NEDİR?

48.160 terim terim kayıtlı.

İnsani gelişim

İnsani gelişim sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
İnsani gelişim terimi E-Robot tarafından 8.2.2008 tarihinde ekledi.
İnsani gelişim şiirleri İnsani gelişim kitabı

Yorumlar
Angie
17 Eylül 2010 Cuma 18:43:40

Gelişim ilerleme kaydedebilmektir bir konuda. İlerleyebilmek için önce ol'mak gerekir.

imitasyon düşler
20 Haziran 2008 Cuma 14:11:06
biricik geri dönsün..:/
Bermuda
18 Haziran 2008 Çarşamba 03:31:38
ihtiyacı olan çok bu ülkede..
BeyinAntrenoru
16 Haziran 2008 Pazartesi 15:28:11
"Aklın yürekle buluştuğu nokta da… İsyan-i değil İnsaf-i gelişmeli İnsan

Faydalıda mecburi tek yönde;

Yaşadığı zamanın nakışını… Bırakacağı isss’e değil izzzze işlemeli İnsan"

Ana ilkesiyle çıkmış olduğumuz; İnsanlığa Hizmetkâr olabilme yolunda

Zaruretinden kaynaklanan “İnsani Gelişim” bireyin yeteneklerini fark edip geliştirirken diğer bireylere karşı üstünlük duygusu içerisinde davranmaması gereği bilinciyle gelişimini ortaya koyduğu gelişim modelinin adıdır.

İnsani gelişim ile kişisel gelişim arasındaki fark

Bireyin yaşamının kolaylaşması için elde etmek durumunda olduğu yeteneklerini yaşamına sunarken kişi ölümle karşı karşıya geldiğinde kişisel anlamda tüm gelişimi de sonlanmaktadır. İnsani gelişim de ise kişinin ölümünden sonra bile gelişimi devam edebilmektedir.

Bireyin gelişimine devam ettiği süreç içerisinde kazanmış olduğu kişisel yetenekleri örneğin diksiyon kursuna giderek güzel konuşma yeteneği geliştirmiş olması çevresiyle ilgili (ekolojik)anlamda kişi etrafına bu yeteneklerini üstünlük mesnedi olarak görebilmeye yaratılışı itibariyle yatkındır.

Hatta bu tip çatışmalar aynı iş yerinde(Mobbig-Psikolojik şideet)) olabildiği gibi aynı evde de kardeşler arasında üstünlük çatışmaları gözlemlenebilmektedir.

Kişisel ve insani gelişim kavramlarının aralarındaki en büyük fark; Tarihin başlangıcı sayılabilecek tüm ilahi kaynaklarda da tespit edileceği üzere “Habil-Kabil kıssası” olarak anlatılmaktadır. Kişiselliğini öne çıkarma gayretinde olan Kabil isimli kardeş Habil isimli kardeşinin katili olmakla; ilk cinayeti işleyerek daha sonra İnsani olarak gelişmemişliğinin pişmanlığını bir anlık kişisel (Ego)çıkar tatmininden dolayı silememiştir.

İnsan yeteneklerinin toplamından ve yeteneklerinin eksikliklerinin toplamından daha değerli bir varlıktır.

İnsanların elde etmiş oldukları kişisel ve bireysel yetenekler diğer insanlardan hiç kimseyi üstün veya daha alt basamaklarda olduğu anlamına gelmez.

Gelişimde asıl amaç: İnsanların tek tek birey olarak gelişmelerinin toplamı içinde bulundukları o topluluğun (aile, iş, kurum, kuruluş, devler, ülke, dünya, evren) toplam kalitesinin ölçeğiyle doğru orantılıdır.

O halde sadece tek bireyin gelişim modelinin doğru ve hakikate uygun tarifi en önce yapılması ve tarifi gerekli olan durumundadır.

Bu yönüyle “Kişisel Gelişim” isimli ticari sektöründeki insanlardan maalesef pek çoğunun “en üstün benim” “ben senden daha iyiyim” gizlemez beden dili uygulamalarının gözlemlendiği uzman olan ve olmayan her samimi insan tarafından algılanması zor olan durumlar değillerdir.Her geçen gün bu tip kontrolsüz ve ölçüsüz sözde kişisel gelişmişlerin ve kendileriyle çelişmişlerin artmasında ve buna benzer pek çok ihtimalden dolayı lekesiz ve tertemiz olan “insani Gelişim”e gerek ve şart görülmüştür.

Söz konusu “İnsani Gelişim” kavramı T. C Devleti Yasalarının hükmünce Türk Patent Enstitüsü’ nün 2005/36989 sayılı tescili ile koruma altına alınmıştır. Alınmasının nedenine gelince en öz ifade ile bu kavramında diğer kavramlar gibi Ego kiri ile kirletilmemesidir. Çünkü Kişisel gelişim adına düzenlenen eğitim organizasyonlarında yurt dışı kaynaklı hiçbir sertifikasyon sürecinin ülke insanımızı aydınlatması mümkün olmayacaktır.

Kendi Ülkesinin kültürel ve Öz değerlerine sırtını dönen “Kişisel gelişim uzmanı”, “Reiki Masteri” “Yaşam koçu”,”NLP Uzmanı”” siyasi koç”, ”Doğum koçu” ibarelerinin sorumsuzluğundan öte… T.C devletinin tarihi derinliğinden gelen sonsuzluğa uzanma arzusu taşıyan bu Misyonu “Her yerde gelişebilen insan Modeliyle” daha düzeyli, daha organizeli, daha ilkeli olabilecek “İnsani Gelişim Hizmetkârı” ismi altında bütünleştirerek Çalışmalarımızı devam ettirme çabası ve gayreti içindeyiz.

Çünkü insanlığa hizmet eden bir neslin yaşadığı ve şehit kanlarıyla suladığı topraklar üzerinde yaşadığımızın farkında olan bir bilince sahibiz.


İnsani Gelişim Paradigması Hizmetkârları
Birliği Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı
İnsani Gelişim Hizmetkârı
Kemal Koçak
Beyin Antrenörü & Sevgipolog
http://kemalkocak.com.tr
http://insanigelisim.com
0533 429 52 50
0506 393 83 63
sevgipolog@yahoo.com.tr
sevgipolog@kemalkocak.com

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.