Serenad

Zülfü Livaneli
  4,6 / 5 27 kişi · 28 yorum · 17.659 okunma · 59 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
786050900286
Dil:
Türkçe
Sayfa:
484 s.
Yıl:
2011
Roman okumak istiyorsanız...

Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi'nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran'ın (36) ABD'den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner'i (87) karşılamasıyla başlar.

1930'lu yıllarda İstanbul Üniversitesi'nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile'ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad'da Zülfü Livaneli'nin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz Dengesi.
(Tanıtım Bülteninden)ensartr92 inceleme yazdı.
@ensartr92 - 31 Mart 2022 Perşembe 13:51:14
Sürükleyici, akıcı ve okuyucuyu sıkmayan bir romandı. Romanı 3 günde bitirdim. Yazarın kalemi daim olsun
Gül Gazeli inceleme yazdı.
@gulgazeli - 22 Ekim 2020 Perşembe 01:42:22

Güzel bir kurgusu var. Adeta o anlara götürüyor sizi.

Zülfü iivaneli klasiği diyebilirim.
XKaRaMeLeK38X inceleme yazdı.
@xkaramelek38x - 30 Eylül 2017 Cumartesi 21:53:48
3 günde bitirdim güzel bir romandi..
Süleyman Yerlikaya inceleme yazdı.
@suleymanyerlikaya - 25 Nisan 2015 Cumartesi 21:41:48
bu ülkenin bilinmeyenlerini sağlam bir kurgu ile vermis Livaneli aşk ile çok güzel harmanlamış açıkçası bir solukta okudum maya duranın hikayesini!..
Fırat Bal inceleme yazdı.
@firat-bal - 20 Nisan 2015 Pazartesi 01:42:34
Her ânı, kitabın dönüm noktasıymış gibi algılıyorsunuz. Bu da, okuma hevesinizi ve heyecanınızı hiç düşürmüyor. Kendinizi bu eserle çok geliştirmeniz mümkün. Çünkü konunun derinliği ve yazarın dili son derece entelektüel. Dolayısıyla bu durum; Livaneli'nin yazmış olduğu Serenad, Türk edebiyatının ağır toplarından biri haline gelmesine vesile oluyor. Ben çok beğendim. Umarım okuyan herkes de beğenir.
Yamyam Böcek inceleme yazdı.
@yamyambocek - 5 Nisan 2015 Pazar 08:50:04
Çok güzel anlatılmış ve sürükleyici bir hikaye. Aşkın ne anlama geldiğini anlatan harika bir kitap. Herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Sadece aşkı değil gücün ne anlama geldiğini ve insanları ne kadar olumsuz etkilediğinin kanıtı resmen.

Güzel bir söz var ki Hiç bir iktidar masum değildir. Sadece bazıları diğerinden daha zalımdir.

Tarihimizde nelerin olduğunu gerçekten kaçımız biliyoruz, bence çok azımız.
gülkurusu inceleme yazdı.
@gulkurusu - 16 Ağustos 2014 Cumartesi 09:34:10
Bir kitap okudum ve hayatım değişti.

Her şeyden önce insana tarihini, insanını araştırma isteği uyandırıyor bu kitap. Yapılan onca insanlık ayıbından bihaber olmak bile utandırıyor insanı. Ve biz okur olarak utanırken o vahşetlerin faillerinin ruhsal durumunu merak etmeden geçemiyor insan.

Beni en çok etkileyen bölüm savaşları başlatanlar için sunulan bir fikirdi. Dahiyane bir seçenek. Önderlerin önüne bir çocuk konsa ve o çocuğu öldürüp savaş emrini onun kanıyla imzalaması istense yapabilirler mi acaba? Oysa o emirle (bir düğmeyle) binlerce çocuk ölürken...

Hiç bir iktidar masum değildir. Adaletsiz güç de güçsüz adalet de bir kıyımdan ibaret. Bu iki kavramın da eşit olarak barındığı bir yaşam diliyorum.
O qué inceleme yazdı.
@o-qu - 24 Haziran 2014 Salı 11:27:40
Kitapta ilgili olumsuz eleştirim Maya'dan ve onun ilk bölümde genişçe yer alan hayatından çok hoşlanmamam.Ayrıca kitabın son bölümünde ki o otel çalışanı kısmı çok anlamsız olmuş.
MAXİMİLLİAN İLE NADİA'NIN HİKAYESİ bölümü bir kalp taşıyan herkesi derinden etkiler burası kesin.Kitap bizlere bir soykırımın dahi aşkı yok etmeye gücünün yetemediğini küçük harflerle fısıldar :)


VarolT inceleme yazdı.
@varolt - 9 Aralık 2013 Pazartesi 14:42:14
Bu kitabı bir solukta okuduktan sonra hemen Struma ve Mavi Alay ile ilgili kitap ararken buldum kendimi. Yakın tarihimizde yaşanmış bu iki olay beni çok derinden etkiledi.
Mutlaka okunmalı...
Serhat Uzunkök inceleme yazdı.
@serhatuzunkok - 7 Aralık 2013 Cumartesi 06:26:41
''Halkçı'' yazarımızın 29 liralık bu kitabını herkes ama herkes okumalı...
soloyin inceleme yazdı.
@soloyin - 7 Aralık 2013 Cumartesi 01:13:05
Bugünden başlayıp soykırımlı günlere doğru alınan yolda, aşkın kalıntıları arasında boğazınızda bir yumruyla kalmak isterseniz doğru yerdesiniz.
yakuphan kılınç inceleme yazdı.
@yakuphankilinc - 15 Kasım 2013 Cuma 11:57:53
Herhalde yanılmıyorsam bu romanın yazarı leylim ley türküsünün yazarı zülfü livaneli olması gerek.Her neyse geçeyim türküyü ben bu kitabı en kısa zamanda alıp okuyacağım.
mavişapkamkayıp inceleme yazdı.
@mavisapkamkayip - 20 Ekim 2013 Pazar 19:57:33
Hem bilgi verici, hemde edebi açıdan oldukça kaliteli.
maviliman inceleme yazdı.
@maviliman - 2 Ekim 2013 Çarşamba 17:51:14
Bir solukta okunacak, sürükleyici bir kitaptı..
Davidoff inceleme yazdı.
@davidoff - 30 Haziran 2013 Pazar 23:44:27
Bana göre kitabın en önemli özelliği, konuşma diliyle yazılmış olmasıdır. Serenat, sadece iki insan arasındaki ilişkiyi anlatmakla kalmamakta, günümüzün kopuk aile bağlarına da gizliden ders vermektedir. Mutlaka okumalısınız.
lemanozkurt inceleme yazdı.
@lemanozkurt - 15 Haziran 2013 Cumartesi 21:29:31
Bu kitep insanı okurken öyle kendine bağlıyor kitap bittikten sonra hemen internet başına geçip sizi araştırmaya teşvik ediyor. :)
acemice ben inceleme yazdı.
@acemice-ben - 7 Kasım 2012 Çarşamba 11:55:32
beni derinden etkiledi,mükemmeldi...
dibinekadaraşk inceleme yazdı.
@dibinekadarask - 18 Haziran 2012 Pazartesi 21:51:38
Hikayesi etkileyici ve gerçekçiydi. Okudukça okuyası geliyor insanın.. Anlatım daha iyi olabilirdi ama hikayenin iyi olması anlatımın üzerine bir perde çekmiş.
Nermin Kaçar inceleme yazdı.
@nerminkacar - 7 Mart 2012 Çarşamba 09:15:33

Yıllar önce Mutluluk adlı romanının okumuştum. Uzun süredir ona ait birt kitap okumamıştım. Serenad' ı elime aldığımda bırakmak istemedim. Ve çok kısa sürede bitirdim. Kurgusuyla, anlatım diliyle mükemmel bir yapıt. Zülfü Livaneli' nin dili insanı yormuyor. Sade ve herkesin anlayabileceği bir dil. Çok beğendim.
elan inceleme yazdı.
@elan - 19 Şubat 2012 Pazar 18:52:07
Tarih ilk defa bu kadar kolay okunur ve bu kadar bizden bir hal aldı bence bu kitapta.Kitabın son sayfasından sonra okuduğum bir sürü kaynak kitabın başarısını taktir etmemi sağladı.Ama fazla yoruma da gerek yok sonuçta "Zülfü LİVANELİ".
dileka inceleme yazdı.
@dileka - 4 Ekim 2011 Salı 18:33:31
ön yargıların insan üstündeki yıkımı,bu yıkımdan geriye kalanlarla başka hayatlardaki değişime sebep oluşunu
Tarihteki olayların yüzyıllar sonra da olsa etkilerinin hiçbir zaman yok olmayacağını,umudu,bağlılığı ve aşkı anlatan bir hikaye...
Maya nın yerinde olmak isteyeceksiniz şayet hikayenin içinde var olabilirseniz...
kesinlikle okunması gereken bir hikaye...
cengiz cengiz inceleme yazdı.
@cengizcengiz - 25 Eylül 2011 Pazar 06:30:56
Okunmalı.
Sürükleyici, ilginç, iz bırakıcı, lezzeli...
aemin inceleme yazdı.
@aemin - 16 Eylül 2011 Cuma 09:56:49
Güzel bir kitab ancak ben okurken sanki bu kitapla ilgili bir zamanlar çekilen ve aynı bu konuyu işleyen özelliklede nadia ve alman profsörün aşkını anlatan kitabın orta bölümünü daha önce film olarak izlediğimi düşündüm sanırım 1999 yada 2001 de özel bir tv kanalında gösterilmişti film sanırım ya alamn yapımı idi yada amerikan alman yapımı idi ve acılısı da profesorun sahilde yani şile sahilinde keman çalması ile başlıyor idi tabi benim hafızam beni yanıltmış olabilir
Kısaca kıtap okunmaya değer tavsiye ederim .


Hazal Karadağ inceleme yazdı.
@hazal-karadag - 9 Eylül 2011 Cuma 14:00:15
Serenadı Für Nadia....


Hüzün dolu bir zaman döngüsü.Eksik yaşanmış günlerin erken baharları iç içe.Güzel bir eser.

Övgüye değer bir kitap ve bencesi Livanelinin baş yaptlarından biri...Tavsiyemdir okumak isteyene...
astakoz inceleme yazdı.
@astakoz - 29 Temmuz 2011 Cuma 09:24:28
Sinemacı kimliğinin katkısıyla okuyucuyu içine kolay alabilen, konusu ilgi çekici, öğretici ve bugünlerde en çok ihtiyacımız olan hoşgörü eksikliğini gözler önüne seren, enfes bir roman...
onurumsun inceleme yazdı.
@onurumsun - 11 Temmuz 2011 Pazartesi 01:40:19
Okumaktan her zaman zevk aldığım ve jikayelerinde kendimizden çok fazla değerler bulduğum bir yazardır Zülfi LİVANELİ. Kütüphanemde kitaplarının hepsini bulundurmak ayrıcalık diye düşünmüşümdür. Şimdi yeni bir eserini alıp o hazinenin arasına koymak bir başka güzellik oldu benim için.

SERANAD gerçekten okunması, okunurken de sorgulanması gereken bir kitap. Teşekkür ediyorum Sayın Livaneli.
kaderimsin inceleme yazdı.
@kaderimsin38 - 11 Haziran 2011 Cumartesi 16:47:44
anlatımı konu ile bütünleşince kaçıncı sayfada olduğunuzun farkına bile varamıyorsunuz, konusu harika, etkileyici ve farklı, kurgu mükemmel, ben zevkle sıkılmadan okudum açıkcası, okumanızı öneririm
canandemirel inceleme yazdı.
@canandemirel - 23 Mayıs 2011 Pazartesi 17:42:57
Şimdiye kadar okuduğum romanların en güzeli. Nefes almadan bir solukta okudum diyebilirim.Kendi kurgusu ile gerçek hikayeye içi içe geçmiş çoK başarılı. Bilmediğimiz, unuttuğumuz tarihi çok akıllıca anlatmış.
Çok sürükleyici ve farklı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.