Dünyanın Öyküsü Sayı: 2

Ömer Asan (Editör)
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 364 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
772146826004
Sayfa:
192 s.
Yıl:
2012
Dünyanın Öyküsü, felsefesi ve düşleriyle hayat bulduğu Uluslararası Ankara Öykü Günleri'nin on ikincisi, 14 Şubat Dünya Öykü Günü'nün on birincisiyle yola çıktı. Günüyle, günleriyle, dergileriyle öykü edebiyatımızın deneyimine ve birikimine dayanan dergi, farklı kuşaklardan edebiyatçılarla yola çıkarken, adına uygun olarak "yeni" düşler kuruyor, "yeni" çalışma biçimleri deniyor.

Öykünün arayışı ve yaratma serüveni insanın ortak arayışına işaret ediyorsa, öykücülüğümüzün serüveni öykünün "büyük" serüveninden soyutlanabilir mi? Soyutlanamazsa, öykücülüğümüzün birikimine dayanmamız kadar dünya öykü edebiyatının birikimine de dayanmamız gerekiyor. Dergi buradan hareketle, diller ve kültürler arasında köprü olmak, dünyanın öykülerini sayfalarına taşımak istiyor. Laghzali, Çipçikov, Ecovoiou, Enev, Kawabata, Alyoşa, Monterroso, Kraeftner ve Gavrilov;öyküleri derginin sayfalarına taşınan yazarlar. Dünyanın Öyküsü çok sayıda öykücümüze yer açıyor.

Aralarında öykünün ustaları kadar yola yeni çıkanlar da var. İnsan öyküsüyle var, diye yola çıktık. Çalışma gruplarıyla da varız, diye yolumuza devam ediyoruz. Cape Town, Moskova ve Lefkoşa'nın da dahil olduğu 29 kente yayılmış olan çalışma grupları dergiye yatay hareketlilik sağlarken, sadece coğrafi sınırları değil, derginin de sınırlarını zorluyor. Çalışma grupları, hem ayrık otlarını anımsatır biçimde dağınık, hem de sarmaşık gibi sayısız noktada birbirleriyle bağlantılı; edebiyatın ve edebiyatçının özerkliğine saygı gösteren bir yapı içinde işliyor. Derginin dikey yöneliminin içinde başta ya da sonda olmayan, yaylalara benzeyen bu oluşumlar, öykünün hava aldığı mecralar olmakla birlikte, ortada ama arada kalmış değil; arayışlarla, araştırmalarla, yazınsal dil tartışmalarıyla zenginleşen, kentleri de zenginleştiren alanlar. Barış kültürüne de katkı sağlaması beklenen grupların varlığı yol boyunca edinilecek çalışma kültürüne bağlı hiç kuşkusuz.

Bu çeşitlilik ve hareketlilik, dergiye kazandırdığı yepyeni bir enerjiyle öykünün sınırlarını da zorluyor:"Kısa/Küçürek/Mikro Öykü" dosyası, yazarlara ve okurlara türlerin demirden kafesler olmadıklarını kuramsal yazılar ve nitelikli örneklerle bir kez daha anımsatıyor ve kendi gerçekliğini kurgulayıp dayatarak sürekli küçülen dünyaya "öykünün içinden" yanıt veriyor.

"Soruşturma"lara alışık olmakla birlikte, pek de alışılmış bir soruya yanıt vermediğinin farkında olan edebiyatçıların okur olarak yönelimlerinin çeşitliliğine mercek tutarken, öykülerin görünür olmasına çalıştık.

Bir tür edebiyat örgütlenmesini de başlatan Dünyanın Öyküsü, yeni düşler doğuran düşleriyle bir dergiden daha fazlası, bizce. Çünkü dergi, öyküyü ve onun serüvenini hayatla edebiyatın buluştuğu köprüde kavrıyor.
Genel Yayın Yönetmeni
-Özcan Karabulut-
(Tanıtım Bülteninden)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.