ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Yaşamında öteki kişilere ulaşabildiğin anlar, bir ormandaki kuş ötüşleri gibi olacak... Uzaklardan gelip geçerken, kısacık bir süre yapraklarda yankılanacaklar o kadar. Orman bütün sessizliğiyle yine yalnız duracak orada... I.KANT Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA
48.088 terim terim kayıtlı.

Yalan

Yalan sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Yalan terimi E-Robot tarafından 2.9.2006 tarihinde ekledi.
Yalan şiirleri Yalan kitabı

Yorumlar

tuvanna 21 Aralık 2011 Çarşamba  00:09:08

çok görülen
eMİNeYZAMAN 23 Ekim 2011 Pazar  01:18:35

en korktuğum ama hep gördüğüm :(
kvsr 18 Temmuz 2011 Pazartesi  22:47:39

e hani olmazsa olmaz:)
tuvanna 18 Temmuz 2011 Pazartesi  16:09:32

koca bir 'SEN' !
shrgnr 23 Eylül 2009 Çarşamba  13:59:12

DÜNYA...!
meryemzemerot 23 Eylül 2009 Çarşamba  13:54:20

YALAN YALANDIR BANA GÖRE...
BUNUN BEYAZI SİYAHI YADA BAŞKA BİR RENGİ YOK...

YÜCE RABBİM TÜM YALAN SÖYLEYENLERİN BELASINI VERİYOR...

YALANLA ABAD OLDUĞUNU SANANIN, AHİRETİ BERBAT OLUYOR EMİNİM...
chopperkale 15 Nisan 2009 Çarşamba  13:50:29

yalan Türk filmlerindeki nayır nolamazlık bir durumdur :) AMA NEVET NOLUYOR NEPİMİZ YALAN NÖYLÜYORUZ ister istemez...
Onur BİLGE 14 Nisan 2009 Salı  16:46:05

YALAN

Onur BİLGE

Güven duymadığım kişiyi büyüteç altına alırım. Hislerimle hareket etmek istemem. Elimde kesin delil olmalı. Gözümle görmeli, kulağımla duymalıyım.

İhanet, genel olarak, ikili ilişkilerde, eşlerin birinin diğerini aldatması olarak bilinir. Fakat arkamdan konuşulması da bir ihanettir. Çünkü dostum, arkadaşım olan, benim olmadığım yerde, aleyhimde konuşuyorsa, haindir, riyakârdır. Yani hem ihanet edendir, hem de ikiyüzlüdür.

Yalan da insanı aptal yerine koymak, kandırmaya çalışmak, kendisinin daha akıllı olduğunu sanmak demektir. İhanetten daha da kötüdür. Çünkü ihanet; planlanarak, bilerek, isteyerek de olabilir, akıntıya kapılarak da. Yani insanlar, nefislerine yenilerek de ihanet edebilirler. Yalansa; planlanarak, isteyerek, bilerek söylenir. Bir sürükleniş değildir. Akıl ve irade kullanılarak söylenir. Üstelik: “Ben ondan akıllıyım. İnanır.” düşüncesiyle tasarlanır.

Oysa inanan kişi, herkesi kendisi gibi bilmektedir. Güvenilir sanmaktadır. O aptal değildir. Zaten, bir süre sonra, yalan söyleyenin aptallığı ortaya çıkar. Söylediği yalanı, aklında tutmak zorundadır. Ama bir süre sonra unutur. Tekrar tekrar sorulduğunda, değişik cevaplar verir. Hem küçülür, hem de, eğer hala hayâ kaldıysa kendisinde, utanır, kızarır, bozarır, yerden yere geçer!.. Fakat genelde, utanma duygusu olmayan bu insanlar, yani yalancılar, ahlaki değerlerinin hemen hepsini kaybetme tehlikesi içindedir. Çünkü yalan, kötülüklerin anasıdır.

“Ben, yalandan nefret ederim!” diye söze başlarken ilk yalanlarını söylemişlerdir bile. Bunu belirtmelerinin sebebi; güven sağlayarak, söyleyecekleri yalanlara kanılması için kendilerince sağlam bir zemin hazırlamaktır. Dürüst tanınarak, istediği gibi yalan söyleyecek, inandırdığından emin olacaktır. Karşısındakini yalan söylemediğine ikna edebilmesi demek, söyleyeceklerinin hepsine körü körüne inandırması demektir. Kurnazca davrandığını sanır. Tasarladığına göre, yalan söyleyebileceği dahi düşünülmemeli, son derece dürüst bilinmelidir. Daha arkadaşlığın, dostluğun başında planlanan büyük bir düşmanlıktır, bu.

Bir yalanını yakaladığım kişi benim için son derece basit biridir. Kesinlikle arkadaşım olamaz. Yalanın mazereti, yalancının affı yoktur. O benim gözümde, ancak tehlikeli bir zavallıdır.

İhanet, bile bile, istemli bir şekilde ve diğerinin eksikliğinden değil de, zaaf neticesinde meydana gelmişse, bir kereye mahsus olmak şartıyla, affedilebilir. Yeni, tertemiz bir sayfa açılarak, tekrar denenebilir. Yalan, yılan gibidir. Yalancı da öyle!..

Tasavvufta, nefs-i emmaredeki kişilerin, yalan gibi en kötü sıfatlarının sembolü yılandır. Yılan, yalan veya kötü söz söyleyen dili sembolize eder. Bu pis sıfattan kurtulabilmek için sözlerin en faydalısı olan “La ilahe İllallah” zikrine devam edip, rüyasında veya yakaza halindeyken yılan öldürmesi, ya da ölmüş yılan görmesi gerekir.

İnsanlar ikna edilebilir. Yeter ki açık yürekli, birbirlerine karşı dosdoğru olsunlar. Yalanı söylemek kolay, akılda tutmak ise çok zordur. Unutulursa, foya meydana çıkar. Her şey mahvolur!

Önce, yalancılık için yeterli zekâya ve hafızaya sahip olup olmadıklarına bakmalı, sonra o işe kalkışmalılar. Yarım akıllarıyla insanları aldatmaya kalkanlar, kendilerini daha çabuk ele verirler.

Aldattığını sandığı kişi, aslında kanmıyor, kanmış gibi görünüyor. Onun yalandan yalana geçişini, verdiği açıkları seyrediyor. Yalan söyleyenin batışını izliyor. Bir taraftan da muhtemelen şöyle düşünüyor: “Ne kadar aptal!.. Bir önceki söylediğini unuttu. Yalanı meydana çıktı. Demek ki olduğu gibi görünmekten korkuyor. Ya kendisini benden küçük gördüğünden; beni, seviyemde olduğuna, hatta beden daha üstün olduğuna inandırmak için yalan söylüyor. Her halükarda, bir şeylerin ortaya çıkmasından, hâsılı benden korkuyor. Ne kadar korkak! Ne kadar sıradan ve basit biri! Böylelerine hiçbir konuda güvenilmez. Bunlarla arkadaşlık da edilmez. Uzak durmalıyım. İnsan gibi insanlar da karşıma çıkar. Samimi, ölümsüz dostluklar kurarım.”

Yalanı, korkaklar söyler. Cesur kişiler, ucunda ölüm bile olsa, doğruyu söyler. Ne yazık ki herkes adam gibi adam olamıyor. Yalancısı, dolandırıcısı, hilekârı, riyakarı, haini... Çeşit çeşit insan müsveddesi var. Oysa kandıran, kendini kandırır. Eden, kendine eder. İnsanın kendi kendisine yaptığını, kimse yapamaz.
***
Onur BİLGE
binyıl 5 Ocak 2009 Pazartesi  11:19:51

Yalan sözcüğünü duyunca tarih aklıma geliyor..
.)
Sakıncalı Piyade 4 Ocak 2009 Pazar  13:14:54

çok yalan söyledim
zamanında ama pişmanın
çünkü
yalan yalanı doğuruyor
Kalp Ağrısı 3 Ocak 2009 Cumartesi  15:40:47

ben hiç yalan söylemem diyen en büyük yalancıdır...
Kalp Ağrısı 3 Ocak 2009 Cumartesi  15:40:15

kimi zanan nedenlidir kimi zaman nedensiz ama hep söylenir...
kurucu 4 Ağustos 2008 Pazartesi  10:31:02

söylenen her şey
vandi 2 Ocak 2008 Çarşamba  17:55:36

yıkan...
benim adım hüzün 25 Aralık 2007 Salı  18:20:35

yalanın kalbi yoktur...
kızınız asi şair 14 Aralık 2007 Cuma  16:02:21

hayatın ta kendisi
Turkay 3 Aralık 2007 Pazartesi  22:34:25

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar derler...
CruiseTurk 21 Eylül 2007 Cuma  20:27:55

-beni seviyormusun
hayır
-beni seviyormusun
hayır
-doğruyo söyle
evet hemde çok
-yalan söylüyorsun yalan...

:)
agahb 9 Eylül 2007 Pazar  02:08:00

her şey
AYLAVYOU 7 Eylül 2007 Cuma  13:45:33

ibrahim tatlısesin yalan şarkısı:))))
AYLAVYOU 7 Eylül 2007 Cuma  13:44:55

yalancını mumu yatsıya kadar sürermiş derler ama:?
AYLAVYOU 7 Eylül 2007 Cuma  13:44:17

yalandan kim ölmüş :))
m.TUNÇ 11 Eylül 2006 Pazartesi  14:42:57

yalan soylemek cehennemi gozealmak demekdir
peri-masali 3 Eylül 2006 Pazar  11:56:41

yalan söylemek... insanin anca kendini kandirmasidir..
EmsalSiz 2 Eylül 2006 Cumartesi  19:12:52

herkesin hayatı boyunca söylediği bir şey
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.