Sosyoloji ve Metodoloji Yazıları

Nilgün Çelebi
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 432 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
0
Sayfa:
246 s.
Yıl:
1.1.2004
BİR SOSYOLOGUN KAVRAMSAL VE PRATİK GÜÇLÜKLERİ Bir Türkiyeli şair Nazım Hikmet bir şiirinde "yaşamak zor zanaat" der. Ben, bir çevre ülkesi olan Türkiye`de bir sosyolog olmanın zor bir zanaat olduğunu ileri süreceğim. Türkiyeli bir sosyologun önündeki güçlüklerden biri batıda batılı toplumların incelenmesi, tanmması, anlaşılması, açıklanması için batılılarca üretilen sosyolojik kavram ve teorilerin Türkçe`ye tercüme edilerek Türkiye toplumunun incelenmesi, tanınması, anlaşılması ve açıklanması için kullanılmasında karşımıza çıkmaktadır. Bir sosyal dünyanm açıklanması için üretilen kavram ve teorilerin başka bir sosyal dünyanm açıklanması için kullanılmasının ardında her iki sosyal dünyanm da özünde aynı olduğu sayılnsı yatar. Oysa, Türk sosyal dünyası ile Batı sosyal dünyası aynı değildirİnsanoğlunun dünyanm her yerinde aynı olması onun sosyalleşmiş formunun da her yerde aynı olduğu sonucunu doğurma-maktadır. Bu noktayı en iyi ifade eden cümle İncil`de geçer: "Kim dedi ki ben sizi çıplak yarattım". Türkiye sosyal dünyası ile Batılı sosyal dünyanın ayrı olması, ne denli iyi tercüme edilirse edilsin, batıda geliştirilmiş kavram ve teorilerin Türkiye sosyal dünyasını açıklamak için yeterli olmayacağı anlamına gelir. Bir dilden başka bir dile, bir kavram dünyasından başka bir kavram dünyasına çeviri mümkündür ama buradaki "mümkünlük" mutlak, her zaman her zeminde geçerli, otomatik bir mütekabiliyetin mümkünlüğüne işaret etmez. Zira, diller bağımsız varoluş alanları değildir. Dil onu kullanan bireylerin geleneklerini, yaşama tarzlarım, dünyaya bakış ve dünyayı algılayış tarzlarını, doğayla ve ötekiyle ilişki tarzlarını yansıtır. Dil ile ifade edilen teoriler ister istemez tarih-bağımlıdır. Teoriler ile modeller arasmdaki fark da buradan kaynaklanır. Kavramlar ise, bir modelin değil de bir teorinin kavramı olarak belirmiş iseler tarih ve kültür bağımlılıklarını gizlice taşırlar (Çelebi, 1996).

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.