutsayanların doğduğu gün değil, köleliğin kaldırıldığı bugün insanlığın kutsal günüdür.
İnsanca yaşamak için talepleri olan, onları dile getiren ve elde etmek için de mücadele edenlerin insan hakları günü kutlu olsun.
Ne mutlu insanım diyenlere.

Etiketler: sayfam ,
KUTSAL GÜN başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

KUTSAL GÜN başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
10.12.2018 17:56:33
Toplam 0 yorum yapıldı
147 çoğul gösterim
135 tekil gösterim