İnsan ihtiyar olmaya karar verdiği gün ihtiyarlar. JEAN ANOİLH [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

SONSUZLUĞUN MİNVALİNDE...

SONSUZLUĞUN MİNVALİNDE...

En usturuplu acı, yoksunluğun varlığından nemalandığımdan da öte anlam yüklemekte zorlandığım.

Teferruatların indinde, göreceli bir yolculuk, fazlasıyla yeknesak addedilen ki olmazın oluru bir imde takılı aklımın sıra dışı çelmelere olan o tepkisini sineye çeken kırık bir müfreze.

Sonlanmaz iken basireti bağlanmış bir girizgâhta esir düştüğüm; başlamazken, sonunu pek de merak etmediğim.

Issız tufanların zimmetli akşamlarında, resmettiğim dokunuşlardan hemhal ve görgüsüz bir yalnızlığı es geçen, göçebe bir aşka denk düşmüşken…

Hangi muhabere im ise tehdit yüklü bir gölgeye düşen, baş kaldırmış isyanımdan hallice ve hangi tokat ise suretlerin pembesine yenik düşen ve hangi aşk ise beyhude…

Gözden ırak bir tümcenin efkârı ile salâvat getirdiğim her ezan vakti ve çözelmişken aşkın dibine, buyruk verdiğim bir zafiyetmişçesine benliğimin soluk tezahüründe yankılanan adın.

Sonlardan ibaretiz madem ve mademki detaylarda kaybolmuşuz, zaman aşımına uğrayan bir ritüeli nasipleniyorum kaynayan bir coğrafyanın en soğukkanlı ahvali iken sığındığım bir gölgede restleştiğim.

Sonsuzluğun minvalinde, boyutsuzluğumun uzantısında ve mekânsız, zamansız ve de dirayeti yitik bir surette yenik düştüğüm, yengilere rehin verdiğim, çalarken ömür çalamadığım o şarkı ki indinde esaretin yüklü ve hükümlü özlemi belki de sefil bir menkıbede dokunuşuyla savsaklandığım o resimsiz çizelgede, kara kalem resmettiğim kader kadar sorumlu tutulurken.

Sorunlu belki de sorumsuzluğumun perçinlendiği.

Çapakları gözden süzülen bir darbede saklı tuttuğum ki ömrü hayatımda, teselli bildiğim tek lehçe adını konduramadığım fazlasıyla da toz konduramadığım kırağı çalarken, peşin hükümlü düşkünlüğümden arda kalan niyeti bozuk bir imgeye düşmüşken yolum.

Sanrılar mı sancıları mı yükümlü tuttuğum yüreğin?

Salkım saçak onca pervasız düşüngeci rehin alan kader düşkünü kadar da basireti bağlanmış yoksunluğumun nazarında, düş bildiğim mutlu sona rahmet yükleyip ansızın seğirten bir benliğin izdüşümündeki çalıntı bir sevinçmişçesine yoldan çıkmışlığını sorgularken zaman ve mekân hele ki mahremiyeti sorgulayan ötesinde sencileyin bir tevafuk addedip, baş koyduğum en imkânsız aşk ki seferi ileri bir tarihe ertelenmekle tehdit edilen.

Muzdarip kılındığım en içli tezahürü yansıyandan ziyade yansıttığıma hem fikir yine de yitik seyri ömrün ve fazlasıyla müşkülpesent bir ahkâm, boyutsuzluğu mimlenmiş iken aşk denen tufanın.

Bedeller yükümlü olsak da ve sancılı olsa da döngü hatta sarmalında ömrün, biteviye kıyama durduğumuz o açılımda nükseden tekerlemeyi diline dolasa da kader.

Sonlardan ibaret ve ödemekle ödememek arasında kefareti, yine yolcusu kayıp bir seferde kılavuzu sadece yürek, nispeten varlığı teamüle sürükleyen yine de rencide etmeden tek vurguda nasiplenmek aşk kadar üzünçlere de rast gelip.Etiketler:


16 Mayıs 2016 Pazartesi 00:03:17


yüreğine sağlık kadiri şairim güzeldi kutlarım
yaygılar iyi geceler diliyorum
tüm seven yüreklere asi kız sayfanıza
bir tutam sevgi bırakıyorum


    [ Cevap yaz ]    

16 Mayıs 2016 Pazartesi 00:03:02


yüreğine sağlık kadiri şairim güzeldi kutlarım
yaygılar iyi geceler diliyorum
tüm seven yüreklere asi kız sayfanıza
bir tutam sevgi bırakıyorum


    [ Cevap yaz ]    

Serhat BİNGÖL  | SERHAT  BİNGÖL
14 Mayıs 2016 Cumartesi 15:35:57


Gülüm hanım kendinize has kaleminizden beğeniyle okuduğum bir yazıydı.

Kaleminize emeğinize sağlık

Saygı ve sevgilerimle.


    [ Cevap yaz ]    

nitemtran  | Nitem Tran
14 Mayıs 2016 Cumartesi 15:27:55


Oksimoron, bu kelimeyi bi beş yıl öncesi Cengiz Çandarın bir yazısında okudum önce. Sonra sözlüklerden birinde okudum anlamını. Adını koyamamıştım o güne kadar, ama kullanıldığını fark etmiştim. Sizin yazılarınızda da rastlıyorum ara ara. Ben de kullanmalıyım gibi bir arzu uyandırıyor içimde.

Yoksunluğun varlığı da öyle galiba? Ha, bir de minval kelimesi. Sizden aldım ve kullanıyorum artık. Yani, arada yorumlarımda yazıyorum ya, ilham verici diye, palavradan yazmıyorum onu.

İnanmazsanız aktarayım da sizler karar verin ey okuyucular!

"Salkım saçak onca pervasız düşüngeci rehin alan kader düşkünü kadar da basireti bağlanmış yoksunluğumun nazarında, düş bildiğim mutlu sona rahmet yükleyip ansızın seğirten bir benliğin izdüşümündeki çalıntı bir sevinçmişçesine yoldan çıkmışlığını sorgularken zaman ve mekân hele ki mahremiyeti sorgulayan ötesinde sencileyin bir tevafuk addedip, baş koyduğum en imkânsız aşk ki seferi ileri bir tarihe ertelenmekle tehdit edilen."

Nasıl, var dediğim kadar di mi? Fazlasıyla hem de.

Kaleminize sağlık efendim.


Sağlıcakla,    [ Cevap yaz ]    
SONSUZLUĞUN MİNVALİNDE... başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.5.2016 13:02:52
Toplam 4 yorum yapıldı
535 çoğul gösterim
458 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.