Cahil cesur olur. Hz. Muhammed (S.a.v) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Yozgat Şairler Yazarlar Derneği Kuruldu

Yozgat Şairler  Yazarlar  Derneği  Kuruldu


Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Kurucular Kurulu Üyeleri, Dernekler İl Müdürlüğüne müracaatlarını yaparak resmi kuruluşlarını tamamladılar.

Yoşay-Bir’den ayrılan 12 üye yeni bir dernek çatısı altında toplanmak üzere harekete geçmişlerdi. Gazeteci yazar Ahmet Sargın başkanlığında toplanan bu üyeler, önceki gün derneklerini kurarak çalışmalarını resmileştirdiler. Yoşayder’in geçici başkanlığına getirilen araştırmacı, yazar Ahmet Sargın yaptığı açıklamada:

‘’İlimizin tanıtımını yapmak, kültür –sanat faaliyetlerinde bulunmak amacıyla 2006 yılında Yoşay-Bir’i kurmuştuk. Yoşay -Bir çok ciddi ve etkin çalışmalara öncülük etti. Yozgat’ı kültür – sanat alanında öncü illerin arasına taşıdı. Şiir şölenleri ve kültür - sanat çalışmalarıyla Yozgat’ın adını duyurmayı başardı. Yoşay -Bir’i ülkemizin en gözde dernekleri arasında yer almasını sağladı. Altı yıl içerisinde yaptığımız çalışmalar sayılmayacak kadar çok oldu.

Kars Aşıklar Bayramında ülke genelindeki aşık ve şairlere, Elazığ Hazar Şiir Akşamlarında Türk illerine uzanan bir faaliyetimiz oldu. Ankara Atatürk Kültür Merkezinde Yozgat’ın tanıtımını ciddi manada üstlendik. Yarışmalar, köy şenlikleri, şiir şölenleri, İnternet tanıtım faaliyetleri, TV programları, şiir ve makale yarışmaları,şair ve yazralarala yapılan röportajlar,gezi ve tanıtım faaliyetleri derken pek çok alanda başarılı çalışmalara imzamızı attık.

Katıldığımız şenliklerde ilimizi en güzel şekilde temsil ettik. Bu denli aktif çalışmalarımız devam ederken 2012 yılı haziran ayında seçilen yönetim kurulunda oluşan fikir ayrımcılığını giderebilmek için çok uğraş verdik. Ancak fikir ayrılığımız su yüzüne çıkınca, Olağan Üstü Genel Kurula gitmek zorunda kaldık. Genel kurulun da bu ayrımcılığa çözüm getirmediğini gördüğümüz için Yoşay – Bir’den ayrılarak yeni derneğimizi kurma çalışmalarına başladık. 15 Ocak tarihi itibariyle de derneğimizi kurmuş olduk.’’

Sargın, bundan böyle, çalışmalarının tüm hızıyla devam edeceğini vurgulayarak, ‘’Yozgat’ın tanıtımı asıl amacımız olacaktır, Yozgat kültür ve sanatına hizmet etmek temel hedefimizdir. İnceleme, araştırma ve yeni eserlerle Yozgat’ın kültürünü çok daha ilerlere taşıyacağımıza inanıyoruz’’ dedi.

Kurucular kurulu şu isimlerden oluştu:

Ahmet Sargın: Edebiyat Öğr.- Şair-Araştırmacı Yazar- İleri Gazetesi Köşe Yazarı,
Durali Doğan: Gazeteci Araştırmacı Yazar- Şair, Sorgun Selam Gazetesinin Sahibi,
Ruhi Bakır: Edebiyat Öğretmeni- Yazar ve Okul Müdür Yardımcısı,
Ekrem Gürer: Edebiyat Öğretmeni-Şair Yazar, Okul Müdürü,
Yusuf Koç: Sınıf Öğretmeni- Şair- Yazar,
Tarık Yılmaz: Köşe Yazarı- İleri Gazetesi Haber Müdürü,
Soner Tümgan:Gazeteci- Tiyatro Yönetmeni ve Merhaba Gazetesi Temsilcisi
……………………………………………………
Haber: www.ilerigazetesi.com.tr/kultur-sanat/yozgat-sairler-ve-yazarlar-dernegi-kuruldu-h16471.html
**************************************

VİRA BİSMİLLAH

Gönül hiç böylesini arzu etmezdi. Ayrılıklara, ayrılıklara karşı olan bir insandım. Ancak sıkıntılar çekilmez hale gelince işe de fitne-fesat karışınca demek ki, ayrılıklar kaçınılmaz oluyormuş. Biz yine herkese kucak açarak yolumuza devam etmek istiyoruz.

Kimseye kırgın değilim, kimseye küskün de değilim; hakkım varsa helal olsun. O arkadaşlarım haklarını da helal etsinler. Artık onlarla birlikte değilim.

Nasıl ki, can ve bu beden insana emanetse, dostluklar, arkadaşlıklar da emanetti. Kimin bu emanete sahip çıkmadığını bilemem ama emanetleri de koruyamadık. Dost değil misiniz? diye bilirsiniz, hayır “dost” da değiliz artık... Düşman mıyız? Düşman da değiliz. Selam, Allah’ın selamı, “Aleykümselâm” der geçeriz.

2006 yılında kurup 2013 yılına kadar altı yıl boyunca birlikte çalıştırdığımız, kader birliği ettiğimiz derneğimizden ayrılmış olduk. YOŞAY-BİR bizim birlikte büyüttüğümüz çocuğumuzdu. Çok sıkıntılarla büyüttük, çilelere göğüs gerdik, fedakâr-kadirşinas Yozgat esnafının katkılarıyla bugünlere geldik. Onların hepsine teşekkür ediyorum.

YOŞAY-BİR’de o kadar iş yaptık ki: inanın saymakla bitirmek mümkün değil. Neler mi bunlar? Aklımıza geldiği gibi sıralayalım. Yozgat’ın tanıtımını amaç edindik. Kültür sanat alanında faaliyetlerimizi sürdürdük. Yozgat’tan başlayan bu çaba bizi ülke geneline, hatta Türk dünyasına taşıdı.

Sürmeli festivallerinde şiir şölenlerinde yüzlerce edebiyat dostu, şair, yazar, gazeteci arkadaşımızı konuk ettik. Yozgat’ı yazmalarını, Yozgat’ı anlatmalarını sağladık. Eserlerine konu edildik. Gazetelerine konuk olduk. Şiir Yarışmaları yaptık, şair ve yazarlarla röportaj yaparak onları tanıttık, Tv şiir programları hazırladık, gezi ve tanıtım programlarına çıktık, araştırma ve inceleme çalışmalarında bulunduk.

İllerde yapılan kültür-sanat programlarına şiir-eğlence etkinliklerine katılıp ilimizi en güzel şekilde temsil ettik. Gittiğimiz illerde konukların saygı duyduğu, değer verdiği bir ekip olduk. Yozgat ekibini kucaklayan yüzlerce dost edindik. 350-400 âşık, şair ve ozanın katıldığı Kars Âşıklar Bayramında göz dolduran, takdir edilen ekip bizdik.

Salihli, Eskişehir, Bursa, Antalya, Isparta, Ankara, Didim, Bodrum, Sivas, Tokat, Kayseri, Elazığ, Kars, Nevşehir, Kırşehir, Çorum, Alaca, Adana, Mersin, Şebinkarahisar, Giresun, Kütahya ve Simav gibi il ve ilçelerde düzenlenen şiir şölenlerinde şehrimizi gururla, onurla temsil ettik.

Şiirlerle derece elde ettiğimiz anlar oldu, gururlandık. Aldığımız ödül belgelerini hemşerilerimizle paylaştık. Kol kola, sırt sırta verdik, bir ve beraber çalıştık. Arkadaşlarımızın birlikteliği bize gurur verdi. “Biz birlikte varız, birlikte güzeliz” dedik.

Ne yazık ki, her başlangıcın bir de sonu varmış. “Nazara geldik” diyebiliriz. YOŞAY-BİR’i kıskanan, başarılarından rahatsız olan birileri devreye girdi ve bu birlikteliğimize dinamit koydu. Suçlu arıyor da değilim, suçu birilerine yıkmak, birilerine yüklemenin de çabasında değilim. Her şeyi Rabbime havale ediyorum. İnşallah öfkemizin ve kinimizin kurbanı olmayız. Oysa ne güzel başlamıştı, ne de güzel gidiyordu. “Her şey Yozgat içindi” öyle değil mi?..

Şimdi gelinen nokta kucaklaşma ve birbirimize başlarılar dileme zamanıdır. Geriye dönüşü asla düşünmüyorum. Herkes kendi yoluna devam etsin.

YOŞAY-BİR yönetiminde ciddi tartışmalar ve fikir ayrılıkları baş gösterince olağanüstü genel kurula gittik. Genel kurulun da bu ayrımcılığa çözüm getirmediği görünce de 12 arkadaşımız ile birlikte istifa ettik ve dün itibariyle yeni derneğimizi kurmuş olduk. Yani “Vara Bismillah-Yeniden Bismillah” dedik. Rabbim hayırlı, uğurlu eylesin. Yozgat’ımız için hayırlı olsun.

Yozgat Şairler Yazarlar Derneği (YOŞAYDER) olarak yeni yüzümüzle, yeni ekibimizle karşınızdayız kurucular kurulumuz şu isimlerden oluşuyor.

Ahmet Sargın (ben) -Gazeteci-Yazar-Edebiyat Öğretmeni,
Durali Doğan - Araştırmacı Şair - Yazar, Sorgun Selam Gazetesinin sahibi,
Ruhi Bakır -Edebiyat Öğretmeni, Okul Müdür Yardımcısı,
Ekrem Gürer - Edebiyat Öğretmeni, Şair-Yazar, Okul Müdürü,
Yusuf Koç - Şair Yazar Sınıf Öğretmeni,
Tarık Yılmaz - İleri Gazetesi Yazarı, Haber Müdürü,
Soner Tümgan - Gazeteci, Köşe Yazarı, Tiyatro Yönetmeni ve Merhaba Gazetesi Temsilcisi.

Ne diyelim, haydi Allah rast getire! Rabbim güzel günlerde ve memleketimiz hayrına çalışmayı nasip eylesin.


Haber ve Yorum :Ahmet SARGIN
YOZGAT ŞAİRLER YAZARLAR DERNEĞİ BAŞKANI

Etiketler:


Ben sana yandım  | Kelâmi  AKDEMİR
20 Ocak 2013 Pazar 12:40:20


İNŞALLAH YOZGAT İÇİN DAHA HAYIRLI HİZMETLERE VESİLE OLUR.BENCE DERNEĞE GÜÇ VE KALİTE GELMİŞTİR.YOLUNUZ YOLUMUZ AÇIK OLSUN BAŞKANIM


    [ Cevap yaz ]    

aşık obalı  | mustafa  bilir
17 Ocak 2013 Perşembe 14:49:31


Hayırlı, uğurlu olsun Ahmet Hocam,
Edebiyatımıza ve kültürümüze her zaman daha yeni ve güzel katkılar yapacağınıza olan inancımla başarılar diliyor, sevgi ve selamlarımı yolluyorum ..
.........
Gözünüze acı yaş değmesin ...


    [ Cevap yaz ]    

KNİSK  | KAŞİF KANİ ERTÜRK
17 Ocak 2013 Perşembe 14:46:07


DEĞRERLİ BAŞKANIM ;
YENİ DERNEĞİNİZ HVATAN VE MİLLET İÇİN HAYIRLI OLSUN DERKEN ŞAHSINDA HERKESİ KUTLUYOR ALLAH YOLUNUZU VE BAHTINIZI AÇIK EYLESİN ,
İNANİYORUM Kİ KALEMİNİZ HEP İYİDEN, GÜZELDEN, DOĞRU VE DÜRÜSTLÜKTEN YANA BAŞARILI OLACAKTIR DİYOR TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYANLARI VE EMEĞİ GEÇENLERİDE AYRICA SAYGIYLA SELAMLIYORUM..


    [ Cevap yaz ]    
Yozgat Şairler Yazarlar Derneği Kuruldu başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
17.1.2013 13:24:54
Toplam 3 yorum yapıldı
776 çoğul gösterim
753 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.