Deha, gerçekte alışılmamış şekilde görmekten başka bir şey değildir. William James [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

SESSİZ DEVALÜASYON

Yazının başlığı şu an itibariyle doların TL karşılığıdır. Yazı bittiğinde muhtemelen değişecek. Düşerse de çıkarsa da onu en altta belirteceğim. İyi rakam değil mi ?
Samandan mercimeğe, fıstıktan mısıra, doğalgazdan petrole kadar her şeyi dışarıdan dövizle aldığımız gerçeği çok fena sırıtıyor değil mi ? Kasamızda döviz olmayınca da bir şekilde borçlanarak ithalat yapıyoruz. Şöyle diyelim, 2 ay önce 3.600 TL karşılığında borçlanarak bir şey aldıysak şu anda borcumuz 4,5650 TL oldu. Aradaki farkı hesaplayın… Bunu yazmamın nedeni, doların yada euronun yükselişinin ne anlama geldiğini bilmeyenlere izahtır. Ki özellikle malum kesimin pek çoğu bilmez…

Bir hesap daha yapalım. Hani şu meşhur köprümüz var ya. Osmangazi Köprüsü… Üstlenici firmayla nasıl anlaşılmıştı ? Araç başı 35 dolar. O zaman yanlış hatırlamıyorsam dolar 2.600 TL civarındaydı. Bugünkü kurla yaklaşık 160 TL civarında. Malumunuz üzere anlaşmada belirtilen kotanın altında kalan kısım ilgili firmaya ödenmektedir. Şimdi oturun hesaplayın havadan ödediğimizi…

Otogazın Türkiye’de en ucuz olduğu benzin istasyonlarından birisi bana 250 m mesafede. En son gaz aldığımda fiyatı 2.84 TL idi. 3-4 gün sonra tekrar aynı istasyona gittiğimde 3.13 TL olmuştu.
İşimiz gereği epoksy alıyoruz. 5 kiloluk bidonları 180 TL den alırken birden bire 210 TL oldu.
17 TL ye aldığım peynir 22 TL olmuş…
Ekmeğin fiyatı hemen hemen aynı ama eskiden poşete koyardım şimdi cebime sığıyor.
Daha fazla saymayacağım.
Toparlarsak; BATTIK !
Üstelik bunlar iyi günlerimiz.
Gavurun büyüğü seçimden sonra.
Benimle iddiaya girmek isteyen olursa özelimden yazsın. Bu senenin sonunda dolar 7 TL nin altına düşmeyeceğine iddiaya girerim. Hatta senet veririm, aradaki farkı öderim. Ama dediğim çıkarsa senet tutarı kadar ben alırım…
Emekliliği gelmiş olan varsa elini çabuk tutsun. Eğer seçimlerden sonra aynı iktidar devam ediyor olursa emekli ikramiyesini 60-80 aya bölünmüş şekilde alma ihtimali büyük. (alabilirse)
Ayrıca bankada döviz hesabı olanları da uyarıyorum. Hükumet seçimden sonra aniden dövizi sabitleyecek ve darphanede bastırdığı karşılıksız parayla dövizinizi zorla sizden satın alacak. Sizden satın aldıktan sonra devalüasyon yapacak. Ki zaten %52 oranında gizli bir devalüasyon yaşadı. Seçimden ve dövizlerinizi topladıktan sonra bunu alenen yapacak.
Emekliler size de bir müjdem var ! (ben de emekliyim) maaşlarınız %10-%20 arasında düşürülecek.
Aynen memur ve işçinin maaşları da %10 civarında düşürülecek.
Varlık vergisi gelecek. Yani elinizde adınıza kayıtlı, tapulu hangi tür malınız varsa bunun %10 unu varlık vergisi altında sizden cebren alacaklar. Ki en son 2. Dünya savaşı sırasında olmuştur…
Hastaneyi ilacı hiç söylemiyorum.
Hani filanca tarihte şöyle kuyruk vardı, falanca tarihte böyle kuyruk vardı diye Kıbrıs Harekatı snucu ülkemize konulan ambargonun sonuçlarını istismar edenler var ya siz kuyruğu yakında göreceksiniz. Hem de savaş ambargo filan yokken !

1 Trilyon dolar dış ve iç borcumuz var. Kasa tam takır kuru bakır. Kasayı doldurabilecek zam ve vergiden başka hiçbir gelir yok. Var da ben yazmıyorsam yorum yerine yazın, ben utanmaya hazırım.

Yaz yaz bitmez. Bari ben bitireyim. Malum uzun yazılar pek okunmuyor. Zaten arif olan anlayacağını anladı…
Haaa ben halkımıza güveniyorum. Eminim Diriliş Ertuğrul’dan edindikleri derin bilgi ve kültürle olayı lehimize çevirecektir.

Sevgiler saygılar…

Not: Yazı bitinceye kadar dolar 4,5660 oldu.
2. Not : Bir gün sonra dolar 4.782

Etiketler: sayfam ,

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

31 Ağustos 2018 Cuma 13:57:47


Üretmeyen milletler tüketilmeye mahkumdur...! ekonomi profesörü olmaya gerek yok :(((

Sevgilerimle...


    [ Cevap yaz ]    

mirim  | Ahmet  ÇITAK
31 Ağustos 2018 Cuma 13:38:23


Bu yazımın paylaşım tarihi 22.5.2018. Yani seçimden ve kriz patlamadan önce. Kriz patlamadan önce diyorum ama kriz taa o zaman patlamıştı zaten. Biz dolar ikiye katlanmadan krizi kirizden saymıyoruz.

Yazının altındaki güncellemeler, yazıda da belirttiğim gibi dolar kuruyla ilgili güncellemeler. Bunun dışında tek bir harf bile değiştirmedim. Bu yazıdan önce paylaştığım BATIYORUZ BAAAAATTTT.... başlık yazım kaldırılmış.

Bu durumda Amerika'yla kriz bana malum oldu ! Papaz malum oldu ! Seçimden sonra dananın kuyruğunun kopacağı malum oldu !


Hiçbir şey malum olmadı. Sadece perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. 16 yıl boyunca dünyada bir tek Venezuela'da uygulanan kötü ekonomik tedbirlerin hemen hemen aynısı bizde de uygulandı. Gidin Venezuela'yı okuyun. Akın akın karınlarını doyurabilmek için Kolombiya'ya gidiyorlar. İnanın Venezuela'da yaşananlar neredeyse birebir aynı. Chavez'in cezaevinden çıkıp çok büyük bir farkla seçilerek başa getirilmesi, milyonlarca ev ve yardım dağıtması, bir ülke için uzun bir süre sayılmayan 10 yıllık bir süre refah içinde yaşamaları ve kaçınılmaz son; çöküş ! Üstelik dünyanın en büyük petrol rezervlerinden birisine sahip olmasına rağmen ! Bizim ülkenin kendisine ait benzin istasyonu bile yok. Ama bizim Allah'ımız var !
Bir de önüne her atılanı yiyen, gazla çalışan bir kitle... Ülke güllük gülüstanlıktı da bir haftada her şey altüst oldu öyle mi ? Bir ülke bir haftada tepetaklak gider mi yahu ? E hani biz çok güçlü bir ülkeydik ? Trump bir gaz çıkardı diye burada kasırga esti yahu...

Bundan aylar öncesinde bugün olacakları bilen biri olarak diyorum ki, bunlar iyi günlerimiz... Bunu da not alın bir kenara. Asıl bomba yılbaşından sonra. Öyle sürprizlere hazır olun ki apışıp kalmayın.

Göreceğiz.
Görünen köy kılavuz istemez derler ama benim ülkemde ister.


    [ Cevap yaz ]    

mirim  | Ahmet  ÇITAK
9 Ağustos 2018 Perşembe 05:04:13


Ne kadar antipatiğim değil mi ?!
Hep kötü haber veriyorum.
Yakında fetöcü ilan edilirsem şaşmayın !
Kendimi paraladım ve halen paralıyorum. BİZ BATTIK !


Şu saat itibariyle dolar 5,3140
Buna müdahale edecek gücümüz yok çünkü hazine tamtakır.

Dış güç mış güç hepsi yalan...
Suçlu beton ekonomisi...
Suçlu popülist yatırımlar...
Suçlu üretime yönelik tek kuruş yatırım yapılmaması...
Suçlu berbat dış ilişkiler..
Suçlu gazla çalışan millet...
Suçlu Bahçeli...
Suçlu için için kaynayıp alternatif üretemeyen muhalefet...
Suçlu kısa süreli menfaati için uzun vadede ülkenin batmasına vesile olanlar...
Suçlu bugün egosunu tatmin etmek için torununun geleceğini ateşe atanlar...
Suçlu patatesin, karpuzun üzerinde Allah yazısını ararken başını uzaya çeviremeyenler...
Suçlu "dış güçler" akıl almaz buluşlar yaparken Cübbeli'nin yanmaz kefenine odaklananlar...
Suçlu iyi bir Müslüman olmanın sadece ibadetle yetinmek olduğunu sananlar...
Suçlu adil olmayı, dürüst olmayı beceremeyip haksızlığa itiraz etmeyip yanlışa biat edenler...
Suçlu burada bir haksızlık var, burada bir yanlış gidişat var demeyip her yapılan yanlışta keramet arayanlar... Yada sırf inat için yanlışı onaylayanlar...

Koydunuz vallahi... Aynı Mehmet Cengiz gibi milletin bi tarafına koyduğu gibi koydunuz.
Nasıl koydunuz ama... Muhalefeti madara ettiniz. Oleyyyy...
Hatta yarın seçim olsa yine koyarsınız. Kendinize koyduğunuzu fark edene kadar...

Ben sizin moraran yüzünüzü bir kaç ay sonra 2019 bütçesi hazırlanırken göreceğim.
Bakalım koyan kim koyulan kim...

Hiç anlamıyorsunuz değil mi ? Yok vallahi anlamıyorsunuz...
Hiç sordunuz mu kendinize, neden damat ekonominin başına geçti, neden bir zamanlar makam araçları için harcanan 8 milyar TL ye çekirdek parası derken, Çin'den %25 faizle alınan krediyi tıpkı Süleyman Şah Türbesi'nin taşınmasını başarılı bir operasyon olarak kakalayan zihniyetin başarı olarak izah etmeye çalıştığını ?

Kapı kapı gezip dünyanın en büyük faiziyle bile borç bulamadığımızı biliyor musunuz ? Bizi kıskandığını iddia ettiğimiz Almanya'nın kredi notunun, kredi almak istediğinde binde iki faizle almaya tekamül ettiğini ama kıskanılan ülkemizin şu anda yüzde on altı faizle bile borç bulamadığını biliyor musunuz ? Şu anda dünyanın en kötü ekonomisi durumunda kabul edildiğini ve hiçbir finansal kuruluşun bize kredi vermediğini biilyor musunuz ?

Yazacak o kadar şey var ki...

Hadi yazıyı şikayet edin de kaldırılsın. Kaldırılsın ki memleket kurtulsun !mirim tarafından 8/9/2018 5:06:00 AM zamanında düzenlenmiştir.

mirim tarafından 8/9/2018 5:07:50 AM zamanında düzenlenmiştir.

mirim tarafından 8/9/2018 5:09:59 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

mirim  | Ahmet  ÇITAK
7 Ağustos 2018 Salı 01:45:15


Üzgünüm. Dolar 5,2960 oldu.
Tahmin ediyordum ama bu kadar hızlı çıkacağını düşünememiştim.
Yılbaşı tahminim 7 TL idi ama bu hızla giderse onu da aşacak gibi.
Hiç kimse dış güçler masalı okumasın. 16 yıllık yanlış politikanın eseri bu.
Özürlü evladına bakmak için devletten maaş koparan, 80 yaşına geldikleri halde iki yaşlılık maaşı alabilmek için boşananlar nemalanmaya devam edebilmek için kendi çocuklarının geleceğini tehlikeye attı. Size bu paraları verenler burnunuzdan fitil fitil getirecek. Tabii bizim de !

Haaa bu arada; aramızda kalsın, ağız alışkanlığı gereği dolar arttı diyoruz ama aslında dolar yerinde duruyor TL değer kaybediyor...mirim tarafından 8/7/2018 2:51:11 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

3 Ağustos 2018 Cuma 15:40:05


Denilebilecekler denilmiş zaten...
Ben başka bir şey söyleyeceğim.
Dobra bir insansın hemşehrim.
Seni ben BIÇKIN şiirimdeki o sanal delikanlıya benzetiyorum.
O da kim mi?
Gir sayfama oku.
O kadar zahmete değerim her halde heri.
Selamlarımla...


    [ Cevap yaz ]    

mirim  | Ahmet  ÇITAK
3 Ağustos 2018 Cuma 14:21:22


5,0780


    [ Cevap yaz ]    

2 Ağustos 2018 Perşembe 21:03:52

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Dünya beşten büyüktür
Dolar beşten büyüktür
Dünya ile dolar arasında büyüklük küçüklük ilikisi kurmak için ek bileğiye ihtiyaç var


    [ Cevap yaz ]    

2 Ağustos 2018 Perşembe 18:00:36


Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz: ‘Bugün ziyaretimize gelen ABD elçilik görevlisine ‘Amaçladığınız nedir?’ dedim. ‘Doların 7 TL olacağını öngörüyoruz’ dedi.


    [ Cevap yaz ]    

23 Mayıs 2018 Çarşamba 21:55:51


4,85 ten döndü 4,68 şu an. Allah sonumuzu hayır etsin sevgili Kardeşim.

Hepimizin içini sızlatan bir gerçeği kaleme almışsın VAROL.

Piyasalara taze bir kan ve güven lazım.

İnşallah hayırlısı olur.

Selam ve sevgiler Kardeşim..


    [ Cevap yaz ]    

Cliff Burton  | ozan uğraş
23 Mayıs 2018 Çarşamba 18:08:09


Tl'nin değer kaybetmesinin ilk nedeni dolar euro paritesinde her şeyin dolar lehine dönmesi, ikincisi dış borçların dolar cinsinden olması ve artışı gören simsarların dolar rezervine alış için saldırması ek olarak hükümetin medya ve yönetim algısının sakat olmasıdır.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
SESSİZ DEVALÜASYON başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
22.5.2018 12:46:59
Toplam 17 yorum yapıldı
694 çoğul gösterim
492 tekil gösterim