Kendinizi temiz ve parlak tutsanız iyi edersiniz; çünkü arkasına geçip dünyayı görmeniz gereken pencere sizsiniz. George Bernard Shaw [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ÇOCUKLAR - ÖĞRENCİLER - EVLER - OKULLAR.- ANNELER - BABALAR VE ÖĞRETMENLER

ÇOCUKLAR - ÖĞRENCİLER - EVLER - OKULLAR - ANNELER - BABALAR VE ÖĞRETMENLER

Dr. Sadık ÖZEN

Hem anneler-babalar hem de öğretmenler çocukların ve öğrencilerin yetişmelerine gereken önemi vermeyerek kolayı seçiyorlar. İyi çocuk yetiştirmek çocuğun her istediğini yerine getirmek değildir. Geleneksel kültürümüz ve geleneksel aile yapımız büyük bir çöküntü içindedir. Çocuklara sorumluluk duygusu kazandırılmamaktadır.

Sadece zevk, eğlence ve benzeri şeyler çocukların hayatına hakim duruma gelmiştir. Andımızın kaldırılmasıyla beraber büyüklere saygı, küçüklere sevgi kavramları büyük zaafa uğramıştır. Sigara içme yaşı kız-erkek farkı olmaksızın 4-5.inci sınıflara kadar inmiştir.

Ne yazık ki çok önemli ve hassas konularda; öncelikle savurganlık, cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanımında ebeveynler çocuklarına kötü örnek olmaktadır. Bir yaşlarındaki çocukların ellerinde mobil telefon ya da mama sandalyesinin önüne tabletler konmakta, çocuklar bunlarla oyalanmak istenmektedir. Bütün bunlar yapılırken çocukların beden ve ruh sağlıklarının bozulacağı dikkate bile alınmamaktadır.

Eğitim kurumları ve okullardaki eğitim öğretim konusunda da durumun pek farklı olduğu söylenemez. Özellikle mesleki teknik okullarda düzen tamamen bozulmuştur. Öğrenciler öğretmenlerine saygı göstermekten uzaklaşmışlardır.

Sınıfta sigara içmeye kalkan ve öğretmen uyardığında öğretmene saygısız yanıtlar veren, derste ayağını masa üstüne uzatan, makjay yapan, sınıftaki öğretmeni yok sayan, sınıftan istediği zaman çıkıp giden bir öğrenci profili gelişmiştir. Bu söylenenler kesinlikle abartı olmayıp her gün karşılaşılan olaylardır. Okul idareleri ve öğretmenler okul içinde ve sınıflarda disiplini sağlayamaz hale gelmiş ve acze düşmüşlerdir.

Bütün bu durumların sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığının uyguladığı sistemdir. Siyasetin eğitime egemen olması yaşanan olumsuzlukları her gün biraz daha körüklemektedir. 24 Kasım’ın yaklaştığı şu günlerde bu konuları dile getirmek istemezdim. Çünkü bizim kuşağımız öğretmenlerine anne ve babalarına gösterdikleri saygı kadar saygı göstermenin yükümlülüğünü taşımışlardır. Ve hala bu saygı düzeninin içinde bulunmaktayız.

Saygılarımla...

21 Kasım 2018 / Antalya


Etiketler:
ÇOCUKLAR - ÖĞRENCİLER - EVLER - OKULLAR.- ANNELER - BABALAR VE ÖĞRETMENLER başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

ÇOCUKLAR - ÖĞRENCİLER - EVLER - OKULLAR.- ANNELER - BABALAR VE ÖĞRETMENLER başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
21.11.2018 20:31:49
Toplam 0 yorum yapıldı
281 çoğul gösterim
272 tekil gösterim