Hedefe kestirmeden giden yol en tehlikeli yoldur. Çünkü o kurşunların gittiği yoldur. Jerzy Lec [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Engelliler ile Alay Eden İnsanın Eline Ne Geçer?

Her engelliyi zihinsel engelli sanan kafadan engelliler

Lafta toplumumuz yediden yetmişe, baştan sona, Kuzeyden Güneye, doğudan batıya, engellileri çok seven âşık olan, onlara yardım etmek için birbirini tepeleyen bir milletiz.

Ama uygulamada sadece boş boğazlık yapan ama lafları asla icraata dökmeyen bir milletiz.

Engellinin yazdığı kitabı okumamak için inat eden, çizdiği resimleri almayan, engelli esnaftan adeta alış verişten kaçan, bayramlarda onunla dalga geçen her fırsatta azarlayan toplumuz.

“İşitme engellide kitap mı yazarmış?” “Görme engellide mi resim yaparmış” diye överken sövdüğümüz, överken sözle dövdüğümüz, farkına varmayan insanların toplumuyuz.

İster bedensel engelli olsun, ister görme engelli, isterse başka onları aynı zamanda zihinsel engelli zanneden, onlardan tepki görünce özür dileyecek yerde onlara bazen kaba kuvvet uygulayıp, hatta sonra “Ben şaka yaptım anlamadı” mantığı tam geri zekâlılığın bir ürünüdür.

“bir ilin, ülkenin gelişmişliği engelliye verilen değerle ölçülür” diyorum. “Zerre kadar iyilik mükâfatsız, zerre kadar kötülük cezasız kalmayacak” diyen bir dine gerçek manada inanıyorsak toplum olarak kafamızı ellerimize alıp engellilere bakış açımızı yediden yetmişe bir daha düşünmemiz lazım olduğuna inanıyorum.

Geçmişe değil, geleceğe odaklanalım. “Ne oldum değil, ne olacağım? Sorusunu kendimize soralım. Engelli insanlarla anlaşamayan kişiler görerek bunu açıkça belirten adam dindar geçinenleri de Allah’a havale etmekten başka elimizden ne gelebilir ki?

Her engelliyi aynı zamanda zihinsel engelli sanmak toplumun genel seviyesinin düşük olduğunu gösteriyor.

“Oku” emrini uygulamayan, toplumun engelli insanları anlaması ve onlara yardım etmesi zor. “Oku”mayan anlamayan, mantıklı düşünemeyen ve mantıklı davranamayan demek.

Bende okuma alışkanlığı olmayanı geri zekâlı görmeye başladım. Çünkü gerçek manada insan olan nefsine esir olmadan dünyanın neden böyle olduğunu anlamaya çalışır.

Kafadan engelli olmak” geri zekâlılık değil, ondan daha kötü olan kendini çok akıllı sanmaktır. Ziya Paşa ne der? “Ayinesi iştir, lafa bakılmaz. İnsanın aklı görünür, Rütbe-i eserinde”

İnsan vardır laf üretir. İnsan vardır eser üretir.

Eşek ölür semeri kalır, yiğit ölür eseri kalır.

Kafadan engellilere selam olsun. Onlara baktıkça şükrümüz artıyor.

Etiketler: sayfam ,


Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
24 Ekim 2018 Çarşamba 09:54:29


Her sağlam insanda potansiyel bir engelli adayıdır. Alay edenlerin de ahirette çok acı hesaplar vereceği aşikardır. Devletin engellilerin hayatını kolaylaştırmak için daha fazla çaba harcaması sosyal devlet olmanın gereğini de yerine getirmesi lazımdır... Manidardı kutlarım...


    [ Cevap yaz ]    

24 Ekim 2018 Çarşamba 08:22:27


Engelli olup da çok güzel işler başaranlar varken hiç bir engeli olmadığı halde ne kendine ne de topluma faydası olmayan insanlar da var. Engelli dediğimiz kişilerin bazen yaptıkları eserlere, işlere baktığımızda şaşırıyor insan hayranlıkla. Sanırım her şey yürekten istemekte ve inanmakta. Önce Allah'a sonra da kendine.

Engelli kişilerle alay edenler, onları hırpalayanlar ne yazık ki var. Oysa her insan bir engelli adayıdır. Yarın öbür gün ne olacağımızı, ne hale geleceğimizi biliyor muyuz...hayır.
Bir de böyle kişilere gözlerini dikerek uzun uzun bakışlarıyla taciz edenler var. Bunlar da en az sözle ya da hareketlerle taciz edenler kadar yanlış.

Gözleri görmeyen bir kişi en güzel resimleri de yapabilir, kulakları duymayan biri en güzel müzikleri de besteleyebilir, en güzel romanları da yazabilir. Bu nedenle bu kişiler engelli değil aslında çünkü onlar istedikleri şeye doğru giderken engel tanımıyorlar. Engelli kelimesini bile sevemiyorum kullanmayı aslında. Aslında bu kelime insan olma engelli kişiler için söylenmeli.

İçinde Allah korkusu olan kimse başkasını incitmemeli, üzmemeli

Değerli bir yazıydı, kutlarım sizi.
Saygımla


    [ Cevap yaz ]    

24 Ekim 2018 Çarşamba 00:34:35


alay edene insan denir mi
tartışılır...


    [ Cevap yaz ]    

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
23 Ekim 2018 Salı 19:50:54


Kafadan engellilere selam olsun. Onlara baktıkça şükrümüz artıyor.

Hocammmm.
Sonuna kadar arkanızdayım.
Engel ne kelime ki?
Azıcık farklı olmak bile bir kusur.
Hayalleri bile insanın baltalanırken.
Bir edebiyat aşığı olarak...

Misal: kucağım kitap ve dergi dolu kasaya gittiğim vakit bile alaylara maruz kalıyorum.

En basit hareketiniz bile kolaylıkla göze batabilmekte.

Yüreğinize sağlık.

Etken olmak adına tüm çabam ve İnşallah en yakın zamanda duygu ve düşüncelerimin rüştünü ispatlayacağım.

Günümün yazısıdır.

Yaşasın kötülük ve adaletsizik!!!

Bize güç veren; asılı kaldığımız umutlar ve yüreğimizi siper yaptığımız.

Saygılarımla hocam.


    [ Cevap yaz ]    
Engelliler ile Alay Eden İnsanın Eline Ne Geçer? başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
23.10.2018 08:28:30
Toplam 4 yorum yapıldı
274 çoğul gösterim
242 tekil gösterim