Somut Olmayan Kültürel Miras Nedir?

M. Öcal Oğuz
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 765 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
789759892791
Sayfa:
204 s.
Yıl:
2009
Somut Olmayan Kültürel Miras Nedir? adını taşıyan bu kitap, kısa adı UNESCO olan Birleşmiş Milletşer Eğitim ve Kültür Örgütü'nün 17 Ekim 2003 tarihinde kabul ettiği Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi başta olmak üzere, 1989 Geleneksel ve Popüler Kültürün Korunması Tavsiye Kararı, 1994 Yaşayan İnsan Hazineleri, 1997/98 İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan başyapıtları gibi bilgi, belge ve programlarının eleştirisine, tanıtılmasına ve Türk kültür çalışmaları açısından yorumlanmasına yönelik bir içeriğe sahiptir. Çalışma sırasında UNESCO'nun kültür üzerine ürettiği birçok belge doğal olarak gözden geçirilmiş ise de, karşılaştırmalar yapmak açısından 1972 Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması ile 2005 Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi sözleşmeleri üzerinde daha ayrıntılı durulmuştur.

Elinizdeki kitapta aynı zamanda küreselleşmenin ve kültürel tek-tipleşmenin doğurduğu sorunlar Türk kültürü özelinde tartışılmakta ve "Pamuk Prenses"in "Nardaniye Hanım"ı, "Robin Hood"un "Köroğlu"nu, "Pegasus"un "Kırat"ı, "Romeo ve Juliet"in "Kerem ile Aslı"yı ve tabii bunlar gibi yüzlerce hatta binlerce ortak bellek unsuru gerek gündelik hayattan gerekse sanat üretim ve tüketim alanlarından uzaklaştırmasının Somut Olmayan Kültürel Mirasa dayalı Kültürel İfade Çeşitliliğini nasıl ortadan kaldırdığına dikkat çekilmekte ve Sözleşmeden hareketle çözüm önerileri getirilmektedir.
(Arka Kapaktan)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.