YAŞAR YILTAN

YARATMANIN TEMELİNDE AŞK VARDIR
YAŞAR YILTAN
Diyor ki;
YARATMANIN TEMELİNDE AŞK VARDIR
Blog Sayfası

İstatistik

  • Profil Ziyaretçi?

    9.431

  • Şiir Okunma

    13.433

  • Yazı Okunma

    56.042

YAŞAR YILTAN tarafından yazılmış şiirler
YAŞAR YILTAN inceleme yazdı.
@yasaryiltan - 13 Haziran 2020 Cumartesi 16:49:53
STEFAN ZWEIG ile SATRANÇ KİTABINDAKİ Dr. B’NİN BENZERLİKLERİ

Yazarlar, yaşamlarının belli bir dönemini yazdıkları bir eserlerinde, öykünün kahramanı olarak anlatırlar. Stefan Zweig de “Satranç” adlı eserinde böyle yapmıştır. Yazarın altmış yaşında iken yazdığı bu eser, onun intiharından bir yıl öncesine dayanır. Stefan Zweig’ın yaşamının son sekiz yılındaki ruhsal durumu, “Satranç” adlı eserde sözü edilen Dr.B’nin ruhsal durumuna çok benzemektedir. Biz de bu yazıda Stefan Zweig ile Dr.B.’nin kişiliklerini karşılaştıracağız. Bu nedenle Zweig’ın özellikle son dönemleri üzerinde duracağız.
ÖYKÜDEKİ KAHRAMANLAR: Üç ana kahraman var: Mikro Czentovic, McConnor ve Dr.B.
STEFAN ZWEIG İLE Dr.B.’NİN BENZER YÖNLERİ:
1.ÜLKELERİ: Her ikisi de Avusturyalıdır ve aynı zamanda Viyanalıdırlar.
2.AİLE YAPILARI: Hem Stefan Zweig’ın, hem de Dr.B.nin aileleri varlıklıdır.Zweig’ın babası varlıklı bir sanayiciydi. Dr.B.’nin babası avukattır ve ailesi Viyana’nın tanınmış ailelerindendir.
3. KİŞİLİKLERİ: Zweig, aslında sadece kitap yazmayı düşünen biridir. Dr.B., babasıyla birlikte, çalıştıkları bir avukatlık büroları vardır. Dr.B., bu büroda kendi halinde çalışıp durmaktadır.
4.GİZLİ BELGE SAHİBİ OLUŞLARI: Stefan Zweig 1914-1917 yılları arasında Avusturya Savaş Bakanlığı’nın “Savaş Arşivi”ne memur olarak çalıştı. Bu nedenle gizli belgelere sahipti. Dr.B.’nin durumu da buna benzer; Babasıyla birlikte bir avukatlık bürosu işletmektedirler. Dr.B., Hitler’in Viyana’yı işgali sırasında elinde bulunan birçok işadamına ait gizli belgeler nedeniyle tutuklanmıştır.
5. KARARLILIKLARI: Her ikisi de Nazilerin isteklerini sonuna kadar reddediyorlar, Stefan Zweig kitapları yakılsa da, sonunda ölüm de olsa onların istedikleri tarzda yazmıyor. Dr.B. psikolojik işkence altında kalıp, akıl hastalığına yakalansa da bildiği sırları asla söylememiştir.
6. POLİTİK TAVIRLARI: Stefan Zweig, Nazi rejimine karşı net bir politik tavır almamıştır. Dr. B.’nin de Nazilere karşı net bir politik tavrı yoktur.
7. PSİKOLOJİK İŞKENCE: Her ikisi de Hitler’in baskısına uğramıştır. Zweig’ın kitapları yakılmış, soruşturma açılmış, evi basılmıştı. Sonunda da ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı. Kaçmasaydı eğer, belki de bir bahaneyle içeri alınacaktı, bu sırada da Dr.B. gibi yalnızlaştırılarak psikolojik işkence görecekti.
8. TEDİRGİNLİKLERİ: Setafan Zweig’ın içinde, Nazi rejimine karşı bir korku ve kuşku vardır. Ülkesindeyken de bu kuşku ve korku vardır sürgündeyken de. Belki de herhangi bir ülkede uzun süre huzur bulup kalamamıştır. Dr.B.’de de bu korku ve kuşkular vardır. 9.KARAMSARLIKLARI: 1942 yılındaki intihar olayından birkaç öncesine kadar, yani “Satranç” kitabı yazılırken, Zweig de, Dr. B. ile aynı ruh haline sahiptir: Karamsar bir ruh haline sahiptiler.
10.UMUTSUZLUKLARI: Umutsuzluk içindeki Zweig, en sevdiği yazarlar olan Goethe, Homeros Shakespeare’de teselli arıyordu. Okumak için bir şeyler ararken, tesadüfen Montaigne’in “Denemeler”ine rast geldi. Montaigne, ölüm karşısında özgür olmak istiyordu. Zweig da Naziler’den kurtulmak için tek çare ölümü görüyordu. Dr.B. de umutsuzluk içinde beyin hastalığına yakalandı.
11. İNTİHAR OLAYI: Stefan Zweig’ın korku ve kuşkuları, onu intihara kadar götürmüştür, ama bu durum Dr.B.’de yoktur. Dr. B.’de ise beyin hastalığı ortaya çıkmıştır. Belki Zweig,“Satranç” adlı kitabını yazarken, aklından intihar etmek geçmediği için Dr.B’yi intihar ettirmemiştir. Ya da kitapta olduğu gibi, bir satranç karşılaştırması sonunda hastalığını tekrar nüksettirmiştir. Eğer intihar ettirmeyi düşünseydi, bu son oyundan sonra, artık bu hastalıktan kaçışın kalmadığını düşündürerek Dr.B’yi intihar ettirebilirdi.
Stefan Zweig’ın 1933’ten sonraki son sekiz yılını psikolojik yönden değerlendirdiğimizde, Dr.B.’ye çok benzediğini görürüz.

NOT: Bu yazı EDEBİYAT DEFTERİ’ndeki “Stefan Zweıg ve "Satranç" adlı makalemden kısaltılarak alınmıştır.
Okumanızı öneririm.
Satranç
syf:72
0 kişi beğendi
Tüm Kitap Yorumları

Rozetleri

Tavsiye Kitaplar Tümü

Ne Dediler? Tümü

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.