Atac28
1 şiiri kayıtlı

BUDA BENİM FELSEFEM

Atac28
  5,0 / 1 kişi ·3 beğenme · 0 yorum · 113 okunma

BUDA BENİM FELSEFEM


BUDA BENİM FELSEFEM
Bir fıkra ile önemli bir konuya şahsım adına bir bakış açısı kazandırmak istiyorum.
Tabii ki bu kadar önemli bir konuda benim söyleyeceğim sözün ne önemi olabilir.
Amma olsun her insan ayrı bir âlem her akıl ayrı bir üretim merkezi her gönül farklı bir ilgi rüzgârının dalgalandırdığı bir ummandır. Otellerin olmadığı kahve bu günkü hali ile bulunmadığı insanların han dedikleri ortamlarda konakladığı dostları ile buluştuğu önemli meselelerini görüştüğü bir zamanda Hanın birine yine eski tabiri ile kelli felli bu günkü tabiri ile elit görünüşlü birkaç kişi gelir bir masaya otururlar. Hancıya siparişlerini verdikten sonra hararetli bir tartışma başlar öyle ki, hancı bu kalabalık gurubun kavganın eşiğine geldiğini ve kavga sonucu hanının ve diğer müşterilerinin zarar görecekleri endişesi ile bunların aralarındaki tartışmanın sebebini öğrenmek üzere konuşmalara kulak kabartır fakat pek anlam veremez. Aralarında at kelimesi diş kelimesi ve bazı rakamların ifade edildiğini duyar ama bir türlü anlam veremez ve yaklaşır korka korka beyler nedir bunca hararetle ile üzerinde tartıştığınız konu der aralarından biri sen anlamazsın işine bak deyince ama kardeşim çevreyi rahatsız ediyorsunuz. Söyleyin bizde anlayalım sizi bunca hararetli bir tartışmaya götüren sebebi diye ısrar edince tartışmacılardan birisi, biz bahçedeki atın kaç tane dişi olduğu üzerinde tahminler geliştirip onun üzerine tartışıyoruz. Deyince Hancı şaşkın bir şekilde be kardeşim bunca şamata patırtı tartışma bunun için mi? Siz burada at orada biriniz kalkıp ta saysa ya, Sizde hiç mi akıl yok diye birde istihzayı basınca orada bulunanlar kızgın bir şekilde sert bakışlar ile adama öfkelerini belli ettikten sonra aralarından birisi sen işine bak sen ne anlarsın be kardeşim biz FELSEFE YAPIYORUZ.
Evet, onlar felsefe yapıyorlar, İnsanlığın saadet ve mutluluğuna hizmet etmeyenler insanlar arasında sevgi ve kardeşlik bağlarını kurmayanlar İnsan denilen mahlûkun yaratılış sebeplerini araştırıp yaratılış amaçları doğrultusunda yaşamalarına yardımcı olmayanlar İçinde sonsuzluk hasreti kalbinde cennet özlemi gözünde ebediyet isteği olan insanlığa ebedi âlemden müjdeler sunmayanları ATIN DİŞLERİNİN KAÇ OLDUĞU TARTIŞMASINDAN FARKLI BİR ŞEY YAPTIKLARINI SANMIYORUM. Eğer insan hayat ve dünya onların iddia ettiklerinden ibaret olsaydı! Dünya bir esir kampı tüm canlılar özellikle İnsanlar karın tokluğuna ağır işlerde çalıştırılan mahkûmlardan başka ne olabilirdi, yine onların hayata bakış açısı gerçek olmuş olsa,Hayat sonu SIFIR olan dramatik bir sahne oyunundan başka nedir ki.Ve yine özellikle materyalist felsefecilerin iddiaları doğru olsa dünya yarı açık bir ceza evi canlılar yine özellikle insan İDAM EMRİ VERİLMİŞ, İNFAZ GÜNÜNÜ BEKLEYEN BİR MAHKÛMDAN BAŞKA BİR MAHİYET İFADE EDEBİLİRMİ?Evet, dostlar ruhu kabul etmeyen tanımayan ve tanımakta istemeyen bir ekolün onun fonksiyonları hakkında söz söyleme hakkı var mı?
İnsanı insan yapan ruhsal yeteneklerimi? Yoksa fiziki bedensel organ veya uzuvlarımı?
Yetenek ve fonksiyonlar ruhsalımdır bedensel midir?
Yetenekler bedensel olmadığına göre! Ruh ıslah ve terbiye edilmeden problemleri çözülmeden terbiye edilebilir mi? Sanıyorum bu soruların cevapları herkes için ifade farkının dışında mana ve mahiyet olarak çok ta farklı değildir. Soruları dikkatinize arz edip cevapları zatı âlilerinize bırakıyorum.
Kim ne cevap verir ise versin fakat sakın hayat üzerine, insan ve insan hayatı üzerine FELSEFE YAPMASIN. At orada dişlerini saymak tahminlerden hareketle yapılan tartışma sonuçlarından daha net ve daha doğrudur. Aslında doğruların TARTIŞILMAYA İHTİYACI YOKTUR. DOĞRULARI TARTIŞANLAR YANLIŞLARINI DOĞRU DİYE TAKDİM ETME ÇABASI İÇİNDE OLANLARDIR.
Bunlar benim düşünce ve görüşlerim. Her zaman dediğim gibi herkes kabul etmek zorunda değil. Hatta hiç dikkate almaya değmez diyenlerde çıkabilir. Bunu da saygı ile karşılarım. Çünkü yazımın başında da belirttiğim gibi her insan ayrı bir âlem. Her akıl farklı bir fabrika her gönül farklı yönden esen rüzgârlara açık bir deniz gibidir. Elbette farklı düşünecek elbette farklı ifadeler kullanacak.
Amma önemli olan düşünce ve ifadelerinde samimi olmak.
Ne kendisini ne başkasını aldatma çabası içinde olmamak. Felsefeyi batılı antik filozof ve çağdaş düşünürlerinin tez ve söylemlerini ezberlemekten ibaret zan neden değerli felsefecilerimiz yazdıklarımı felsefe ile bağdaştırmayıp beni aforoz bile etseler ne yapalım FELSEFE KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL YA HERKESİN BİR FELSEFESİ VAR.
BUDA BENİM FELSEFEM:
Bülten ATAÇ
Strateji Geliştirme ve Güvenlik Uzmanı

Şiiri Değerlendirin
 
(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
BUDA BENİM FELSEFEM şiirine yorum yap
Okuduğunuz şiir ile ilgili düşüncelerinizi diğer okuyucular ile paylaşmak ister misiniz?

BUDA BENİM FELSEFEM şiirine yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üyelik Girişi Yap Üye Ol
Yorumlar
Bu şiire henüz yorum yazılmamış.
Şiir Künye
Kayıt Tarihi
: 25.5.2019 03:14:26
Puan
: 5.0 / 1 kişi
Okunma Sayısı
: 113
Yorum
: 0 yorum
Beğeni
: 3 kişi
Web Zaman Damgası
Şiiri Beğenenler
Popüler Şiirleri
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.