Yüreğinize iyilik tohumları ekin.. büyüyüp yeşersinler, kötülükleri yok etsin onlar..! (Fikret Şimşek) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Katre-i Matem

İskender Pala

İskender Pala hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.


Katre-i Matem


ISBN
: 9789944486903
Sayfa
: 480 s.
Yıl
: 04.04.2009
Ebat
: 13,5x19,5 cm
Katre-i Matem Kitabı Tanıtım Yazısı
Elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor, bir devre adını veren lalenin izinde İskender Pala’nın yarattığı etkileyici ve büyüleyici bir atmosferin içinde yol alıyor.İstanbul bu romanda, karmaşası, heyecanı, isyanları, kalabalığı ile lalelere bürünüyor. Öyle ki lale sadece bir çiçek değil, bir yaşayış tarzı, estetik bir tavır, kültürel ve tarihsel bir birikim olarak İstanbul’u, hatta tüm Osmanlı’yı çevreliyor. İstanbul, doğal tüm güzelliklerinin, mimari şaheserlerinin tarihî debdebesi ile beraber lalezarlara, lale yarışlarına, lale şiirlerine bezeniyor; lalelerin şehri, renklerin şehri, yaprakların şehri haline dönüşüyor.İskender Pala, Katre-i Matem’de usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbul’da kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahin’in macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.Kalemimi hokkaya bandırdığım şu anda –ki Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’yı canından; Sultan III. Ahmet’i de tahtından eden cehennemden nişan Eylül İhtilali’nin üzerinden henüz iki hafta geçti- şahit olduğum olayları yazıp yazmamakta kararsız sayılırım. Bilemiyorum. Yazmak gerektiğini düşündüğüm şeyler bir bakıma devlete ait sırları ifşa etmek gibi bir ihanetin ağırlığını da vicdanıma yükleyecek. Öte yandan Şark’ın kutsal çiçeği laleye dair yorumlarda bulunacak ve belki şükufeciyan esnafını gücendirmiş de olacağım. Ama birisi çıkıp yiğit Şehzade Ahmet’i, aşağılık isyancıların yaptıklarını, cennete benzeyen İstanbul’u ve Sadabat’ın laleye kattığı zarafeti anlatmazsa bu dahi tarihe ve şehre haksızlık sayılır.
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Katre-i Matem Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Katre-i Matem Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
berber08
9 Eylül 2014 Salı 16:01:51

lale devrinde yaşananları anlatan güzel bir kitap...
Okunmasını tavsiye ediyor
nur denizi
4 Kasım 2013 Pazartesi 23:28:11

İskender Pala bir sahaftan aldığı eski, el yazması kitapta okuduğu "yek cinayet şast u şeş sual (66 soruda tek cinayet)" isimli hikayeyi bu kitapta muhteşem üslubuyla anlatmış . İstanbul'da Lale Devrini okuyucuya yaşatan güzel bir roman.
Okunmasını tavsiye ediyor
Serhat Uzunkök
4 Kasım 2013 Pazartesi 21:11:51

Lale devri.İsyanlar.Cinayet ve aşk.Hem tarih hem polisiye ve hem aşk konulu.Son yirmi sayfası berbat ama oraya kadar mükemmel
Okunmasını tavsiye ediyor
Cobanyildizi_sessizsabir
2 Nisan 2013 Salı 18:05:49

İskender pala'ya ait ilk eserdi.Zaman zaman kullandığı lisanda zorlansam da keyifle ve elimden bırakma dan kendine çeken bir özeliği vardı kısa sürede okudum.
Okunmasını tavsiye ediyor
SULTAN HÜRREM
29 Ekim 2012 Pazartesi 14:38:14

Her satırı nakış nakış dokunmuş
İnsanı konunun içine çekmeyi ve orada duraklatmayı
Ve daha sonra ne olacağı konusunda merak ettirmeyi biliyor...

Kısaca; İskender Pala...
Okunmasını tavsiye ediyor
Ahmet EROĞLU
27 Ekim 2012 Cumartesi 11:25:41

Kitabı ilk aldığım zaman, ilk vurgunu yemiştim zaten KATRE-İ MATEM.
Bir heyecan kasırgası içersinde okumaya başladığım zaman kitabı elimden bırakmadım. Uykusuz gecelerime düşen Katre-i Matem, rüyalarımı bile süsledi.

İskender Pala'nın bir müzayededen satın alıp, içindekileri yalınlaştırarak okurlarına sunduğu, yükte hafif manada da bir o kadar ağır kitabını okumanın zevkini tattım. Bu kitabın ayrı bir kokusu, tadı ve lezzeti vardı.

Tarihin karanlık dehlizlerinde kalan, Patrona Halil isyanı ve III. Ahmet’in tahtan indiriliş öyküsünün yanı sıra, Lale Devri’nin ihtişam ve sefaletin iç içe olduğu zamanın İstanbul’unu tanıma fırsatımız oldu. Lale bir yaşayış tarzı, kültürel bir gelişim adlediliyor ve öylece çıkıyor karşımıza. Ahşap evlerini, teknelerini, laleleri, günümüzde sıkça gördüğümüz gibi, acımasız kanlı ölümler… Kısacası o zamanın İstanbul’unda yaşar gibi oluyorsunuz.

Kara şahin ve Topaç Yeye karakterlerinin aşk anlayışı ve sevdikleri için ölümü bile meydan okuyuşlarına hayran kalacaksınız. Ne kadar çaresiz kalırlarsa kalsınlar, aşkı bir an bile yanlarından ayırmayan bu iki aşığa gıpta ile baktım.

İskender Palaya bir kez daha hayran kaldım dersem yeridir.
Divan edebiyatını çok iyi bilmesi ve geçmişten günümüze uzanan renkli hikayelerle (derkenar) romanı süslemesi ayrı bir güzellikti.

İşte o derkenarlardan birisi:

Sadî anlatıyordu:
'Henüz toy bir delikanlı idim. Siraz'da bir kızı sevmiştim. O da bana ilgisiz değildi. Birkaç kez de buluşup konuştuk. Sonra araya ayrılık girdi. Ben gurbetlere gittim. On yıl onun aşkıyla coşup taştım, hasretiyle yanıp kavruldum. Nihayet yurduma geri döndüğüm vakit ilk işim onu aramak oldu. Beni görür görmez başladı siteme:
' A Sadî! Meğer ne kadar vefasızmışsın! .. Bunca yıl ge.ti aradan, ne bir haber, ne bir mektup? ! .'
Ona dedim ki:
Ey sevgisi kalbimde yer edinen selvi boylu! .. Senin yüzünü görme bahtiyarlığından ben mahrum iken, o şerefi postacıya mı bağışlasaydım? ! .

( 27.03.2010 )
Okunmasını tavsiye ediyor
kutsalakıl
12 Temmuz 2012 Perşembe 13:57:24

öncelikle bu kitap tam olarak yazarın kendi yazdığı bir kitap değil .. çeviri bir roman .. osmanlı döneminde bir yazarın yazmış olduğu bir kitabı yazmış yazar .. evet insanda merak uyandırıyor ama üslubu bana göre çok sıkıcıydı .. daha akıcı yazılmış olsaydı 4gün içinde bitecek bir kitapken aylarca elimde süründü ..
Okunmasını tavsiye ediyor
MASAL KHAN
6 Temmuz 2012 Cuma 00:05:50

güzel...
Okunmasını tavsiye ediyor
Hüseyin TOPHAN
4 Temmuz 2012 Çarşamba 20:59:26

okuması keyif veren,güzel,sürükleyici bir kitap.
Okunmasını tavsiye ediyor
kadiryeter
4 Temmuz 2012 Çarşamba 12:33:14

Her nokta ve virgülden sonra bir boşluk bırakılacağını mutlakâ biliyorsunuz:

"Edebiyat Defteri Kitap Editörü Yorumu
Üstadın elinden yine ustalıkla yazılmış bir eser.

“Katre-i Matem; hüzün damlası, hüznün gözyaşından bir damla…”

Bir eser bu derece edebi bir dille, bir o kadar da macera yüklü, sürükleyici yazılabilirmiş meğer.

Sayfaların arasında sürüklenip giderken, Osmanlı’nın o büyüleyen mistik havasını ve Lâle Devri’nin zevk-ü sefasını da tadarak devam ediyorsunuz yolculuğunuza.

Kitabı eline alan herkeste uyanan ilk izlenim; kalın bir kitap, ağır-ağdalı bir dil ve İskender Pala…Edebiyatla arası pek de iyi olmayan okurlar bu 480 sayfalık kitap için “daha geniş bir zamanda”derler ve bırakıverirler kitabı tozlu raflara, ASLINDA BİR ŞAHESERİ ELLERİYLE İTTİKLERİNİN FARKINA VARMADAN…

Okuyanlar daha ilk sayfadan bir sırla başlayan bu kitabı, sır perdesi ha aralandı ha aralanacak derken bir solukta bitiriverirler vesselâm.

Üstâdın kaleminin üstüne kalem çalmak haddime değildir, ancak beğenimi paylaşmak istedim sizlerle; rüya ile gerçeği, hayal ile yaşanmışlığın soyutluğunda bir serüven yaşayasınız diye…
Eda GÜVEN

Şimdilik onlarca eserinden birini gündeme getirmek istedik Prof. Dr. İskender Pala’nın. Oysa ne kadar çok eseri var okunmaya değer."

Okunmasını tavsiye ediyor
seyh_an
4 Temmuz 2012 Çarşamba 12:24:06

Türkiye'nin eşsiz yazarlarından İskender PALA.Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
Okunmasını tavsiye ediyor
Meyzem
3 Temmuz 2012 Salı 19:33:37

İskender Palayı facebookta paylaşılan güzel sözlerle tanıdım açıkcası..Zaten pek çok değerli şahsiyet facede tanındı diye düşünüyorum.Katre-i Matem kitabını ve içeriğini değerli sözlerini facebookta okudum.Sonrası İskender Pala'yı defalarca okudum ve herkese tavsiye ettim..Her ne kadar face ortamı gereksiz paylaşımlar için kullanılsada değerlendirmeyi bilen herkes için aslında güzel bir okul..diye düşünüyorum.İskender Pala'yı herkese ama okuyamı seven herkese tavsiye ederim.saygılar.
Okunmasını tavsiye ediyor
sametcepni
21 Nisan 2012 Cumartesi 16:55:11

İskender hocanın okuduğum ilk kitabı. Konuların ayrı olup bir türlü birleşemediği birleştiğinde de keyifli bir heyecan kattığı bir kitap.
Okunmasını tavsiye ediyor
Erkan isa Şen
1 Şubat 2012 Çarşamba 19:24:31

Merak ediyorum, en kısa zamanda edinip, okuyacağım.
Okunmasını tavsiye ediyor
çölgülüm
1 Şubat 2012 Çarşamba 15:17:47

çok harika bir kitap yalnız sonunun ucu açık olması üzüyo biraz...
Okunmasını tavsiye ediyor
Jale Keskin (Karadurmuş)
15 Ocak 2012 Pazar 22:42:39

Yazarlıktaki ustalığını her zaman büyüleyici bulduğum İskender Pala'nın bu eseri de beni çok etkiledi.Tarihimize güzel bir yolculuk.
Okunmasını tavsiye ediyor
O qué
6 Ocak 2012 Cuma 10:46:49

Şiirdeki zarafeti romana da taşımış yazar. Tarihsel bir çok bilgi, şiirlerden küçük alıntılar ve kitabın en çok sevdiğim yeri "derkenar"... Ama şunu da itiraf etmek gerekir ki çok akıcı değil, epey sürüncemede kaldı kitap elimde:) Öyle müzikli, televizyon karşısında da okunmuyor, boş sakın kafayla dikkat vererek okunmadan anlaşılmaz oluyor.

"kara şahin?"

Okunmasını tavsiye ediyor
Necla Kezban Turan
24 Aralık 2011 Cumartesi 16:37:14

Pala'nın en iyi eserlerinden biri, kendiliğinden düşebilir insan engimine.
Okunmasını tavsiye etmiyor
İhtirasınBedeli
2 Eylül 2011 Cuma 14:14:18

Böylesi bir üslubun memleketimizden çıkması onur edici. Kalemini, bir kelime ile milyon cümle anlatan halk kahramanı. Bu kahramanada böylesi bir eser yakışırdı.
Okunmasını tavsiye ediyor
Abdulkadir BOSTAN
25 Temmuz 2011 Pazartesi 22:52:45

Üzerinde durulması gereken bir eser.
Okunmasını tavsiye ediyor
onurumsun
14 Temmuz 2011 Perşembe 08:55:43

İskender PALA'YI ilk defa Katre-i Matem kitabı ile tanıdım. Daha önce okumak istememiştim nedenlerini ise kendime saklamak istiyorum. Daha sonra bir kitabını alıp denemek ve bana hitap edip etmediğini analamk istedim ve bu katabı ile tanışınca ÖNYARGILI davrandığımı düşündüm ama ŞAH ve SULATAN'I okuduğumda ÖNYARGILI OLMADIĞIMI tanıdığım gibi olduğunu yenden gördüm. Çünkü Katre-i Matem'de LALE devri Ve o zamanlarda İstanbul'da olan olayları akıcı bir biçimde anlatırken, Şah ve Sultan'da önyargıların ileride olduğunu görmenin hüznünü yaşattı İskender PALA. Diğer tafarta okuyucuya en güzel verdiği DİVAN EDEBİYATINDAN güzel öreneklerle bizleri şiirin içinde alıp götürdü. Okunması gereken bir kitap. Kütüphanemizde olması gerek diye düşünüyorum ve ben kendi kütüphaneme aldım.

Okunmasını tavsiye ediyor
Ahmet Akif
13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:51:06

Kitabı eline alan herkeste uyanan ilk izlenim;Kalın bir kitap,ağır-ağdalı bir dil ve İskender pala…Edebiyatla arası pek de iyi olmayan okurlar bu 480 sayfalık kitap için “daha geniş bir zamanda”derler ve bırakıverirler kitabı tozlu raflara,ASLINDA BİR ŞAHESERİ ELLERİYLE İTTİKLERİNİN FARKINA VARMADAN…

Okuyanlar daha ilk sayfadan bir sırla başlayan bu kitabı ,sır perdesi ha aralandı ha aralanacak derken bir solukta bitiriverirler vesselam.

Okunmasını tavsiye ediyor
apanceneli
8 Temmuz 2011 Cuma 13:48:22

çok mükemmel bir kitap okunmaması büyük kayıp
Okunmasını tavsiye ediyor
Hayat.İşte
28 Haziran 2011 Salı 16:23:05

okuması keyif veren,güzel,sürükleyici bir kitap.
Okunmasını tavsiye ediyor
Faruk Ali Koç
27 Haziran 2011 Pazartesi 11:23:36

Bu kitapla İskender Pala'yı okumadığınız için kendinize kızacaksınız. Tarih, aşk, entrikalar ve cinayetlerle birlikte şarşalı hayatlar. Tarihi sevenler için kaçırılmayacak bir kitap. Mutlaka okunmalı
Okunmasını tavsiye ediyor
hülya hicran
25 Haziran 2011 Cumartesi 10:51:41

çok güzel ifade edilmiş ince detaylar ayrıntılar not olarak sunulmuş okunmasına merak uyandırmış gönülde, evet okumalıyım Lale devri çocuğu olaraktan Bir İstanbullu olaraktan Tarihin sayfalarından içinde aşkı ,vatanı ihtifakı,ihtilali barındıran içeriği geniş kapsamına varmak için okumak gerek üslup merak uyandırıyor kitabın devamına
Okunmasını tavsiye ediyor
elromannn
22 Haziran 2011 Çarşamba 22:20:13

iskender palanın yine okuyucularını peşinden sürükleyeceği
akıcı ve merak uyandıracak kitaplarından bir tanesi daha
çok güzel
Okunmasını tavsiye ediyor
((mk))
19 Haziran 2011 Pazar 20:27:13

Lale kokularını duyarak sayfaları çevirecek ve merakla, ilgiyle okuyacaksınız
Okunmasını tavsiye ediyor
deniz-ce
19 Haziran 2011 Pazar 18:02:04

kitabın güzellliği yanında bir döneme adını veren lalenin hikayesini de anlatıyor.
Okunmasını tavsiye ediyor
edebiyat aşkına......
19 Mayıs 2011 Perşembe 21:26:55

ben bu kitabı okurken kendimi çok huzurlu hissettim... lalelerin arasında geçen bir devri, lale devri güzelliğini yaşadım... üzüldüğüm, hayal kırıklığına uğradığım zamanlar da oldu. yani kısacası muhteşemdi... tam iskender pala'ya yakışan bir kitap... muhteşem kurgusuyla okumaya doyamayacaksınız...
Okunmasını tavsiye ediyor
MEHMET KAĞAN
4 Mayıs 2011 Çarşamba 12:51:26

olağanüstü güzel olmuş. seni okumak herzaman mükemmeldi. o zamanda yaşasam bu kadar etkilenirdim. üslup derseniz hiç tartışılmaz.
Okunmasını tavsiye ediyor
m.can
5 Nisan 2011 Salı 13:35:23

bir lale, matem damlası ve sürükleyici bir hikaye okumak lazım ben zevkle okudum
Okunmasını tavsiye ediyor
HakkınSesi
3 Şubat 2011 Perşembe 05:11:20

Kitap insanı çok yoruyor...Akıcı değil...Bu benim şahsi fikrim elbette...

Olay örgüsü çok güzel ama...Merak uyandırıyor...Eğer mukaddime de ki yazılanlar gerçek ise;kitap başlı başına bir hazine olmayı hak ediyor...İskender Pala'ya da inanmak istiyorum....

Aşkname kitabını değişmem İSkender Pala'nın....Ama bu kitap da okunası:))

Tarihi olması işin ayrı bir güzelliği,:)
Okunmasını tavsiye etmiyor
Şükran AY
26 Aralık 2010 Pazar 18:41:24

Doyumsuz bir güzellikti.Okumayanlara şiddetle tavsiye edebileceğim bir kitap.

Okunmasını tavsiye ediyor
Fatoş Huy
6 Aralık 2010 Pazartesi 16:42:51

İskender Palayı okumayı şimdiye kadar neden ertelediğime kızdım.
Edebi dille yazım tarzıydı, anlayamamak korkutuyordu, belki...
Roman tadında, tarih, aşk, entrikalar, cinayetler ve şarşalı hayatlar, tıpkı masallardaki gibi....
Yazılış biçiminden ötürü rahat okunur olmasına rağmen, anlayamadığım sözcükler çok fazlaydı.
Bu da ister istemez, araştırma havesi uyandırıyor. Mutlaka okunmalı.

Teşekkürler İskender Pala
Okunmasını tavsiye ediyor
Lâ'l Sâye Bân
18 Kasım 2010 Perşembe 23:47:58

İskender Pala'nın üslubunu seviyorum.. katre-i matem i okumaya başladığınızda henüz girişte bağlanıyorsunuz ve merak sizi oku kamçısıyla kovalıyor..
lale devrini yaşamış gibi hissediyorsunuz kendinizi..
yalnız ben kitabın bütün esrarının gizlendiği son'da hayal kırıklığı yaşadım
keşke devam etseydi de öyle bitmeseydi dedim..
tabi bu bencesi...
ve okuyun derim
güzel bir kitap
Okunmasını tavsiye etmiyor
dudu
18 Kasım 2010 Perşembe 23:37:30

ben okudum süper bi kitap..ve sevdiklerime öneriyorum......kesinlikle okusunlar.hele şiir yazanlar için kelime hazinesi......
Okunmasını tavsiye etmiyor
Hâlek.
18 Kasım 2010 Perşembe 23:23:40

Harika bir kitap...
Tarihin içinde sürüklenmek ...
Okunmasını tavsiye etmiyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 88 kişi tavsiye ediyor.

apanceneli
Bu kitabı tavsiye etti.
hülya hicran
Bu kitabı tavsiye etti.
MASAL KHAN
Bu kitabı tavsiye etti.
FikrimeAL
Bu kitabı tavsiye etti.
kanarya25
Bu kitabı tavsiye etti.
keremkorkut
Bu kitabı tavsiye etti.
elromannn
Bu kitabı tavsiye etti.
bedirhan37
Bu kitabı tavsiye etti.
Ebru Alikoğlu
Bu kitabı tavsiye etti.
Ayşegül TOKCAN
Bu kitabı tavsiye etti.