ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Yaşamında öteki kişilere ulaşabildiğin anlar, bir ormandaki kuş ötüşleri gibi olacak... Uzaklardan gelip geçerken, kısacık bir süre yapraklarda yankılanacaklar o kadar. Orman bütün sessizliğiyle yine yalnız duracak orada... I.KANT Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA
48.088 terim terim kayıtlı.

Divanı lügatit türk

Divanı lügatit türk sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Divanı lügatit türk terimi E-Robot tarafından 13.11.2007 tarihinde ekledi.
Divanı lügatit türk şiirleri Divanı lügatit türk kitabı

Yorumlar

cahiteylul 18 Kasım 2007 Pazar  19:43:49

kaşgarlı mahmud.
Erhan Fuçucu 17 Kasım 2007 Cumartesi  17:10:41

Eski türk edebiyatı için elimizdeki en önemli 2-3 kaynaktan biri..
mami23 14 Kasım 2007 Çarşamba  22:48:41

kaşgarlı mahmut
lisede sınav sorusu
Ömer Faruk Atabek 14 Kasım 2007 Çarşamba  11:23:03

Türkçe'nin zenginliği...
Ve bizim yabancı dillere özentimiz
Sabiha KÜÇÜKTÜFEKÇİ 14 Kasım 2007 Çarşamba  00:03:52


" Kitabu Dîvânü Lugati't Türk" Türkolojinin ilk ve en büyük alîmi Karahanlı soyundan KAŞGARLI MAHMUD''un ,Araplar'a Türkçe'yi öğretmek,Türkçe'nin ne kadar zengin bir dil olduğunu göstermek amacıyla ,1072 'de yazmaya başladığı 1074 'te bitirip kontrol ettikten sonra 1077 'de son Abbasi halifesi Ebü'l Kasım Abdullah'a teslim ettiği orjinalinin nerede olduğu bilinmeyen, Şamlı Mehmed bin Ebu Bekir'in 1266 yılında kopya ettiği nüshasının İstanbul Fatih Millet Kütüphânesi'nde bulunan,Türk Dil Kurumu (1941) , Kültür Bakanlığı (1990) tarafından tıpkı basımı yapılan, sekiz bölümden oluşan, içinde yaklaşık 8.000 kelimenin yer aldığı, kelime anlamlarının iyi anlaşılması için deyimlerden, atasözlerinden , şiirlerden,hatta bazı Âyet ve Hadis-i Şerif'lerden yaralanılan,Türk Dünyası ile ilgili ilk haritanın yayınlandığı ,Türk Milleti'nin yüceliğini , yalnız savaş alanlarında değil kültür meydanlarında da önder, örnek olduğunu kanıtlayan ,Türk Dil Birliği'nin temelini atan kültür hazinesi abide bir " ANSİKLOPEDİK SÖZLÜK "
Not: Türk Dil Birliği'nin temellerini atan ve Türkçe'nin kullanım alanlarını genişleten Kaşgarlı Mahmut'un ( Kitabu Dîvânü Lugati't-Türk),Yusuf Has Hacib'in ( Kutadgu Bilik ) insanlığa hizmet eden bu çok değerli alimlerin önünde saygıyla eğiliyorum...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.