Tek Bir Güne Sığmayan Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun...

Kimlikler Lütfen

Türkiye Cumhuriyeti`nde Kültürel Kimlik Arayışı ve Temsili
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 443 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9789944344784
Sayfa:
488 s.
Yıl:
24.11.2009
Ebat:
16 x 23 cm
Türkiye Cumhuriyeti 90. yılına doğru yol alırken, toplumumuz bir kimlik krizine doğru mu gidiyor?


Kültürel kimlik konusu, son yıllarda gündemin ön sıralarına yerleşirken, çeşitli iç ve dış etkenler, gittikçe giriftleşen, alacağı yön tam kestirilemeyen, bir kimlik sorunu yaratmakta... Gelişmeleri, her türlü siyasal gündemin dışında ve ötesinde, bilimsel bir ortamda, tarihsel bağlam içinde, değişik açılardan değerlendirmenin, bir durum saptaması yapmanın gereği ortadadır.


Gönül Pultar`ın titiz çalışmasıyla ortaya çıkan bu derleme, bir "durma ve düşünme" olanağı yaratarak, tam da bunu gerçekleştiriyor. Cumhuriyet kurulmadan önce ve kurulurken yürütülen kültürel kimlik arayışlarını ve bunların yeniden müzakeresini irdeledikten ve o süreçte ortaya çıkmış olan meseleleri hatırlattıktan sonra; kültürel kimliğin, genetik, etnik, dinsel, dilsel ve ulusal boyutlarıyla olduğu kadar, mekânda ve metinde temsiline odaklanıyor. Bir yandan, Batı`da, yıllar yılı tarihyazımı ile edebiyat, sinema ve tiyatro ile yansıtılan, kuşaktan kuşağa aktarılan, hâlen geçerli “imge”yle yüzleşmeye davet ederek, adaylık konusunda AB nezdinde karşılaşılan tepkilere açıklık getiriyor. Öte yandan, İslâmcılığın analizi ve bir cemaat örneğinde, İslâmî hareketin geçirdiği evrelerin incelenmesi yoluyla, kimlik sorununun önemli bir öğesinin anlaşılmasını sağlıyor.


Değişik disiplin ve uzmanlık alanından gelen otuz Türk ve yabancı bilim adamı, hiçbir ideoloji yüklenmeksizin kaleme aldıkları makalelerde düşündürücü ve ufuk açıcı yorumlar getiriyorlar. Gerçekleştirdikleri derinlikli analizler, Türkiye Cumhuriyeti`nde kimlik ve özellikle kültürel kimlik konusunun, herhangi bir siyasal demeç ya da yalınkat propaganda, sığ suçlama ya da üstünkörü hükümle geçiştirilemiyecek kadar katmanlı ve karmaşık olduğunu gösteriyor.


Bozkurt Güvenç, Nur Yalman, E. Fuat Keyman, Şerif Mardin, Mustafa Gencer, Aysel Morin, Tuba Kancı, Fahriye Dinçer, Nuran Savaşkan-Akdoğan, Ömer Gökçümen, Abdurrahim Özmen, Mehmet Kürşad Atalar, Özlem Avcı, Nilüfer Kahya, Suat Kolukırık, Mehmet Sarıkaya, Dilek Direnç, Gönül Demez, Demet Satılmış, Engin Sarı, Gönül Bakay, Mariana Popescu, Mehmet Ali Çelikel, Aslıhan Tokgöz Onaran, Mustafa SözenKimlikler Lütfen Fiyatları
Atlas Kitap 16,70 TL Siteye Git
bkmakitap 18,13 TL Siteye Git

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.