Açlıktan ölüyorsan, dost sana kapısını açıyor, seni sofraya götürüyor, senin için süt tasını dolduruyor, ekmeği bölüyorsa, içtiğin şey gülümsemedir. EXUPERY [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

KARS’IN KALBİ EBU’L HASAN HARAKANİ

KARS’IN KALBİ EBU’L HASAN HARAKANİ

Anadolu’yu ilk mayalayan aziz bilgelerden olan Ebu’l Hasan Harakani ülkemizin Doğu serhat şehri Kars’ın manevi klavuzu ve şehididir.

Evvela Hazret’in güzel bir sözü ile başlayalım; “Hilim ile otur, ilim ile konuş, senden çıkan ilk söz selam olsun.” Allah’ın selamı ile sizleri selamlıyorum.

İsmi şerifleri : Ali b. Ca’fer
Künyesi : Ebu’ l Hasan Harakani
Doğum yeri : Buhara’ nın Rey
kasabasının Harakan köyü
Şehit olduğu mekan : Kars’ ın Kaleiçi Mahallesi
Doğduğu ve şehit olduğu tarih : Miladi 936 Dünyaya teşrifi 1009 Şehit olduğu tarih

Hasan Ebu’l Harakani ; Efendimizin soyundan gelen ve İslam irfanının yıldızlarından Beyazıd El Bistami’ nin “ Bizim gibi bir gülün açması için, bir gül bahçesinin üzerinden yüz senenin geçmesi lazım gelir.” İfadesiyle haber verdiği Harakani Hazretlerinin kutlu ve feyizli yolu bugüne değin açık kaldı ve tasarrufu devam etti.

Kendisinden sonra gelen pek çok veliyi etkileyen, Harakani’ nin fakr üzere geçen çileli züht ve takva ile dolu hayatı, Efendimiz’ in izinde sürmüştür. Şahsi hayatın da bir Sahabi gibi yaşayan Nebevi mirasın en büyük varislerinden olan, Efendimiz’in hem Nübüvvetinin hemde velayetinin variscisi olarak Anadolu’dan cihanın dört bir yanına nurlar saçan Harakani’nin dergahı, bu günde Kars’ın kalbindedir ve oradan bütün arza feyizler dağıtmaktadır.

Kars’tan çıkıp giderek bütün yeryüzünde manevi bir eksen olan Ebu’l Hasan Harakani’nin eli , Ahmet Yesevi’den Hz.Mevlana’ya kadar yüzlerce velinin kalbine değmiştir.
Bu sahilsiz ummanın şehit olduğu yerde doğup büyümek ve Kars’lı olmak benim gibi birisine büyük Onur ve ayrıcalık. Acizane yaptığım iş bir damla ile bir ummanı tarife çalışmak. Kusurlar bizden güzellikler O’ndandır. Siz Edebiyat defteri okuyucularına dizelerinden ve kutlu sözlerinden örnekler vermek istiyorum.

“Ezel sırlarını, ne sen bilirsin ne ben
Bu muamma sözü ne sen okursun ne ben.
Perdenin gerisinde, ben ile seni bir konuşturan var,
Perde kalkarsa, ne sen kalırsın, ne ben.”

“Aşıklar Kutsal Kitab’ı yorumlarken, aslında kendilerini yorumlarlar.”

“ Aşıkların kalp sızısı bu dünyanın da diğer dünyanın da ötesindedir çünkü onlar sevgiliyi layık olduğu şekilde hamdı Sena etmeye çalışırlar.”

“Türkistan dan Şam’a kadar olan sahada birinin parmağına batan diken, benim parmağıma batmıştır; birinin ayağına çarpan taş benim ayağıma çarpmıştır, onun acısını bende duyarım. Bir kalpte üzüntü varsa o kalp benim kalbimdir. “
......
.......
........
Ebu’l Hasan Harakani

Ruhaniyetine selam olsun....

Ayhan Sağır
——————————————
Kaynak:
Anadolu’nun Kalbi HARAKANİ
Yavuz Selim Uzgur

Etiketler: sayfam ,


25 Mayıs 2019 Cumartesi 01:49:09


Ebu’l Hasan Harakani nin hayatını ve uğraşlarıyla ilgili video kayıtlarınızı izlemiştim..Allah razı olsun hak yolunda olanlardan
Onlar hak yolunu aydınlatan çıra olan ışıklar..
Mekanı cennet olsun güzel bilgilerle emekle yazılmış yazıydı okuduğum
Allah razı olsun kardeşim Hayırlı ramazanlar Selam ve dua ile..


    [ Cevap yaz ]    

14 Ağustos 2018 Salı 00:27:27


Mübarek bir zatı tanıttığınız için teşekkürler, ben hiç duymamıştım belki çok kişi de habersizdir. Mekanı cennet olsun.


    [ Cevap yaz ]    
KARS’IN KALBİ EBU’L HASAN HARAKANİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.8.2018 00:09:11
Toplam 2 yorum yapıldı
588 çoğul gösterim
542 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.