İnsan yaşadığı anlarda değil yaşamadığı anlarda ihtiyarlar. İskoçya Sözü [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

başın sağ olsun Berkin

Berkin Elvan’ı kaybettik. 269 gündür sürdürdüğü yaşam mücadelesine yenik düştü Berkin. Gezi’de yitirdiklerimizin sayısı sekiz oldu.

Hadi Hanım, çayı koy da gel haberleri izleyelim. Hem biliyor musun, sosyal medyada bir sürü kişi baş sağlığı dilemiş. Baş sağlığı dileyenlerin isimlerine bakınca ben dilemekten vazgeçtim. Zamanında bir twitter hesabı açmıştım ama yaşımla uyuşmayan aklım sebebiyle kullanamıyorum twitterı.

Saçmalama hezeyanlarındayım sanırım. Dün akşam haberlerinde dinlemiştim. Polis, Ok Meydanı Hastanesinde yatan Berkin’e destek olmak için orada bekleyenleri dağıtmış.

İnsanlığın bittiği noktadayız. Hiç kimse gazel okumasın. Berkin’in hastaneye yatalı 269 gün olmuş, Cumhurbaşkanı yeni arıyor. Gezi’de ölenler için baştap(t)ırandan henüz bir baş sağlığı duyulmadığı gibi, kendisine Gezi denildiğinde İspanya’daki matadorların gösterdiği kırmızı flamalara saldıran boğalar gibi gözü hiç bir şey görmüyor. Aşağıladıkça aşağılıyor kendisi daha da çukura gömülerek.

Ben açık ve net söylüyorum. Baştap(t)ırana kesinlikle kızmıyorum. Elbette, iktidarda olmamalı. Benim öfkelendiğim kişiler devekuşu misali kafasını kuma gömenler. Gezi’yi itibarsızlaştırdıkça kendileri itibarsızlaşanlar. Her gün televizyonlara çıkıp Erk’i savunanlar, gazete köşelerinde Erk’e yalakalık yapmak için dillerini uzatma ve kayganlaştırma eğitimi almak için birbirini ezenler…

Zirve katillerinin sokağa bırakıldığı, Danıştay katilinin ise mahkemeye yaptığı hakaretten dolayı içerde kaldığı, zamanında Hizbullahçıların salı verildiği, Sedat Peker’in bırakıldığı Türkiye’de yaşamak ne kadar zor. Ne kadar da zor. Bu gün inanın Berkin’e timsah gözyaşlarını dökecekler, Erk’in yıllardır faşizme gitmek için çıkardığı kanunlara bırakın sessiz kalmayı avuçları patlayıncaya kadar alkışlayanlar olacaktır.

Ey toplum, şahsımın da içinde olduğu insanlık;

Size dört tane komedyen sayacağım. Cem Yılmaz, Beyaz, Şahan Gökbakar ve Ata Demirer. Son çevirdikleri filmler toplamda on iki milyon seyirciye ulaştı. Tomarla para kazanıyorlar. Soruyorum size, dördünü toplasanız bir Müjdat Gezen yapar mı? Yapar mı? Dördünün siyasi Erk aleyhinde konuştuğunu, yaptığı filmlerde Erk’i eleştirdiğini, düzeni sorguladığını gördünüz mü? Rahmetli Kemal Sunal’ın filmleri bile bunlarınkinden daha fazla siyasiydi. Ya Üç Adam’a ne demeli. Gençliği arkasında sürüklüyor. Bir gün bile siyasi demeç verdiler mi? Bir ülkede mizah bile sustuysa susturulmuşsa demiyorum, varın gidin; o ülkede demokrasi dışında her şey olur. Eminim Metin Akpınar diyordur, şimdi ki hükümetin yaptıkları bizim zamanımızda olacaktı, ne sloganlar çıkartırdık ne sloganlar. Mizahçıların yapmadığını bu yaştan sonra Kılıçdaroğlu yapıyor Bahçeli yapıyor. Alo Fatih hattı, Başçalan, dört bakan bir başçalan vb.

Hepimiz Hrant Dink, hepimiz Ermeniyiz dediğimiz gibi zamanında, şimdi de hepimiz Gezi, hepimiz Berkiniz deriz ve akşamda evimize çekilir gece de ver yansın deriz Kezban’a. İnsanlık ayıbını Kezban’ın bedeninde gideririz.

Sekiz can, sekiz fidan. Ben hepsinin adını sayamam. Ali İsmail Korkmaz’ın da o insanın yüreğini okşayan bakışını da unutamam. İnsan gibi bakıyordu sevgi dolu. O bakışlarda kötülüğe ait bir gölge bile yoktu. Yoktu…

Başın sağ olsun Berkin.

Giderken yanına aldığın insanlığı, ahlâkı, adaleti, vicdanı, sevgiyi, doğruluğu, hakkı, hukuku lütfen Gezi’de kaybettiklerimizle paylaş…

Biz nasıl olsa cumartesi ya da Pazar günü alış veriş merkezine gidip güzelce pizzalarımızı, hamburgerlerimizi yiyip kolalarımızı içtikten sonra gireceğimiz bir komedyenin filminde patlamış mısırları doldurduğumuz ağzımızdan kalan boşluklarda attığımız kahkahalara gözyaşlarımızı bırakırız.

Lütfen, kabul et onları.

Ki vicdanımız rahatlamış olarak Kezban ablana masal anlattıralım…ersin başeğmez
11 mart 2014 09:30 _izmir
çaysız_şekersiz ve bademsiz

Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   4   Sonraki 10 eleştiri » 

Dikçe  | Murat  akkoyun
2 Nisan 2014 Çarşamba 13:38:31
Bu liste Türkiye'de gerçekleşen canlı bomba saldırılarını listelemektedir.30 Haziran 1996 Tunceli Zeynep Kınacı Askerler ölen 8 Yaralanan 29

Zilan kod adlı PKK mensubu Zeynep Kınacı'nın üzerindeki bombayı patlatması sonucu 4'ü astsubay, toplam 8 asker öldü; 29 asker de yaralandı.

25 Ekim, 1996 Adana Leyla Kaplan Polis ve siviller ölen 5 Yaralanan 12

PKK mensubu Leyla Kaplan'ın üzerindeki bombayı patlatması sonucu 3 polis memuru ve 1 sivil hayatını kaybetti. 9 polis ve 3 sivil de yaralandı.

29 Ekim, 1996 Sivas Güler Otaş Polis ve siviller 6 10
PKK mensubu Güler Otaş'ın üzerindeki bombayı patlatması sonucu 3'ü polis, 1'i sivil 4 kişi öldü ve 10 sivil yaralandı. PKK mensupları Güler Otaş ve Hacı Can parçalanarak öldüler

17 Kasım 1998 Hakkari Fatma Özen Asker ve siviller ölen 1 Yaralanan 5

Rojbin kod adlı PKK mensubu Fatma Özen'in üzerindeki bombayı Hakkari Yüksekova Jandarma Komutanlığı binası önünde patlatması sonucunda 3 asker ve 2 sivil yaralandı.

1 Aralık 1998 Diyarbakır Hüsniye Oruç Asker ve siviller ölen 1 yaralanan 10

Binevş-Amed kod adlı PKK mensubu Hüsniye Oruç'un üzerindeki bombayı patlatması sonucu 2'si asker, 10 kişi yaralandı.

24 Aralık 1998 Van Hamdiye Kapan Asker ve siviller ölen 2 Yaralanan 24

PKK mensubu Hamdiye Kapan üzerindeki bombayı patlaması sonucu Ticaret Lisesi öğrencisi Osman Akbaş öldü, 14 asker ve 10 askeri personel yaralandı.

Mart 1999 İstanbul Maral Maymak Polis ve siviller ölen 1 Yaralanan 10

Maral Maymak, İstanbul Taksim Meydanı'nda bulunan Çevik Kuvvet otobüsünün yakınında üzerindeki bombayı patlatması sonucu öldü. Saldırıda 3'ü polis, 10 kişi yaralandı.

Nisan 1999 Tunceli Canan Akgün ölen 1 -

Canan Akgün, üzerindeki zaman ayarlı bombanın erken patlaması sonucu parçalanarak öldü.3 Ocak 2001 İstanbul Gültekin Koç Polis ve siviller ölen 2 Yaralanan 7

DHKP-C üyesi Gültekin Koç'un üzerindeki bombayı patlatması sonucu 1 polis memuru öldü; 2 polis memuru, 2 çarşı ve mahalle bekçisi ile 3 sivil yaralandı.

10 Eylül 2001 İstanbul Uğur Bülbül Polis ve siviller 4 21
DHKP-C üyesi Uğur Bülbül'un üzerindeki bombayı patlatması sonucu 2 polis memuru ve 1 Avustralya vatandaşı öldü. 13 polis memuru ile 8 sivil de yaralandı.

20 Mayıs 2003 Ankara Şengül Akkurt Adalet Bakanı Cemil Çiçek ölen 1 -
DHKP-C üyesi Şengül Akkurt, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e suikast düzenlemek için bir kafede hazırlanırken üzerindeki bombanın patlaması sonucu öldü.

9 Mart 2006 Van Devrim Solduk Siviller ölen 3 yaralanan 19

Dengtav kod adlı DHKP-C mensubu Devrim Solduk'un üzerindeki bombayı patlatması sonucu bir belediye trafik görevlisi ve yoldan geçen bir sivil öldü, 19 kişi de yaralandı.

31 Ekim 2010 İstanbul Vedat Acar Polis - yaralanan32

İstanbul'un Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bekleme noktasına yönelik olarak Vedat Acar adlı DHKP-C VE PKK üyesi tarafından düzenlenen eylem sonucunda 15'i polis olmak üzere toplamda 32 kişi yaralandı.

11 Eylül 2012 İstanbul İbrahim Çuhadar Polis karakolu ölen 1 yaralanan 7

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde yer alan Gazi Polis Merkezi'ne İbrahim Çuhadar adlı DHKP-C üyesinin düzenlediği canlı bomba eylemi sonucunda 1 polis yaşamını yitirdi, 4'ü polis 7 kişi de yaralandı.

ve daha öncesi ve sonrası var..


Sayın ersin hocam sizin bu ölümlerden haberiniz varmıydı ve bir tepki vermişmiydiniz bir yerde anmışmıydınız?

Ölen genç için yas tutmak bir tarafa üzülmek bile değildir amaç gerçekte

bir gün gelip bir bomba daha patlayacak ve bir polis in canı yanacak olsa bunu gene hatırlamaz kimse..

Eğer berkinler ölmesin diye düşünen bunu canı gönülden isteyen herkes meydanlarda yanında yöresinde bir çocuk gördüğünde evladım git ne işin var demiyor ve afferim diyor onu daha çok programsız eylemler içine çekiyorsa işte orada aramak lazım bu delikanlının Katilin..

ve eğer bir eylem içinde ölen birinin vebali birisine yüklenecekse bu Tc nin Başbakanı değildir.. ona gidene kadar bir silsile varki..


temelinde önce Allah düşmanlığı yatar!
sonra İslam düşmanlığı yatar!
sonra vatanperverlik adı altında mark ve lenin gibi soytarıları kendisine önder bilenler yatar.

sonuç aslında o delikanlıyı öldüren Başbakan değildir o çocuğu meydanlara getiren puşiyi suratına saran ve eline misket sapan verenlerdir..

bu noktada gurur duyar gibi bu ölüm ve ölümlerden çığırtkanlık yapmaya gerek yoktur Bir anne evladını yitirmiştir..

siyasete malzeme edilen bir ölümün bilançosu ise sandıktan çıkmıştır gezide birleşenlerin aklı selim olmadıkları ve aslında berkin için üzülmedikleri alenen ortadadır birleşmedikleri gibi darmadağın olmuşlardır..

saygımla.

Dikçe tarafından 4/2/2014 1:41:40 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

12 Mart 2014 Çarşamba 22:14:17


'ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri''


    [ Cevap yaz ]    

mehmetmacit  | mehmet macit
12 Mart 2014 Çarşamba 21:16:05


güzel bir eleştiri şiiri.
güncel ve gerçekçi yaklaşım.
öfkenin be birikimlerin yazıya dökülmesi...
kaleminize sağlık


    [ Cevap yaz ]    

12 Mart 2014 Çarşamba 12:30:09


''ne söz var söylenecek

ne de güç var yazacak

terbiyeli cümleleri''


    [ Cevap yaz ]    

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
12 Mart 2014 Çarşamba 11:28:27


Keşke yaşanmasıydı bu vahşet, keşke her şey böylesine acımasız ve keşke hepimiz böylesine ruhsuz olmasaydık ve sayısız keşke...Siz zaten gereken herşeyi büyük bir duyarlılıkla yazmışsınız.
Susturulmuşluğun öfkesi diz boyu, adaletsiziliğn ve acımasızlığın verdiği çaresizlik can yakıyor.Konuşmak bile suç sayılırken...
Size çok teşekkür ediyorum bu değerli yazınız için. Yazınız her daim ama umarım ve dilerim ki bir daha asla böylesi olaylar yaşanmasın. Tam diyecektim ki; gece yaşananlar ve yine yaralananlar...Sanırım kısır bir döngü ve bir türlü güzel ve mutlu sonla bitmeyen.
Saygılarımla, efendim...    [ Cevap yaz ]    

Sevtap Kaya Nurgönül  | Sevtap Kaya Nurgönül
12 Mart 2014 Çarşamba 09:54:08


dünden beri bu yazıya iki kelime yazmaya elim varmıyor...çok öfkeliyim Ersin şairim, söylenecek çok söz var ama yutuyoruz işte...çiçekler içinde uyusun Berkin ve dilerim bu son kaybımız olur...çok teşekkürler duyarlı yüreğinize...saygıyla...


    [ Cevap yaz ]    

12 Mart 2014 Çarşamba 08:34:31


berkin nur içinde yatsın
bu devlet istermiki vatandaşı ölsün istermiki böyle nahoş olaylar olsun
elbetteki istemez,fakat yeni yeni gelişmeye başlayan ülkemizi alttan baltalayan dış mihrakların oyunudur gezi olayları
bunu herkes biliyor ve neden bimemezlikten geliyor anlamıyorum
toz duman edin ülkeyi her yerde olay olsun birbirimizi yiyelim suriyeden bir farkımız olmaz
darma duman oluruz farkındamısınız?
tek zenginliğimiz ülkemizin yakaladığı istikrar ne zaman gerçekten farkında olacağız
görüşümüz hayata bakış açımız dinimiz dilimiz ne olursa olsun hepimiz türkiye cumhuriyetinin vatandaşıyız
ve ne olursa olsun bizler kardeşiz
herkesin bölünmemizi istediği ve ülkemizin darboğazdan geçtiği şu günlerde her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var
cumhuriyet tarihinden bu yana ilk kez paramız değerlendi ilk kez enflasyon düştü ilk kez vs vs
keşke istisnasın her gün gelen şehit haberlerinide böyle değer verip gündeme getirseydiniz
her biri anne kuzusu gencecik
akşam çayını yudumlarkende onları izlemiyormuyduk
annesi onu kör kurşunlara hedef olsun diyemi doğurdu
rahatımızı güvenliğimizi borçlu olduğumuz körpecik evlatlarımızın acı haberlerini birkaç dakika tv veriyordu
daha acısı dinmeden başka şehitler...
kim ne derse desin bu tür haberleri almıyoruz ya varsın enflasyon tavan yapsın umrumda değil
tüm vatandaşlarımı kardeşlerimi sağduyuya davet ediyor
sevgili berkinin ailesine başsağlığı diliyorum
dilerim artık kimse ölmez
herkesin gıpta ettiği elele kardeşçe yaşanan türkiye olalım
saygılar    [ Cevap yaz ]    

CaNMaYBuLL  | can maybull maybull
12 Mart 2014 Çarşamba 04:26:20


Ne acı değil mi?Bir amaca ulaşmak,kendi ruhlarını , en kötüsünden arındırmak için,günahlanmamış bedenlerin üzerinden suya dalmak.Şimdi merak ediyorum gün ağrırken ,yine kaç beden kişi boğuldu...?

Sanırım hiç bir orman yanmadan,hiç bir suçlu kalmadan, çığlıklar atmadan günahlarımız zindanlara atılamayacak.Sevaplar hala zindanlarda kelepçeli.Saygılar...


    [ Cevap yaz ]    

12 Mart 2014 Çarşamba 03:44:38


Berkin'i en çok "onun hakkını arıyorum" diyenler kullandı bugün. 269 gündür sizler neredeydiniz?

Saygılar.

Aynur Engindeniz tarafından 3/12/2014 3:49:30 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

12 Mart 2014 Çarşamba 01:25:01


Yazı içeriği yazacağım yoruma ses olmuş... Ne bir fazla ne bir eksik, eklenebilecek sözcük bulamadım ki...

Sadece utandım...

Sadece ruhumu kuşatan bu acıya direnmeye çalıştım mahzunca yere bakan nemli kirpiklerimle...

Ve artık düşünemedim/düşünemiyorum yarın/ı/ları...
Yarınlara kara bir gömü niyetine ölümleri...

Henüz hayatının baharındaki körpe çocuğa kıyanların, demokratik bir hak olan ve yasal çerçevede gerçekleşen tepki eylemlerinden ders çıkarmak yerine kaba kuvvete geçit verenlerin, hiç bir farklı sese tahammül edemeyerek insanları, gençleri katledenlerin varlığıyla bu canım TÜRKİYE' mde nasıl nefes alabileceğimi, yarınlara nasıl güvenle bakabileceğimi ve çocuklarıma bu hayâsızlıkları nasıl açıklayacağımı bilemeyerek utanıyorum, ürküyorum, NEFES ALAMIYORUM!
Aklım, fikrim ve yüreğimle nefessiz kaldığım an bu an...

Allah' ın rahmeti senin ve senden önce katledilenlerin üzerinde olsun çocuk! Ben nefessiz kalsam da; sen inanmalısın ki; bu güzel ülkemin güzel insanları, vicdan sahibi, aklıselim insanları, gençleri elbette dur diyecektir bu hukuksuz, bu eşkiyavari ölümlere! Sen rahat uyu çocuk!

Her kesimden, her düşünceden, her renkten vicdan ve akıl sahibi insanımız siyasetlerüstü yaklaşarak, akıl izan almayan bu alikıran başkesen uygulamalara dur diyecektir, inan bana çocuk! Zira zulme, haksızlığa, adaletsizliğe, kin ve nefrete prim vermemesi gerekenlerin, farklılıklara tahammül ederek saygın olmayı başarmış saygılı insanların duruşudur bu duruş!
Bu duruş, İNSANIM diyerek insanlık paydasında el ele verenlerin duruşudur!

Bizler belki başaramadık seni yaşatmayı, ömür kumaşını daha sağlam dikerek güçlendirmeyi başaramadık! Ama bil ki, bu bizim beceriksizliğimizden ya da umarsızlığımızdan değil çocuk! Biz aslında her gün yeni ve güçlü ilmeklerle teğel attık o kumaşa. Sen görmedin ama hisssetin ki; 269 gün direndin hayatın kuytularındaki kalleşliğe, biliyorum...

Saygıdeğer Ersin Başeğmez Beyefendi;

içeriğiyle gündemin kanayan yarasına değindiğiniz bu anlamlı içdöküşünüzle aslında bizim de yaramıza tuz bastınız bir ölçüde. Duyarlı, sorumlu yiğit kaleminize ve tutarlı özünüze saygı ile, kutlarım güne düşen insanlık abidesi yürek sesinizi...

Ve bu önemli gündem yazısını güne taşıyan, Edebiyat Defteri' nin çok değerli Seçki Kurulu' na sonsuz teşekkürlerim...


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   4   Sonraki 10 eleştiri » 
başın sağ olsun Berkin başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 12.3.2014 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
11.3.2014 09:41:18
Toplam 31 yorum yapıldı
2612 çoğul gösterim
2098 tekil gösterim