İnsanlar kötülüğü, arzuları kuvvetli olduğundan dolayı değil, vicdanları zayıf olduğundan dolayı yaparlar. JOHN STUART MiLL [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Önce Vatan

     Önce Vatan


Biliyorum; siyasi, ekonomik ve de konjektürel gündemi benden daha iyi takip ediyor,yakından izliyorsunuz.
Görünen gerçekler orta yerde olsa da, her pencerenin baktığı istikamet ve açı farklı. Kendi evinizde bile, her odanın penceresinden farklı resim, renk ve de manzara izliyorsunuz.
Bu yüzden birde bizim pencereden bakalım; görünen yeşilliği birlikte izleyelim değerlendirelim istiyorum.
Ne dersiniz?
İsterseniz Kudüs yangınını sona bırakalım. Söze yakın komşumuz Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’ün küstahlığla başlayalım.
Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Ana Muhalefet Partisi lideri Kemal Kılıçtaroğlu’nun bütçe konuşmaları sırasındaki işgal edilen 18 Türk Adası ve bir kayalığı TBMM gündemine getirip, iktidarı eleştirisine; EGE Denizinin öte kıyısından cevap vermiş!
“Gelde Al” Diyor!
Edepsize bak!
Ne çabukta unuttular, Kocatepe’de uğradıkları bozgunu, İzmir’de sapır sapır denize döküldükleri günleri.
O unutsa da, biz hatırlıyoruz.
Bir yaz günü, Ağustos’un 26’sında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz İleri” emriyle Taarruz a geçen mehmetçik: 9 Eylülde İzmir’de zaferle kuçaklaşmıştı.
İsterseniz çok utanmasınlar diye Yunan orduları başkomutanı, Trikopisin esir düşmesinden hiç söz etmeyelim.
Bu günlerde Türkiye’ye karşı küstahlık eden edene.
Niçin bu duruma düştük diye kendi kendimize mutlaka sormalıyız…
Her sabah, gazeteler şu küstaha bak manşetleriyle okuyucuya ulaşıyor.
Belli ki gemi rotasında seyretmiyor!
Görünen o ki, açık sukarda şiddetli fırtına var!
Gemi kaptanı dümen tutmakta sıkıntılı, rotayı bulmakta ehliyetsiz.
ABD Başkanı Danılt Trump Küdüs’ü İsrail başkenti olarak tanımakta kararlı.
İsrail’in "Kudüs’ün İsrail Devleti’nin başkenti olduğunu bilmek için uluslararası kuruluşların onayına ihtiyacımız yok" diyen BM Daimi Temsilcisi Danny Danon demeci manşette!
Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed’in “Medine Müdafaası kahramanı olarak bilinen Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan’a "hırsız" diye uzanan dili!
Kördüğüm olan uluslar arası ilişkiler yumağınaki “ küstahlık” manşetini hak eden gündemdeki haberler;
hiçte hayra alamet değil!!!
Sanki Türkiye’nin etrafındaki çember her geçen gün biraz daha daralıyor.
Biliyorsunuz, Donald Trump’a Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaktan vazgeçme çağrısı yapan karar tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’de 14 üyenin tasarıya desteğiyle geçti.
Geçti geçmesinede ABD’nin vetosuyla geçersiz sayıldı.
Ardından, ABD’nin BM daimi temsilcisi Büyükelçi Nikki Haley tasarıyı destekleyen ülkeleri gözlerinin içine baka baka "Bugün burada tanık olduğumuz şey asla unutulmayacak" diye tehtiti hala BM temsilcilerinin kulakrında.
Hepsi bu kadar mı?
Hayır hayır!
Nikki Haley’den sonra da Trump: “BM’deki Kudüs oylamasında bize karşı oy verenlere yardımı kesebiliriz” diye gözdağı vermekten geri kalmadı.
Bu tehdide rağmen, BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını reddederek, Trump ve Netanyahu’ya iyi bir ders verdi.
Birleşmiş Milletler genel kurulu, el mi yaman bey mi yaman deyimine, yeni bir anlam kazandırdı ve el yaman dedi. Külhanbeyliğe pirim vermez göründü.
Şimdi ne olacak diye sormanın anlamı elbette yok!
Filistinli çocuklar yine elinde taşlarla İsrail askerine saldıracak, Askerler onları kurşunlayacak ölenler şehit kalanlar gazi olmaya devam edecek.
ABD Kararından vazgeçer mi? Yaşayıp birlikte döreceğiz.
Şimdi geriye dönüp Tramp’ın tehdiyle ilgili; Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklal savaşından sonra söylediği altın değerindeki “ Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner.” Veciyeyi hatırlatmak; çerçevetelek asmak isterim.
İşte Tramp’ın dediği şey Atatürk’ün 1 asır önce söylediğ ve altını çizdiği gerçeğin ta kendisidir. Lafla peynir gemisi asla yol almaz.
Ve son söz!
Donald Trump’a Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, en çok ona karşı çıkıyor görünenlerin işine yaramış ve değirmenine su taşımıştır. Reza Zarraf ve Man Adası sarmalından ufak tefek sıyrıklarla kurtarmıştır.
Türkiya’nin kendi sorunları , Küdüs’ten öncelikli olmalı.
Sosyal medyayı takip edenler ; Küdüsü yönetenlerin, Karabağ işgaline karşı Ermeni işgalcilerin yanında saf tuttuğunu, Diosboranın soykırım oyunun destekleyenler arasında olduğunu mutlaka görüp okuyor ve bizim Filistin hayranlığımza bir anlam veremiyor olmalı.
Türk milleti önce, Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmalı, demokrasiyi korumalı; kendi topraklarının işgaline izin vermemeli.
Önce Vatan!


Etiketler: sayfam ,


23 Aralık 2017 Cumartesi 05:36:44


Hani bir söz vardır değerli dost
"Caminin içi dururken dışı haramdır" diye..
Yani kendi iç sorunlarımızı hallettik, Kudüsü gündeme oturttuk.. Ne Filistinmiş, ne Filistin hayranlığıymış anlamadım gitti..

Sevgilerimle    [ Cevap yaz ]    
Önce Vatan başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
22.12.2017 13:51:51
Toplam 1 yorum yapıldı
626 çoğul gösterim
527 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.